Autor Wątek: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP  (Przeczytany 6305 razy)

Tom99

  • Gość
Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« dnia: Grudzień 15, 2013, 22:36:52 »
Cześć,
mam nietypowy problem. W 2012 na komisji wojskowej otrzymałem kategorię B-12
z podejrzeniem "niezdiagnozowana wada zastawkowa albo struna". Wtedy powiedziano mi,
że "za rok ponownie mnie zaproszą". Minął cały 2013 rok a ja nie otrzymałem kolejnego wezwania.
Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Jak na chwilę obecną to wszystko wygląda?
Czy można stawić się ponownie na komisji? Jeżeli teraz otrzymam kategorię A ze względu
na mój jednak dobry stan zdrowia, to czy ten poprzedni wpis może jakoś przeszkodzić w PSP?

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2013, 11:07:43 »
Najłatwiej chyba przedzwonić do właściwej WKU i się dowiedzieć, prawda? Nie interesowałeś się kiedy kolejny rocznik miał komisje? Może warto było się przejść i zapytać?
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2013, 13:23:42 »
Cześć,
mam nietypowy problem. W 2012 na komisji wojskowej otrzymałem kategorię B-12
z podejrzeniem "niezdiagnozowana wada zastawkowa albo struna". Wtedy powiedziano mi,
że "za rok ponownie mnie zaproszą". Minął cały 2013 rok a ja nie otrzymałem kolejnego wezwania.
Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Jak na chwilę obecną to wszystko wygląda?
Czy można stawić się ponownie na komisji? Jeżeli teraz otrzymam kategorię A ze względu
na mój jednak dobry stan zdrowia, to czy ten poprzedni wpis może jakoś przeszkodzić w PSP?
A diagnozowałeś się w kierunku tej wady u specjalisty? Czy może stwierdzono że podejrzenie było nieuzasadnione albo czy leczyłeś się? Jest to o tyle istotne, że niektóre schorzenia za cholerę nie przejdą same tak jak przeziębienie, po przysłowiowym tygodniu. A tak tracisz rok na niepewną przyszłość. Pamiętaj, że niektóre wady nie dają żadnych objawów, są nawet zawodowi piłkarze którym zdiagnozowano coś takiego po wielu latach profesjonalnej gry. Komisja wojskowa zbiera się w określonym terminie, ja np. jechałem tam w pierwszych dniach maja, tuż po pierwszych maturach. Ale dokładniejszych informacji udzielą Ci w Twojej WKU, więc zrób tak jak poradził Benq2.
Plus ratio quam vis

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2013, 19:24:38 »
cześć
do przyjęcia do służby w PSP nie jest Ci potrzebna kategoria "A" - o zdolności do służby orzeka komisja lekarska MSW (art. 29 ustawy o psp);
jeżeli w ogłoszeniu o naborze będzie zapis o kategorii zdrowia to jest on niezgodny z prawem oraz wydanymi w grudniu ubiegłego roku wytycznymi KG
pozdrawiam

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2013, 00:45:48 »
Tylko zauważ kolego @j.o.blush, że tutaj kategoria sama w sobie nie jest jakimś problemem, ale zdiagnozowanie patologii mięśnia sercowego ("niezdiagnozowana wada zastawkowa albo struna") i o ile kategoria zdrowia nie ma żadnego znaczenia przy naborze, to podejrzenie nieprawidłowości w budowie serca już może coś wnieść do tematu i uniemożliwić przejście komisji.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2013, 18:14:55 »
Weź człowieku idź do lekarza i zbadaj sobie serce bo jeśli się okaże że masz problemy kardiologiczne to nieprzyjęcie do PSP może być Twoim najmniejszym zmartwieniem.
Życzę Ci samych dobrych wyników
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Tom99

  • Gość
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2013, 19:47:49 »
Najmocniej przepraszam za niepełne informacje. Oczywiście zrobiłem sobie komplet badań zaleconych przez mojego lekarza - nie wykazały nic niepokojącego. Mija od tego kilka miesięcy, chciałbym jednak te badania powtórzyć.
Temat dotyczy tylko i wyłącznie kategorii wojskowej. Czy już na starcie jestem odrzucony, czy po okazaniu wszelkiej dokumentacji o moim jednak dobrym stanie zdrowia mam szanse na służbę w PSP?

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2013, 22:40:25 »
Decyduje komisja po przebrnięciu przez sito naboru. No, chyba że wcześniej Twój rodzinny nie podpisze zgody na przystąpienie do sprawności fizycznej. No ale to byłoby dziwne. Zweryfikuj sobie jeszcze jedną kwestię- czy byłeś u specjalisty z zakresu kardiologii, czy u zwykłego, przychodnianego POZ-owca? Niestety, zdarza się że ci drudzy robią dziwne rzeczy, mogą być niechętni do wypisywania skierowań do specjalistów. A EKG + chemia i morfologia to trochę mało jak na niektóre schorzenia. Czasem nawet lepiej jest zapłacić prywatnie i skonsultować się ze specjalistą, niż przegapić coś ważnego.
Plus ratio quam vis

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2013, 22:59:43 »
Tylko, że na naborze trzeba dać xero książeczki z widoczną kat. zdrowia. Jeśli jest inna niz A to komisja może odrzucić na samych papierach.. Czy nie tak ?  :cooo:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 17, 2013, 23:33:43 »
Nie, a przynajmniej nie powinno tak być. Kategoria wojskowa jest przyznawana wobec innych "standardów" i nie jest decydującym elementem pozwalającym (lub nie) na przejście komisji przy naborze do PSP.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 17, 2013, 23:41:36 »
Tak dla podkreślenia, przejrzałem kilka ogłoszeń o naborze, i faktycznie nigdzie nie ma zapisu o kat. A, tylko o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Także warto próbować :)

Offline marek2024

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2015, 16:09:57 »
Witam wszystkich.
Mam pytanie. Na komisji wojskowej otrzymałem kategorię E (trwale i całkowicie niezdolny do służby w czasie pokoju, mobilizacji i w czasie wojny). Fizycznie nie mi nie dolega. Noszę okulary i zapytano mnie, czy chce swoją przyszłość wiązać z jakimiś służbami mundurowymi. Wtedy powiedziałem im, że nie chce, więc dostałem co chciałem. Czy to całkowicie mnie wykreśla z możliwości zostania zawodowym strażakiem?

Kolega wyżej piszę, że wystarczy mieć "uregulowany stosunek do służby wojskowej", czyli, że co to w praktyce znaczy?

Pozdrawiam

Offline Michał:)

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • SAPSP
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2015, 16:49:13 »
Czyli w praktyce "przeniesiony do rezerwy".
Trochę nakręciłeś na własne życzenie. Skoro nosisz okulary to jednak coś Ci jest.

Offline marek2024

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 09, 2015, 17:07:57 »
Wiem ze na własne życzenie. Człowiek młody byl i głupi. "przeniesiony do rezerwy" hm. Czyli nie moge, bo niezdolny calkowicie jestem. Dobrze rozumiem?

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2015, 17:40:39 »
Tak jak pisali już koledzy wyżej. O zdolności do służby w PSP decyduje komisja lekarska podległa MSW. Kategoria wojskowa nie ma nic do rzeczy.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline marek2024

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zmiana kategorii wojskowej i służba w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 09, 2015, 19:03:08 »
O to właśnie mi chodziło. Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam :)