Autor Wątek: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze  (Przeczytany 8330 razy)

Offline Szajba998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« dnia: Październik 08, 2013, 22:03:11 »
Katowice 180 tysięczne miasto i bezpieczeństwie mieszkańców decydują pieniądze, a zatem od początku.
Wydział Zarządzania Kryzysowego UM Katowice zawsze pod koniec roku stopuje zapędy OSP z wyjazdach do interwencji ze względów finansowych. Przesyłają odpowiednią notatkę do KM PSP o zakazie dysponowania OSP z powodów braku finansowych na paliwo i ekwiwalent.  W Katowicach jest 5 jednostek OSP i są to dość specyficzne jednostki, bo na 3000 wyjazdów w Katowicach to OSP bierze udział w ok 40% tych zdarzeń obsługując je same lub we współpracy z PSP.
Strażacy ochotnicy zawsze uczulali, że podobne oszczędności mogą doprowadzić do tragedii. Aż w sobotę tj 5 października w Katowicach na ulicy Grzegorzka wybuchł pożar domu wielorodzinnego parterowego. Na miejsce dyspozytor  MCR zadysponował 3 zastępy  z JRG 1 Katowice oddalonej o ok 8 km od miejsca zdarzenia, a nie zadysponował jednostki OSP Dąbrówka Mała, która ma do miejsca zdarzenia 200 metrów i zastęp był w jednostce na dyżurze. OSP jest w KSRG. Po dotarciu na miejsce PSP, KDR poprosił o dodatkowe SiS dojechał jeszcze jeden gaśniczy z JRG 1 Katowicach, wezwano 2 zastępy z JRG 2 oddalonej o 20 parę km i JRG Chorzów oddalonej o 30 parę km. Dyspozytor nie wezwał OSP mimo że posiadał 2 jednostki  OSP w gotowości do wyjazdu.  Wszystko przez wspomniany zakaz. Mimo starań PSP to jedna osoba poniosła śmierć w pożarze.

czytelnik

  • Gość
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2013, 22:42:38 »
Odnosząc się do twojej wypowiedzi w moim regionie robi się zdecydowanie odwrotnie. A mianowicie jednostki OSP dysponuje się do czego się tylko da ze względów oszczędności w PSP. A żeby uściślić to o ile mi wiadomo JRG 1 Katowice miało do miejsca zdarzenia nie 8 a 6 km, JRG 2 nie 20 parę a 12,5 km, JRG Chorzów nie 30 a 12km.

Offline Szajba998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2013, 23:05:29 »
Może odległości ciut przesadzone, ale nie zmienia faktu iż powinno się w pierwszej kolejności wyczerpać SiS z własnego rejonu działania.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2013, 12:30:30 »
Nie wiem jak to wygląda w innych rejonach Polski, ale ekwiwalent nie jest płacony obligatoryjnie. W naszym powiecie samorządy mają różne stawki, a nasza gmina wręcz (najbogatsza z powiatu) nie płaci nam za ilość wyjazdów. Po prostu co roku kupowany jest  sprzęt i nikt jak na razie się temu nie sprzeciwiał. Nie tworzy się przez to tak wielu straszaków podpalaczy, którzy chcą dorobić parę groszy i trawki podpalają. Jak waszemu UM to się nie podoba to niech zmienią uchwałę. Na a co do paliwa to niestety - na wodę w zbiornikach nie pojadą.
Sprawa została odpowiednio nagłośniona? Bo nie wydaje mi się żeby tego typu działania były zgodne z prawem.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2013, 14:13:42 »
w każdej komendzie są wytyczne odnośnie kolejności dysponowania sił i środków. Jeżeli procedura została zachowana to nic nie zrobisz. Ale jeżeli jest inaczej i potrafisz udowodnić że w wyniku niezaalarmowania waszej jednostki do działań zginęła osoba, lub istnieje duże prawdopodobieństwo że w wyniku podjętych działań przez Was została by ona uratowana, powinniście złożyć zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. W innym przypadku nadal bezduszni urzędnicy będą podejmować takie decyzje za które zapłaci przeciętny obywatel najwyższą cenę.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 09, 2013, 14:25:38 »
Nie tworzy się przez to tak wielu straszaków podpalaczy, którzy chcą dorobić parę groszy i trawki podpalają.
No tak. My pobieramy ekwiwalent więc ciągle coś podpalamy. Nie ma to jak zarobić 8 zł na jakimś pożarze śmieci. Większość strażaków już nawet nie pracuje. Chłopaki wystawili sobie już z tej kasy domy, a zresztą to najlepszy sposób żeby odłożyć parę groszy na stare lata.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 09, 2013, 15:34:29 »
Nie tworzy się przez to tak wielu straszaków podpalaczy, którzy chcą dorobić parę groszy i trawki podpalają.
No tak. My pobieramy ekwiwalent więc ciągle coś podpalamy. Nie ma to jak zarobić 8 zł na jakimś pożarze śmieci. Większość strażaków już nawet nie pracuje. Chłopaki wystawili sobie już z tej kasy domy, a zresztą to najlepszy sposób żeby odłożyć parę groszy na stare lata.
Ty się śmiejesz z tego, ale naprawdę wiele osób uważa ekwiwalent za zło i rzecz zbędną, bo straż jest przecież ochotnicza, a jak ktoś bierze pieniądze to już nie jest ochotnikiem... I weź tu dyskutuj z takimi...

