Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1514210 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3225 dnia: Czerwiec 29, 2023, 10:34:02 »
U mnie w komendzie 10 perspektywicznych osób broni się rękami i nogami żeby nie pójść - matematyki nie oszukasz.
Matematyka to nauka ścisła a to, że się bronią przed tym dobrze o nich świadczy i pokazuje, że naprawdę są perspektywiczni. Mnie i tak dziwi, że wogole są chętni  :wacko: Realnie za 4 czy 5 lat już większość stanowisk na PB "oficerskich" będzie zajęta przez osoby przyjęte na nowych zasadach więc się zwolnią najwcześniej w 2037 a realnie do 2042.
Ps. moim zdaniem SPO w żaden (lub w bardzo małym stopniu) wpływa na rekrutację na ZSI.
PSS. Dodatkowo uważam, że nie można zrzucać winny na podyplomowki jako jedyne przyczyny małej ilości chętnych. Moim zdaniem to kumulacja conajmniej 4-5 przyczyn z czego część z nich macswoje początki dekadę temu
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2023, 10:40:55 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3226 dnia: Czerwiec 29, 2023, 21:20:10 »
Niestety raczej Ci co są w grupie...
Dlaczego "niestety"?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3227 dnia: Czerwiec 29, 2023, 21:56:58 »
Niestety raczej Ci co są w grupie...
Dlaczego "niestety"?
Bo to głupie jest  :rofl:
Jeśli grupa na poziomie C ok to pół lub więcej JRG ale na poziomie A to 4-5 osób na zmianie i to aberracja.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3228 dnia: Lipiec 01, 2023, 10:25:02 »
Niestety raczej Ci co są w grupie...
Dlaczego "niestety"?
Powodów jest kilka. Jednostka ma specjalizacje, chłopaki z grupy dostają stanowiska specjalistyczne plus te w okolicach 7-12 grupy, czyli wysokie. Pytanie czy osoby które są np ratownikami medycznymi, a jak wiem ratownictwo medyczne w PSP nie jest na poziomie specjalistycznym jako odrębna dziedzina. Czy takie osoby jeśli spełniają kwalifikacje to co, zawsze mają być na poziomie np dowódcy zastępu mimo np stopnia oficerskiego? Brak logiki. Trzeba - w mojej ocenie - patrzeć na kwalifikacje, ale przede wszystkim na predyspozycje.  Wiadomo, że ktoś jak jest w SGR... to ma dodatkowe obowiązki ale np ten przytoczony rat. med. też je na jednostce czy w Komendzie ma 🙂 chciałem tylko poznać Wasze zdanie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3229 dnia: Lipiec 01, 2023, 10:33:39 »
Powodów jest kilka. Jednostka ma specjalizacje, chłopaki z grupy dostają stanowiska specjalistyczne plus te w okolicach 7-12 grupy, czyli wysokie. Pytanie czy osoby które są np ratownikami medycznymi, a jak wiem ratownictwo medyczne w PSP nie jest na poziomie specjalistycznym jako odrębna dziedzina. Czy takie osoby jeśli spełniają kwalifikacje to co, zawsze mają być na poziomie np dowódcy zastępu mimo np stopnia oficerskiego? Brak logiki. Trzeba - w mojej ocenie - patrzeć na kwalifikacje, ale przede wszystkim na predyspozycje.  Wiadomo, że ktoś jak jest w SGR... to ma dodatkowe obowiązki ale np ten przytoczony rat. med. też je na jednostce czy w Komendzie ma 🙂 chciałem tylko poznać Wasze zdanie
Widzisz moim zdaniem brak jest rozwiązania systemowego a systemowe widzę dwa w obecnej sytuacji czyli:
1. członek grupy ma na danym stanowisku grupę o 1 oczko wyższą niż strażak będący poza SGR,
2. wprowadzenie dodatku za członkostwo w SGR (swoją drogą z 6 lat temu taki dodatek był w projekcie przepisu płacowego).
A co do ratowników medycznych to sorry ale nie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3230 dnia: Lipiec 01, 2023, 20:43:36 »
Powodów jest kilka. Jednostka ma specjalizacje, chłopaki z grupy dostają stanowiska specjalistyczne plus te w okolicach 7-12 grupy, czyli wysokie. Pytanie czy osoby które są np ratownikami medycznymi, a jak wiem ratownictwo medyczne w PSP nie jest na poziomie specjalistycznym jako odrębna dziedzina. Czy takie osoby jeśli spełniają kwalifikacje to co, zawsze mają być na poziomie np dowódcy zastępu mimo np stopnia oficerskiego? Brak logiki. Trzeba - w mojej ocenie - patrzeć na kwalifikacje, ale przede wszystkim na predyspozycje.  Wiadomo, że ktoś jak jest w SGR... to ma dodatkowe obowiązki ale np ten przytoczony rat. med. też je na jednostce czy w Komendzie ma 🙂 chciałem tylko poznać Wasze zdanie
Widzisz moim zdaniem brak jest rozwiązania systemowego a systemowe widzę dwa w obecnej sytuacji czyli:
1. członek grupy ma na danym stanowisku grupę o 1 oczko wyższą niż strażak będący poza SGR,
2. wprowadzenie dodatku za członkostwo w SGR (swoją drogą z 6 lat temu taki dodatek był w projekcie przepisu płacowego).
A co do ratowników medycznych to sorry ale nie.

