Autor Wątek: ZUS a działalność gosp. strażaka  (Przeczytany 18237 razy)

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 03, 2007, 19:01:01 »
tuniek; dzięki za informację. JW 23 na jakim szczeblu zakończyłeś walkę z ZUSem, sytuacja nie jest łatwa, ale zbyt szybko poddałeś się. Czy czytałeś apel ROBARDA. Chodziło o zwarcie szyków. W zasadzie nie są winni strażacy, lecz system ówcześnie obowiązujący. I przy pomocy dobrych prawników należało to udowodnić, aczkolwiek w tym wypadku, (bezpośrednio) prawo nie stoi po naszej stronie. Z tego co wiem kilka osób kierowało w tej kwestii prośbę o pomoc do central wszystkich trzech ZZ i zarządu emerytów strażackich. Ponoć trochę angażował się w to Pan Przewodniczący Wiesław Puchalski z "Floriana", ale chyba bez większych efektów, bo jak dotychczas to cisza w tej materii. Generalnie to jest tak, że "każdy sobie rzepkę skrobie". Ale walczyć trzeba, bo jest taka szansa, co może uchronić od sporego wydatku, który ciągle rośnie w ramach odsetek.

Offline Gasior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 05, 2007, 12:38:33 »
Ja też zakończyłem walkę z ZUS-em za rok 1999
Już w Śądzie Okręgowym Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ZUS dostał popalić :wacko:

Decyzja uchylona w mgnieniu oka  :wacko:

Poprostu załamali się jak im dokumenty załączyłem z wyrokomi SN w identycznej sprawie. przdestawicielka z ZUS-u nawet na sale nie weszła  :wacko:

No i mam już spokój  :mellow:

Jakby co to służę pomocą  :mellow:

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 06, 2007, 15:28:38 »
Witaj Wiarus. Ja zakończyłem swoją sprawę w sądzie pracy w Tarnowie, gdzie sędzia potraktował mnie jak potencjalnego zamachowca na ZUS, moje tłumaczenia iż otrzymane od pracownicy ZUS informacje o obowiązku płacenia tylko składek na ubezpieczenie zdrowotne potraktowano jak bajkę. Sędzia zapytał tylko o  nazwisko pracownicy i czy ona podpisze mi takie oświadczenie ( chyba oszalał!). Więc jak nie mam niczego na piśmie ( po za stertą deklaracji, które kontrolował mi ZUS ) to niema o czym gadać i sprawa się skończyła bardzo szybko.
Doskonale wiem, że sam ZUS dowiedział się jak interpretować ten przepis dopiero w 2001 roku, a wiem to od koleżanki pracownicy ZUS-u, bo według interpretacji z 1999 r. to wszystko grało.
A jeszcze coś: znam jednego strażaka który też płaci i jednego policjanta, który też płaci, a żeby było śmieszniej strażak miał w 1999 roku 2 razy kontrol z Oddziału rejonowego ZUS -u i jedną z Oddziału wojewódzkiego ZUS-u i w protokołach pokontrolnych niema żadnych uwag, no tylko że właśnie wtedy była inna interpretacja przepisu.
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 07, 2007, 07:41:38 »
No to czegoś tu nie rozumiem  - mamy dwóch strażaków w tej samej sytuacji a drogi sądowe zakończyły się w różny sposób.
Gasior, jeżeli możesz podaj w miarę szybko sygnatury wyroków SN które dotyczą analogicznych spraw a pomogły Ci wyjść z tego obronną ręką.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 07, 2007, 08:10:09 »
Ten wyrok powinien rozwiewać wszelkie niejasności. Tym, którzy polegli w walce z ZUS-em nie zazdroszczę prawników.

Wyrok SN z dnia 5 maja 2005 r. II UK 247/04

Ci z was, którzy jeszcze walczą - przytoczcie w odwołaniach argumenty z tego wyroku, bez powoływania się na niego. Samym wyrokiem można machnąć dopiero przy kasacji. A jest o co walczyć, ponieważ 10 tys. PLN piechotą nie chodzi, a takich właśnie kwot dochodzi ZUS.

