Autor Wątek: harcerze w KSRG  (Przeczytany 5912 razy)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
harcerze w KSRG
« dnia: Marzec 02, 2006, 01:57:25 »
http://materialsy.futuro.biz.pl/moje/analiza.doc

jesli molgbym prosic o konstruktywna krytyke
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2006, 21:18:14 »
bulon sorki, ale mi to bardziej pasuje <Tu>:
http://www.strazak.pl/forum/index.php?board=21.0
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2006, 22:27:29 »
nie rozumiem, dlaczego ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2006, 10:35:09 »
Powiem tak: Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane.

Z tego co można wyczytać, to nie są oni zbyt dobrze wyposażeni (brakuje szczególnie noszy typu deska i zestawów do tlenoterapii), brakuje systemu zewnętrznej łączności radiowej (jak się będą porozumiewać z innymi podczas zdarzenia - gońcy to już przeżytek), poza tym chyba zbyt optymistycznie oceniono możliwości mobilizacji w razie potrzeby - nie zapominajmy, że w większości są to uczniowie szkół średnich i studenci - niektórzy nie będą mogli, inni nie będą chcieli i z kilkudziesięciu osób zrobi się kilkanaście (nie wspominając o wakacjach, o czym informuje sam autor dokumentu). Słabo u nich z środkami transportu - niby każdy przyjedzie własnym środkiem transportu, ale według mnie powiększy to panujący chaos, nagle pojawi się 30 samochodów, które gdzieś trzeba będzie zostawić (nie wspominając już o tym, że jak jeden z drugim pojedzie na złamanie karku, to może zrobić krzywdę sobie i innym).

Propozycja odnosi się na razie tylko do Warszawy, ale co jeśli ktoś wpadnie na niemądry pomysł rozszerzenia tego na cały kraj? Przy każdym większym pożarze po pewnym czasie pojawi się zgraja dzieciaków i będą się plątać pod nogami.

Ja odnoszę się do tego pomysłu z pewną nieufnością.
Co innego "Biała Służba", co innego bomba w metrze.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2006, 10:38:52 wysłana przez Maxx »
Tricks are for kids.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2006, 11:05:32 »
Cytuj
tego co można wyczytać, to nie są oni zbyt dobrze wyposażeni (brakuje szczególnie noszy typu deska i zestawów do tlenoterapii), brakuje systemu zewnętrznej łączności radiowej (jak się będą porozumiewać z innymi podczas zdarzenia - gońcy to już przeżytek),

brakuje, ale to dopiero poczatek. wszystko to zostanie w krotkim czasie uzupelnione jesli tylko dostaniemy zgode na wejscie do systemu badz tylko wpisani do planu ratowniczego.
rzuc okiem na podpunkt o niezbednych zakupach.

Cytuj
poza tym chyba zbyt optymistycznie oceniono możliwości mobilizacji w razie potrzeby - nie zapominajmy, że w większości są to uczniowie szkół średnich i studenci - niektórzy nie będą mogli

otoz beda mogli wszyscy.kazdy kto podpisal stosowna deklaracje przynaleznosci jest zobowiazany do stawienia sie na wezwanie msk.
to tak jak z alarmowaniem osp.identyczna sytuacja,
robilismy juz nocne cwiczenia.
zadzialalo.
nikt o nich niewiedzial
wyrywalismy ze snu, z lozek.
wiekszosc byla przekonana ze jada juz do akcji.


Cytuj
Propozycja odnosi się na razie tylko do Warszawy, ale co jeśli ktoś wpadnie na niemądry pomysł rozszerzenia tego na cały kraj? Przy każdym większym pożarze po pewnym czasie pojawi się zgraja dzieciaków i będą się plątać pod nogami.

hola hola
jakie dzieciaki? w wieszkosci studenci, rowniez kierunkow zwiazanych z ratownictwem.
oraz jaki pozar?
po co nagazowac 50 harcerzy do pozaru ?
posiadamy wewnetrzy system dowodzenia.
podzial  identyczny jak w psp- zastepy, sekcje.
podzial bedzie odbywac sie dynamicznie, w miare potrzeb.
w miare rozbudowy powstana plutony.
0

zwroc uwage na zapis poczatkowy czesci"szczegolowa analiza..."
"na wypadek zdarzenia masowego."

