Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1512597 razy)

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2675 dnia: Luty 29, 2020, 11:53:16 »
Gratuluję :)
A wracając do tematu, przecież od tego jest forum, żeby pisać co jest Twoim zdaniem dobre a co złe i jak ewentualnie mogłoby być lepiej. Tak jak pisałem w większości przypadków bedzie to dyskusja czysto akademicka na konkretny temat bo przepisy są jakie są. To że piszę, że uważam że tak nie powinno być to moje zdanie a nie stwierdzenie faktu, że taki jest obowiązujący stan prawny.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2676 dnia: Luty 29, 2020, 11:56:20 »
Gratuluję :)
A wracając do tematu, przecież od tego jest forum, żeby pisać co jest Twoim zdaniem dobre a co złe i jak ewentualnie mogłoby być lepiej. Tak jak pisałem w większości przypadków bedzie to dyskusja czysto akademicka na konkretny temat bo przepisy są jakie są. To że piszę, że uważam że tak nie powinno być to moje zdanie a nie stwierdzenie faktu, że taki jest obowiązujący stan prawny.
Moim zdaniem rozporządzenie jest najlepsze na jakie można było liczyć a same wymagania można inteprterowac na dwie strony ale należy pamiętać, że około 80% Komend posiada jedno JRG. I myślę, że podobna liczba nie ma żadnej grupy specjalistycznej.   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2677 dnia: Luty 29, 2020, 12:29:45 »
Masz rację z tymi 80%. Tylko dla pozostałych pojawiają się problemy, których rozporządzenie nie rozwiązuje a wręcz ono je powoduje. Czas od opublikowania do wejścia w życie mógłby być dłuższy, żeby dać możliwość na stworzenie nowych regulaminów organizacyjnych. Tu znowu dla 80% jest całkiem łatwa sprawa a niektóre nie bardzo wiedzą jak z niektórych sytuacji wybrnąć.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2678 dnia: Luty 29, 2020, 12:31:10 »
Masz rację z tymi 80%. Tylko dla pozostałych pojawiają się problemy, których rozporządzenie nie rozwiązuje a wręcz ono je powoduje. Czas od opublikowania do wejścia w życie mógłby być dłuższy, żeby dać możliwość na stworzenie nowych regulaminów organizacyjnych. Tu znowu dla 80% jest całkiem łatwa sprawa a niektóre nie bardzo wiedzą jak z niektórych sytuacji wybrnąć.
No ale jaki problem ma duża komenda? Bo tak się składa, że moja jest w tych 20% z grupą specjalistyczna i więcej niż jednym JRG.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2679 dnia: Luty 29, 2020, 13:03:51 »
Moja też jest z tych 20%, ale o problemach wolę tu nie pisać. Niemniej jednak są osoby, które tracą przez rozporządzenie im (po ludzku) wypadałoby jakoś to wyrównać. Są też jednak takie osoby, które z automatu zyskują niewspółmiernie dużo, niekoniecznie zasługując.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2680 dnia: Luty 29, 2020, 13:05:48 »
Moja też jest z tych 20%, ale o problemach wolę tu nie pisać. Niemniej jednak są osoby, które tracą przez rozporządzenie im (po ludzku) wypadałoby jakoś to wyrównać. Są też jednak takie osoby, które z automatu zyskują niewspółmiernie dużo, niekoniecznie zasługując.
Co tracą? Tylko mi nie mów że grupę! Bo ustawa o PSP się kłania  :kwit:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline marcin382

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2681 dnia: Luty 29, 2020, 13:40:42 »
Mam pytanie odnośnie nowego przepisu.
Do tej pory zajmowałem stanowisko mł specjalisty w systemie zmianowy (poprzedni przepis dawał taka możliwość), posiadam stopień mł. kpt i mogłem awansować na kpt. Po wejściu w życie nowego przepisu mam być przeniesiony na równorzędne stanowisko pod względem zaszeregowania i będzie to dowódca sekcji, pytanie brzmi, czy w takim przypadku należy mi się możliwość awansu w stopniu na kpt. czy z chwila przeniesienia na dowódcę sekcji tracę ją bo to stanowisko w korpusie aspiranckim?
Czytają całe rozporządzenie wnioskuje że awansu mi się nie należy ale słyszałem różne opinie od współpracowników.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2682 dnia: Luty 29, 2020, 13:47:57 »
Mam pytanie odnośnie nowego przepisu.
Do tej pory zajmowałem stanowisko mł specjalisty w systemie zmianowy (poprzedni przepis dawał taka możliwość), posiadam stopień mł. kpt i mogłem awansować na kpt. Po wejściu w życie nowego przepisu mam być przeniesiony na równorzędne stanowisko pod względem zaszeregowania i będzie to dowódca sekcji, pytanie brzmi, czy w takim przypadku należy mi się możliwość awansu w stopniu na kpt. czy z chwila przeniesienia na dowódcę sekcji tracę ją bo to stanowisko w korpusie aspiranckim?
Czytają całe rozporządzenie wnioskuje że awansu mi się nie należy ale słyszałem różne opinie od współpracowników.
Podpowiedzieć ci lepsze rozwiązanie?
Domyślam się, że miałeś to stanowisko bo należałeś do grupy specjalistycznej? 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline marcin382

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2683 dnia: Luty 29, 2020, 14:01:56 »
Nie, u nas nie ma grupy specjalistycznej, to stanowisko można było dawać w JRG bez grupy.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2684 dnia: Luty 29, 2020, 14:05:14 »
Możesz awansować w stopniu
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline marcin382

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2685 dnia: Luty 29, 2020, 14:44:03 »
Czy taka możliwość daje właśnie paragraf 4, ustęp 2 nowego rozporządzenia? Czy reguluje to jakiś inny przepis? Szukam podstawy prawnej w roznych aktach prawnych i tylko to znalazłem.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2686 dnia: Luty 29, 2020, 14:46:59 »
Czy taka możliwość daje właśnie paragraf 4, ustęp 2 nowego rozporządzenia? Czy reguluje to jakiś inny przepis? Szukam podstawy prawnej w roznych aktach prawnych i tylko to znalazłem.
Tak a dokładnie to to zdanie "prawo do nadania kolejnego wyższego stopnia w korpusie właściwym dla stopnia"
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2687 dnia: Luty 29, 2020, 15:01:47 »
Jak Panowie widzicie zmiany na SK? Beda one obligatoryjne dla dyzurnych stanowisk kierowania i dyspozytorow dotychczas?

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2688 dnia: Luty 29, 2020, 15:11:05 »
Moja też jest z tych 20%, ale o problemach wolę tu nie pisać. Niemniej jednak są osoby, które tracą przez rozporządzenie im (po ludzku) wypadałoby jakoś to wyrównać. Są też jednak takie osoby, które z automatu zyskują niewspółmiernie dużo, niekoniecznie zasługując.
Co tracą? Tylko mi nie mów że grupę! Bo ustawa o PSP się kłania  :kwit:
Art. 89?

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2689 dnia: Luty 29, 2020, 15:14:38 »
Jak Panowie widzicie zmiany na SK? Beda one obligatoryjne dla dyzurnych stanowisk kierowania i dyspozytorow dotychczas?

Wydaje mi się że tak. Prestiż SK szybuje w górę.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2690 dnia: Luty 29, 2020, 15:49:32 »
Moja też jest z tych 20%, ale o problemach wolę tu nie pisać. Niemniej jednak są osoby, które tracą przez rozporządzenie im (po ludzku) wypadałoby jakoś to wyrównać. Są też jednak takie osoby, które z automatu zyskują niewspółmiernie dużo, niekoniecznie zasługując.
Co tracą? Tylko mi nie mów że grupę! Bo ustawa o PSP się kłania  :kwit:
Art. 89?
Ten art nie mówi o przenoszeniu na niższe stanowisko tyko o wynagrodzeniu.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Sdf

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2691 dnia: Luty 29, 2020, 16:09:26 »
Panowie, czy ja dobrze interpretuję to,że według nowego przepisu strażak będzie czekał na stopień sekcyjnego około 7-8 lat (bo w takim czasie przyjmijmy,że dostanie grupę ratownika)?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2692 dnia: Luty 29, 2020, 16:13:31 »
Panowie, czy ja dobrze interpretuję to,że według nowego przepisu strażak będzie czekał na stopień sekcyjnego około 7-8 lat (bo w takim czasie przyjmijmy,że dostanie grupę ratownika)?
Źle... 10 lat to potrzebuje podoficerów aby dostać 7 grupę
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Sdf

