Autor Wątek: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?  (Przeczytany 7321 razy)

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« dnia: Luty 27, 2006, 14:27:44 »
Mamy pewien problem. W zeszłym roku, za środki własne OSP kupiliśmy samochód pożarniczy(stanowi on własność OSP a nie Gminy), który wymaga kilku napraw oraz przeróbek. Szacujemy, że koszt tych prac wyniesie ok. 15-20 tys zł. W związku z tym planujemy się zwrócić do Gminy o dotację celową na ramont i doposażenie tego auta. No i tu właśnie zaczynają się schody. Wójt twierdzi, że nie można udzielić nam takiej dotacji, ponieważ wcześniej musiałby rozpisać konkurs dla organizacji pozarządowych na zlecenie zadań własnych gminy (ochrona p.poż) i dopiero wówczas można przekazywać dotacje organizacji, która taki konkurs wygra. Z kolei ustawa o ochronie przeciwpożarowej w art. 32 ust.2 nakłada na gminę obowiązek ponoszenia kosztów wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i utrzymania gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej.
I teraz moje pytanie: czy gmina może udzielić nam tej dotacji, czy też może powinna zapłacić za naprawę z własnego budżetu? Osobiście przypuszczam, że w tym przypadku konkurs jest zbędny, ale jeżeli się mylę proszę o sprostowanie. Dodam tylko, że jesteśmy w KSRG, posiadamy status organizacji pożytku publicznego i po remoncie zamierzamy przekazać ten samochód na własność Gminie. Pewnie ktoś się zastanowi, dlaczego nie chcemy go przekazać przed remontem? Odpowiedź jest prosta, ponieważ: po pierwsze chcemy go zrobić tak żeby spełniał nasze oczekiwania (co będzie trudne, gdy będzie remontować i doposażać go Gmina), a po drugie za te same pieniądze zrobimy więcej, ponieważ gmina zapłaci za niektóre rzeczy 22% VAT , a my 7%.

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2006, 15:51:27 »
A po co go w ogóle przekazywać gminie? Nie lepiej żeby pozostał własnością OSP? Dzięki czemu OSP będzie miała pełne prawa do niego oraz wzrośnie majątek OSP, a tak gmina może decydować o jego dalszych losach.

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2006, 16:12:27 »
Z tego co mi wiadomo konkurs(przetarg)na remont gmina musi ogłosić gdy ten remont przekroczy coś około 2 tys. ale do końca nie jestem pewny tej kwoty.
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2006, 16:13:46 »
Nic nie piszesz w jaki sposób jest finansowane utrzymanie jednostki. Jeśli chodzi o konkurs na zlecenie zadań własnych dla organizacji pozarządowych to nie trzeba rozpisywać konkursu tylko złożyć ofertę. W naszej gminie w taki właśnie sposób są finansowane sprawy z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Jednostki zgodnie z rozp. Ministra Finansów składają oferty i na tej podstawie są finansownae zadania. Podpisywane jest porozumienie dot. zakresu zadań kwoty i sposobu rozliczenia. W porozumieniu ujęte jest wszystko od remontów sprzętu i zakupu cz. zamiennych po doposażanie jednostek płace kierowców ,ekwiwalent . Wszystkie samochody w gminie są własnością jednostek OSP ale koszty utrzymania pojazdów ponosi gmina zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przeciwpożarowej 

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2006, 16:52:52 »
A czy wójt gminy nie może wam przekazać wam tych pieniędzy jako dofinansowanie OSP. Mielibyście kase na kącie OSP i sami rozpisali najwyżej przetarg na remont samochodu jeżeli taki by był potrzebny, a moim zdaniem wójt tylko tak to tłumaczy. Jako straż mielbyście 7% VAT, a gmina 22% VAT.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2006, 13:57:12 »
Przetarg dla gminy lub innego dysponenta pieniędzy publicznych jest obowiazkowy dopiero po przekroczeniu równowartosci 6000 euro (na dziś 24.280,80 zł).  Do tej kwoty usługi zleca się bez żadnej procedury.  Najlepiej żeby gmina zleciła remont własnie na podstawie przepisów o obowiązku utrzymania OSP. Nic nie przeszkadza, że samochód nie stanowi majątku gminy tylko OSP.  Jeśli chodzi o dotację to nie mam pewności ale to może być problem.  Co do przekazania samochodu, radziłbym tego nie robić, gmina musi ponosić koszty utrzymania OSP bez względu na to czy jest to jej sprzet czy OSP.

