Autor Wątek: ZUS a działalność gosp. strażaka  (Przeczytany 18240 razy)

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 01, 2007, 22:07:33 »
Ja mam ogłoszenie wyroku 15 listopada. Jestem dobrej myśli. Jeżeli, nie daj Boże, polegnę w pierwszej instancji to składam apelację i piszę do rzecznika Praw Obywatelskich.

@wiarus - a ty wygrałeś?
na szczęście nie byłem pozwany, ale róznież byłem w kręgu zainteresowań. Wspierałem kolegów, którzy poszli na pierwszy ogień. Przede wszystkim poradziłem aby skorzystali z pomocy (budzącego zaufanie) prawnika i to dało w kolejnych szczeblach sądowniczych oczekiwane efekty, a w sumie w ich przypadku w SN pozytywny rezultat.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 01, 2007, 22:12:11 »
a w sumie w ich przypadku w SN pozytywny rezultat.

Jak znasz sygnaturę sprawy, albo dysponujes odpisem orzeczenia, to może byś zapodał na forum??
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 01, 2007, 22:16:24 »
Nie doczekamy się tego lang...
moja wypowiedź w tej sprawie :
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5909.msg76808/topicseen.html#msg76808

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 01, 2007, 22:59:04 »
Nie doczekamy się tego lang...
moja wypowiedź w tej sprawie :
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5909.msg76808/topicseen.html#msg76808

nic nie "nadintetpretuję" KOLEGO takie są fakty. Kieruję słowa uznania za jak to nazwałeś społecznikowski odruch.
Wspierałem duchowo i pomagałem kilku "funflom" z podziału. Sytuacja w tamtym okresie rysowała się w czarnych kolorach. Do zapłaty 3600 składki, plus odsedki i wsumie w 2005r. uzbierało sie ok. 12 tys. zł. Znam ich sytuacje rodzinną i niestety kasy im nie zbywa.
Uznaliśy za stosowne zainteresować szersze gremia, aby uniknąc pojedyńczej walki z wiatrakami. Rownież poza ZZ informacja była skierowana do Z. emerytów.
Wystąpienie to było podpisane przez dwóch strażaków, z ich pełnymi danymi, którzy jako pierwsi załapali się na listę ZUSu. Na szczęście są juz po SN. Ale kosztowało ich nerwów i niepewności to tylko oni mogą na ten temat coś powiedzieć. Twierdzisz, że była cisza w tym temacie - to przejrzyj ww.
W tej kwestii kilka kamyczków mógłbym jeszcze dorzycić w aspekcie zainteresowania lokalnych ZZ, szczególnie jenej z osob, która jest bardzo "płodna" na tym forum. Ale to inna para kaloszy, dopiero ruszył cztery litery gdy sam dostał wezwanie do tak szacownej instytucji.

Jeżeli chodzi o mnie to na forum zagladam okazjonalnie, natomist jeden z tych poszkodowanych zwyciężców z ZUSem z komuterem jest na bakier. Natomist jest mistrzem świata i okolic joko strażak i za to go cenię.
Żle oceniłeś, nie wyciągaj pochonych wniosków. Jestem daleki od zachowań na wzór "psa ogrodnika"

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 01, 2007, 23:02:06 »
ale sygnaturki to nikt nie poda :/
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 01, 2007, 23:06:58 »
Jak znasz sygnaturę sprawy, albo dysponujes odpisem orzeczenia, to może byś zapodał na forum??
[/quote]
narazie jestem poza domem, myślę, że w przyszłym tygodniu będę miał niezbędne namiary, a może całe orzeczenie - to zapodam.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 18, 2012, 16:28:01 »
Witam

Żeby było ciekawiej dziś dostalem takie samo pismo tyle ze dotyczy ostatniego roku mojej służby
czyli za okres 01.01.2009 do 30.11.2009
z powołaniem sie na ustawę z 13.10.1998 roku.....

czyżby znowu cos się zmieniło ?? :(

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 18, 2012, 17:19:12 »
nic się nie zmieniło:o

mały wyciąg:

art. 6
1. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:
5) osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi,

art. 8
15. Za osobę w stosunku służby uważa się żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy:
4) Państwowej Straży Pożarnej,

art. 9
1a. Ubezpieczeni wymienieni w ust. 1, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od określonej w art. 18 ust. 4 pkt 5a, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. 1b i art. 16 ust. 10a.

(krótki komentarz: pomimo tego, że zasadniczo składki od naszych uposażeń nie są odprowadzane, to jednak ich podstawa jest określona, a nie ma takiej opcji, żeby była ona niższa od kwoty określonej w art 18 ust. 4 pkt 5a - chodzi o tzw. najniższą krajową)

lecimy dalej:

z tego samego art. 9
8. Osoby pozostające w stosunku służby, z wyłączeniem osób, o których mowa w art. 8 ust. 15 pkt 6, spełniające jednocześnie warunki do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 (czyli również pkt 5 - prowadzenie działalności) i 10, mogą być dobrowolnie objęte tymi ubezpieczeniami na swój wniosek.


czyli konkludując: nie ma wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - nie ma podlegania; jeśli ktoś w ZUS tego nie rozumie, to niech zajmie się wypasaniem gęsi;

tyle w tym temacie;

„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 18, 2012, 18:11:33 »
ale co ciekawe piszą, że załozylem działalnośc 01.01.1999 r
(bzdura - bo rok wczesniej)
i dokonałem zgłoszenia tylko ubezp. zdrowotnego.

takie działanie jest nie zgodne z przepisami z dnia 13.10.1998 (DzU z 2009r nr 205 poz 1585 ze zm)
i w okresie 10.01-30.11.2009 nie posiadałem innego tytułu do ubezpieczeń, który zwalniałby mnie z obowiazkowych składek na ub społ w zw. z działalnością gospodarczą


Nie mam pojęcia co ma początek działalności w roku 1999 z rokiem 2009 ??

albo się walnęli z datami ....
albo coś nowego weszło w życie ....

jak się walnęli to sory ale upłynęło juz 12 lat od roku 1999 ....
chyba że "dziwne sprawy opłat do ZUS" traktowane są jak zbrodnie i nie ulegają przedawnieniu.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 19, 2012, 13:48:58 »
no i po wizycie....
chodziło o jeden miesiąc :/  niestety ZER nie przesłał odpowiedniego raportu albo zrobił to niedokładnie......

wyszło że 1 miesiąc byłem bez pracy...:/

aha....

pamiętać należy o zgłoszeniu do ZER waszych przychodów za lata kiedy dzialalnośc prowadzicie na emce....

jak ktoś chce wzór to mogę wysłać

Przypominam ze to mają być Przychody (nie mylić z dochodami)

Wysyłamy je do końca pierwszego kwartału za rok obiegły
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2012, 14:38:34 wysłana przez Geddeon »