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2693 dnia: Luty 29, 2020, 16:24:59 »
Mi chodzi o praktykę,a nie teorię. Strażak dostaje 3 grupę po 7-8 latach służby i wtedy może dopiero dostać sekcyjnego?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2694 dnia: Luty 29, 2020, 16:26:36 »
Mi chodzi o praktykę,a nie teorię. Strażak dostaje 3 grupę po 7-8 latach służby i wtedy może dopiero dostać sekcyjnego?
Żartujesz?  8 lat na 3 grupę?  Po 3 latach możesz dostać  dwie belki
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Sdf

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2695 dnia: Luty 29, 2020, 16:36:12 »
Dobrze rozumiem,że według nowego przepisu dopiero na 3 grupie możesz przeskoczyć st.str.? Znam przypadki gdzie chłopaki dostali 3 grupę po 6-7 latach, stąd pytanie, czy teraz tyle będą czekali na sekcyjnego.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2696 dnia: Luty 29, 2020, 16:39:32 »
Moja też jest z tych 20%, ale o problemach wolę tu nie pisać. Niemniej jednak są osoby, które tracą przez rozporządzenie im (po ludzku) wypadałoby jakoś to wyrównać. Są też jednak takie osoby, które z automatu zyskują niewspółmiernie dużo, niekoniecznie zasługując.
Co tracą? Tylko mi nie mów że grupę! Bo ustawa o PSP się kłania  :kwit:
Art. 89?
Ten art nie mówi o przenoszeniu na niższe stanowisko tyko o wynagrodzeniu.
Podpowiedz więc proszę bo od tych małych literek w telefonie głowa mnie boli ;)

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2697 dnia: Luty 29, 2020, 17:05:06 »
Próbuję ten przepis rozszyfrować, ale im dłużej czytam go tym większym żartem mi się wydaje..
Stanowisko ratownik specjalista - do tej pory w korpusie podoficerskim teraz w aspiranckim
starszy ratownik specjalista - do tej pory w aspiranckim teraz w oficerskim..
I rozumiem, że Ci wszyscy ludzie zachowują stanowiska. Więc taka promocja na stanowiska się robi, że przypadkiem podoficerowie wskakują na gr. 7, a aspiranci na gr. 9.  :gwiazdki:
Czyli jak ktoś był aspirantem na stanowisku dowódca zastępu to dalej jest tym dowódca zastępu, a jak ktoś był starszym ratownikiem specjalistą, a zakresem dowódcy zastępu dostaje nagle grupę równorzędną z z-ca dcy zm. I teraz jaki zakres należałoby mu dać? Analogiczna sytuacja z podoficerami..
Ponadto czemu na stanowisko starszy ratownik specjalista wymaga się większego stażu służby niż na z-ce d-cy zm. ? I dalej.. który z nich w powinien pełnić obowiązki dowódcy zmiany pod jego nieobecność. Bo jeżeli ten śmieszny specjalista to zajrzyjmy kilka linijek wyżej i zobaczmy co za patologię wprowadzono.
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2698 dnia: Luty 29, 2020, 17:25:27 »
Dobrze rozumiem,że według nowego przepisu dopiero na 3 grupie możesz przeskoczyć st.str.? Znam przypadki gdzie chłopaki dostali 3 grupę po 6-7 latach, stąd pytanie, czy teraz tyle będą czekali na sekcyjnego.
Źle. Ten przepis nic nie mówi o awansie na sekvyjnego zresztą tak jak poprzedni
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2699 dnia: Luty 29, 2020, 17:37:58 »
zeroberto jest dokładnie tak jak piszesz.
U mnie jednak komendant chce forsować wersję, w której są to nowe stanowiska z tą samą nazwą. W związku z tym, chce obecnie je zajmującym proponować stanowiska równorzędne bez awansu z automatu. Taka wg niego poprawna interpretacja.
:)