Offline MK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2006, 20:18:31 »
Wójt na pewno może (wójt lub Rada Gminy) udzielić Wam pożyczki ale !! nie bezzwrotnej. Ta pożyczka musi być obwarowana możliwością jej spłaty. Natomiast OSP może znowu zwrócić się do Wójta lub Rady o jej umorzenie. Wiadomość jest sprawdzona w Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Ustawa p/poż nie mówi konkretnie w jaki sposób wójt może dofinansowywać sprzęt p/poż który nie jest własnością gminy, dlatego się przed tym broni. Przetarg ogranizuje się jeśli kwota remontu przekroczyłaby 6000 euro netto !! Ale ma się to zmienić na lepsze.
Życzę sukcesów

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2006, 20:51:25 »
Moim zdaniem remont tego samochodu powinna zlecić gmina. To, że włascicielem jeszcze nie jest nie stanowi problemu. Obowiązkiem gminy jest szeroko rozumiane utrzymanie OSP. I oczywiscie na kwotę 15-20 tyś. nie potrzebny jest żaden przetarg, bo jest to mniej niż 6000 euro.
Z tego co wiem gmina nie może udzielić Wam dotacji, za którą zrobićie remont samochodu. Sama musi byc zleceniodawca tego przedsięwzięcia. Niestety takie są reguły wydawania finansów publicznych.

Offline władeczek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2006, 22:15:36 »
podam przykład z mojej gminy  kilka lat temu udało sie nam pozyskać GBA star 244 od komędy głównej psp napisaliśmy podanie i nam przydzielili samochód znajdował sie w odległości od naszej miejscowości około 600km pojechalismy po niego przyjechał o własnych silach silnik był dobry tylko że dziury w poszyciu były takie że można było ręke  wsadzic wójt powiedzieł ze remontować remontowaliśmy sami a za częsci płaciła gmina cały remont wyniusł nas około 11 tyś samochód jest własnością osp a nie gminy wszystkie rachunki za paliwa i czeci sa brane na gmine dodam jeszcze ze u nas nie ma czegoś takiego jak konkursy czy oferty 

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2006, 13:57:21 »
Bo oferty musza byc jak wartość danego zlecenia przekracza 6000 euro. Takie jest prawo zamówień publicznych.

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2006, 21:43:59 »
Pamiętam, że już na którymś forum był poruszany temat  dotyczący udzielania dotacji przez gminę dla OSP. Był tam jeden post który mówił, że mozna się podeprzeć art 118 ustawy o finnansach publicznych. Radzę aby ten zapis przekonsultować z radcą prawnym lub z kims z RIO.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2006, 21:13:40 »
W myśl ustawy O ochronie p.poż to należy do zadań własnych gminy i nie musi ogłaszać przetargu pod warunkiem ,że sami to zrobicie,a gmina to sfinansuje , jeżeli nie jesteście wstanie to we własnym zakresie zrobić to wystarczy zapytanie do kilku firm o cenę i ewentualne zlecenie wybranej firmie pod warunkiem ,że kwota nie przekracza stawki zapisanej w ustawie o zamówieniach publicznych.Wy możecie też współdecydować o wyborze oferenta czy wygrywającego pretarg.!!! :mellow:
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 30, 2007, 22:08:38 »
czesc
ja trochw w innej kwestii ale tez w sprawie gminy i finansowania OSP
moja jednostka KSRG posiada obecnie samochód Jelcz Hydromil i w przyszlym roku mamy dostać nowy samochód. Dowiedziałem sie ze Jelcz ma być "skasowany" (chyba zezłomowany).
Moje pytanie brzmi: czy jest taka opcja zeby jelcz zostal u nas i dalej bral udzial w dzialaniach rat-gas, byl samochodem np 2 wyjazdu ? ale gmina prawdopodobnie nie bedzie chciala dawac na niego kasy
co mozna zrobic w takiej sytuacji ?

