Autor Wątek: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP  (Przeczytany 5164 razy)

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« dnia: Październik 08, 2013, 19:18:22 »
Witam kolegów i koleżanki. Chciał bym żebyście podzielili się swoim zdaniem i spostrzeżeniami na temat uczestnictwa w zawodach z zakresu ratownictwa medycznego wykwalifikowanych ratowników po szkołach medycznych. Ja osobiście uważam że ratownicy medyczni nie powinni brać udziału w zawodach , moim zdaniem jest to deklasowanie jednostek które w swoich szeregach nie mają takowych ratowników, dlaczego?:
- ponieważ myślę że 80 procent jednostek OSP nie ma ratowników medycznych
- wykwalifikowani ratownicy medyczni pracują w zawodzie a ponadto są tacy którzy prowadzą szkolenia KPP,
- przeciętny strażak ochotnik jest zabiegany i nie ma czasu na ciągłe szkolenia ale wiedzą i umiejętnościami dysponuje w stopniu zadowalającym ale odbiegającym od ratowników medycznych.

Czy mam rację że zdrowe współzawodnictwo to takie które jest na równym poziomie dla wszystkich? Może dobrym pomysłem było by wprowadzenie do regulaminu zawodów powiatowych zakazu uczestnictwa w nich ratownikom medycznym tak jak jest to w regulaminie zawodów wojewódzkich.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2013, 20:31:06 »
Po pierwsze -kategoryczne NIE dla zawodów! !! Ratownictwo to nie rywalizacja. To współdziałanie w celu ratowania życia i zdrowia. Wybijcie sobie z głowy taką rywalizację bo Ona do niczego nie prowadzi. Twój post jest tylko tego najlepszym przykładem.  Były kiedys parodie zawodow - rzut rurką ustno gardlową do celu itp.
Nie da sie uratowac na trojke czy piątkę a kazda próba rywalizacji nie kończy sie najlepiej.

A co do Twoich wątpliwości:
A co jest winny ratownik medyczny że potrafi, że sie uczył? ??!!!  To tak jakby do reprezentacji Argentyny nie powoływać Messiego bo jest za dobry, za dużo zarabia i gra w Barcelonie a inni tylko w Legii czy Lechu.

Skończcie dzielić strażaków,  przestańcie rywalizować,  a w zamian ćwiczcie, doskonalcie swój warsztat i wymieniajcie sie doswiadczenianu.
pozdro

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2013, 20:51:25 »
W KM PSP Kraków, są organizowane zawody medyczne dla JRG i zaproszonych drużyn z innych formacji i nie może być w zespołach ratowników medycznych i dla mnie to jest jak najbardziej zrozumiałe

a ty kolego jaras puknij się w czoło OSP czy PSP niech nie nie robi zawodów sportowo pożarniczych bo nie można zgasić pożaru na 3 czy 5 :gwiazdki:
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2013, 20:56:22 wysłana przez nowy998 »

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2013, 21:04:13 »
no to wyjaśniam chodzi mi o powiat poznański
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2013, 21:13:31 »
Pomału...Kolego, tobie chodzi o zawody dla ratowników medycznych czy dla OSP (KPP)?!

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 08, 2013, 21:18:58 »
Ja mam nieco inne zdanie na ten temat.
Jeśli już uważam, że nie powinno się organizować właśnie zawodów sportowo-pożarniczych, albo mocno zmienić ich formę, tak aby oceniana była dokładność, a nie szybkość. Dziś jedyne co takie zawody wnoszą to presja czasu, którą widać przy prawie każdej akcji.

Jeśli chodzi o zawody specjalistyczne czyli medyczne, wysokościowe, wodne itp to uważam że nie jest to taki zły pomysł. Może być to dla jednostek bodziec do rozwijania się w danej dziedzinie i wymiany doświadczeń. Rzetelnie przygotowane i sędziowane zawody z ciekawymi zadaniami mogą być do tego doskonałą formą. Wiadomo, że lepsze byłby warsztaty, ale zawody nie są znowu aż tak złe.
Tylko! Nie możemy mylić współzawodnictwa i rywalizacji, bo to dwie różne rzeczy.