Cytuj
Ja odnoszę się do tego pomysłu z pewną nieufnością
w pelni cie rozumiem. ja tez boje sie ze moze mi sie podwinac noga.
to cos zupelnie nowego.
duza grupa ratownicza.docelowo bardzo rozbudowana.
to co czytales to wstep do wiekszego planu napisany tak naprawde pare dni po wydarzeniach w londynie.
wtedy wygladalismy dokladnie tak.
teraz przygotowujemy sie do rozbudowy ale realnie wygladamy wlasnie tak jak mowi analiza.

Cytuj
Co innego "Biała Służba", co innego bomba w metrze.
 

biala sluzba to nie czas akcji ratowniczej choc moze sie wydarzyc.
wspomniales o metrze-  tak tak tak
bomba w metrze, hala targowa, duza akcja poszukiwawcza- to miejsce dla tych ludzi w zamierzaniach.

dzieki sliczne za te watpliwosci. dzieki temu wiem na co wy zwracacie uwage.
pytaj dalej, wiem ze to co napisalem nie ejst doskonale i pojawia sie wiele pytan dlatego pragne odpoweidziec na kazde by ciebie choc troche przekonac.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2006, 11:15:43 »
a czym się różni wielce szanowne OSP od takiej HGR?? tak naprawde tylko nieznaczna część OSP to dobre jednostki a reszta to miejsce picia wódki!!

wiadomo że potrzebują i sprzętu i wyszkolenia typowo ratowniczego bo jeśli chodzi o medyczną stronę biją na łeb 99% ochotników i duza częśc zadowowców!!

tak więc, taka grupa dobrze zorganizowana bełaby niezwykle pomocna na miescu takiego wypadku jak w katowicach, bo dzięki nim jednostki ratownicze mogły by się skupic przedewszytskim na sprawach technicznych a stroną medyczna zalęli by się harcerze!

Powiem więcej, osobiście wolałbym zlikwidować połowe osp i na ich miejsce wprowadzić HGR

A to że nie maja sprzętu i wyszkolenia nie jest żadnym argumenem, bo nie odrazu Rzym zbudowano.

Ps. ale mi się teraz posypią minusy  ^_^ ^_^

Offline jarecki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2006, 11:35:58 »
Cytuj
a czym się różni wielce szanowne OSP od takiej HGR?? tak naprawde tylko nieznaczna część OSP to dobre jednostki a reszta to miejsce picia wódki!!

Tyle ze bez tych miejsc w "ktorych sie pieje wodke" w wielu KP PSP (nie KM) zawodowcy po przyjechaniu na miejsce mogloby usiąść i zapłakać...

zresztą nie można mówić o OSP jako o takich miejscach bo musialbyś je zwiedzić wszystkie i wtedy gadaj dowoli...
Chciałbym wszystkim przypomnieć że KSRG to nie tylko PSP bo PSP to tyklo taka mała . (kropeczka) w tym całym systemie.

Cytuj
508 jednostek ratowniczo- gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
3433 jednostek ochotniczych straży pożarnych,
4 zakładowe straże pożarne,
2 zakładowa służba ratownicza,
11 szpitali, w tym 10 szpitali MSW i A w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie, Katowicach, Białymstoku, Lublinie, Szczecinie i Wrocławiu oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich,
297 specjalistów krajowych z różnych dziedzin ratownictwa.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2006, 11:47:39 »
oj ale my niechemy nikogo zastepowac. gasic to my nie bedziemy.
chociaz jest jeden hgr ktory posiada wozy gasnicze a to dlatego ze wczesniej byl harcerska osp.
zreszta nadal jest .

jest duzo grup ochotniczych innych niz osp.
pck ma kilka, zhp ma kilka, istnieja prywatne stowarzyszenia np grs chojnice czy popr.albo storat
to wszystko sa ochotnicze formacje ratownicze.