pozdr

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 30, 2007, 22:35:03 »
dogadaj sie z gmina jak moga zezlomowac pojazd sprawny jak nie to sprzedajcie

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 01, 2007, 13:07:33 »
Big Jaro czyśbyś był z woj. śląskiego? Niestety druchowie w naszym woj i z tego co mi wiadomo małopolskim również, gmina nie może dotować OSP!!!! Taka jest opinia RIO. My również musieliśmy wziąć na współwłaścicieli UG żeby coś z autami robić, czy choćby tankować. Dodatkowo wszystkie rachunki muszą iść na UG i wiadomo co z VAT-em. Wiem że w pozostałych województwach jest po staremu, ale niestety my musimy mieć pod górkę.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 01, 2007, 14:03:57 »
Myśmy w zeszłym roku wystąpiliśmy do naszej gminy o dotację na zakup sprzętu ratowniczego. I dostaliśmy bez żadnego problemu. W piśmie napisaliśmy na co chcemy wydać. Gmina podpisała z nami umowę na przekazanie dotacji. Potem był zakup i rozliczenie. I nikt niczego nie kwestionował. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do gminy nalezy obowiazek zapewnienia bezpieczeństwa. I na tej podstawie dostaliśmy dotację. Bardzo często aby mieć święty spokój gmina zgadza się z decyzją RIO. Ale dla mnie to jest nie dbanie o interes lokalnego społeczeństwa. U mnie w gminie już to przerabiano. RIO stanowiło tak, a potem NSA stanowił tak jak chciała gmina. Ale jak władzom nie chce się powalczyć, jak urzędnik odwala tylko pańszczyznę a nie dba o interes gminy to potem tak jest.

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 01, 2007, 23:20:52 »
Biedny to kraj gdzie byle urzędniczyna może różnie interpretować prawo ustawy i przepisy niestety w wielu regionach tak jest RIO różnie interpretuje ustawę ale przy dobrej woli UG można to pokonać  UG posiada prawnika i on może podpowiedzieć rozwiązanie.Samochody obecnie przekazywane przez PSP są własnością OSP a UG je tylko utrzymuje.Musicie z wójtem prowadzić rozmowy bo bez dialogu się nie obejdzie,czy ogłosi konkurs czy nie gmina i tak zobowiązana jest do zapewnienia bezpieczeństwa swoich obywateli w tym i ochrony p Poż każda nowa formacja będzie kosztowała kilka razy więcej niż OSP poza tym OSP to osobista gwardia wójta w czasie klęsk żywiołowych a pamiętajmy że warunki klimatyczne z roku na rok się pogarszają i lepiej na pewno nie będzie,spróbujcie do rozmów wmieszać powiatowy oddział Związku im łatwiej będzie przekonać wójta.Pieniądze UG może przelać na wasze konto rozliczycie się rachunkami lub samemu zapłacić za naprawę z 22% watem jedną i drugą metodę stosujemy u siebie życzę powodzenia i pozdrawiam .

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 30, 2007, 14:10:46 »
Witam

Proszę o informację, która OSP otrzymała dotacje od gminy.
Informacja ta pomoże mojej gminie zaoszczędzić parę złoty, a mi zakupić sprzęt ratownictwa technicznego.

Pozdrawiam

sikor

  • Gość
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 30, 2007, 22:38:37 »
Witam

Proszę o informację, która OSP otrzymała dotacje od gminy.
Informacja ta pomoże mojej gminie zaoszczędzić parę złoty, a mi zakupić sprzęt ratownictwa technicznego.

Pozdrawiam
Witam my chyba jak remontowaliśmy wóz który dostaliśmy od policji to gmina nam ten remont w postaci pieniedzy zaoferowała

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Czy Gmina może udzielać dotacje dla OSP?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 30, 2007, 23:09:58 »
Krzyś Mila moja OSP dostała w zeszłym roku dotacje z gminy na sprzęt