Autor Wątek: praktyki szkół medycznych w straży  (Przeczytany 2988 razy)

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
praktyki szkół medycznych w straży
« dnia: Marzec 07, 2006, 19:38:48 »
Chciał bym poruszyc watek odbywania praktyki zawodowej pań i panów zwanych Ratownikami Medycznymi ktorzy to odbywaja nauke w szkolach policealnych i na licencjatach.
Maja oni w swoim programie nauczania praktyke w Straży Pożarnej i tu pytanie
Czy u Was odbywaja sie takie praktyki i co ci ratownicy robia?
Czy Jest jakis program szkolenia i praktyki opracowany przez PSP --- szukałem ale nie znalazłem :-)

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2006, 08:06:26 wysłana przez bulon »

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: praktyki w straży
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2006, 21:59:19 »
Przepraszam a do jakiej szkoły chodzisz?
Bo mój brat skończył Policealne Studium Ratownictwa Medycznego i jak się zapisywał to mówili mu o praktykach nie wiadomo gdzie. A skończyło się w szpitalu na różnych oddziałach i pogotowiu. Moim zdaniem słusznie zresztą.
Jeżeli czas takich praktyk mógłby trwać np. dwa tygodnie, to bardzo często byłby to czas dla takiego ratownika zmarnowany, a to dlatego, że nie było by tego typu zdarzeń (taka specyfika służby). Plusy natomiast z tych praktyk, mogliby wynieść sami strażacy pełniący służbę, pod warunkiem, że taki ratownik chętnie dzielił by się wiedzą z kolegami strażakami.

Ja pracuje w straży pożarnej i nie widziałem, nie słyszałem żeby ktoś z ratownictwa medycznego takie praktyki odbywał.

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: praktyki w straży
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2006, 21:54:40 »
hmm.. z tego co mi wiadomo to w szkolach policealnych i na licencjatach obowiazuje 60 godzin praktyki zawodowej w psp... jest to w programie szkolenia tych szkół
Ale skoro oni nie odbywaja tych praktyk w PSP to jak to sie dzieje ze ten przepis dalej funkcjonuje ???
Czemu szkoly nie wycofaja sie z tego albo czemu nie ma jasno powiedziane ze mozna albo nie ?

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: praktyki w straży
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2006, 09:59:50 »
W mojej KM kilka lat temu byli tacy praktykanci (później chyba szkoła nie miała kierunku rat.med). O ile dobrze pamiętam to coś ok. 2 tyg. a program bardzo podobny do kursu szeregowych OSP. Trochę teorii i trochę praktyki. Na wozach nie jeździli.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2006, 13:30:27 wysłana przez em.jot »

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: praktyki w straży
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2006, 12:56:00 »
Zgadzam sie z poprzednikami , że czas słuchacza stusium ratownictwa medycznego w straży mógł by być zmarnowany z prostej przyczyny np. braku zdarzeń w okresie odbywania praktyki. W szkoleniu praktycznym w studium ratownictwa medycznego jest przewidziany jeden tydzien uczenszczania do JRG na praktyczne zajęcia. Odbywaja sie wtedy zajęcia z ratownictwa technicznego przedstawienie sprzetu i technik używanych podczas akcji i to wystarcza. Tak jest bynajmniej w moim mieście. Pozdrawiam!

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: praktyki w straży
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2006, 18:37:18 »
Chyba ze trzy razy miałem pod przydzieloną odgórnie 'opieką" słuchaczy SM. Organizowałem dla nich i Nas przy okazji zajęcia z rat.-med. nieraz brałem na dodatkową "obsadę" wozu, co by sobie zobaczyli pożar, lub wypadek z bliska. Pobieżne obeznanie ze sprzętem i słuzbą itp. ^_^ Do działań ich nie wprowadzaliśmy, a chyba się nieco wg. mnie niektórych powinno. Choć do takich z lekka pomocniczych. -_- W sumie raczej niewiele raczej wynieśli? Cóż taki program i przepisy w tym względzie.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: praktyki w straży
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2006, 00:25:35 »
... Organizowałem dla nich i Nas przy okazji zajęcia z rat.-med. nieraz brałem na dodatkową "obsadę" wozu, co by sobie zobaczyli pożar, lub wypadek z bliska. Pobieżne obeznanie ze sprzętem i słuzbą itp. ...
To miałeś odwagę z tą obsadą, bo wydaje mi się, że nie wolno nam zabierać cywili do bojowych, a po za tym jak z ubezpieczeniem w razie wypadku.
...W sumie raczej niewiele raczej wynieśli? Cóż taki program i przepisy w tym względzie...
I tu ci przyznaję rację.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline tradycjonalista

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: praktyki w straży
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2006, 23:22:06 »
W naszej KP ratownicy medyczni odbywali praktyki przede wszystkim na SRMed i SRT. Nie było to zbyt legalne , ale dawało obraz tym ludziom na obraz pracy strażaka -ratownika, a jednocześnie chętnie szkolili naszych ludzi. Gdyby było to unormowane prawnie zapewne przyniosłoby to pożytek dla obydwu stron. Nasi ludzie ( strażacy ) mieli również praktyki w pogotowiu po tym jak staliśmy się właścicielami SRmed. Opinie o tych praktykach jednak były różne. Generalnie strażacy nie byli mile widziani przez lekarzy :rolleyes:

Offline dj dziadek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: praktyki w straży
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 12, 2006, 15:55:51 »

Bo mój brat skończył Policealne Studium Ratownictwa Medycznego i jak się zapisywał to mówili mu o praktykach nie wiadomo gdzie. A skończyło się w szpitalu na różnych oddziałach i pogotowiu.mi tez to obiecywali,kończyłem studium w 2000roku,ale ja przeprowadziłem wywiad z wczesniejszymi rocznikami,wiedziałem juz jakie sa realia

Ja pracuje w straży pożarnej i nie widziałem, nie słyszałem żeby ktoś z ratownictwa medycznego takie praktyki odbywał.
praktyki to miałem w straży,ale czułem sie tam zupełnie niepotrzebny;poza tym,bylismy tam chłodno przyjmowali,nie wiem dlaczego