Ale wyjazdy zawsze generują koszty - sprzęt się zużywa, piana idzie, sorbent i co tam jeszcze, paliwo spala, coś się może zawsze zepsuć... Problemem  jest brak funduszy ogólnie, a nie ekwiwalent.

Ale w tym dzikim kraju trudno wierzyć że będzie lepiej w ratownictwie, skoro ostatnio wszystko się wali...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 09, 2013, 15:46:52 »
Nie tworzy się przez to tak wielu straszaków podpalaczy, którzy chcą dorobić parę groszy i trawki podpalają.
No tak. My pobieramy ekwiwalent więc ciągle coś podpalamy. Nie ma to jak zarobić 8 zł na jakimś pożarze śmieci. Większość strażaków już nawet nie pracuje. Chłopaki wystawili sobie już z tej kasy domy, a zresztą to najlepszy sposób żeby odłożyć parę groszy na stare lata.
Ty się śmiejesz z tego, ale naprawdę wiele osób uważa ekwiwalent za zło i rzecz zbędną, bo straż jest przecież ochotnicza, a jak ktoś bierze pieniądze to już nie jest ochotnikiem... I weź tu dyskutuj z takimi...


No własnie tego zupełnie nie rozumiem i nie zrozumiem. Jestem tylko przekonany, że to wyraz braku zaufania do siebie i swoich kolegów. "Nie chce ekwiwalentu bo jeszcze będzie nas korciło". Ja dziś jestem przekonany i dam sobie rękę uciąć, że nikomu u mnie nic takiego nie przyszło by nawet do głowy. Nie jest to dla nas temat tabu, więc nawet swobodnie żartujemy sobie z tego we własnym gronie. Czasem ktoś powie, że przydałby się taki za trzydzieści :) Ale wiem, że każdy ma świadomość , że jest strażakiem w zupełnie innym celu i wie czym jest odpowiedzialność.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 09, 2013, 16:03:20 »
Nie wiem jak to wygląda w innych rejonach Polski, ale ekwiwalent nie jest płacony obligatoryjnie. W naszym powiecie samorządy mają różne stawki, a nasza gmina wręcz (najbogatsza z powiatu) nie płaci nam za ilość wyjazdów. Po prostu
Właśnie po prostu nie zgodne z Prawem .Ekwiwalent się wypłaca Strażakowi
Jeżeli się tego nie robi to to jest też niezgodne z prawem

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 09, 2013, 16:10:50 »
No dokładnie. Jeśli ktoś wciska Wam ciemnotę w imię wyższej idei, to...... :wall:

Warto też wiedzieć, że macie trzy lata na odzyskanie zaległego ekwiwalentu. Jeśli dziś zdecydujecie się na pobieranie pieniążków, należą Wam się również te z poprzednich trzech lat.

