Autor Wątek: Bramy  (Przeczytany 6775 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Bramy
« dnia: Luty 26, 2006, 16:10:22 »
Mam nietypowe pytanie...
Sprawa ze strażą związana pośrednio. Ale poniekąd ma wpływ na pracę jednostki. Jakiej firmy bram używacie w swoich remizach? Na rynku jest całe mnóstwo. Jakie są wasze opinie, doświadczenia. 
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Bramy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2006, 19:12:57 »
Nie jestem pewny ale na 90 % gdzieś taki temat na tym forum jest.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Bramy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2006, 13:41:44 »
Cześć,
takiego tematu nie udało mi się znaleźć ale faktycznie pojawiały się opisy bram - mi udało się znaleźć w temacie: Opis strażnic... "http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=975.0 oraz inne rzeczy związane z bramami w temacie KSRG: http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1205.0.
Wydaje mi się, że odrębny temat może być jednak ciekawy więc proponuję, by pozostał...
Sylwek

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Bramy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2006, 21:23:35 »
Witam.
W naszej strażnicy zostały zamontowane bramy rolowane z mechanizmem elektrycznym. Bramy można podnosić za pomocą mechanizmu elektrycznego-pilotem, lub za pomocą korby od wewnątrz. Bramy nie posiadają żadnego zabezpieczenia przed włamaniem. Można je bez większego problemu podnieść. Największy badziew jaki widziałem. Powierzchnia bramy wynosi blisko 16 m2. Bramy średnio 2 razy w miesiącu są naprawiane. Powierzchnia bramy jest za duża w stosunku do ilości mocowań które podtrzymują bramę i umożliwiają jej podnoszenie. Brama ta jest wykonana z profili PER 77. Probleme są urywające się uchwyty łączące brame z mechanizmem który ją podnosi. Na długości 4,5m zastosowano 5 zawiasów aluminiowych o długości ok 13 cm każdy. Co gorsza są to nowe bramy, mają około 4 lat. Jeszcze gorsze jest to, że firma które je instalowała już nie istnieje. Sprawa wymiany bram stale ponaglana w UMiG. Naszczęście UMiG obiecał wymiane bram w tym roku. Interesującą ofertę posiada firma Novoferm - www.novoferm.pl Jesteśmy zainteresowani bramami segmentowymi-typowe dla SP. Dzisiaj do firmy zostały przesłane wymiary bram w celu wyceny (4,5 m x 3,5 m). Jak tylko otrzymamy odpowiedź o cenie poinformuje Was o tym.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2006, 21:34:07 wysłana przez tomer123 »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Bramy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2007, 20:24:28 »
Chciałem się podzielić z wami moją wiedzą na temat BRAM garażowych. Myślę, że informacje – bardzo ogólne - które zaraz tu przedstawię mogą być przydatne wszystkim tym, którzy planują kupić nową bramę do strażnicy.

1.   Jaką wybrać??
 Chcąc kupić bramę musimy wiedzieć, CO chcemy mieć. Jak kraj szeroki cała masa producentów i pośredników oferuję szeroką gamę bram. Są bramy otwierane w górę oraz na boki. Najbardziej jednak funkcjonalne są te otwierane w górę. Dlatego polecam wszelkiego typu bramy segmentowe.
 Jak sama nazwa wskazuje brama składa się z paneli (segmentów) połączonych ze sobą zawiasami. Bramę unoszona jest na linkach stalowych. Panele wykonane są najczęściej z blachy stalowej z wypełnieniem z pianki poliuretanowej.

2.   Na co zwracać uwagę przy składaniu zamówienia.

OK. Podjęliśmy decyzję – kupujemy bramę segmentową znaleźliśmy dostawcę i już pojawił się uśmiechnięty przedstawiciel handlowy.
 Zaczyna pomiary – przyjrzyjcie się czy „ściąga” wymiar dokładnie! Nie mówcie mu, co ma robić, ale okażcie niezadowolenie, gdy robi to niedbale – z doświadczenia wiem, że najwięcej kłopotów z realizacją zamówienia są właśnie niedokładnie ściągnięte wymiary.
I teraz pierwsze schody. Zwróćcie uwagę, jakiego typu zaproponuje wam prowadzenie, (czyli jak i gdzie przemieści się brama po otwarciu). Rozróżniamy następujące typy:
PROWADZENIE NORMALNE – standardowe rozwiązanie, stosowane wszędzie tam gdzie mamy do dyspozycji około 500mm nadproża (odległość od górnego progu do sufitu). Panele po otwarciu leżą równolegle do sufitu.
PROWADZENIE PIONOWE – brama otwiera się pionowo w górę. Warunkiem zastosowania tego rozwiązania jest wysokość nadproża wielkości bramy, – czyli inaczej rzecz biorąc brama musi się zmieścić w całości na ścianie nad otworem.
PROWADZENIE NISKIE – dysponujemy nadprożem odpowiednio niższym niż jakieś 500mm. Brama otwiera się w podobny sposób jak przy prowadzeniu standardowym tyle, że inaczej rozwiązany jest sposób zamontowania i konstrukcji. Wał ze sprężynami, (które ciągną bramę)może wówczas zamontowany być w innym miejscu.
PROWADZENIE WYSOKIE – To jak by połączenie pionowego ze standardowym. Do jakiegoś momentu brama otwiera się „po ścianie” dopiero na jakiejś tam wysokości łamie się pod sufitem.
PROWADZENIE PRZYDACHOWE – brama otwiera się po skosie dachu, (jeśli takowy jest).

Nie dajcie sobie wmówić, że najlepszy będzie standard i już. Sprawdźcie, jakie są możliwości. Podam przykład. Założenie brama ma mieć 2500mm szerokości i 3200mm wysokości. Dysponujecie garażem o wysokości 4300mm, czyli de facto macie jakieś 1100mm nadproża. Zastosowanie opcji standard będzie ok., ale sprawi, że prowadnice poziome, (czyli elementy, na które wjedzie brama po otwarciu) zwisać wam będą z sufitu na około metrowej długości podwiesiach. Uwierzcie mi praktyczniej jest zastosować wówczas prowadzenie wysokie. Zyskujemy wtedy więcej przestrzeni nad samochodem przy otwartej bramie i oczywiście widok estetyczny jest lepszy.
Jeśli już wiecie, jakie prowadzenie pora na napęd bramy. Jeśli chodzi o ręczne – sprawa jest prosta – montują wam łańcuch i po sprawie. Nad otwieraniem ręcznym nie ma, co się rozpisywać. Jeśli natomiast decydujecie się na napęd elektryczny z góry musicie wiedzieć, jakie dodatkowe opcje chcecie mieć. Jeśli chcecie by brama automatyczne otwierała się w górę a w dół zjeżdżała przy przytrzymanym guziku wystarczy wam tak zwane sterowanie standard, czyli tak zwane 24v. I teraz uwaga przy tego typu sterowaniu brama nie może automatycznie zamykać się!! Przepisy mówią dokładnie: brama podczas automatycznego zamykania natrafiając na przeszkodę ma zatrzymać się i niezwłocznie otworzyć się – i to do pełnego otwarcia. Sterownik standardowy może pracować w automacie jednak przy natrafieniu na przeszkodę zatrzyma się tylko – jest to nie zgodne z przepisami.
Sterowanie bramy, które ja znam dobrze i mogę polecać to firmy GFA o oznaczeniu TS961. Wszechstronne. Współpracuje z wieloma urządzeniami. Można podłączyć do bramy fotokomórki, radary, otwieranie zdalne, pętle indukcyjne, konsole, stacyjki, dodatkowe tastery. Z bramą można sprzęgnąć światła ostrzegawcze, instalację wentylacyjną, syreny i masę innych urządzeń. Rozwiązanie TS961 jest sprzedawane jako opcja droższa jednak polecam. Jeśli zdecydujecie się na nie, a wiecie, że często chlapiecie wodą po garażu weźcie je w obudowie o zwiększonej odporności na wilgoć, (IP65 będzie ok.)
No to mamy już bramę, wiemy, jakie prowadzenie, wybraliśmy napęd i sterowanie. Możemy pomyśleć o przeszkleniach blatów. Mamy do dyspozycji dwa rozwiązania: Pierwsze to okienka w blacie a drugie to całe blaty wykonane z aluminiowej panoramy.
Panoramy

Cała brama z panoram

 Osobiście odradzam okienka – okropnie wyglądają a panorama prezentuje się doskonale!!
W bramie możemy zamontować furtkę. Moja uwaga, – jeśli nie musimy koniecznie nie róbmy tego. Z furtkami zawsze jest po pewnym czasie problem…

3. Podpisujemy zamówienie.

Uśmiechnięty przedstawiciel przedstawił wam ofertę „góra” wyłożyła kasę. Podpisujecie zamówienie. I teraz bardzo ważna sprawa – dokładnie przeczytajcie protokół uzgodnień montażowych!! Są w nim najczęściej takie zapisy, że klient ma przygotować zasilanie do bramy, ma być taka i taka wtyczka. W uwagach, jeśli przedstawiciel pozostawi zapis, że są krzywe ściany musicie je „po prostować”. Czytajcie dokładnie, bo tam również są zapisy o karach umownych. Niech przedstawiciel firmy tłumaczy wam punkt po punkcie – tekst, że to standardowa umowa niech powie teściowej.

4.   Realizacja zamówienia.
Często trwa to jakieś od 3 do nawet 8 tygodni. Ale jak już będzie zbliżał się ten dzień skontaktuje się z wami ktoś z serwisu – najczęściej na około 14 dni przed zaplanowanym montażem. Wypyta was czy jesteście przygotowani do montażu. Kiedy można przywieść bramę i poda termin, kiedy ten montaż odbędzie się. Moja osobista prośba – dla takiego człowieczka bądźcie mili… On jest ostatni na linii frontu. Czasami ktoś najzwyczajniej spieszy sprawę a on musi jakoś próbować poukładać wszystkie niezależne od niego elementy. Nie wdzięczna praca uwierzcie mi.

„I ndejszla wiekopomna chwila” brama u was, godzina 8, przed garaż zajeżdża bus wychodzi wesoła ekipa (dwuosobowa) chłopaków od montażu. Najpierw wyciągają papiery, metrówki i zaczynają pomiary. Zwracałem uwagę na dokładność ściągania wymiarów. Niestety przygoda z bramą niekiedy w tym momencie się kończy – brama ni jak nie wlezie. Chłopaki wkurzeni bez dniówki, (bo nie zamontują), wy wkurzeni, bo opóźnienie. Brama wraca do firmy i znowu czekacie. Jednak, gdy wszystko jest ok. i nie ma przeszkód montaż średniej bramy nie trwa dłużej niż 8 do 10 godzin. Moja rada – zróbcie chłopakom kawę albo coś,.. Jeśli będziecie dla nich w porządku nie odwalą wam popeliny a może i zamontują lepiej niż standardowo.

5.   Protokół przekazania technicznego.
Brama jest zamontowana, śmiga w górę i w dół jak trzeba!! Zwróćcie uwagę na to czy: nie strzela przy otwieraniu, czy odbije wam się od ramienia (przy pracy automatycznej w dół), po otwarciu nie tańczy tam na górnych prowadnicach – nie powinna, sprawdźcie czy panele nie są porysowane. Wszystkie zastrzeżenia, jakie macie zapiszcie w protokole. Musicie go podpisać, bo jeśli nie zrobicie tego chłopaki otworzą bramę i zablokują. Wszystkie uwagi w protokole muszą zastać usunięte. Do momentu usunięcia możecie wstrzymać płatność za montaż.

