Autor Wątek: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?  (Przeczytany 11406 razy)

Offline szasza111

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Czym sie różni prądownica turbojet od turbomatik lub turobsupon?To mnie zastanawia czy wie ktoś coś na ten temat?Do tej pory znałem tylko turbojet!

Pozdrawim

Dop. moderatora: Zmieniłem trochę temat, żeby było wiadomo o co chodzi "z zewnątrz". Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2006, 17:57:42 wysłana przez Sylwek »

Offline marex7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Czym Sie Różni?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2006, 22:51:27 »
Praktycznie w prądownicach trudno wymyślić coś nowego dlatego wymyślono nowe nazwy i to jest podstawowa różnica tych prądownic no i producent.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Czym Sie Różni?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2006, 23:39:02 »
Moim zdaniem (wiem z obserwacji) turbo jet ma dodatkowy pierścień do regulacji przepływu wody (dzieki temu można uzyskać prądy mgłowe i kropliste) a turbo supon (okrojona wersja turbo jeta) ma możliwość tylko do rozwartości strumienia.
Zamykanie przepływu oczywiście jest w każdej.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2006, 23:41:43 wysłana przez strazakg »

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Czym Sie Różni?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2006, 08:46:47 »
Witaam
W ostatnim czasie pojawiły się nowinki w prądownicach,
Prądownice LEADER

Ich budowa pozwala na podawanie prądu gaśniczego o niezmięnnych parametrach pomimo znacznego spadku ciśnienia. bylem na pokazie działania  tym sprzętem- rewelacja
Jak zawsze problemem jest cena sprzętu

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Czym Sie Różni?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2006, 10:24:54 »
Cytuj
Czym sie różni prądownica turbojet od turbomatik lub turobsupon?To mnie zastanawia czy wie ktoś coś na ten temat?Do tej pory znałem tylko turbojet!

Pozdrawim
Na moje oko to nie ma rużnicy tylko to że prądownice typu turbo produkuje supon z tąd turbo supon po prostu producent dodaje swoja nazwę firmy tak myślę  ale nie ma ludzi nie omylnych. :blink:  
Pozdrawiam Cięń em.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Czym Sie Różni?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2006, 10:35:03 »
Cytuj
Na moje oko to nie ma rużnicy tylko to że prądownice typu turbo produkuje supon z tąd turbo supon po prostu producent dodaje swoja nazwę firmy tak myślę  ale nie ma ludzi nie omylnych. :blink:
Nie zupełnie. Bo ja mam akurat turbo jeta i turbo supon właśnie  z suponu. A różnica po miedzy nimi jest taka jak pisałem w poprzednim poście.
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2006, 10:35:28 wysłana przez strazakg »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Czym Sie Różni?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2006, 13:10:29 »
Różnią sie ale na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Cała tajemnica jest we wnętrzu!!

Prądownice TURBO wyposażone w zawory kulowe, przeznaczone są do wytwarzania wodnych strumieni zwartych i rozproszonych. Mogą stanowić zakończenie linii wężowych gaśniczych zasilanych autopompami i motopompami.

Prądownica TURBOSUPON uniwersalna przeznaczona jest do wytwarzania wodnych strumieni zwartych i rozproszonych z płynną regulacją kąta. Posiadają możliwość płynnej regulacji wydajności. Wyposażone są w nasady obrotowe i zawory kulowe. Mogą stanowić zakończenie linii wężowych gaśniczych wodnych i wodno-pianowych zasilanych autopompami i motopompami.

Prądownica TURBOJET przeznaczona jest do stosowania na zakończenie linii wężowych (szybkiego natarcia) w samochodach wodno-pianowych. Prądownica przystosowana jest do wytwarzania strumieni wodnych: zwarty, rozproszony, zwarty i rozproszony jednocześnie. Może podawać jednocześnie dwa strumienie: zwarty i rozproszony

Prądownica typu TURBOMATIC przeznaczona jest do pracy na zakończeniu linii wężowej samochodów pożarniczych oraz wszelkiego rodzaju motopomp. Prądownica przystosowana jest opcjonalnie do założenia nakładki pianowej dzięki czemu uzyskujemy prądownicę pianową do piany ciężkiej. Montaż nastawki odbywa się poprzez nakręcenie na głowicę TURBO. Prądownica posiada skokową regulację wydajności w zakresie 100 - 400 l/min. pRrądownica posiada możliwość oczyszczania grzybka.

To tylko tyle różnic.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Czym Sie Różni?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2006, 15:29:23 »
Nie wiem czy ktos z WAs uzywał Turbojet2000 (taka czarna długa) która moze podawac jednocześnie prac zwatry i rosproszony. ma ona swoje wady i zalety, a mianowicie podaje ona  prąd rozproszony o bardzo duzym kącie rozwartym tzn stwarza ona wrazenia okraglego płaszcza wody który bardzo dobrze zabezpiecza, podobie jak przy kurtynie wodnej, zaleta jest równiez to, iz jednoczesnie mozemy w osłonie tego płaszcza podawać prad zwarty i tu jest wlasnie minus ze ten prąd zwarty ma bardzi mała średncę co znacznie zmniejsza jego skuteczność. wykorzystanie  prądownicy zalezy tez od rodzaju dzialań, ja np do pożarów wewnętrznych zdecydowanie wolę używac strszego modelu chyba turbojeta (bardzo krótkiej), ktora daje pewniejsze prądy zarówno zwarte jak i rozproszene.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2006, 15:30:59 wysłana przez emer »

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Czym Sie Różni?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2006, 17:04:22 »
Mi się kiedyś obiło o uszy że TURBOJET jest produkcji chyba szwedzkiej (albo był). I że nazwa turbojet jest zastrzeżona. A wszystkie inne prądownice są wzorowane na turbojet, a że nie mogą używac tej nazwy wiec się je odpowiednio w nazwie modyfikuje używając wyrazu turbo!

Teraz właścicielem turbojet'a jest chyba??? firma  Akron.

http://www.laemeq.com/turbojet.htm
http://www.akronbrass.com/pages/products/turbojet.html
http://www.mtfiresafety.com/fire_nozzles.htm#turbojet -różne m.in. prądownice

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2008, 23:02:18 »
Czy miał może ktoś z Was styczność z prądownicami tej firmy?
http://www.pokfire.com/nozzles.htm

co o nich sądzicie?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 16, 2008, 23:56:46 »
Czy miał może ktoś z Was styczność z prądownicami tej firmy?
http://www.pokfire.com/nozzles.htm

co o nich sądzicie?

Jakieś 2 lata temu kupiliśmy do OSP najtańszy ich model - Turbo Flash 240 http://www.horpol.com/ppoz/86a63ad8-0d0f-408b-9439-bd81c9cba8ed/110.aspx z nakładka do piany ciężkiej.
Niewiele się napracowała. O parametrach tej konkretnej trudno pisać - kupiliśmy prądownice za dwieście parę złotych więc nie wypada jej porównywać z tymi za ponad tysiąc ale działa poprawnie. Za to muszę przyznać, że jest wykonana solidnie. POK ma duży oddział we Francji: http://www.pok.fr/

_____________________________

Dodano: @Pedros zgadzam sie z Tobą, akurat ta konkretna najtańsza ma zbyt małą wydajność i zasięg w porównaniu z droższymi ale generalnie jest porządnie wykonana - napisałem, że tych parametrów nie można porównywać z droższymi prądownicami (porównanie skuterka do ścigacza). Do cięższych zastosowań myślę, że warto wybrać droższy model prądownicy i takie też mają oni w ofercie.
Pozostaje nam zaczekać aż odezwie się użytkownik POK'a za ponad 1000 zł (Legende, Multi-Flow 500, Tornadomatic 500,  Turbokador 52 lub Galaxie 500) i powie jak wypada porównanie z konkurencją :).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2008, 11:26:15 wysłana przez Sylwek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2008, 07:32:51 »
Też mamy POK TurboFlash 240. Jak na razie działa bez zarzutu. Tylko jest bardzo malutka.
Jej wadą jest bardzo mała wydajność - o której tu nikt nie pisze.
Wydajność prądownic wydaje mi się najważniejszym parametrem. Nie regulacje prądów, itp. Co z tego, że mam wydajną autopompę i chce podać dużą ilość środka gaśniczego (np. na stodołę) skoro prądownica ma wydajność tylko 240 l/min? Wtedy muszę zastosować inną prądownicę o wyajność przynajmniej 1000 l/min. Różnicę widać od razu. Gasimy pożar trzy razy szybciej. Oczywiście musimy sobie odpowiednio obliczyć zapas wody w zbiorniku...
Drugim ważnym parametrem jest odległość na jaką prądownica może podać środek gaśniczy. W danych technicznych jest to zawsze podawane. Kiedyś nie zwracałem na to uwagi a teraz jest to jeden z najważniejszych parametrów jakimi się kieruję przy zakupie.

Podsumowując prądownice POK:
Atrakcyjna cenowo, wytrzymała, lekka, małe gabaryty ale: mała wydajność i podanie wody na małą odległość. Przy gaszeniu dużych obiektów raczej nieprzydatna.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2008, 10:09:11 »
pradownice typu turbo - temat rzeka

TURBOSUPON - roznica w stosunku do turbomatika czy galaxie - regulacja wydajnosci - turbomatic i galaxie maja na lozysku co jest latwiejsze do regulacji pod obciazeniem wodnym  turbosupon natomiast ma slimakowa ktora ciezko chodzi
w starych modelach turbosuponu brak jest mozliwosci oczyszczania glowicy z kamienia etc bez rozbierania pradownicy na czesci pierwsze
do obydwu pradownic mozna zastosowac nakladke do piany ciezkiej
TURBOJET - jedyna dostepna pradownica z jednoczesnym promienim zwartym i rozproszonym jednoczesnie
parasol nie jest pelny jak w normalnej pradowniacy turbo wynika to z konstrukcji
pradownica o najwiekszym zasiegu rzutu w swojej klasie na prądzie zwartym
a teraz ciekawostka po 12 latch posiadania certyfikatu CNBOP nie dostaliśmy swiadectw dopuszczenia bo .. mamy za wysokie parametry :) ,

od czerwca mamy 2 nowe pradownice turbo zapraszamy na stoisko na edurze
a generalnie zwracajcie uwage na wydajności pradownic  , pradownic o wydajności 100-200 ltr/min uzywa sie do ini szybkiego natarcia ktore nie wystepuje na obecnie budowanych w naszym kraju pojazdach , generalnie nie nadaja sie do pracy na codzien ze wzgledu na niskie wydajnosci

od maja bedzie nowy katalog z armatura jak ktos ma ochote prosze podac adres biuro@kadimex.pl wyslemy
pozdrawiam formumowiczow
mariusz




Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2008, 11:34:53 »

TURBOJET - jedyna dostepna pradownica z jednoczesnym promienim zwartym i rozproszonym jednoczesnie
parasol nie jest pelny jak w normalnej pradowniacy turbo wynika to z konstrukcji
pradownica o najwiekszym zasiegu rzutu w swojej klasie na prądzie zwartym

chyba jednak nie jedyna, jest jeszcze np taka:
http://www.horpol.com/ppoz/86a63ad8-0d0f-408b-9439-bd81c9cba8ed/110.aspx

Cytuj
a generalnie zwracajcie uwage na wydajności pradownic  , pradownic o wydajności 100-200 ltr/min uzywa sie do ini szybkiego natarcia ktore nie wystepuje na obecnie budowanych w naszym kraju pojazdach , generalnie nie nadaja sie do pracy na codzien ze wzgledu na niskie wydajnosci

oj występują występują, tylko najczęściej na wysokim ciśnieniu więc prądownica musi być wysokociśnieniowa albo można zastosować pistolet (chyba powszechniejsze rozwiązanie NePiRo), nie wiem jak ostatnio ale jeszcze rok temu dla OSP sprzedawano czasem samochody z linią szybkiego natarcia gdzie autopompy nie miała stopnia wysokiego ciśnienia


Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2008, 14:31:15 »
pradownic turbo jest zatrzesienie
tylko my w ofercie mamy 6 typow

ale nie mylmy szybkiego natarcia od wysokiego cisnienia
wysokie cisnienie jest na lini o cisnieniu 40 bar i wydajnosci 120 ltr max ( powyzej strazakowi wyrywa pradownice !!)
szybkie natarcie jest na wezy 25 (lub 52) plaskoskladanym na bebnie o cisnieniu 8 bar o wydajnosci do 200 ltr ( rzadko stosowane w polsce jest tego duzo na samochodach importowanych)


Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2008, 16:19:07 »
Ktoś już użytkował Galaxie 500?
Ostatnio podrzucił nam to koleś do testowania, ale nie było jeszcze okazji.
Druga rzecz, to większa prądownica 75, z rączkami po obu stronach, coś jak Turbokador 1000, ale nie jestem pewny czy to faktycznie ten typ.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 21, 2008, 06:37:00 »
Czym się różnią ano wykonaniem napewno nie mamy turbosupona ale sąsiednie jednostki tak zdażają sie zacięcia częste przecieki i słabe śa prady wody w tak zwanych szwedzkich nie ma tego a prady wody poprostu idealne tylko cena kilka razy większa.

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2010, 17:09:18 »
Potrzebuję opinii - na temat prądownic

jedna z firm zaproponowała mi prądownice firmy Protekfire i tu moje pytanie czy ktoś się już może z nimi spotkał i co sądzi o sprzęcie tej firmy
http://www.protekfire.com/handline/332/332.html
http://www.protekfire.com/handline/333/333.html
http://www.protekfire.com/handline/366/366.html

wiem, że nie mają one certyfikatu z józefowa, ale z drugiej strony niewiele prądownic na rynku je ma https://www.cnbop.pl/certyfikaty/wykazy/baza/show_swiadectwa.php?podgrupa=0316.
względnie proszę o polecenie innych.

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 02, 2010, 09:40:10 »
Potrzebuję opinii - na temat prądownic

jedna z firm zaproponowała mi prądownice firmy Protekfire i tu moje pytanie czy ktoś się już może z nimi spotkał i co sądzi o sprzęcie tej firmy

Kiedyś w Krakowie była firma przedstawicielska, która oferowała także prądownice Protek. Ale się chyba zwinęła. Sprzęt nie najgorszy, choć są lepsze. Powinien być tańszy. Cena jak POK albo AWG, ten przedział. Mankament:  jest to marka chińska produkowana w Hong Kongu. Mogą być problemy z realizacją reklamacji. Można ufać, można nie ufać...
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline Kopytko88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 13, 2010, 21:34:18 »
jesli chodzi o pradownice turbo to spotkałam sie jeszcze z turbo-spritze z wirującą "zębatką" przy wyjściu prądownicy

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 14, 2010, 08:59:50 »
http://supron.pl/pliki/pdf/delta-fire_pr_attack_500_swaid.pdf
miałem okazję używać kilkukrotnie, przyjemna w obsłudze, pozwala na wszystko na co pozwalać powinna, bardzo miła, leciutka, delikatna regulacja (ale jako całość - delikatna nie jest) :-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 14, 2010, 11:39:50 »
Cytuj
http://supron.pl/pliki/pdf/delta-fire_pr_attack_500_swaid.pdf
miałem okazję używać kilkukrotnie, przyjemna w obsłudze, pozwala na wszystko na co pozwalać powinna, bardzo miła, leciutka, delikatna regulacja (ale jako całość - delikatna nie jest) :-)

Mamy u siebie taką... I faktycznie jest bardzo przyjemna w obsłudze... Według mnie największą jej zaletą jest właśnie płynna regulacja. Moja ulubiona prądownica  :straz:

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 21, 2010, 12:44:35 »
jesli chodzi o pradownice turbo to spotkałam sie jeszcze z turbo-spritze z wirującą "zębatką" przy wyjściu prądownicy

hm, to chyba zwykła turbinka. Pierwsze w Polsce pojawiły się w drugiej połowie lat 90-tych. Były to turbomatic i turbosupon. Teraz jest takiego sprzętu bardzo dużo. W ofercie Horpol choćby Galaxie czy Turbokador.
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 20, 2011, 10:05:43 »
kolego z horpolu
macie fajn epradownice ale zapraszamy do cnbop celem swiadect zrobienia
i pogadamy
pozdro grzesiek

Mariusz, tak mnie zmotywowałeś tym zdaniem, że nie zatrzymałem się ze świadectwem dopuszczenia na Magikadorze, ale właśnie 9 grudnia 2011 otrzymałem dwa nowe świadectwa na prądownice Flash 200 i 400. Dzięki za motywację! :D
Odsyłam tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,18092.0.html
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2011, 10:12:36 wysłana przez boinc »
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Czym się różnią prądownice turbojet od turbomatik lub turobsupon?
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 12, 2012, 12:25:11 »
Witam Panów. Mam problem z zaworem w prądownicy Turbo 52 od Suponu strasznie ciężko chodzi i czasem nie można go otworzyć. WD40 wymięka więc może ktoś z was ma jakiś sposób na poprawienie działania tego zaworu. Pozdrawiam