Autor Wątek: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.  (Przeczytany 9628 razy)

Offline fa1th

  • Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« dnia: Wrzesień 23, 2013, 18:50:45 »
Takie zdarzenie miało miejsce w moim przypadku. Bez przyczyny "ni z gruszki ni z pietruszki" obniżony dodatek bez przyczyny. Papier dostaje od kadrowego i jednocześnie się pytam "dlaczego tak?", odpowiedz jaką uzyskuje - "oszczędności". Dowódca zmiany czy też dowódca JRG olewają sprawę (najprawdopodobniej strach przed 01). Sama moja rozmowa z 01 mija się z celem gdyż zostanę zmieszany z błotem zresztą jestem zwolennikiem zachowania drogi służbowej. Chciałbym jeszcze nadmienić że nie jestem "podpadziochą"

CZY U WAS W KM/KP DZIEJĄ SIĘ TAKIE RZECZY?

Offline gumiś68

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2013, 19:52:31 »
u nas zmieniają regulamin i obniżają stanowiska

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 23, 2013, 19:55:34 »
aby obniżyć dodatek służbowy muszą być zachowane pewne "zasady" np. zmiana stanowiska na inne (wyższe), przeniesienie czasowe na inne stanowisko (w tym bez Twojej zgody). jeżeli w Twojej ostatniej opinii służbowej nie ma żadnych dziwnych zapisów o niewłaściwym wywiązywaniu się z obowiązków służbowych, albo nie jesteś non stop na L4, to jest to raczej przegięcie. W jednej z KP ileś lat temu 01 obniżył dodatki służbowe prawie całemu JRG tłumacząc się "za wysoką średnią" w KP i po wizycie u 01 w KG za jakiś czas przestał być komendantem (ale tam działały związki zawodowe). Gdyby wtedy obniżył dodatki wszystkim, to by do tej pory był komendantem. jeżeli nie macie u siebie związków to chyba warto założyć albo złożyć akces do związków działających w innej KP/KM. Poza tym warto zapytać d-cę JRG o całej sytuacji, żebyś nie miał wątpliwości że to np. on wystąpił z wnioskiem do 01. hasło "oszczędności" na jednej osobie ? raczej nierealne, popytaj innych w JRG czy też są w takiej samej sytuacji.
pozdrawiam

Offline fa1th

  • Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2013, 00:16:33 »
aby obniżyć dodatek służbowy muszą być zachowane pewne "zasady" np. zmiana stanowiska na inne (wyższe), przeniesienie czasowe na inne stanowisko (w tym bez Twojej zgody). jeżeli w Twojej ostatniej opinii służbowej nie ma żadnych dziwnych zapisów o niewłaściwym wywiązywaniu się z obowiązków służbowych, albo nie jesteś non stop na L4, to jest to raczej przegięcie. W jednej z KP ileś lat temu 01 obniżył dodatki służbowe prawie całemu JRG tłumacząc się "za wysoką średnią" w KP i po wizycie u 01 w KG za jakiś czas przestał być komendantem (ale tam działały związki zawodowe). Gdyby wtedy obniżył dodatki wszystkim, to by do tej pory był komendantem. jeżeli nie macie u siebie związków to chyba warto założyć albo złożyć akces do związków działających w innej KP/KM. Poza tym warto zapytać d-cę JRG o całej sytuacji, żebyś nie miał wątpliwości że to np. on wystąpił z wnioskiem do 01. hasło "oszczędności" na jednej osobie ? raczej nierealne, popytaj innych w JRG czy też są w takiej samej sytuacji.
pozdrawiam


Jest kilka osób w podobnej sytuacji co ja, najczesciej dodatki były zabierane przy awansie na wyższe stanowisko (grupa 2,3,4) co jest dla mnie dziwne bo awanse w grupie 7 i wyżej u nas w komendzie wiążą się z podwyższeniem dodatku.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2013, 19:48:14 »
"Jest kilka osób w podobnej sytuacji co ja, najczęściej dodatki były zabierane przy awansie na wyższe stanowisko (grupa 2,3,4) co jest dla mnie dziwne bo awanse w grupie 7 i wyżej u nas w komendzie wiążą się z podwyższeniem dodatku".
  czyli w Twoim odczuciu były zabierane, a to nazywa się że zostały na nowo ustalone w związku ze zmianą stanowiska na wyższe do czego przełożony czyli 01 ma prawo. O ile nie jest to zmiana dodatku z np. 400 zł na 1 zł to można założyć że Twój 01 prowadzi "prawidłową gospodarkę zasobami ludzkimi", czyli odpowiednio reguluje wysokość dodatku. Ważna dla Ciebie byłaby informacja o dodatkach w tej samej grupie pozostałych strażaków (oczywiście nie wszyscy będą mieli równe - z b. wielu powodów). Konsultowanie ze strażakami z innych komend raczej nie ma sensu bo rozbieżności są duże - również uwarunkowane wieloma przyczynami. pozdrawiam

