Autor Wątek: Uwagi dotyczące SLRtBA  (Przeczytany 5255 razy)

Offline J.Nowak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Uwagi dotyczące SLRtBA
« dnia: Styczeń 16, 2014, 17:20:23 »
Szanowni koledzy,

W 2013 roku w ramach przetargu KW PSP Toruń zakupiło 16 sztuk lekkiego samochodu ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą SLRtBA za kwotę 8 259 840zł w firmie ISS Wawrzeszak z Bielska Białej.

Pojazd z tego zakupu trafił do mojej jednostki i z przerażeniem stwierdziliśmy że to jest inny pojazd niż wyspecyfikowany w przetargu z wykonaniem znacząco odbiegającym od standardów!

Ktoś z Was jest również takim szczęściarzem jak moja jednostka?

Załączam pełną listę uwag.

http://przeklej.org/file/pl1bwt/SLRtBA-zgloszenie-nieprawidlowosci.1..pdf

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2014, 17:26:13 »
Mamy kilkuletniego GLBARt od Wawrzaszka, jeszcze Mascota, sadząc po opisie jest znacznie lepiej zabudowany, mimo że kilka punktów jest zbieżnych z tymi w linku. Obecnie Dostaliśmy GBA, na temat błędów i niedoróbek nie chce mi się pisać, poza tym jeszcze trwa poprawianie usterek  :wall:   

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2014, 18:46:00 »
Panowie po przeczytaniu listy uwag ..............zaniemówiłem    :milcz: kto to odebrał  :fiuu:  ten samochód ewidentnie nie spełnia SIWZ więc nie powinien zostać odebrany ..........tyle w temacie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2014, 19:09:07 wysłana przez superfire »

Offline fotostrażak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 137
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2014, 18:54:47 »
Kolejny przykład co się dzieje jak odbywa się masowa produkcja.. 16 lekkich, 16 średnich, bieżąco zamówienia, bieżące naprawy o i mamy po raz kolejny odstawienie fuszerki po niskich cenach..

Ciekawe jak z wykonaniem firmy na S co też się jej trochę nazbierało z tych "masowych" przetargów.. Atego, które mamy w jednostce też pochodzi z masówki w 2010 tylko, że częstochowskiej.. i co moge powiedziec było kolorowo do końca gwarancji jak można było jeździc co miesiąc na naprawy do nich i to przy tym jak auto notowało po góra 40 akcji rocznie!!

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2014, 18:54:57 »
Tak jak napisał suprfire: pojazd przede wszystkim nie powinien być odebrany. Pod dokumentem odbioru jest miejsce na podpis więc osoba, która to odebrała - poza zwyczajową naganą - powinna teraz wypić to "piwo". Ja rozumiem sytuację w jakiej się znaleźliście i głęboko wam współczuję.

Nie dawno odbieraliśmy GCBA od Szczęśniaka i sytuacja wyglądała wręcz książkowo. Mogliśmy przywieźć sprzęt do producenta aby wykonał odpowiednie mocowania ale ze względu na znaczną odległość postanowiliśmy wszystko załatwić drogą mailową,. Przesłaliśmy listę sprzętu, jego wymiary i zdjęcia - i producent sprostał naszym oczekiwaniom. Wszystkie mocowania pozwalały na poprawne zamocowanie sprzętu.
Podczas odbioru poświęciliśmy też czas na sprawdzenie pojazdu wg. SIWZ.

Nie wiem co wam poradzić. Jak znam życie to musicie przygotować się na najgorsze - czyli sprawę w sądzie.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2014, 19:50:49 »
mam zapytanie dotyczące zasadności zakupu takiego typu samochodu.
Skoro KG wg standaryzacji nie przewiduje w jednostkach PSP takiego samochodu jak SLRt nawet z funkcją BA ( ma je spełniać GBA odpowiednio wyposażony w zakresie Rt to po co wydawać na niego pieniądze ?? Ciekawe jak został wprowadzony do SWD ? Nam kilka lat temu nakazali z KW zmianę klasyfikacji z SLRt od Szczęśniaka na GLBA. A nie ma na nim ani jednej prądownicy wodnej i odcinka tłocznego, nie licząc szybkiego natarcia wysokociśnieniowego.
pozdrawiam

piter74

  • Gość
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2014, 20:19:12 »
Żeby było wesoło to 16 średnich SRt z tego samego przetargu też pozostawia wiele do życzenia. Może w końcu ktoś z odpowiednich służb zainteresuje się przetargami w PSP.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2014, 21:41:06 »
Jeśli naprawdę chcesz gdzieś to wysłać napisz wszystko raz jeszcze lub poproś kogoś o pomoc w stworzeniu dokumentu. Stylistycznie wygląda jakby pisało to kilkuletnie dziecko. Gdyby takie pismo trafiło na moje biurko po kilku linijkach zainstalował bym je w koszu na śmieci...