6.   SERWIS
Często jest tak, że wraz z fakturom otrzymujecie DTR i gwarancję. Jest tam taki zapis: producent udziela 3 lat gwarancji na produkt pod warunkiem wykonania dwa razy do roku płatnych przeglądów technicznych na zlecenie klienta. Jeśli olewacie gwarancję nie ma tematu. Jeśli natomiast chcecie jej proponuję podpisać umowę serwisową. Wynegocjujecie lepszą cenę za usługę. Jeśli zdarzy wam się zapomnieć o przeglądzie bez niej tracicie gwarancję. Jeśli natomiast podpiszecie umowę serwisową domagajcie się zapisu, że to ONI mają tego pilnować i jest po sprawie. Dobrze zamontowana brama, serwisowana nie sprawia żadnych kłopotów.

PODSUMOWANIE
To tylko zarys baaardzo obszernego tematu. Jeśli macie jakieś pytania chętnie odpowiem na nie.
Jako ciekawostkę podam, że jak wśród samochodów tak i wśród bram są Mercedesy. Nie pytajcie o cenę, ale taka brama to już najwyższa półka…, Bramy Butzbach  podnoszone z włókna szklanego  to:

•   Cała powierzchnia bramy przepuszcza światło
•   Wysoka stabilność przy nieznacznej wadze
•   Niewielkie zapotrzebowanie powierzchni przy wszelkich wysokościach bram
•   Opatentowana technika ze sprawdzoną instalacją bezpieczeństwa

 Ale to już zupełnie inna historia.





http://www.butzbach.com/industrie/i_flash/Hubtor_2.swf



„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Bramy
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2007, 21:47:05 »
mamy dwie bramy w remizie każda innej firmy./ jedna zasilana jest na 400v i chodzi cicho i równo druga na 230V i chałasuje jak diablii sprawia wrażenie że chce się rozpaść. ale gdy była awaria pradu i panowie z elektrowni pomylili fazy brama na 230 dziłała dalej a na 400 szlag trafił bo silnik zaczoł się kręcic w druga strone i bram była do remontu... 

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Bramy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2007, 22:08:37 »
mamy dwie bramy w remizie każda innej firmy./ jedna zasilana jest na 400v i chodzi cicho i równo druga na 230V i hałasuje jak diablii sprawia wrażenie że chce się rozpaść.

Jeśli brama hałasuje wam zdrowo ustalcie źródło hałasu. Jeśli to napęd to dupa nic nie da się większego zrobić. Jeśli natomiast jest to hałas „ogólny” szybki serwis może pomóc. I tak w pierwszej kolejności umyjcie rolki, prowadnice. Nie bezpieczna, ale skuteczna substancja to benzyna ekstrakcyjna. Równie dobrze można zastosować naftę. Jeśli brama jest już pięknie umyta (nie cała tylko rolki i prowadnice) konieczne jest smarowanko!! Do tego celu użyjcie smarów w sprayu. Jeśli chodzi o dobór środka. Hmmm coś pomiędzy WD40 a typowym smarem do łańcucha motocyklowego. Chodzi o to by nie płyną i nie był za lepki jak muchozol. Polecam np. HHS5000 firmy Wurth.
Absolutnie nie stosujcie żadnych towotów!!!
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Bramy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2007, 21:57:06 »
nie hałas pochodzi od silnika i przekładni slimakowej napedu bramy

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Bramy
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2007, 22:01:57 »
No to nie da się nic za bardzo zrobić. Można jedynie zmienić napęd na nowy, ale to już koszt..
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Bramy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2007, 08:42:21 »
No my jeszcze jesteśmy "sto lat za murzynami" i mamy bramę dwuskrzydłową, otwieraną ręcznie. Wprawdzie otworzenie bramy to kwestia kilku sekund i nie należy ona do najgorszych, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem była by brama przemysłowa ("harmonijkowa").

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Bramy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 19, 2007, 11:20:08 »
zmienilismy bramy ze wzgledy na bezpieczeństwo. podczas silnych wiatrów , ze wzgledu na połozenie remizy otwarcie klasycznej bramy było nielada wyczynem  :wacko:

Offline raszejj

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
    • OSP Długie
Odp: Bramy
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2007, 19:19:09 »
A jakie są ceny z montarzem poszczegulnych bram??????? :huh: :huh:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Bramy
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 28, 2007, 19:29:38 »
nasze bramy to był koszt 10000zł około, ale teraz trzeba sie liczyc ze znacznym wzrostem cen...