Po prostu co roku kupowany jest  sprzęt i nikt jak na razie się temu nie sprzeciwiał.
To też jest wciskanie sobie ciemnoty. "Skoro gmina nas utrzymuje (wypełnia swój psi obowiązek), to my rezygnujemy ze swoich przywilejów". No chyba, że jest to też forma szantażu ze strony gminy czyli "jak chcecie ekwiwalent, to nie będzie kasy na utrzymanie jednostki"

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2013, 16:48:27 »
Każda procedura zakłada dysponowanie do zdarzenia jednostek położonych najbliżej lub, które dojadą najszybciej. Rozumiem nie dysponować sił do pierdół, ale pożar budynku z ludźmi w środku to nie są żarty i wtedy decyduje czas. Ale jak widać dalej dla niektórych ofiary śmiertelne to tylko kolejne liczby w statystykach.
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2013, 16:55:25 »
A tak z ciekawości - piszecie, że nie pobieranie ekwiwalentu jest sprzeczne z prawem. Co grozi strażakom OSP czy naczelnikowi za to, że nie wypełniają wniosków?

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 09, 2013, 22:15:43 »
Panowie co mnie skrytykowali- nie mówię, że ekwiwalent jest zły. Napisałem jak jest w naszej gminie. Nie neguje jego wysokości i wypłacania w innych gminach. Jak jest w innych- ich sprawa. Napisałem już, że nikt z ochotników się temu nie sprzeciwia, ludzi dobiegnie zawsze nadmiar i jest więcej chętnych jak miejsc. A co do strażaków podpalaczy- wiem, że i bez ekwiwalentu są tacy wariaci.
Cytuj
To też jest wciskanie sobie ciemnoty. "Skoro gmina nas utrzymuje (wypełnia swój psi obowiązek), to my rezygnujemy ze swoich przywilejów". No chyba, że jest to też forma szantażu ze strony gminy czyli "jak chcecie ekwiwalent, to nie będzie kasy na utrzymanie jednostki"
Utrzymać może, paliwo jasne. Ale już kupowanie nowego sprzętu z roku na rok takim obowiązkiem nie jest. Oszczędności są wszędzie, więc społeczeństwo by to zrozumiało. Są różne gminy, z różnymi tradycjami. Członkowie jednych OSP wolą ekwiwalent, dla innych jest to zbędne. To jest samorząd (gmina) i pewna społeczność (OSP), niech zdecydują jaką formę wolą.
Cytuj
Właśnie po prostu nie zgodne z Prawem .Ekwiwalent się wypłaca Strażakowi
Jeżeli się tego nie robi to to jest też niezgodne z prawem
Tak jak napisał Piotr_W. Z drugiej strony jak gmina ustali ekwiwalent w wysokości 10 gr/h (bo zdaje się jest tylko górna granica) to nikomu chyba się nie będzie chciało głowy tym zawracać.
Poza tym nie piszmy tu o słuszności istnienia ekwiwalentu- zajmijmy się problemem. Nie wiem jak jest w tamtej komendzie. Jest jakieś pismo które zakazuje dyspozytorom wysyłania tych OSP? Nie chce mi się wierzyć że któryś komendant by tak zaryzykował. Co innego ustne, ale w takim przypadku nie chciałbym pracować w tego typu jednostce jako dyżurny SK- w razie draki ("dlaczego Pan nie wysłał najbliższego OSP") raczej ciężko byłoby się wybronić.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2013, 22:31:27 »

Tak jak napisał Piotr_W. Z drugiej strony jak gmina ustali ekwiwalent w wysokości 10 gr/h (bo zdaje się jest tylko górna granica) to nikomu chyba się nie będzie chciało głowy tym zawracać.


I kolejny błąd. Bo gdyby tak było sprawę należałoby nagłośnić, bo oznaczałoby to, że władza ma was głęboko w dupie i traktuje was jak mięso armatnie.
Jak słyszę, że jakaś jednostka ma płacone złotówkę za godzinę to myślę sobie, że osoba która to wymyśliła nie powinna być już więcej członkiem żadnego samorządu.

Co kto zrobi z ekwiwalentem, to jego sprawa. Można jakoś spożytkować, można przepić. Ja staram się za to kupić sobie coś do straży. W ostatnim czasie kupiłem za to hełm galleta f2, latarkę peli na hełm, czy prawdziwe rękawice. Teraz ekwiwalent planuję przeznaczyć na nowe rękawice rosenbauera i już nie mogę się doczekać. Fajnie jest mieć świadomość, że w taki sposób ktoś docenia nasze poświęcenie. Obliczyłem kiedyś, że w moim przypadku na jedną godzinę przy akcji przypada 5,6 godzin poświęconych dla straży, więc wypłata jest raczej symboliczna w stosunku do czasu, a w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzi, że dokładam do interesu :)

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 10, 2013, 23:16:24 »
Strażak może zrzec się ekwiwalentu dobrowolnie. BM ja bym wolał Tych pieniędzy nigdy nie mieć, czyli nigdy nie wyjeżdżać.

PS: Nie pisz, że się doczekać nie możesz, bo złośliwi (a takich jest wielu na OSP) zaraz przypiszą Sobie historyjki do Twej osoby.
Ja osobiście bym wolał, aby Państwo, Gminy okazywały szacunek do mojej pracy poprzez doposażenie jednostki w dobry sprzęt ratowniczy jak i zabezpieczenie mnie jako strażaka.

Powiesz, że ekwiwalent się należy jak psu buda, zapytaj się w tych gminach, gdzie ledwo wiążą koniec z końcem. Często jest tak, że ekwiwalent wypłacany kosztem szkoleń, ogrzewania, ciepłej wody, elektryki, czy doposażenia jednostki w nowy sprzęt. Nie mówiąc już o remoncie remiz, czy zaplecza dla strażaków.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 10, 2013, 23:25:19 »
PS: Nie pisz, że się doczekać nie możesz, bo złośliwi (a takich jest wielu na OSP) zaraz przypiszą Sobie historyjki do Twej osoby.

Specjalnie to napisałem. Jakoś jestem uczulony, na ludzi którzy twierdzą że jednostki które podbierają ekwiwalent, to jednostki pełne podpalaczy. Jestem zdania, że Ci frustraci piszą to z dwóch powodów:
- zazdrość
- brak zaufania do samych siebie

Jakoś mój ograniczony umysł nie jest w stanie zrozumieć, że można coś podpalić żeby zarobić parę groszy. Jest to dla mnie skrajna patologia. Prędzej uwierzę, że ktoś podpala bo jest chory psychicznie, chce komuś zrobić na złość lub koniecznie szuka sobie okazji, żeby zostać bohaterem.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 11, 2013, 12:46:45 »
Jakoś mój ograniczony umysł nie jest w stanie zrozumieć, że można coś podpalić żeby zarobić parę groszy. Jest to dla mnie skrajna patologia.
A jednak się zdarzało. Parę razy można było przeczytać w prasie czy usłyszeć w radio, że w toku przesłuchań podpalacze przyznali iż chodziło o ekwiwalent. Chyba że chcieli w ten sposób ukryć swoje skłonności do podpalania. Racją jest jednak stwierdzenie, że nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. To są odosobnione przypadki, więc niby czemu wszyscy mieliby cierpieć przez kilku degeneratów.

Co do samego ekwiwalentu, to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Rozumiem że niektóre jednostki biorą udział w dużej ilości akcji, to i druhowie mają szansę uzbierać fajny pieniądz na fajny sprzęt. Podoba mi się tu podejście BM, że za zarobione w ten sposób pieniądze kupuje sprzęt do działań. Jednak ja nie wyobrażam sobie, co mógłbym kupić za mój ekwiwalent w tym roku, mimo że byłem na 100% akcji. Uzbierałoby się może na czapeczkę, ale tą już mam :P Nie wnikając w temat ilości wyjazdów i braku dysponowań przez powiat do niektórych zdarzeń, pieniądze które dostaliśmy za akcje automatycznie trafiają do budżetu jednostki. W ten sposób zawsze będzie to dodatkowy grosz na jakiś drobny acz przydatny sprzęt. Myślę że póki co nie ma sensu tego zmieniać, nie mamy pretensji że pieniądze nie idą dla nas. A nawet gdyby ktoś mówił, że z ekwiwalentem za akcje jednostki miałyby więcej druhów w swoich szeregach, to podejrzewam że niektóre byłyby stratne z tego powodu. Przy małej liczbie wyjazdów taka osoba szybko zniknie z szeregów OSP, a możliwość jej uczestnictwa w akcjach wymaga wcześniejszego przeszkolenia i umundurowania. Także...
Plus ratio quam vis

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 11, 2013, 14:28:25 »
podpalacze przyznali iż chodziło o ekwiwalent. Chyba że chcieli w ten sposób ukryć swoje skłonności do podpalania.

