Autor Wątek: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki  (Przeczytany 21159 razy)

Offline Mateusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« dnia: Sierpień 18, 2013, 15:16:27 »
Witam, może i nie powinienem tu się z tym zwracać, ale szukam pomocy wszędzie. Dziś rano kolega zrobił mi psikus i dmuchną gaśnicą proszkową (stało ciśnieniowa samochodówka 1 kg) w samochodzie, wszystko białe ( kolega siny :P ) ale problem leży gdzie indziej. Jak to dziadostwo usunąć z tapicerki i ubrań które leżały na tylnej kanapie. Próbowałem to delikatnie na sucho powycierać, ale w większości szczelin niestety nadal zostało, a boje się na mokro ruszyć cokolwiek, bo nie mam pojęcia czym jest proszek gaśniczy i nie chciał bym np. na ubraniach doprowadzić do sytuacji, że pójdzie reakcja chemiczna i zacznie żreć materiał. Oczywiście ja tez się nawdychałem prószu bo akurat robiłem sobie nagłośnienie i tu kolejne pytanie czy dla mnie jest ten proszek szkodliwy czy mogę to zignorować i nie iść z tym do lekarza...

Z Góry dziękuje za pomoc :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2013, 18:50:09 wysłana przez bulon »

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Pomocy....
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2013, 17:44:44 »
większości szczelin niestety nadal zostało

To może spróbuj urządzenia o nazwie odkurzacz.... ^_^

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Pomocy....
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2013, 18:22:30 »
I przyzwyczaj się do proszku, który będzie pokazywał się w samochodzie nawet za kilka lat...

Offline Mateusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pomocy....
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2013, 18:29:46 »
Nie przejdzie, już próbowałem... A proszek z wodą reaguje w ogóle ?? Inaczej czym jest proszek gaśniczy ??

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Pomocy....
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 18, 2013, 18:33:20 »

Offline lukijrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Pomocy....
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2013, 18:38:55 »
wydmuchaj proszek sprężarką

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2013, 19:25:27 »
Najlepiej zadzwoń do producenta tej gaśnicy i tam zaciągnij info, co można z tym zrobić?
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline Mateusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2013, 19:37:32 »
No tak tylko znajdź producenta jak gaśnicy nie ma :P A tak całkiem poważnie to musi być jakiś sposób żeby to usunąć. Ciuchy to wiadomo pralnia chemiczna, ale tapicerkę i wnętrze samochodu. Kompresor troszkę pomógł ale marny efekt. Boje się na mokro cokolwiek ruszyć bo nie mam pojęcia jak proszek na wodę zareaguje. Słyszałem, że to jest jakaś tam sól i może dość mocno reagować po zetknięciu z wodą w sposób nie bezpieczny dla materiałów sztucznych i metali.

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 19, 2013, 08:25:07 »
Najlepiej poświecić ok 200 zeta kolegi i zrobić mu profesjonalne czyszczenie tapicerki w jakiejś firmie czyszczącej samochody (no chyba że masz pod ręką jakiś porządny odkurzacz działający na mokro np. coś z karchera)

Mnie 1 kg proszku wdmuchnęli złodzieje i po czyszczeniu samemu takim odkurzaczem trochę pomogło - choć proszek dalej się wydostaje z zakamarków.

ps. poza zabrudzeniem proszek nic nie zniszczył.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 19, 2013, 10:19:18 »
Fajnych masz kolegów.

Ale do rzeczy. Kiedyś także doświadczyłem sytuacji, gdzie musiałem zbierać proszek z tapicerki. I tak: odkurzaczem zebrać to co na wierzchu. Potem sprężarką wydmuchać to co zostało w zakamarkach i na bieżąco wydmuchiwany  proszek zbierać odkurzaczem, bo wlezie tam gdzie go wcześniej nie było. Można także próbować odkurzaczem, gdzie do końcówki ssącej przymocujemy kawałek gumowego wężyka niezbyt dużej średnicy - zdecydowanie łatwiejszy dostęp do trudno dostępnych miejsc i stosunkowo duża siła ssąca.
Wyniki zadowalające, jednak i tak nawet po kilku miesiącach proszek wysypywał się z dziwnych miejsc. Oczekiwany efekt przyniosło dopiero czyszczenie wnętrza w profesjonalnym zakładzie w tym się specjalizującym.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2013, 10:23:33 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Mateusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 19, 2013, 12:30:22 »
Dobra samochód juz wiem mnie więcej co z nim robić, a ciuchy tylko i wyłącznie pralnia chemiczna... ??

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2013, 12:36:10 »
Prałem kiedyś nomex wybrudzony proszkiem w domowej pralce i nic się nie stało

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 19, 2013, 13:11:30 »
Zauważcie tylko, że ubranie specjalne wykonane jest z innego materiału niż podkoszulek, bluzka, spodnie itp. Dlatego, jeżeli zależy Ci na ciuchach, to najlepszym rozwiązaniem będzie pralnia chemiczna.
 :straz:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 19, 2013, 16:45:56 »
Dobra samochód juz wiem mnie więcej co z nim robić, a ciuchy tylko i wyłącznie pralnia chemiczna... ??

Wytrzep na trzepaku, przeleć odkurzaczem i przepierz ręcznie w letniej wodzie z mydłem. Nie powinno nic się stać.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Thor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Niezwykle zwykły
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 21, 2013, 11:43:25 »
Witam, może i nie powinienem tu się z tym zwracać, ale szukam pomocy wszędzie. Dziś rano kolega zrobił mi psikus i dmuchną gaśnicą proszkową (stało ciśnieniowa samochodówka 1 kg) w samochodzie, wszystko białe ( kolega siny :P ) ale problem leży gdzie indziej. Jak to dziadostwo usunąć z tapicerki i ubrań które leżały na tylnej kanapie. Próbowałem to delikatnie na sucho powycierać, ale w większości szczelin niestety nadal zostało, a boje się na mokro ruszyć cokolwiek, bo nie mam pojęcia czym jest proszek gaśniczy i nie chciał bym np. na ubraniach doprowadzić do sytuacji, że pójdzie reakcja chemiczna i zacznie żreć materiał. Oczywiście ja tez się nawdychałem prószu bo akurat robiłem sobie nagłośnienie i tu kolejne pytanie czy dla mnie jest ten proszek szkodliwy czy mogę to zignorować i nie iść z tym do lekarza...

Z Góry dziękuje za pomoc :)

nazwa handlowa tego proszku?
Jeśli na niebo nie zasługuję, to w piekle przynajmniej nie będę bezrobotny

Offline wag

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: usunięcie proszku gaśniczego z tapicerki
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 22, 2013, 10:39:33 »
Jeśli jest to typowa gaśnica proszkowa (nie jakiś wynalazek zagraniczny) to możesz śmiało wyprać i nic się nie stanie. Zapewne była to gaśnica ABC więc proszek to zmielone sole fosforanowe. Są one hydrofobowe, więc nie reagują z wodą. Może się tylko okazać, że jedno pranie to trochę za mało. Jak koledzy wcześniej podpowiedzieli. Najpierw wytrzep porządnie te ubrania, a dopiero później do pralki (nie musisz wydawać na pralnię chemiczną).