Autor Wątek: ZSP  (Przeczytany 2766 razy)

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
ZSP
« dnia: Październik 26, 2013, 10:15:09 »
Witajcie. Chciał bym się dowiedzieć czy w jakiejś firmie zlikwidowali zakładówkę i na to miejsce powstaje dziwne ZOSP. Dziwne bo zostaje 2 kierowców i strażak. Jako że poprzednio byliśmy osobnym działem to teraz nas pociągają pod dział administracji, gdzie kierowcy oddelegowani do transportu a strażak pewnie do prac gospodarczych. Na wydziałach produkcyjnych planują wyznaczyć osoby do zabezpieczenia i pomocy nam pozostałym. I tu nasuwa się pytanie czy w takim układzie  zakładowe OSP również podlega pod takie same zasady jak zwykłe osp.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: ZSP
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2013, 17:20:35 »
Od kiedy i na jakich zasadach funkcjonowało to wcześniej nie wiem, ale takie zakładowe OSP funkcjonuje w elektrowni Opole. Na etacie są tam dowódca jednostki i jego zastępca, dowódcy zmian, oraz kierowcy. Reszta składu to szeregowi pracownicy poszczególnych zmian, którzy w razie alarmu opuszczają swoje stanowiska pracy. To się niestety bardziej kalkuluje niż w pełni zawodowa jednostka.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: ZSP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2013, 21:26:00 »
Nasza jednostka istnieje od 60 lat. Nie ma żadnej powalającej historii bo nad wszystkim panowało wojsko. Sprzęt też biedny bo nie było wodza, który by chciał to rozwijać do standardów obecnie panujących, mimo że zabezpieczamy prace przy remontach naszych myśliwców. Pierwszą restrukturyzację przeszliśmy w 2001 roku. W tedy to zredukowali stan z 18 osób do 8 i przejście z układu zmianowego na 8 godzinny od 7 do 15, potem w 2008 następna redukcja do 6 z komendantem. teraz następne cięcie do 4 osób wraz z komendantem. Na wyposażeniu mamy jelcza z 1989r i zezłomowanego, tydzień temu stara z 1976r. Założenie tego posta miało na celu dowiedzenie się o szczegóły jak to wygląda w innych firmach, a najbardziej chodziło by mi konkretnie o info jak to działa w WZL w Łodzi. Z zasłyszenia zarząd właśnie się wzoruje na tej firmie. Następnie czy zakładowe OSP mają jakieś odrębne przepisy co do funkcjonowania w porównaniu do innych OSP. 

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: ZSP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2013, 08:40:57 »
Zwróć uwagę że wg. danych samych ochotników jest w kraju ok. 300 tys o ile dobrze pamiętam - a ile osób masz na forum? W kraju zostało kilkanaście jednostek ZSP - nie wiem czy znajdziesz tu kogoś kto w takiej jednostce służy. Zwłaszcza w przemyśle lotniczym - ZSP teraz utrzymują praktycznie tylko rafinerie i niektóre zakłady chemiczne. Jednym z nielicznych wyjątków jest Sirio z Bielska-Białej (ZSP Fiat Auto Poland) - swego czasu często widywałem chłopaków z tej firmy na kursach w ośrodku szkolenia w Opolu
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: ZSP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2013, 12:59:41 »
@Radhezz

Wprawdzie od lat liczba ZSP/ZSR spada, ale wcale nie znaczy to, że jest ich ledwie "kilkanaście". Główne branże to rzeczywiście ciężka chemia i petrochemia, ale jest także m. in. górnictwo, przemysł drzewny, przemysł elektromaszynowy, energetyka, o tak oczywistych wypadkach jak porty lotnicze nie wspominając. Ostatnie pewne dane, jakie znam, to 120 jednostek (stan na 2009 r.). Mam też listę z ok. 2003 r. liczącą prawie 140 pozycji.

A likwidacja ZZSP i powołanie w jej miejsce ZOSP nawet w PRL było praktyką POWSZECHNĄ.

@kpkeeam

W obecnym stanie prawnym nie przewiduje się ponadto żadnych szczególnych wymagań i zasad działania dla zakładowych OSP. Są one zasadniczo OSP takimi, jak wszystkie inne. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej i inne przepisy przewidują jedynie ZSP/ZSR zawodowe.

Zakładowych OSP nie jest znowu tak mało, jakieś 10 lat temu było ich ok. 200.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2013, 13:06:35 wysłana przez b07 »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: ZSP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2013, 13:37:18 »
W obecnym stanie prawnym nie przewiduje się ponadto żadnych szczególnych wymagań i zasad działania dla zakładowych OSP.
To rozumiem że ZSP/ZSR działa na innych zasadach? Minimalne przygotowanie to KKS/SPS JOP, obowiązujące strażaków PSP/WSP?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: ZSP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2013, 19:18:10 »
Rozpisywałem się o aktualnym stanie prawnym tutaj:

http://www.strazak.pl/index.php/topic,21202.msg235386.html#msg235386

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: ZSP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2013, 20:43:33 »
Co do szkolenia masz rację, ale przepisy swoje i życie swoje. Ja pracuję 20 lat w tej ZSP i nie byłem na żadnym szkoleniu, a jak marudziłem że przepisy mówią tak to odpowiedź była "jak ci się nie podoba to się zwolnij".
Po za tym nie wierzę że zorganizują jakieś szkolenia dla osób które zwerbują do OSP. Zarząd firmy jeszcze nie puszcza pary z ust jak to będzie wyglądać. Przecieki mówią o kierowcach etatowych i zbierance wydziałowej. Czyli podsumowując OSP we firmie czy w gminie powinno pracować na takich samych zasadach.