Pozdrawiam wszystkich "dwuzawodowców"
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Gasior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 07, 2007, 08:33:07 »
Właśnie załączyłem powyższy wyrok w sprawie żołnierza zawodowego - i sprawa czysta. Tylko należy pamiętać, iż każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i zależy kiedy był strażak zatrudniony (jeśli w 1999 to będzie ciężko) a jeżeli wcześniej to wygra.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 07, 2007, 09:38:07 »
Czyli rozumiem, że jedyne co w chwili obecnej istnieje i czym możemy się podpierać w sporze z ZUSem to wyrok w analogicznej sprawie dotyczący żołnierza zawodowego?

Offline Gasior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 07, 2007, 11:47:56 »
Dokładnie - jest to zakwwestionowanie całej zmiany przepisów (nie dotyczyła osób związanych stosunkiem służbowym czyli strażaków, policjantów, żołnieży ) Tak określa to ten wyrok.

Offline Gasior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 07, 2007, 12:27:57 »
Sorki za byka - to z braku czasu  :wacko:

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 07, 2007, 14:26:33 »
Tzrzeba pamiętać, że w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu.

Właśnie załączyłem powyższy wyrok w sprawie żołnierza zawodowego - i sprawa czysta. Tylko należy pamiętać, iż każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i zależy kiedy był strażak zatrudniony (jeśli w 1999 to będzie ciężko) a jeżeli wcześniej to wygra.

A właśnie cała sprawa dotyczy tylko okresu od 01.01.1999 r. do 29.12.1999 r. czyli nie całego roku kalędarzowego, a na moje pytanie w ZUS-sie gdzie zostaną ulokowane moje składki bez odsetek, dowiedziałem się że nie na żadnym namoim koncie tylko przechodzą na rzecz ZUS.
 
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline Gasior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 07, 2007, 14:47:46 »
Nie czytasz dokładnie - JW 23 - chodzi o to że strażacy zatrudnieni przed 1999 rokiem są zwolnieni (stasunek służbowy  taki jak w wojsku dla żołnierza) - ale jest problem ze strażakami zatrudnionymi w trakcie trwania 1999 roku i tu może być różnie ( bo ja byłem zatrudniony przed 1999 rokiem).
 :wacko:

Offline mk60

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 08, 2007, 09:31:00 »
Gasior mam prośbę napisz kiedy załatwiałeś sprawę zus bo ja jestem na etapie ,chyba pierwszym.
Odpisałem iz na dzień dzisiejszy nie mam obowiązku rozliczenia się ze składek ,  obowiązujących w tym okresie, powołując się na art. 24 ust.4 obowiązujący od 1 stycznia 2003r i bardzo liczę  na przedawnienie. Jednak jak czytam wasze wypowiedzi to włosy stają. Proszę o kontakt , tel 668855266. nr. gg 1000190 pozdrawiam.

Offline Gasior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 08, 2007, 09:38:27 »
Nie ma problemu nawet wzór odwołania prześlę. A z przedawnieniem to trzeba uważać bo nie wszystkie składki się przedwaniają w tych samych okresach.
Z tego co wiem to niektóre do 10 tal.

Offline Gasior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 08, 2007, 09:39:34 »
A ja miałem rozprawę w listopadzie 2006 roku.