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2006, 11:50:40 »
Z KSRG współdziała wiele różnych instytucji i podmiotów więc nie widze nic złego w tym aby współpracować również z HGR. W razie potrzeby rąk nigdy za wiele.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2006, 14:14:16 »
Jasne, że to będzie ładnie wyglądać... Ale na papierze.
Nie łudź się Bulon, że po podpisaniu kwita znajdziesz się automatycznie w strategicznym odwodzie. Niedoskonałości związane z mobilnością, środkami technicznymi i łączności będą miały ogromny na to wpływ. Zasilicie po prostu szeregi tłustych cyferek w statystykach.
W ciągu godziny od zdarzenia służby nie będą czekały na harcerzy, tylko zadysponują  wszystko co  mają, łącznie ze ściągnięciem mobilnych służb z poza powiatu, czy też województwa. Są na to opracowane odpowiednie procedury i sorki, ale nie sądzę, żeby dla kilkunastu harcerzy ktoś od nowa próbował się z nimi szarpać. Takie jest życie.

Cytuj
tak więc, taka grupa dobrze zorganizowana bełaby niezwykle pomocna na miescu takiego wypadku jak w katowicach, bo dzięki nim jednostki ratownicze mogły by się skupic przedewszytskim na sprawach technicznych a stroną medyczna zalęli by się harcerze!
Taaa, a pogotowie by się przyglądało i oceniało pracę takich grup. Albo lepiej, po godzinie, jak już się zjawią harcerze, ogłaszamy przez megafon „Uwaga pogotowie, zwijać się do domu, teraz harcerze działają” (Ale dziś uszczypliwy jestem, aż się sam sobie dziwię)

Sorki Bulon, że w tym tonie, ale nie odbieraj tego broń Cię Panie Boże, jako zniechęcanie do wysiłku i dążenia do doskonałości. Sam jestem harcerzem w stopniu harcmistrza i wiem jak wygląda współdziałanie poszczególnych służb i organizacji społecznych. Najlepiej wychodzi wszystko na festynach.  :mellow:
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 03, 2006, 16:30:24 »
Cytuj
Sorki Bulon, że w tym tonie, ale nie odbieraj tego broń Cię Panie Boże, jako zniechęcanie do wysiłku i dążenia do doskonałości. Sam jestem harcerzem w stopniu harcmistrza i wiem jak wygląda współdziałanie poszczególnych służb i organizacji społecznych. Najlepiej wychodzi wszystko na festynach

rozumiem,w pelni rozumiem. tak jak mowie, to dopiero poczatek.ta grupa ebdzie stale rozbudowywana by moc stanowc bardzo powazna sile ratownicza.
ciesze sie, bo juz dostalem zapewnienie z mojej km ze bedziemy wpisani do planu.
malymi kroczkami...
duzo pracy!

dlatego licze na kilka dobrych uwag odnosnie analizy, jakie moga byc oczekiwania wobec takiej grupy.
-mobilnosc
-lacznosc
to juz wiem.

a z tym hm to mnie zabiles ;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline kz69

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 03, 2006, 17:49:41 »
Szanowni Państwo
Nie oszukujmy się jedyna mobilną służbą w KSRG jest PSP.
Reszta instytucji traktuje ratownictwo jako przygodę.
Pewnie się naraziłem?
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 03, 2006, 17:56:49 »
Harcerze w KSRG? Jeśli potrawią to robić równie dobrze jak my, to czemu nie ?! Każda pomoc się przyda, sam swoje "odsłużyłem" w ZHP.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2006, 19:10:54 »
w takich sprawach to możemy sobie podyskutować bo ostatnie słowo należy do KG PSP jak pan Komendant zadecyduje o włączeniu do KSRG tych formacji to włączy nie pytając nas o zgodę. Znając życie do KSRG nie wchodzi tylko elita ale jak ktoś ma plecy typu znajomy poseł albo poseł z danej OSP to nawet jak będzie dysponować bryczką konną wejdzie do systemu. Podam przykład z poprzedniej kadencji sejmu poseł S -naczelny strażaków w sejmie jako prezes OSP wprowadził swoją jednostkę która jedzie kilka razy w roku do gaszenia trawy .

