Autor Wątek: Korupcja! Co Wy Na To?  (Przeczytany 2937 razy)

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Korupcja! Co Wy Na To?
« dnia: Luty 10, 2006, 14:52:47 »
Oto tekst Kuriera Porannego :www.poranny.pl
Korupcja w straży pożarnej w Grajewie  

Za parę setek i zbiornik gazu

 

„Korzyści" jakie otrzymali dwaj grajewscy strażacy od przedsiębiorców z Grajewa i Łomży nie szokują: zatankowanie samochodu gazem, 300 i 500 złotych. W dodatku – co przyznaje suwalska prokuratura – pieniądze nie trafiły do prywatnych kieszeni, a przeznaczone zostały na potrzeby Komendy Powiatowej PSP. Jednak prokuratura i szefostwo podlaskiej straży ich nie lekceważą.



Komendant z Grajewa, młodszy brygadier Dariusz B. i kwatermistrz jednostki Tomasz T. zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków przez komendanta wojewódzkiego. Dariusz B. złożył już wniosek o zwolnienie ze służby. Obydwóm strażakom prokuratura w Suwałkach przedstawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków i przyjęcia korzyści majątkowych. Obaj mają zakaz opuszczania kraju i musieli wpłacić poręczenie majątkowe (komendant – 30 tys. złotych, kwatermistrz – 4 tys.).



Przetarg kontrolowany
Jak informuje Hanna Lewczuk, rzecznik suwalskiej prokuratury okręgowej, cała sprawa zaczęła się od nieprawidłowości wykrytych przez Urząd Kontroli Skarbowej w grajewskiej spółce S., zajmującej się handlem paliwami. – Wątpliwości wzbudziły oświadczenia związane z obrotem olejem opałowym – mówi Hanna Lewczuk. – Śledztwo wykazało, że doszło do fałszerstw. Właścicielom firmy Lucjanowi i Dariuszowi K. zostały przedstawione zarzuty.
Badanie dokumentacji doprowadziło prokuratorów także do odkrycia związków firmy S. z grajewską komendą straży pożarnej. Rodzinna spółka ojca i syna od dłuższego czasu dzierżawiła maleńką stację na terenach zajmowanych przez straż. Nic więc dziwnego, że w 2004 roku stanęła do przetargu na dostawy paliwa do strażackich wozów.
– Pracami komisji przetargowej kierował kwatermistrz Tomasz T. – mówi prokurator Hanna Lewczuk. – Zataił jednak fakt, że jest bardzo dobrym znajomym Lucjana i Dariusza K.
Ich firma wygrała przetarg i jak ustaliła prokuratura, strażacki kwatermistrz zatankował swój samochód gazem na koszt firmy i otrzymał 500 złotych na potrzeby swojej jednostki. Podejrzanymi o wręczenie korzyści majątkowej stali się także właściciele stacji.



Remont ze wsparciem
Śledztwo suwalskiej prokuratury doprowadziło także do ujawnienia kolejnej podejrzanej relacji strażacko–biznesowej. Otóż komendant Dariusz B. w rozmowie z właścicielami firmy budowlanej z Łomży, która wykonywała elewację grajewskiej siedziby straży, „poprosił" o wsparcie finansowe organizacji Dnia Strażaka. W przekazywaniu 300 złotych pośredniczył Tomasz T.
– Fakt przyjęcia pieniędzy nie został udokumentowany a rozmowa z szefami firmy budowlanej miała miejsce jeszcze przed formalnym zakończeniem robót, co postawiło ich w niezręcznej, delikatnie mówiąc, sytuacji – mówi Hanna Lewczuk.
W grajewskiej komendzie PSP informacje o zdarzeniach przyjmowane były z niedowierzaniem.
– To niespotykanej uczciwości człowiek – mówi jeden z oficerów. – Nie chce mi się wierzyć, prędzej by ze swoich dołożył te 300 złotych.
– Nie mogę komentować sprawy, o której nie mam żadnej wiedzy – mówi z kolei młodszy kapitan Zdzisław Chorosz, zastępca Dariusza B., który od wczoraj pełni obowiązki komendanta. – Dowiedziałem się tylko, że prowadzone jest postępowanie o niedopełnienie obowiązków służbowych.



Komendant: Nie ma żartów
– W takich przypadkach nasze procedury są jednoznaczne. Obaj strażacy – komendant i kwatermistrz – zostali zawieszeni w swoich czynnościach – powiedział nadbrygadier Bogdan Kołakowski, podlaski komendant straży pożarnej. – Obie sprawy rozpatrzy nasz rzecznik dyscyplinarny.
Komendant podlaskiej straży pożarnej podjął też decyzję o szczegółowej kontroli zamówień publicznych w komendzie w Grajewie.
– Jak na razie nasze kontrole, które prowadziliśmy w jednostkach na terenie województwa podlaskiego w tym właśnie zakresie nie wykazały żadnych nieprawidłowości – podkreślił kapitan Marcin Janowski, rzecznik prasowy podlaskiej straży pożarnej.
Co dalej ze strażą pożarną w Grajewie? Na razie obowiązki komendanta przejmuje jego dotychczasowy zastępca. Nie jest wykluczone jednak, że komendant wojewódzki wyznaczy nowego szefa komendy powiatowej.
– Rozważam taką możliwość – przyznał Kołakowski.

 
 

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2006, 15:12:56 »
Szanowni Panowie!

Od długiego czasu przyglądam sie naszemu forum i chciałbym sie podzielic kilkoma uwagami:

Ręce opadają!! To nasze forum coraz bardziej przypomina najbardziej szmatławy brukowiec! nie ma dnia zeby ktoś na kogoś nie napieprzał, nie wypominał jaki to jeden jest zły esbek a inny wspaniały strażak!
Prawie kazdego dnia powstaja nowe posty o korupcjach, przekrętach i wszystkim innym aby tylko obrzucić kogos błotem. jak nie korupcaja to jeden zwiazek na drugi jaki on nie jest fałszywy, przekupny tid itp.
Prawie każdego dnia podział nadaje na  8 godzinnych  i odwrotnie!

Do tej pory mnie to wkur*** a teraz mnie to śmieszy!

Przegladając inne forum, równiez mundurowych i nie tylko stwierdzam ze w naszej braci strazackiej coś jest nie tak! cały czas tylko się czeka zeby drugiemu dopieprzyć, kogos obgadać, szukac haków itp, coraz bardziej rozmowy przypominają mi dzisiejszych rządzących prawych i sprawiedliwych!


Mnie naprawde nie chodzi o to zeby zakazywac cokolwiek mowic,  trzymac w tajemnicy afery itd. bo jesli cos takeigo jest to powino to ujżec swiatło dzienne ale nie tu sa od tego inne organa, jesli ktos ma dowody i ma jaja do niech idzie do prokuratury a nie wymadrza sie na foru jaki to on odwzny nie jest.

większośc tematów nawet nie czytam bo rzygać mi sie chce na sam temat!! a niektorym proponuje znaleść prace w "Fakcie" bo oni kazde gówno wydrukuja n a pierwszej stronie byle tylko zrobic sensacje!

PS. nie naleze do zadnej opcji, do zadnych związków itp. poprostu popatrzyłem świerzym okiem na to forum.


 

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2006, 15:32:54 »
Emer!!!
Jeżeli Ci to przypomina "szmatławy brukowiec " to go nie czytaj.  

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2006, 15:45:23 »
EMER - 100% poparcia z mojej strony!!! :angry:  
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2006, 16:52:33 »
Również uważam, że nie jest to właściwe miejsce do takich "sensacji" choć nieraz prawda sama wychodzi. Osobiście już gubię się w poszczególnych wątkach afer gdańskich, świetokrzyskich itd... nawet szczerze nie staram się logicznie rozumieć i zabierać glosu, bo nie sposób <_<  Wzajemne najeżdzanie "codziennych" na "zmianowych" to już niemal normal - przywykłem. Faktycznie spoglądając  czasami na inne fora mundurowe, nasuwa mi się  jeden wniosek: Jeżeli sami się nawzajem nie szanujemy - piszemy często bzdury z bykami ortogr. powtarzamy te same tematy, wywlekamy różne pomówienia, itd... - nie wymagajmy od innych z zew. żeby nas dobrze oceniali i postrzegali. Jest coraz gorzej w tym zakresie. Powstaje powoli kolejny temat - kronika kryminalna  :(
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline gambit

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
    • http://
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2006, 17:00:14 »
Kogoś może wkurzać innym razem śmieszyć.
Ale prawdą jest to, że wydarzeniom takim towarzyszą ludzkie dramaty.
W ocenie takich wydarzeń należy zachować daleko idącą powściągliwość - to tak z doświadczenia.
Zwłaszcza tych wydarzeń, którym towarzyszom rozdmuchane artykuły prasowe, rokujące wyrok skazujący.

"Pracami komisji przetargowej kierował kwatermistrz Tomasz T. – mówi prokurator Hanna Lewczuk. – Zataił jednak fakt, że jest bardzo dobrym znajomym Lucjana i Dariusza K. "

Zastanawiające jest druga część przytoczonego fragmentu artykułu.
Czy o zatajeniu informuje prokurator, czy też dodał od siebie dziennikarz.

Jeżeli prokurator - to dokonał nadużycia.

Ustawa prawo zamówień publicznych w art. 17 określa przypadki podlegające wykluczeniu osób wykonujących czynności w postępowanianiu przetargowym.
Nie ma w tych przypadkach "bardzo dobrej znajomości" .
 

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2006, 21:16:42 »
Cytuj
   
Szanowni Panowie!

Od długiego czasu przyglądam sie naszemu forum i chciałbym sie podzielic kilkoma uwagami:

Ręce opadają!! To nasze forum coraz bardziej przypomina najbardziej szmatławy brukowiec! nie ma dnia zeby ktoś na kogoś nie napieprzał, nie wypominał jaki to jeden jest zły esbek a inny wspaniały strażak!
Prawie kazdego dnia powstaja nowe posty o korupcjach, przekrętach i wszystkim innym aby tylko obrzucić kogos błotem. jak nie korupcaja to jeden zwiazek na drugi jaki on nie jest fałszywy, przekupny tid itp.
Prawie każdego dnia podział nadaje na 8 godzinnych i odwrotnie!

Do tej pory mnie to wkur*** a teraz mnie to śmieszy!

Jezeli Ciebie takie sytuacje smieszą to znaczy, że z Toba coś nie tak. Chłopie otwórz oczeta i popatzr dookoła siebie, i co widzisz ? Widzisz, że co drugi kombinuje jak może aby tylko coś na tym zarobić. Często kosztem niczego nie świadomych strażaków. Niestety ale prawda jest taka, ze odkąd finanse zeszły do poziomu KP/KM to i naduzyc jest znacznie wiecej. Niektórzy wyczuli po prostu łatwy pieniądz i tak szybko z niego nie zrezygnują.

A Ty bys chciał aby o tych sprawach nic nie pisać ? Po prostu siedzieć cicho ? Czy tak ?

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2006, 22:00:23 »
Cytuj
Kogoś może wkurzać innym razem śmieszyć.

Moim jednak - nadal zdaniem, to napewno nie jest odpowiednie  miejsce na takie takie często "pyskówki" - które czytam/ją/, również inni nie w temacie, a trudno się w tym "bałaganie" i wymianie myśli nie jednemu przypuszczam, połapać kto jest <dobry> , a <kto> zły? &lt;_&lt; Tak po krótce nt.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 11, 2006, 22:29:17 »
Do Pana Mch:
po pierwsze czytaj ze zrozumieniem.
po  drugiem nie śmieszy mnie sam fakt zaistnienia sytuacji
po trzecie ze mną wszystko dobrze
po czwarte jestem jak najbardziej za tym zeby pisac i mówic ale nie po cichu i anonimowo tylko jesli wiesz cos konkretnie to konkretnie  to powiedz


PS. CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM TO POŁOWA SUKCESU

Pozdrawiam serdecznie

Offline jaroskwaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Korupcja! Co Wy Na To?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2006, 08:35:23 »
W zakresie wykluczenia wykonawcy P. Prokurator pociagnęła po art. 17 ust. 1 ,pkt 4 ustawy Prawo zamówien publicznych.