Autor Wątek: Kontrole  (Przeczytany 3474 razy)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Kontrole
« dnia: Marzec 11, 2006, 13:13:57 »
Czy jako strażak Ochotnik mogę przeprowadzać kontrole budynków użyteczności publicznej ( szkół etc), na terenie nam przylegającym? Jeśli tak, to jakie warunki ? Chodzi o kontrole ochrony przeciwpożarowej.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline mircze

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2006, 14:13:17 »
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA kontrole stanu ochrony ppoż mogą przeprowadzać tylko funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2006, 14:50:40 »
Zgadzam sie z przed mówcą, chociaż po ostatnich wydarzenich w Katowicach nasza jednostka OSP wraz z Policją kontrolowała dachy, chociaż tu była zawsze tylko jedna decyzja "zrzucić śnieg z dachu", ale puźniej gminie to spodobało się i wysłała nas do kontroli do domu jednorodzinnego bo sztyca pod napięciem był niebezpiecznie pochylona. Jednostka nasza zdałe raport że nie jest upoważnina do takich kontroli i że sztyca rzeczywiście zagraża i powinien się zająć tym zakład energetyczny.

PS Gdzie diabeł nie może tam strażaka ochotnika pośle.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2006, 14:53:32 »
Mało kiedy robi się takie kontrole, PSP robi zapowiedziane, a co za tym idzie? Widziałem wiele interesujących rzeczy jak to pracownicy danej szkoły dzień wcześniej zakładali gaśnice etc. A czy ja jako strażak, mogę przyprowadzić oględziny, napisać co zauważyłem i przekazać kopię do wójta i PSP?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2006, 21:26:55 »
Kontrole takie są czynnością administracyjną. Opisane są w kodeksie postępowania administracyjnego. Kontrolowany musi być wcześniej powiadomionyh o kontroli inaczej decyzje pokontrolne mogą być skutecznie zaskarżone. Dlatego np. PSP ma obowiązek powiadamiać OSP o kontrolowaniu jej.


Ustawa o ochronie przeciwpożarowej mówi: art10, pkt. 1 Prawo do przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej mają uprawnieni strażacy pełniący służbę w PSP oraz osoby upoważnione przez komendanta wojewódzkiego PSP. art 11a Członkowie OSP mogą uczestniczyć w przeglądach przeprowadzanych przez gminy w ramach zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

OSP jest stowarzyszenim. Osobą prawną odrębną od urzędu gminy i ta nie ma żadnych władczych uprawniń w stosunku do OSP. Nie może zmuszać OSP do wykonywania żadnych czynności. Wszelkie zadania powierzone przez Urząd Miasta OSP powinny opierać się na wzajemnej umowie, a nie na stosunku podwładności, który nie istnieje.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2006, 22:48:12 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2006, 22:05:50 »
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej mówi: art10, pkt. 1 Prawo do przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej mają uprawnieni strażacy pełniący służbę w PSP oraz osoby upoważnione przez komendanta wojewódzkiego PSP. art 11a Członkowie OSP mogą uczestniczyć w przeglądach przeprowadzanych przez gminy w ramach zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Tu chodzi o ochrone przeciwpożarowa, a kontrola ilosci sniegu na dachu do ochrony p. poż. sie raczej nie zalicza, my po tragedii w katowicach kontrolowalismy dachy jako ze czlonkami naszej jednostki sa ludzie kompetentni, i o odpowiednich kwalifikacjach, na zlecenie wladz gminy no lae przepis sa przepisami
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2006, 22:11:01 wysłana przez Emil »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2006, 23:14:22 »
PORTA ! Takie kontrole  może przeprowadzić na terenie obiektów podległych UG/M/. Komendant Gminny/Miejski/ Ochrony p.poż, jezeli jest w gminie zatrudniony ,tylko na zlecenie U/M/G. bez skutków prawnych i bez prawa mandatowego. Wszystkie  wnioski i zalecenia kieruje do pracodawcy Burmistrz , wójt rozpatrują te wnioski. Oni kierują odpowiednie zalecenia do podległych zarządców obiektów gminnych.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2006, 08:53:53 »
Zakręciłem się totatnie - człowiek chce dobrze, zrobić coś, co poprawi ochrone  ppoż w szkołach na terenie mojej gminy - bo z nią cienko. PSP wpadnie z zapowiedzianą wizytą, więc szkoły gaśnice etc, wieszają dzień wcześniej. A ja chcem wpaść, opisać wszystko ( wpaść niezapowiedzianie ), napisać taki raporcik i postawić na biórku komendanta i wójta. Nie mogę tego zrobić? Nie wpuszczą mnie ? Wyśmieją mnie ?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2006, 09:36:28 »
Porta:

Po pierwsze: poza chęciami jest jeszcze PRAWO ! Które nalezy przestrzegać-w tym równierz ochotnicy!

Po drugie: Przepisy nie pozwalają ochotnikom do kontroli tym bardziej niezapowiedzianych

Po trzecie: Nie raz spotkałem się właśnie z takimi zapędami do kontroli, tzn że ochotnicy chcą kontrolować innych a jak się ochotników kontroluje to już nieco inaczej odnoszą sie do kontroli.

Więc niech każdy robi to co do niego należy.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kontrole
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2006, 10:20:26 »
emer, takie jest nasze państwo, że przepisy mają wszyscy w tyłku, chodzi o osoby, które pod sobą mają mnóstwo osób. Chyba znalazłem sposób. Czy można towarzyszyć PSP w kontrolach?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep