Autor Wątek: ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie  (Przeczytany 2760 razy)

Offline jodanke

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie
« dnia: Lipiec 30, 2013, 19:36:04 »
witam. takie pytanie i moze ktos kto w tym siedzi odpowie. jak wyglada sytuacja gdy w psp uzytkowane sa ubranie ktore nie posiadaja certyfikatu CNBOP, a wiem ze takie sa. Jak wyglada sytuacja z odszkodowaniem w chwili wypadku itp.
I czy jest mozliwosc uzywania ubran ktore sa bez certyfikatu i pochodza z zagranicy.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2013, 22:54:09 »
To czy uzyskasz odszkodowanie w razie wypadku zależy od firmy asekuracyjnej, zwykle te firmy wymigują się jak mogą od płacenia, znam to z doświadczenia z AC i OC.
 Dla bezpieczeństwa wolałbym stosować ubranie, które ma nawet nieważne (upłynął termin ważności a producent nie wznowił dopuszczenia) niż ubranie, które nigdy nie posiadało dopuszczenia. KG PSP wygdała oświadczenie o zakazie stosowania samochodów bez dopuszczenia z odzysku (np. Niemcy, Francja) ale o ubraniach z odzysku to nie słyszałem aby taki dokument powstał.       

Offline jodanke

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24

Offline PiotrekF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2013, 23:02:54 »
Kolego podałeś link do ubrania Liona. Byłem w tym roku na Edurze i wystawiali się na samym wejściu. W przeliczeniu na złotówki koło 3500 zł. Mimo to że nie ma dopuszczenia to nowego nie kupisz bo za drogie na polskie realia. Może trafisz na używkę z zachodu tanią w co wątpie. Umundurowanie bardzo dobre, o niebo lepsze od mundurów między innymi WUS. Subor swoją drogą pracuje nad tym samym krojem munduru, który oferuje Lion. Obydwie firmy złożyły w CNBOP dokumenty na wydanie świadectwa dopuszczenia. Zobaczymy jak wyjdzie.

Offline jodanke

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2013, 23:21:16 »
cena swoja droga, ale bardziej chodzi mi o kwestie uzytkowania takiego ubrania w polskich realicha psp. zakladajac ze kupuje na wlasna reke, teoretycznie. to czy pozwolenie na uzytkowanie bedzie mialo miejsce skoro uzytkowane sa inne ubranie bez plakietek cnbop?

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2013, 10:35:21 »
Witam
ubrania muszą mieć obligatoryjnie certyfikat CE wydany przez akredytowany instytut w EU i producentowi za nieposiadanie grozi kara do 25.000 EUR za wprowadzanie na rynek unijny towaru bez wymaganego dokumentu
za nieposiadania świadectwa CNBOP NIE MA ŻADNEJ SANKJI KARNEJ ANI FINANSOWEJ :)
każdy prywatnie może sobie kupić ubranie jakie chce ale:
-  W PSP może się liczyć z sankcją przełożonego - macie regulamin mundurowy
- w OSP raczej nic nikomu nie grozi

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2013, 10:37:45 »
a i wymysł CNBOP
TO NIE JEST ŻADEN CERTYFIKAT !!!!
nazwa certyfikat jest zastrzezona dla dokumentów akredytowanych
Świadectwo dopuszczenia jest wymysłem polskim zaakceptowanym przez UE ( podobne odstępstwa ma francja ale nie aż takie jak my)
dlatego każda zmiana w zakresie świadectw dopuszczenia wymaga uzgodnień w UE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2013, 11:01:58 »
Witam
ubrania muszą mieć obligatoryjnie certyfikat CE wydany przez akredytowany instytut w EU i producentowi za nieposiadanie grozi kara do 25.000 EUR za wprowadzanie na rynek unijny towaru bez wymaganego dokumentu

Jakie instytucje w Polsce mają akredytowane laboratoria do wydawania certyfikatu CE?

A już sobie znalazłem - CNBOP nie ma akredytacji na ubrania http://www.cnbop.pl/dzialy/dc/certyfikacja_wyrobow
Instytut włókiennictwa ma certyfikowane laboratoria http://www.iw.lodz.pl/tresc/354/183/3/
Ktoś jeszcze?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2013, 11:06:37 wysłana przez Sylwek »

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubranie specjalne bez certyfikatu a jego uzytkowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 05, 2013, 11:49:26 »
CIOP