Offline wyciag

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 11, 2007, 21:42:09 »
Panowie i Panie. W nawiązaniu do mojej wypowiedzi z września 2006:
1. Podałem tam link do wyroku, który dołączyłem jako załącznik do odwołania od decyzji ZUS. Sąd Pracy przyznał mi rację, a co jest istotne ZUS sie NIE ODWOłAł! Moja sprawa jest zakończona w pierwszej instancji.
2. Do J23. Moja sprawa toczyła sie tak jak i Twoja w Sadzie Pracy w Tarnowie.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 23, 2007, 09:31:00 »
Tydzień temu dostałem decyzję z ZUS-u o podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu za "wiadomy" okres. No to ruszam do "boju". Pociesza mnie to że jestem w dokładnie tej samej sytuacji co WYCIAG. Też jestem strażakiem sprzed 1999!

Offline ffighter

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 24, 2007, 10:10:19 »
Pytanie od laika.
Jak to jest teraz. Jako strażak PSP jeśli dzisiaj podjął bym działalność to opłacam tylko składkę zdrowotną?
Dzięki

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 01, 2007, 20:50:37 »
Teraz tak. To o czym tu piszemy dotyczy kilku miesięcy z roku 1999. Niedorobiona ustawa spowodowała, że ZUS interpretuje przepisy na niekorzyść funkcjonariuszy służb mundurowych prowadzących w tym okresie działalność gospodarczą.

Offline wyciag

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 24, 2007, 22:41:19 »
Chyba się uspokoiło. ZUS już nas chyba nie nęka.

Offline lubuski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 27, 2007, 13:54:48 »
Byłem w sądzie - przegrałem - zapłaciłem - amen - niech spie...ją w półprzysiadach

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 27, 2007, 14:58:12 »
Byłem w sądzie - przegrałem - zapłaciłem - amen - niech spie...ją w półprzysiadach

żalisz się?
takie przysłowie można sparafrazować: "Zapłaciłeś, bo jesteś głupi. A dlaczego głupi? Bo zapłaciłeś..."
nie zaimponowałeś mi kolego swoją wypowiedzią; można z niej wyczytać j.w., lub też, że nie masz co robić z uczciwie (mam nadzieję) zarobionymi pelenami i z uśmiechę wpłacasz je na konto Zakładu Utylizacji Szmalu wysyłając ich na ulubione ćwiczenia fizyczne rekrutów. Ludzie wygrywają z ZUS-em, ponieważ racja jest po ich stronie. Trzeba tylko chcieć i mieć trochę determinacji...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 27, 2007, 16:23:58 »
A niektórzy cały czas walczą - ja 15 listopada mam ogłoszenie wyroku w I instancji.

Jak zabuliłeś bez walki to żałuj.

Tu też o  tym dyskutujemy:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5909.0.html

Offline lubuski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 30, 2007, 12:09:52 »
lang - weteranku, czytaj uważnie. Byłem w sądzie, czyli - gdybyś lekko ruszył mózgownicą doszedłbyś do wniosku, że walczyłem. Wg ciebie na czym polega walka z ZUS-em? Na przypięciu się łańcuchami do bramy wjazdowej?? bo nie rozumeim. Wykorzystałem wszystkie drogi prawne i g..o. Więc nie czadź mi tu o walce z wiatrakami, bo coś o tym wiem.
Bez urazy tylko
pzdrw

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 01, 2007, 21:31:26 »
VICTORIA !!!, w kilku przypadkach, nasi koledzy po fachu mają już za sobą rozparzenie spraw przez Sąd Najwyzszy. Posilkowali się wsparciem kancelarii prawnej. Orzeczenia mają korzystne. Niestety narazie nie mam dostepu do tych orzeczeń. Ale czy ZUS zaprzestanie dalszego nękania, to sie pewnie niedługo okaże. W poszczególnych regionach/województwach różnie to wygląda.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: ZUS a działalność gosp. strażaka
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 01, 2007, 21:39:47 »
Ja mam ogłoszenie wyroku 15 listopada. Jestem dobrej myśli. Jeżeli, nie daj Boże, polegnę w pierwszej instancji to składam apelację i piszę do rzecznika Praw Obywatelskich.

@wiarus - a ty wygrałeś?
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2007, 21:43:32 wysłana przez mario68 »