Może właśnie o to chodzi. Bicie się w piersi zasłanianie się biedą jest lepiej przyjmowane niż przyznanie się do złośliwego podpalenia. Jak ktoś się ładnie popłacze i powie że nie ma za co żyć to jeszcze zostanie "podpalaczem w dobrej wierze"...

Przy małej liczbie wyjazdów taka osoba szybko zniknie z szeregów OSP, a możliwość jej uczestnictwa w akcjach wymaga wcześniejszego przeszkolenia i umundurowania. Także...

Bywały u nas osoby które chciały wstąpić w szeregi straży i przy pierwszej rozmowie pytały ile można zarobić, albo przyznawały że liczą na etat bo nie mają roboty. Po sprowadzeniu na ziemię nie pokazywały się już więcej.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2013, 14:40:10 »
Co do samego ekwiwalentu, to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Rozumiem że niektóre jednostki biorą udział w dużej ilości akcji, to i druhowie mają szansę uzbierać fajny pieniądz na fajny sprzęt. Podoba mi się tu podejście BM, że za zarobione w ten sposób pieniądze kupuje sprzęt do działań. Jednak ja nie wyobrażam sobie, co mógłbym kupić za mój ekwiwalent w tym roku, mimo że byłem na 100% akcji. Uzbierałoby się może na czapeczkę, ale tą już mam :P Nie wnikając w temat ilości wyjazdów i braku dysponowań przez powiat do niektórych zdarzeń, pieniądze które dostaliśmy za akcje automatycznie trafiają do budżetu jednostki.
Czyżby niezgodnie z prawem? W każdym razie ja takiej możliwości nie widzę.

U nas w gminie była "dżentelmeńska umowa" że ekwiwalentu nie pobieramy, a potem na koniec roku zawsze się okazuje że takie umowy to są psu w zad, bo na rozliczeniu widać kto i ile wziął - a jak długo żyję tak pieniędzy z puli ekwiwalentowej w budżecie jednostki nie widziałem.

Ale jestem jak najbardziej za jego pobieraniem, właśnie ze względu na kwestię finansowania sprzętu i wyposażenia osobistego - na tą chwilę są dwa problemy dotyczące tego zagadnienie: komu np. sfinansować zakup nowych rękawic czy butów? A po drugie jakiej to marki i klasy sprzęt ma być? A tak to sprzęt sobie kupią osoby które faktycznie wyjeżdżają, a nie że są w OSP na papierze, i odpada problem "zadowolenia" każdego delikwenta z osobna -  dostanie ekwiwalent i sobie kupi co chce, ze sklepu związkowego, z innego sklepu wolnorynkowego, czy z innych źródeł tak jak tutaj na giełdzie czy na allegro, bo przecież faktury na to dla siebie nie potrzebuje.
Jeszcze trochę i nie będzie różnicy między zakupami w sklepie między jednostką, a osobą prywatną jak dowalą ten 23% VAT, więc na logikę - bardzo dobre rozwiązanie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 11, 2013, 15:42:44 »
A tak z ciekawości - piszecie, że nie pobieranie ekwiwalentu jest sprzeczne z prawem. Co grozi strażakom OSP czy naczelnikowi za to, że nie wypełniają wniosków?
odpowiedzialność statutowa - chociażby  a ponadot było na forum tyle że a dodatkowo : http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/ekwiwalenty-strazakom-nalezy-placic/
To że się mogą zrzec na konto jednostki OSP  to jasne i my co roku na walnym zebraniu taką uchwałę podejmujemy i przeznaczamy kasę na cele statutowe

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 11, 2013, 16:47:49 »
A tak z ciekawości - piszecie, że nie pobieranie ekwiwalentu jest sprzeczne z prawem. Co grozi strażakom OSP czy naczelnikowi za to, że nie wypełniają wniosków?
odpowiedzialność statutowa - chociażby  a ponadot było na forum tyle że a dodatkowo : http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/ekwiwalenty-strazakom-nalezy-placic/
To że się mogą zrzec na konto jednostki OSP  to jasne i my co roku na walnym zebraniu taką uchwałę podejmujemy i przeznaczamy kasę na cele statutowe