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2013, 20:27:38 »
 
aby obniżyć dodatek służbowy muszą być zachowane pewne "zasady" np. zmiana stanowiska na inne (wyższe), przeniesienie czasowe na inne stanowisko (w tym bez Twojej zgody).

  czyli w Twoim odczuciu były zabierane, a to nazywa się że zostały na nowo ustalone w związku ze zmianą stanowiska na wyższe do czego przełożony czyli 01 ma prawo. O ile nie jest to zmiana dodatku z np. 400 zł na 1 zł to można założyć że Twój 01 prowadzi "prawidłową gospodarkę zasobami ludzkimi", czyli odpowiednio reguluje wysokość dodatku.

gratuluje podejścia, szczególnie "prowadzi prawidłową gospodarkę zasobami ludzkimi" :fiuu:, proponuje lekturę rozporządzenia w sprawie uposażenia strażaków PSP, tam jest określone za co strażak otrzymuje dodatek służbowy,

do fa1th
dostałeś  :kwit: decyzję lub pismo, powinno zawierać pouczenie o trybie odwoławczym (decyzja - KW za pośrednictwem KP 14 dni, pismo sąd pracy - 30 dni), zaangażowanie zz mile widziane

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2013, 23:19:43 »
Jesli udostepnisz mi scan decyzji.... mysle że powiem ci co robic w tej sytuacji.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fa1th

  • Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 24, 2013, 23:31:47 »
Jesli udostepnisz mi scan decyzji.... mysle że powiem ci co robic w tej sytuacji.

Wolałbym nie... z wiadomych przyczyn. Nie mam jaj do tego :) zresztą i tak w przyszłości odbiłoby mi się to na moją niekorzyść.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 24, 2013, 23:34:06 »
do kg877
w kwestii wyjaśnienia - to nie moje podejście, nie moje "zasady", przeczytaj między wierszami. tłumaczę w wielkim skrócie fa1th jak to wygląda w realnym życiu. masz rację w rozporządzeniu jest za co strażak otrzymuje dodatek służbowy ale nie ma  w jakich kwotach np. na grupie 4 to ma mieć w granicach 400-700 zł. odwołanie się do KW w momencie zmiany stanowiska na wyższe i również zmiany dodatku służbowego na niższy nie ma najmniejszego sensu chyba, że ta obniżka jest spowodowana poza merytorycznymi kwestiami np. do 10 zł. oczywiście zz w przypadku przeginania 01 jak najbardziej do zainteresowania się okolicznościami. pozdrawiam   

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 25, 2013, 14:47:06 »
do kg877
w kwestii wyjaśnienia - to nie moje podejście, nie moje "zasady", przeczytaj między wierszami.
ok wyjaśnienia przyjęte, zgadzam się ze stwierdzeniem że dodatek służbowy powinien być uzależniony od stażu służby i grupy, zawarty w tzw. "widełkach" od - do , i tylko ta  granica pozostawała by do dyspozycji (uznaniowości) 01.

Jesli udostepnisz mi scan decyzji.... mysle że powiem ci co robic w tej sytuacji.

Wolałbym nie... z wiadomych przyczyn. Nie mam jaj do tego :) zresztą i tak w przyszłości odbiłoby mi się to na moją niekorzyść.
pozostawię bez komentarza

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2013, 21:24:50 »
Powiem tak.Zdarzyło się tak iż kilku kolegów którzy mając większe poparcie u góry mieli z tego tytułu dodatki daleko odbiegające od innych na tych samych stanowiskach.Dodatkowo grupa inna dodatki motywacyjne. Nadszedł czas awansu w grupach.Skoki oczywiste z grypy takiej na taką .I tu zdziwienie bo w grupie przyszła podwyżka a w służbowym w dół. Nie omieszkalem tego sprawdzić w kadrach i co się okazało. Średnia w komendzie w porównaniu z całym województwem jest tak duża że trzeba teraz gdzieś do tej średniej dobić....oczywiście w dół. Czytajac post że kolega ma 700 i z tego trzeba zejść w dół oczyeiscie na 4 grupie...pozazdrościć .

kadr

  • Gość
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 08, 2013, 14:21:21 »
Przy obniżeniu dodatku słuzbowego a wa zasadzie ustaeniu nowego dodatku na nizszym poziomie wg mnie pwinieneś otrzymać decyzję z uzasadnieniem , od decyzji możesz się odwołać w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, więc działaj, nie ma mozliwości obniżenie dodatku bez powodu!!