rzetelny

  • Gość
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2014, 22:41:20 »
W PSP ścigają za prawdę i obiektywne pokazywanie rzeczywistości. Dlatego na razie kolega podpisał się Jan Nowak. Sadząc po treści merytorycznej pisał to gość znający się na rzeczy. Więc, nie obawiaj się @BM. Jak dojdzie na biurko Ministra, Prezesa NIK czy też Prezesa Zamówień Publicznych te drobne nieprawidłowości językowe będą wygładzone.
Lękajcie się więc klakierzy biorący udział w takich zakupach i „uszczęśliwiający” w ten sposób strażaków trwoniąc taką kasę.
Osobiście już się boję nowej transzy pieniędzy z Unii bo zostaną z dużym prawdopodobieństwem tak wydane jak opisał Jan Nowak. Niepokój przechodzi w paniczny lęk bo podobno zakupy dla PSP ma realizować centrala, czyli KG. To prawdziwe nieszczęście polskiego strażactwa na lata, jeżeli dojdzie do takiej formy zakupów. Najlepszym przykładem podnośniki nieratownicze Bumar.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2014, 23:16:33 »
W PSP ścigają za prawdę i obiektywne pokazywanie rzeczywistości. Dlatego na razie kolega podpisał się Jan Nowak. Sadząc po treści merytorycznej pisał to gość znający się na rzeczy. Więc, nie obawiaj się @BM. Jak dojdzie na biurko Ministra, Prezesa NIK czy też Prezesa Zamówień Publicznych te drobne nieprawidłowości językowe będą wygładzone.
Lękajcie się więc klakierzy biorący udział w takich zakupach i „uszczęśliwiający” w ten sposób strażaków trwoniąc taką kasę.
Osobiście już się boję nowej transzy pieniędzy z Unii bo zostaną z dużym prawdopodobieństwem tak wydane jak opisał Jan Nowak. Niepokój przechodzi w paniczny lęk bo podobno zakupy dla PSP ma realizować centrala, czyli KG. To prawdziwe nieszczęście polskiego strażactwa na lata, jeżeli dojdzie do takiej formy zakupów. Najlepszym przykładem podnośniki nieratownicze Bumar.


Wybacz, ale od razu podejrzewam że sam sobie cukrzysz będąc tą samą osobą co wymieniony wyżej Jan Nowak.
A nawet jeśli nie to wiedz, że nie są to jak piszesz "drobne nieprawidłowości językowe" tylko kompletna ignorancja Twojego/jego adresata.

Zdanie: "Nie wiem jaki pseudo strażak odbierał pojazd ale powinien zostać dyscyplinarnie zwolniony" jest tego doskonałym dowodem. Chcesz, aby temat był poważnie traktowany to sam potraktuj go obiektywnie i z pełną powagą, a nie wylewaj żale frustrata. To jest chyba oficjalne pismo?!
A jeśli rzeczywiście pismo jest oficjalne to należy się pod nim podpisać. Jaką pewność ma mieć komendant, że nie jesteś człowiek, który sra pod "pseudo strażaka" aby zając jego stanowisko ?
"w haixach nie ma szans na wygodną jazdę"  oto kolejne merytoryczne zdanie, może te 16 komend powinno dostać w zamian protektory ? A Pan inspektor z NIKu na pewno wie co to są haixy i chętnie o nich poczyta...

Jak dla mnie pismo od razu do kosza. Nie czepiam się uwag, ale sposobu wygłaszania, wręcz wygrażania pięściami niebu. Przypomina mi to "protest OSP" do, którego pewien obywatel nas tu przekonywał na siłę...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2014, 23:34:25 »
@BM a masz jakiś interes w ukierunkowaniu dyskusji na tematy zastępcze - to już to wykonałeś :) i wszyscy przyjęli do wiadomości że Autor literatem nie jest .
Co nie zmienia faktu że sens jego wypowiedzi idzie zrozumieć .

Nie widziałem poza zdjęciami w internecie tego samochodu , ale czytałem SIWZ głównie na sprzęt i była mizerna . Jak tak wyglądała część opisująca samochód to trudno się dziwić finalnemu produktowi . Dodając że to przetarg za duże pieniążki była walka i cięcie kosztów by wygrać i zarobić . 10 lat temu w Mascotach pompa była już zabudowana i jakoś się prezentowała , a przystawkę odbioru mocy załączało się na przycisk .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2014, 23:45:56 wysłana przez MIKO »