Reprezentujesz polskie podejście: jak ratownik medyczny na akcji ogarnia część medyczną to jest gites, jak trzeba go pochwalić to sory ale nie.
Jestem za dodatkami dla członków SGR... niech mają gratyfikacje finansowe, np 200-300 zł ale mieszanie w to stanowisk, np dowódczych to mylenie .... z ogórkiem.
Z ratownikami w straży zrobili masakrę, dlaczego? Bo taki ratownik jest negatywnie postrzegany przez pryzmat ambulansów w PSP, a spora ich część jest im przeciwna. Ktoś coś wymyśla, rzuca hasło, nie zrobi rozpoznania bojem, a później zadymy, bez sensu. Albo doceniamy wszystkich albo nikogo.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3231 dnia: Lipiec 01, 2023, 21:18:14 »
Reprezentujesz polskie podejście: jak ratownik medyczny na akcji ogarnia część medyczną to jest gites, jak trzeba go pochwalić to sory ale nie.
Jestem za dodatkami dla członków SGR... niech mają gratyfikacje finansowe, np 200-300 zł ale mieszanie w to stanowisk, np dowódczych to mylenie .... z ogórkiem.
Z ratownikami w straży zrobili masakrę, dlaczego? Bo taki ratownik jest negatywnie postrzegany przez pryzmat ambulansów w PSP, a spora ich część jest im przeciwna. Ktoś coś wymyśla, rzuca hasło, nie zrobi rozpoznania bojem, a później zadymy, bez sensu. Albo doceniamy wszystkich albo nikogo.
Dziękuje za komplement...
Ratownicy sami z siebie robią masakrę a w zasadzie część z nich...  Ta najwyżej siedząca... Bo z szacunku który wypracowały doły próbują robić interes wyżej a "doły" tego nie potrzebują bo naprawdę bez tego całego cyrku oni byli by o kilka kroków dalej.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3232 dnia: Lipiec 01, 2023, 22:50:01 »
Reprezentujesz polskie podejście: jak ratownik medyczny na akcji ogarnia część medyczną to jest gites, jak trzeba go pochwalić to sory ale nie.
Jestem za dodatkami dla członków SGR... niech mają gratyfikacje finansowe, np 200-300 zł ale mieszanie w to stanowisk, np dowódczych to mylenie .... z ogórkiem.
Z ratownikami w straży zrobili masakrę, dlaczego? Bo taki ratownik jest negatywnie postrzegany przez pryzmat ambulansów w PSP, a spora ich część jest im przeciwna. Ktoś coś wymyśla, rzuca hasło, nie zrobi rozpoznania bojem, a później zadymy, bez sensu. Albo doceniamy wszystkich albo nikogo.
Dziękuje za komplement...
Ratownicy sami z siebie robią masakrę a w zasadzie część z nich...  Ta najwyżej siedząca... Bo z szacunku który wypracowały doły próbują robić interes wyżej a "doły" tego nie potrzebują bo naprawdę bez tego całego cyrku oni byli by o kilka kroków dalej.

Dlatego nie oceniajmy wszystko ratowników jednakowo bo wśród członków grup wodno -nurkowych, poszukiwawczo-ratowniczych etc są idioci i pasjonaci. Nie chcę schodzić na temat nie związany z głośnym wątkiem ale podchodźmy racjonalnie.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3233 dnia: Lipiec 02, 2023, 03:52:34 »
Pytanie czy jakikolwiek przepis kwalifikacyjny jest w stanie zadowolić jednocześnie oczekiwania strony służbowej a z drugiej strony z oczekiwania funkcjonariuszy.
Ostatnie lata to niesamowicie szybkie zmiany w całej naszej formacji i to zarówno pod względem wykształcenia pracowników jak i zakresu zadań przez nich realizowanych.
Nie dziwi więc że ludzie chcą za swoje kwalifikacje być godziwie nagradzani i mieć szanse rozwoju zawodowego.
Do tej pory najbardziej "uprzywilejowaną" grupą w PSP byli członkowie SGRWN (%). Covid-19 wzbudził nadzieję  u ratowników medycznych na większy kawałek tego tortu a teraz praktycznie każdy członek SGR (spełniający wymagania) ma szansę na stopień oficerski i wysoką grupę.
W tej układance brakuje tylko instruktorów GPW, którzy w większości są 8 godzinnymi w szkołach i ośrodkach, nie mają szkodliwego, procentów, grup a "dymem śmierdzą" częściej niż niejeden "podziałowiec". (kto był w komorze ten wie jak goście dostają tam po dupie)
Obecny przepis kwalifikacyjny to pomieszanie z poplątaniem. D-ca zmiany asp. sztab ale jego podwładny jeśli jest w grupie to już oficer.
Przepis kwalifikacyjny powinien być maksymalnie prosty i budować realną i transparentną ścieżkę awansu zawodowego.


PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3234 dnia: Lipiec 02, 2023, 10:04:47 »
Obecny przepis kwalifikacyjny to pomieszanie z poplątaniem. D-ca zmiany asp. sztab ale jego podwładny jeśli jest w grupie to już oficer.
Przepis kwalifikacyjny powinien być maksymalnie prosty i budować realną i transparentną ścieżkę awansu zawodowego.
Żeby być asp. sztab. trzeba służyć co najmniej 15 lat a oficerem można zostać w 4... To dość znaczna różnica w doświadczeniu  :wacko:
Wprowadzanie maksymalnie prostego przepisu w czasach gdy ścieżka kariery w PSP bedzie się wydłużać to moim zdaniem zły pomysł. Ścieżka kariery na PB dla przyjętych od 2013 trwać będzie w przedziale 25-30 lat lub więcej.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3235 dnia: Lipiec 02, 2023, 11:20:09 »
Cytuj
Żeby być asp. sztab. trzeba służyć co najmniej 15 lat a oficerem można zostać w 4... To dość znaczna różnica w doświadczeniu
jak pokazują obecne czasy to łatwiej (i szybciej) zostać generałem niż asp.sztab.  :rofl: :rofl: :rofl:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline mixxol1998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3236 dnia: Lipiec 08, 2023, 10:00:52 »
Słuchajcie a powiedzcie m, że ktoś został wysłany po 3,5 roku na aspirantke to jest w ogóle możliwe ?  Bo nie bardzo chce mi się w to wierzyć

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 154
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3237 dnia: Lipiec 08, 2023, 10:50:30 »
A dlaczego nie możliwe ? Znam gościa co po roku poszedł 😁

Offline mixxol1998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3238 dnia: Lipiec 08, 2023, 17:40:51 »
W trakcie przygotowawczej ?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3239 dnia: Lipiec 08, 2023, 18:17:45 »
A co to za przeszkoda? Osobiście też znam przypadek, gdzie gościo z biura po dwóch latach od przyjęcia poszedł na SA

Offline MATRON27

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3240 dnia: Lipiec 08, 2023, 20:03:25 »
Witam ma pytanie czy technik poż moze byc dca zmiany majac stopień oficerski nie majac SPK

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3241 dnia: Lipiec 08, 2023, 21:34:02 »
Witam ma pytanie czy technik poż moze byc dca zmiany majac stopień oficerski nie majac SPK

Może

Offline Gruby

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3242 dnia: Sierpień 07, 2023, 17:58:02 »
Witam, jak obecnie wygląda sytuacja z absolwentami oficerami. Ktoś wie co się dzieje z nimi w komendach do których trafili? Są na podziale czy biurze?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3243 dnia: Sierpień 07, 2023, 18:43:37 »
Raczej biuro.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3244 dnia: Sierpień 07, 2023, 18:49:42 »
Raczej biuro.
Rzadko się z tobą zgadzam ale to potwierdzam... I to tendencja wzrostowa będzie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3245 dnia: Sierpień 07, 2023, 19:11:23 »
Raczej biuro.
Rzadko się z tobą zgadzam ale to potwierdzam... I to tendencja wzrostowa będzie.

A za 10 lat znowu podział będzie narzekał, że rządzą nimi ludzie, którzy na akcje jeździli tylko na szkole. Czy to się sprawdzi czas pokaże, ale już kiedyś tak było.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3246 dnia: Sierpień 07, 2023, 19:12:48 »
A za 10 lat znowu podział będzie narzekał, że rządzą nimi ludzie, którzy na akcje jeździli tylko na szkole. Czy to się sprawdzi czas pokaże, ale już kiedyś tak było.
Moim zdaniem nie...
Bo po pierwsze czas to pieniądz i do póki jest 24/48 to jest super a po drugie widziałem statystki nadgodzin za ostatnie 2,5 roku i powiem ci, że szok poznawczy.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Gruby

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3247 dnia: Sierpień 07, 2023, 20:29:16 »
Czyli nijak się ma przepis że przynajmniej 2 lata podziału na szkole?

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3248 dnia: Sierpień 07, 2023, 21:52:35 »
Czyli nijak się ma przepis że przynajmniej 2 lata podziału na szkole?
Już w tym roku, absolwenci trafiali prosto do biura, KG wyraził na to zgode

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3249 dnia: Sierpień 07, 2023, 22:18:46 »
Ktoś musi zajmować te wszystkie oficerskie stanowiska w systemie codziennym :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.