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 10, 2014, 12:36:08 »
Witam. 01 może zabrać dodatek za niezaliczony WF ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 10, 2014, 13:05:24 »
Witam. 01 może zabrać dodatek za niezaliczony WF ?

Zgodnie z roz. warunkami przyznawania i okoliczności uwzględnianymi przy ustalaniu i zmianie wysokości dodatku służbowego są: min  :kwit:
pkt 4 cyt
Cytuj
"sprawność fizyczna, potwierdzona wynikami sprawdzianów"
koniec cytatu   :szalony:

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 11, 2014, 20:23:34 »
a owy cytat jest wzięty skąd?

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 11, 2014, 20:28:09 »
Witam. 01 może zabrać dodatek za niezaliczony WF ?
napisz coś więcej - czy obniżony na stałe, czy na np. 1 miesiąc, co znaczy niezaliczony wf ? chodzi o test sprawności ? podaj więcej szczegółów.
pozdrawiam

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 11, 2014, 20:33:51 »
Przypadek z przed 2 lat po poprawce kila osób nie zaliczyło i 01 zabrał połowę dodatku każdemu na okres 6 miesięcy, a że załapało grudzień to w sumie 7 bo nagroda roczna była o tyle obniżona. Standardowo te same osoby mają problem tego roku i tak się zastanawiamy jak to może być. Oczywiście  d-ca jrg to "stalowy" więc 1000% perfekcji przy każdej z konkurencji musi być.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 11, 2014, 20:37:43 »
a owy cytat jest wzięty skąd?

Cytuj
Dz.U. 2008 nr 37 poz. 212

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lutego 2008 r. w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20080370212

http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=823373765A3B5A7F12FA981AC3F23049?id=WDU20080370212&type=2

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 11, 2014, 20:48:46 »
A no to jedno, że może zabrać ale na jaki czas to od nigo zależy?

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Znaczne obniżenie (80%) dodatku służbowego bez przyczyny.
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 14, 2014, 10:47:34 »
Dodatek służbowy jest dodatkiem o charakterze stałym. I jego się po prostu ustala a nie dodaje, czy zabiera na jakiś czas. Na jego wysokość może mieć wpływ ma m.in. sprawność fizyczna, a właściwie jej zmiana. Natomiast w jakim stopniu, to też nie jest do końca tak dowolne. Oprócz sprawności fizycznej jest jeszcze parę innych czynników. Obniżenie o połowę, a tym bardziej o 80% z powodu niezaliczenia testu sprawności, z punktu widzenia poprzedniej jego wysokości oznacza, że strażak jest jedynie kupą mięśni i na jego poprzednią wysokość miała wpływ jedynie sprawność fizyczna. Przy takiej kupie mięśni, totalnie niedyspozycyjnej, nie posiadającej żadnych kwalifikacji - ta sprawność z poziomu bdb musiałaby spaść do niedostatecznego - czyli mniej więcej o 80%. Wtedy taka decyzja może się obronić. Spadek z dostatecznego na niezaliczony - czyli o parę punktów - to jest podstawa do kosmetycznego muśnięcia dodatku, a nie jego ograbienia o połowę a tym bardziej 80%.
W każdej innej sytuacji decyzja do zaskarżenia, jak każda decyzja administracyjna uznaniowa, musi zostać uzasadniona. W tym przypadku uzasadnienia takiego albo jest brak, albo sprowadza się do jednego zdania. Niestety tak to nie działa i można takie coś łatwo podważyć, całkowicie anulując taką decyzję. Pytanie, czy się komuś chce.
Prawda jest taka, że coroczny test sprawności w PSP to fikcja, ale nie z powodów o których wszyscy wiemy poza paroma wyjątkami jak powyżej czyli "stalowy" dowódca, ale z takiego powodu, że z formalnego punktu widzenia nie ma żadnego znaczenia oprócz możliwości delikatnego wpływu na dodatek służbowy. Delikatnego pod warunkiem, że strażak nie jest jedynie bezmózgim mięśniakiem pozbawionym jakichkolwiek kwalifikacji i bez żadnej dyspozycyjności.
Przypomnę może konkretniej. Na dodatek służbowy mają wpływ następujące czynniki:
1.Dyspozycyjność, odpowiedzialność i stopień zdyscyplinowania.
2.Udział w ćwiczeniach i zgrupowaniach.
3.Udział w akcjach poza terenem działania jednostki.
4.Sprawność fizyczna.
5.Inne szczególnie uzasadnione przypadki.
Także, takie wahania w dodatku o których piszecie, oznaczają, że nie jesteście dyspozycyjni, za nic nie odpowiadacie, i nie jesteście zdyscyplinowani... Chyba wiecie jak to świadczy o wydającym decyzje w sprawie takiego ustalania dodatku służbowego. A jak Was chcą karać to muszą wszcząć postępowanie dyscyplinarne.