W dalszym ciągu nic z tego nie wynika. Powyższe opisuje sytuacje kiedy strażak chce ekwiwalent a samorząd nie chce mu wypłacić. Ja mówię o sytuacji w której strażacy nie chcą ekwiwalentu, nie wypełniają wniosków o ekwialent, itp. - i co wtedy? Coś im za to grozi? Wydaje mi się, że nic.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 11, 2013, 17:15:36 »

Cytuj
W dalszym ciągu nic z tego nie wynika. Powyższe opisuje sytuacje kiedy strażak chce ekwiwalent a samorząd nie chce mu wypłacić. Ja mówię o sytuacji w której strażacy nie chcą ekwiwalentu, nie wypełniają wniosków o ekwialent, itp. - i co wtedy? Coś im za to grozi? Wydaje mi się, że nic.
A co grozi pracownikowi, który nie zgłasza się po swoją pensję ?

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 11, 2013, 17:16:23 »
Masz rację , chyba nic.
Wg mojej wiedzy, zdobytej min podczas rozmowy z radcą  prawnym, ekwiwalent się należy ochotnikowi , więc Gmina musi być przygotowana do jego wypłaty ( stosowna uchwała, środki w budżecie itp) . Jednak nikt nie może zmusić ochotnika aby składał wniosek o wypłatę ekwiwalentu, a bez niego nie może byc on wypłacony.   
Jednak jeśli zostanie on złozony , to Gmina ma obowiązek wypłaty, a wtedy co z nim zrobi dany ochotnik to już jego indywidualna sprawa - często sie dzieje własnie tak że jest on przeznaczany na róznego rodzaju doposażanie , ale to nie może byc przymus.
Cytuj
A co grozi pracownikowi, który nie zgłasza się po swoją pensję ?
Pensja i  ekwiwalent , to wg prawa dwie zupełnie inne rzeczy.

Nie negujcie sensu wypłącania ekwiwalentu , bo jak widac nie ma takiej potrzeby. Przymusu brania nie ma , a może byc korzyść.  Ekwiwalent nie ejst rozwiązaniem idealnym, są być może lepsze rozwiązania typu ulgi w podatkach , ubezpieczeniach , wpłąty na fundusze emerytalne itp , ale skoro przyjęto taki spsob to i tak jest to lepsze niż nic.  Nie są to sumy znaczące dla jakiejkolwiek gminy . Tak dla zobrazowania  kwot przeznaczanych na ekwiwalenty , podam że w mojej gminie, przy dośc znacznym zaangażowaniu jednostek wszytsko wypłąty w roku zamykają się w kwocie  sredniej rocznej pensji jednego urzędnika zatrudnionego  w urzędzie. Czy jest to wiec dużo za dyspozycyjoność i wysiłek wielu osób ?  Czy gmina więcej skorzysta z pracy jednego urzędnika , czy z efektów pracy ochotników podczas ratowania życia i mienia ? 


Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 11, 2013, 19:49:40 »
O włączeniu do KSRG decyduje decyzja administracyjna, która nakłada obowiązki przyjmowane w drodze umowy przez strony umowy. Brak środków na paliwo ekwiwalenty itp. powinny skutkować wypowiedzeniem takiej umowy i wtedy ludzie w jednostce OSP czyści są jak łza.
Sam spotykam się z naciskami żeby nie dysponować OSP i fakt faktem do zdarzeń z cyklu plama oleju dyżurny SK zastanawia się czy wysłać OSP i przeważnie tego nie czyni - lecz w przypadku pożarów nieruchomości mimo np.: protestu wójta "że nie ma na to kaski" jednostka jest wysyłana. Po działaniach istniały nawet próby obciążenia PSP kosztami działań. Jednak dopóki jednostka jest w KSRG musi wypełniać nałożone obowiązki.
Włączenie do KSRG nie jest nieodwracalne. Wniosek o wyłączenie z KSRG i spokój.

ogienek

  • Gość
Odp: Zakaz dysponowania OSP z powodów finansowych, a śmierć w pożarze
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 11, 2013, 20:13:12 »
 No właśnie . Coraz częsciej słychać  o chęci wyłączanie OSP  z KSRG. Podobno na zachodzie kraju jest to dość częsta sprawa. KM/KP są w strachu zwłaszcza w mniejszych powiatach.