rzetelny

  • Gość
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2014, 00:08:39 »
@BM,
Nie, nie jestem Janem Nowakiem to po pierwsze. Jestem za to strażakiem PSP i użytkuję podobnie zabudowane samochody od lat. „Specyfikowane” a później odbierane przez niedouczonych logistyków czy samych komendantów. Nawet jak SIWZ jest dobrze skosztorysowana, zrobiona szczegółowo, poprawnie przez fachowców to i tak na odbiory nie są oni zabierani bo stwarzają problemy. A przełożeni nie lubią problemów, gonią za sukcesami medialnymi bo i tak tych aut nie użytkują. Nad przetargami w PSP nie ma żadnej kontroli (poza finansową w sensie rozliczeniowym) i tak to jest. To fakt niezaprzeczalny. Jakości wykonania i zgodności ze SIWZ to nie dotyczy. A to złamanie prawa. Powinno to robić CNBOP ale "nie mają czasu" na audyt i sprawdzenie produktu ze wzorem który certyfikowali. Sami też ustalają do spółki z KG niskie standardy i to są tego skutki. Szkoda, że samochody komendantów nie wymagają świadectwa dopuszczenia bo może wtedy by coś zrozumieli. Producenci o tym wiedzą i nie rozmawiają z użytkownikami bo stroną zawsze jest jakiś komendant lub upoważniony przez niego kwatermistrz, który ma to gdzieś. Pojazd trafia do JRG czy OSP i trzeba miesiąca technicznych prac adaptacyjnych, żeby nadawał się do wyjazdu do akcji. To jest rzeczywistość. Czyżbyś jej nie znał?

Swoją drogą ubolewam, ze polscy producenci nie szanują rodzimych strażaków i nie wstydzą się dawać im takie narzędzia pracy. Po części mogę to zrozumieć, bo to biznes i jak komendant mówi, że ma 600 tyś i chce nowy średni samochód strażacki to za takie pieniądze nigdzie w Europie nie kupi się nawet jego połowy. No ale Polska to dziwny kraj. My wszystko chcemy tanio a JAKOŚĆ nas nie dotyczy. Szkoda! Czas to zmienić!


Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2014, 01:24:06 »
Chyba właśnie w tym problem że chcemy tanio. A czemu tak - bo jak tanio to i więcej można takich na ten przykład "samochodów zastępczych" nakupować. A wiadomo, jak sprzętu dużo to ludzie to widzą i tak oto buduje się wizerunek straży pożarnej w Polsce. Tylko potem żal czytać tych komentarzy ludzi pod różnego rodzaju artykułami, którzy owe sprzęta widzieli na kolorowych zdjęciach w otoczeniu wysokich szarż i nowych mundurów bojowych, że "dostali, a jak mieli przyjechać do ognia to nie przyjechali, bo rozpieprzyli to co dostali niedawno, z fabryki! Nowe!" i wychodzi na to, że strażacy umiejętności nie mają... No bo co innego?! Przecie nie mógł zawieść sprzęt, skoro taki nowy i błyszczący.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Podziękowanie

  • Gość
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2014, 21:29:38 »
Panie i Panowie oficerowie,
Jako strażacy parający się na ratownictwem „pola walki”, serdecznie Wam dziękujemy i gratulujemy zarazem, tak wspaniałych osiągnięć zakupowych. Teraz już wiemy komu zawdzięczamy, że nasze auta już po wyjechaniu z fabryki są kupą złomu.
Do zdjęcia chyba nie zdążył dojechać dyrektor CNBOP. No ale wydana, „lekko bez sensu” kaska, robi wrażenie.

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=34664

Offline antykwas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 28, 2014, 10:40:37 »
No powiem szczerze, że patrząc na zdjęcia zawarte w tym piśmie, to faktycznie Józek w stodole mógłby wykonać coś ładniejszego. Coś faktycznie jest na rzeczy z tymi przetargami w PSP. Teraz dodatkowo wychodzi sprawa podrabianych hakowców ATIB. Z tego co pamiętam to samochody też pochodzą z WISS. Panowie na prawdę nie martwiłbym się tym, że człowiek piszący to pismo napisał je jak napisał. Ważne jest nakreślenie tematu i przedstawienie faktów, a nie stylizacja i gramatyka prof. Miodka. Wcale mnie nie dziwią takie sytuacje, gdy przychodzi komuś pracować czymś, co grozi w najlepszym wypadku pożarem.

Tylko czy ktoś to zauważy? Czy to nie  :wall:

Offline papioczek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 28, 2014, 13:04:36 »
wg mnie to "01-wsi" powinni wycofac wszystkie te auta z podzialu,i zglosic sprawe do prokuratury...
 

Prawy

  • Gość
Odp: Uwagi dotyczące SLRtBA
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 28, 2014, 19:57:38 »
wg mnie to "01-wsi" powinni wycofac wszystkie te auta z podzialu,i zglosic sprawe do prokuratury...

Żeby taką rzecz zrobić to trzeba mieć charakter i mieć na względzie dobro służby.