Offline jasiek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
    • http://brak
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 27, 2006, 12:44:44 »
Tez jestem intreuktorem w ZHP

teraz koncze jedna ze szkol aspiranow. rowniez myslalem nad takim pomyslem...  odpowiedzialni ludzie, majacy odpowiedni sprzet... saaa niezastapieni. dysponujac nawet 2 deskami... moge przeniec o 2 osoby poszkodowane wiecej... nie mowiac juz o pomocy strazaka i zaspla karetek.

wydaje mi sie,  ze gdyby jakis HGR  mogl sie wykazac podczas dzialan ratowniczych... znalazlo by sie troszke pieniazkow na zakup ... "desek" :)

tak jak mowili poprzednicy ... zawsze to pomoc przy dzialaniach co nie ??? wiec dlaczeg nie korzystac...

pozdrowka

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 27, 2006, 22:34:25 »
Szanowni Państwo
Nie oszukujmy się jedyna mobilną służbą w KSRG jest PSP.
Reszta instytucji traktuje ratownictwo jako przygodę.
Pewnie się naraziłem?

Szanowni państwo
Nie oszukujmy się najwięcej pajaców jest w PSP
I jeżeli państwo w ten sposób, będą traktować OSP, to nie dziwię się, że OSP ma państwa w głębokim  poważaniu.


Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 28, 2006, 00:03:29 »
Szanowni Państwo
Nie oszukujmy się jedyna mobilną służbą w KSRG jest PSP.
Reszta instytucji traktuje ratownictwo jako przygodę.
Pewnie się naraziłem?

Szanowni państwo
Nie oszukujmy się najwięcej pajaców jest w PSP
I jeżeli państwo w ten sposób, będą traktować OSP, to nie dziwię się, że OSP ma państwa w głębokim  poważaniu.


Niepotrzebne emocje :\
Tricks are for kids.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 28, 2006, 03:22:53 »
Masz rację Maxx.
Przepraszam Cię i przepraszam wszystkich którzy się czują urażeni.
Nie można w ten sposób uogólniać.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 29, 2006, 22:52:36 »
W sumie jakby się miało kilku chętnych, dobrze wyszkolonych ludzi do pomocy to czemu nie...
Ważne, żeby mieli swojego dowódcę, system łączności, i wyposażenie osobiste.
Jak będą umieli się podporządkować KDR i nie będzie zbyt dużo emocji to mogli by się przydać.

Offline bobik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 06, 2006, 11:19:07 »
Witam!!!
Czytałem analizę hym no jest niezła ma pewne braki, ale jako początkowy dokument stanowiący obrys sprawy całkiem całkiem.
Mam pewne uwagi..... ale powiem tak taki pomysł popieram wiec to nie są uwagi typu nie, bo nie i koniec a raczej pewne aspekty, które warto by było rozwrzyc......
np......
Czas mobilizacji......... troszkę długi .. Wiem ze ciężko jest Ok skrócić, ale żeby być mobilnym chyba trzeba będzie tak zrobić jest wiele sposobów np. ustalenie ciągłości dyżurowania.... lub tym podobne..
następna ważna sprawa to ludzie... a właściwie ich psycha..... czy pomyśleliście, co z tymi ludźmi, którzy jakimś cudem przy niechęci PSP zostaną zadysponowani???? Kto im pomoże się pozbierać jak opadnie adrenalina po0 akcji??????????
To jest dość istotny temat... bo wiem jak się szkoli ratowników i wiem jak to jest być przy akcji ...... Dają ci wiedze uczą umiejętności, ale po wszystkim zostajesz sam ... i co wtedy.......
Sam szkoliłem harcerzy i wiem ze są świetni i maja to zamiłowanie, ale... na takich szkoleniach mało, kto ich przygotowuje do tego ze, mimo że się starają nie zawsze się udaje... sam wiesz ze tam wszystkie symulacje się udaj a mobilizuje się ich i pozytywnie nakręca daje im się świadomość ze są hiro........
i przychodzi moment gdzie na ulicy pomagają, ale niesyty ktoś mimo ich nadludzkiego wysiłku umiera ..... i co wtedy????? Załamka
sam miąłem takie przypadki..... jeśli na tych kursach instr zdobędą zaufanie to może cześć ludzi z tym problemem się donic zwróci (choc mając takie przypadki wiem jak rodno jest potem im pomoc)
To tylko kilka kwestii..... mam jeszcze więcej uwag, które mogłyby pomóc chętne się podzielę
POZDRAWIAM