Co do samego brania udziału dyplomowanych ratowników w zawodach na poziomie KPP to osobiście nie uważam, żeby był to jakiś problem i że takie zespoły są jakoś faworyzowane. Uwierzcie mi że ratownik medyczny, nawet taki który jest członkiem OSP, nie musi być wcale mistrzem w KPP, wręcz przeciwnie, gdyż ma wiele codziennych naleciałości które z KPP się rozmijają. Zawody takie nie są od tego, żeby sprawdzać szczegóły anatomii czy farmakologii, ale zgranie zespołu w niestandardowych sytuacjach związanych z kwalifikowaną pierwszą pomocą.

Online Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2013, 21:48:18 »
Ja mam nieco inne zdanie na ten temat.
Jeśli już uważam, że nie powinno się organizować właśnie zawodów sportowo-pożarniczych, albo mocno zmienić ich formę, tak aby oceniana była dokładność, a nie szybkość. Dziś jedyne co takie zawody wnoszą to presja czasu, którą widać przy prawie każdej akcji.
I ja jestem za zmianą formy zawodów z czasówki na "jakościówkę".

Jeśli chodzi o zawody specjalistyczne czyli medyczne, wysokościowe, wodne itp to uważam że nie jest to taki zły pomysł. Może być to dla jednostek bodziec do rozwijania się w danej dziedzinie i wymiany doświadczeń.
Bodźcem powinno być dobro poszkodowanego a nie start w zawodach - co do wymiany doświadczeń jak najbardziej się zgodzę!

Co do samego brania udziału dyplomowanych ratowników w zawodach na poziomie KPP to osobiście nie uważam, żeby był to jakiś problem i że takie zespoły są jakoś faworyzowane. Uwierzcie mi że ratownik medyczny, nawet taki który jest członkiem OSP, nie musi być wcale mistrzem w KPP, wręcz przeciwnie, gdyż ma wiele codziennych naleciałości które z KPP się rozmijają. Zawody takie nie są od tego, żeby sprawdzać szczegóły anatomii czy farmakologii, ale zgranie zespołu w niestandardowych sytuacjach związanych z kwalifikowaną pierwszą pomocą.
Mimo wszystko ratowników medycznych jest wystarczająco dużo aby zrobić osobną klasyfikację tylko dla nich - nic nie szkodzi, żeby kwalifikować wszystkich do jednej kategorii open a potem na podkategorie RatMed i i ratownicy po KPP. Ratmedzi mają tę przewagę, że jednak na co dzień mają te zdarzenia z poszkodowanymi :)

Offline Adi244

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2013, 21:54:24 »
Ten, który mówi stanowcze NIE dla zawodów ratowniczych w np ramach KPP ( bo takowe powinny być dla stażaków) nie ma racji. Dalczego? ano dlatego, że 1. rywalizacja- zdrowa  rywalizacja prowadzi do podwyższanie informacji i wiedzy o ratowaniu wśród strażaków 2. podczas konkurencji zawodnicy uczą i oswajają się z sytuacjami oraz działaniem pod presją czasu 3. na koniec zawodów i po ocenie drużyn powinno być omówienie co kto źle zrobił i w jakich sytuacjach by potem nie robić tych błędów.

Słyszeliście o zawodach ratowniczych w ramach KPP Dadaj 2013? lub Tumianu 2012? Odbywają się na Warmi. Organizowane są przez Joanitów oraz jedną z OSP. Zawody na bardzo wysokim poziomie merytorycznym oraz wysoko postawiona poprzeczka jest przez zawodników z całej Polski.
Osobiście nabrałem dużego doświadc zenia i umiejętności biorąc udział w takich zawodach gdyż w prawdziwym życiu niektóre jednostki nie mają na co dzień styczności z wypadkami czy to komunikacyjnymi czy innymi, które zdarzyć się mogą w życiu codziennym. A potem pomóc gdy nadarzy się potrzeba.
pozdro

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2013, 22:07:13 »
No i w końcu zapomniałem dopisać tego o czym ciągle tu piszę. Trzeba wreszcie zacząć równać w górę a nie w dół. Często pokazuje nam się gorszych od nas i podkreśla jak wiele ich wyprzedzamy. Dzięki zawodom wyznaczmy jakiś wyższy poziom, do którego jeśli ktoś jest ambitny zacznie równać, jeśli nie jest to nic mu nie pomoże....

Offline Adi244

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 08, 2013, 22:10:14 »
a oto relacja z zawodów KPP, dla zainteresowanych ciekawy materiał.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TOu5Akbt_Lk
P.S nie może być zawodów z zakresu "ratownictwa medycznego" jednostki OSP oraz PSP są kompetentne do wykonywania czynności w  ramach KPP.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 08, 2013, 23:19:14 »

Słyszeliście o zawodach ratowniczych w ramach KPP Dadaj 2013? lub Tumianu 2012? Odbywają się na Warmi. Organizowane są przez Joanitów oraz jedną z OSP. Zawody na bardzo wysokim poziomie merytorycznym oraz wysoko postawiona poprzeczka jest przez zawodników z całej Polski.


ja brałem udział w zawodach Dadaj 2013 - i potwierdzam, naprawdę bardzo dobrze zorganizowane zawody, konkurencje naprawde wymgające, myślenia, radzenia sobie w naprawde trudnych sytuacjach. i zawody nie były tylko zawodami, do teraz pamiętam niektóre błędy i wiem że nigdy więcej ich nie popełnię.

nie zgodzę się żeby dzielić rat medów od nie rat medów. jeśli zawody są na poziomie KPP to jest to poziom znany wszystkim uczestnikom, ratownicy muszą niejako cofnąć się z wiedzą, a ratownicy OSP mają tą wiedzę na codzień - no w koncu to KPP. rozumiem gdyby zawody były na poziomie Medyczych Czynności Ratunkowych i wtedy mniejsze szanse mają ludzie z KPP niż rat medzi. porównajmy powiedzmy skoki narciarskie. czy w Mistrzostwach Polski nie może startować Adam Małysz, bo startował na poziomie światowym i ma dużo większe doświadczenie?
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2013, 15:04:27 »
Zamiast tradycyjnych już zawodów w ratownictwie medycznym dużo lepiej zorganizować warsztaty czy manewry takie jak te organizowane w Jeleniej Górze.

Kwestie za i przeciw są moim zdaniem znane wszystkim tym, którzy brali udział zarówno w jednych jak i w drugich.

Na zawodach panuje atmosfera wzajemnej rywalizacji i to często niestety niezdrowej rywalizacji. Na wszystkich zawodach w jakich brałem udział sędziowie nie chcieli ujawnić sposobu oceny czy wyjaśnić nurtujących zawodników problemów. Omawiali co prawda jak prawidłowo wykonać zadanie - ale o dyskusji na ten temat nie było mowy.

Manewry czy warsztaty wydają się o niebo lepsze właśnie z powodu chęci wywołania dyskusji, omawianiu problemów, możliwości wykonania zadania na kilka sposobów i wyboru najlepszego - jednym słowem ciągła nauka bez stresu.


Natomiast co do ratowników medycznych startujących w zawodach dla strażaków:

- sprawa jest dyskusyjna. Czasem wygrywałem z drużynami w których byli ratmedzi czasem przegrywałem, dlatego nie widzę jakichś dodatkowych profitów tylko dlatego że ratmed jest w drużynie.  Z drugiej strony jest prosty podział na zawodowców i amatorów. Myślę, że strażacy lepiej by się czuli gdyby mogli rywalizować z takimi jak oni amatorami niż z zawodowcami. Niektórym już na starcie siada z tego powodu morale... a niech jeszcze nie daj Bóg, drużyna ratmedów wygra, to zaczynają się pretensje, protesty, itd

Ale dlatego właśnie zamiast rywalizować w zawodach lepiej spotkać się na manewrach. Wtedy nie interesuję cię kto będzie w innej drużynie.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2013, 15:43:34 wysłana przez Piotr_W »

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 09, 2013, 18:59:11 »
Petro dla strażaków OSP z KPP bez szkoły medycznej



Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 10, 2013, 01:03:58 »
Gdyby połowa energii poświęconej zawodom poszła na ćwiczenia i na analizę jakości - średni poziom byłby o wiele wyższy... Ale w odpustowej konwencji KSRG kładzie się nacisk na skecze i puchary.... ten filmik https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TOu5Akbt_Lk dobrze obrazuje rzeczywistość zawodów - "nie mówimy, co kto źle zrobił, tylko co było oceniane..." - a właśnie natychmiastowa ocena i korekta i poprawne wykonanie ćwiczenia to główna zaleta manewrów, gdzie nie ma miejsc na podium, bo w końcu wszyscy zrobili poprawnie. Manewry mają walor szkoleniowy, zawody - propagandowy - wybór należy do...
A real wygląda tak - http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,w-tej-karetce-ktora-stala-przy-mecie-nie-bylo-nic,101694.html - ci młodzi ludzie myśleli, że umieją reanimować i masowali w tempie 160 - 180/min... Czy ktoś kiedykolwiek im i im podobnym powie, że ratowanie życia to nie zabawa w konwencji gry komputerowej, gdzie po resecie ofiary wstają i liczy się punkty. Prawdopodobnie modzieży potrzebny jest pewien walor ludyczny ratownictwa, emblematy, dyplomy, czerwone paski na śmigłowcu, lustrzany napis "ambulans"... ale to, dalibóg, nie wystarcza...

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 10, 2013, 08:26:04 »
zgadzam się...obecne kształty zawodów ratowniczych przybierają formułę igrzysk. Niestety taki stan bardzo mocno WYPACZA walor szkoleniowy, a w zamian trenuje zmysł kombinatorstwa w konwencji "cel uswięca środki" (np w rat. wodnym) Mistrzostwem swiata jest organizacja zawodów dla strażaków (nie ważne czy psp czy osp), gdzie kastruje się ekipy z mozliwosci wykozystania mozliwości oraz posiadanego sprzetu - ekipa oprócz tego, ze ma r1 i deskę tak na prawdę pracuje w trybie "cywilnym" (to ewidentnie widać na scenkach z wypadków). Efekt - ekipa dostaje ujemne punkty za "nie wyciągnięcie" kluczyków ze stacyjki...

no i jeszcze jeden fakt, o którym juz gdzies pisałem...przez nakręcanie sprężynki kpp do granic mozliwości...doprowadzono do wypaczenia samego kpp...nie liczy się skuteczność a wyniki i recertyfikacja (i na jakiś czas spokój)...niestety szkolenie ratmedu w strazy ogniowej niestety odbywa się na kocyku co poteguje ww, efekt
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 10, 2013, 10:10:37 »
Jak już o zawodach w naszym wykonaniu - to nawet nie wiemy w którym kościele dzwoni .

Na świecie odbywają się międzynarodowe zawody  np. VFDU Rescue Challange , czy np. World Rescue Challenge w 2012 w  Londynie .
Poziom jest wysoki , jasne zadania i przejrzyste oraz skrupulatne sędziowanie .

Mam kolegę Dirka Schiefera który jest dowódcą takiego niemieckiego zespołu Technische Rettung Sinntal
http://www.tr-sinntal.de/team/https://www.facebook.com/pages/Technische-Rettung-Sinntal/170033589755329?fref=ts 
Nauczyłem się / podpatrzyłem od niego dużo ciekawych rzeczy i mam duży szacunek do Dirka jak i całego zespołu .
Co ciekawe są członkami OSP która ma kilka wyjazdów w roku .

Tu kilka filmów z zawodów :

https://www.youtube.com/watch?v=dRxYOPHYlM0

http://www.youtube.com/watch?v=o31REk1ovqc

http://www.youtube.com/watch?v=XWmWCI53H-Q


A teraz opiszę zasłyszane polskie podejście do zawodów :

Wczesne godziny poranne na jednej z ruchliwych dróg wyjazdowych z miasta wypadek.  Trwa akcja , jedna osoba NZK , 3 ranne . Nagle podjeżdża oznakowany  bus straży pożarnej otwierają się drzwi w środku z-ca dowódcy JRG zwraca się do strażaka  ........... ty jedziemy bo spóźnimy się na zwody w drabinie hakowej ..........

Takie wartościowanie priorytetów w ratownictwie . Nie byłem świadkiem ale słyszałem z wiarygodnych ust zbulwersowanych ratowników .

 

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zawody z zakresu ratownictwa medycznego dla jednostek OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 10, 2013, 19:35:40 »
Miko, nie lekceważ zjawiska drabiny hakowej - tu może byc sukces!! A w ratownictwie medycznym mogą czasem być kłopoty...
i zdarzają się nieestetyczne widoki...