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Bramy
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 28, 2007, 19:45:38 »
U mnie są bramy segmentowe o napędzie ręcznym :) Czasem się zdarza, że jak któryś z nas zbyt szybko ją podniesie to linka "pociągowa" schodzi z bębna i trzeba ją ręcznie na nim nastawiać, a to trochę czasu zajmuje...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Bramy
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 29, 2007, 23:11:39 »
A jakie są ceny z montarzem poszczegulnych bram??????? :huh: :huh:

Podaj mi, jaki masz wymiar światła otworu bramy i gdzie jest remiza (miejscowość) a ja podam Ci prawie dokładną cenę.

U mnie są bramy segmentowe o napędzie ręcznym :) Czasem się zdarza, że jak któryś z nas zbyt szybko ją podniesie to linka "pociągowa" schodzi z bębna i trzeba ją ręcznie na nim nastawiać, a to trochę czasu zajmuje...

Z Twojego opisu wynika, że konieczna jest regulacja lub nawet wymiana sprężyny. Może pomyślcie o przeglądzie bramy – serwis dobrze jej zrobi.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline mlody-667

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Bramy
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 04, 2007, 21:30:18 »
u mnie bramy są stare,żeby je otworzyć potrzeba solidnego kopa,ale w tym roku maja wymienić na nowe :wacko:

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Bramy
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 05, 2007, 20:08:06 »
U nas zainstalowali jakieś 3 lata temu bramy elektroniczne produkcji Czeskiej. Pierwsze 2 miechy były problemy ( co tydzień był wzywany specjalista ). Potem zrobił się spokój i do dziś działają bez zastrzeżeń.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2007, 20:10:56 wysłana przez Mariusz_43 »

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Bramy
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 11, 2008, 14:12:58 »
Postanowiłem odświeżyć nieco ten wątek dlatego że w tym roku będziemy potrzebować dwie bramy.
Jak na razie to widzę tu tylko jedną firmę a przecież jest ich mnóstwo.
Proszę piszcie z jakiej firmy macie bramę i czy jesteście z niej zadowoleni.
Jest na przykład firma hormann znana i ceniona ale aż boję sie zapytać o cenę.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Bramy
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 11, 2008, 20:30:21 »
Nassau.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Bramy
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 13, 2008, 00:51:40 »
Generalnie wszyscy producenci bram opierają się o ten sam osprzęt. Panele najczęściej z Włoch lub Belgii. Napędy GFA lub podobne. Osprzęt z Holandii (nr 1 to flexiforce). Cudów nie ma. Hormann? Może i były dobre, ale niestety firma ta poszła na masówkę. Zaczynają robić popelinę i niestety nie opierają się na własnym serwisie. Dodatkowy problem to bramy mają określone wymiary.
Szukajcie firmy, która zrobi wam bramę pod wymiar otworu, jakim dysponujecie.
Chcąc kupić dobrze bramę musimy wziąć pod uwagę nie tylko sam produkt końcowy. Produkcja bram to przecież tak naprawdę składanie do kupy gotowych elementów. Liczy się jakość tej układanki. Przed zakupem poproście przedstawiciela, że chcecie zobaczyć działający produkt. Jeśli macie dalej niż 50 km do najbliższej bramy… Cóż niezbyt to świadczy o firmie.
Kolejna bardzo ważna sprawa – serwis! Wypytajcie o dostępność ekip serwisowych. Zapytajcie o możliwość podpisania umowy serwisowej – płyną z niej korzyści. I najważniejsze – pytajcie o wszystko!

Jak brama najlepsza? Mercedes to: Butzbach – Bramy serii HT moim zdaniem nie ma lepszych. W mojej OSP mamy Torsystem problemów brak a służy ładnych parę lat.

Jakieś pytania?

„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”