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 09, 2006, 00:20:02 »
Cytuj
Czas mobilizacji......... troszkę długi ..

bo to nie jest jednsotka uzywana standardowo tylko w razie katastrof - z braku jasnej definicji- czas w jakim jednostki zawodowe sobie poradzą bedzie dluzszy niz kilka godzin- ile?

Cytuj
następna ważna sprawa to ludzie... a właściwie ich psycha..... czy pomyśleliście, co z tymi ludźmi

warszawscy harcerze maja mozliwosc jezdzenia w karetkach pogotowia oraz czesto biora udzial w obstawach medycznych.
doswiadczenia mowia ze nieliczni sobie z tym nie radza- taki sam procent jak w innymi jednostkami ochotniczych

Cytuj
Dają ci wiedze uczą umiejętności, ale po wszystkim zostajesz sam ... i co wtedy.......

obserwuje ten problem- ludzie ktorych szkolilem daja sobie z tym rade.
poza tym- sadze ze jestesmy w stanie zapewnic im wsparccie psychologiczne jednak  poki co ten temat nie byl szerze omawiany.

Cytuj
przychodzi moment gdzie na ulicy pomagają, ale niesyty ktoś mimo ich nadludzkiego wysiłku umiera ..... i co wtedy

z reguly ci ktorzy mieli z tym kontakt radza sobie z tym.
to kwestia uswiadomienia ich ze nie kazdego da sie uratowac.

Cytuj
To tylko kilka kwestii..... mam jeszcze więcej uwag, które mogłyby pomóc chętne się podzielę

dzieki !!
prosze o nastepne

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2006, 00:22:22 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 06, 2008, 19:28:11 »
Jest ktos na forum kto obecnie dziala w HGR a konkretniej HGR Rzeszow ?

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 06, 2008, 22:00:00 »
bulon nie czytałem całości, ale sam prowadziłem Harcerską Grupę Ratowinczą przez kilka lat...i np. w Łodzi na zawodach HGRek zdobyliśmy 3 miejsce miając chlebaki i kupe agrawek...poza tym w PSP jest gro przypadków gdzie jest R1 ale niestety PARZY i przez to w PSP często RM jest olewane



także jezeli siedzisz HGRkach to WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO





ja za tymi czasmi tęsknie
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 06, 2008, 22:02:51 »
ale odgrzebales :)
ja juz sie z tym interesem rozstalem i wcale nie tesknie :P
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: harcerze w KSRG
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 07, 2008, 22:47:06 »
bulon nie czytałem całości, ale sam prowadziłem Harcerską Grupę Ratowinczą przez kilka lat...i np. w Łodzi na zawodach HGRek zdobyliśmy 3 miejsce miając chlebaki i kupe agrawek...
A co to są chlebaki?
W wojsku mówili, że to torba na granaty, żeby im się nie chlebotały w czasie marszu lub cwiczeń  ^_^
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2008, 22:49:03 wysłana przez cul2 »