Autor Wątek: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia  (Przeczytany 4814 razy)

Kierowca PSP

  • Gość
Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« dnia: Lipiec 05, 2013, 10:11:54 »
witam,
Czy będąc kierowcą w PSP muszę dostać zezwolenie wydane przez Starostwo Powiatowe by móc kierować pojazdami uprzywilejowanymi w OSP?
Proszę o 100% pewną odpowiedź, nie w stylu "ktoś tam mówił" bo czasu pozostało mało, a po 19 lipca będzie już za późno.
pozdrawiam:)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2013, 18:41:18 »
Obowiązuje jeden jedyny słuszny imienny wzór do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych i przewożenia wartości pieniężnych więc po służbie możesz na tym papierku jeździć w OSP, karetką, radiowozem, bankowozem i w nadzorze ruchu MPK....

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2013, 19:22:16 »
Czy na zezwoleniu wydanym w powiecie A mogę jeździć pojazdem uprzywilejowanym w powiecie B ?

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 07, 2013, 11:05:38 »
Czemu nie/ zezwolenie jest IMIENNE więc na osobę (nazwisko) a nie powiat...

straaaazaaaak

  • Gość
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 08, 2013, 15:22:42 »
hmmm a nie kolidują kwestia tego kto wydaje zezwolenia? W PSP jest to Komendant, a dla OSP i np kierowców karetek pogotowia Starostwo.

Skąd macie pewne 100%, że  jest tak, iż kierowcy PSP nie muszą wyrabiać dodatkowego zezwolenia? Proszę o wskazanie dokładnie podstawy prawnej, która tak mówi.

Podobno w Warszawie nie do końca wiedzą jak ten temat ugryźć...a czasu coraz mniej.
pzdr:)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 08, 2013, 16:04:26 »
u nas dla kolegów z PSP mają być oddzielne zezwolenia dla pojazdów OSP... może się uda, żeby wystawili na podstawie badań z PSP, żeby delikwent nie musiał 2 razy tego samego przechodzić i żeby nie trzeba było drugi raz płacić

straaaaazak

  • Gość
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 10, 2013, 11:21:13 »
u nas dla kolegów z PSP mają być oddzielne zezwolenia dla pojazdów OSP... może się uda, żeby wystawili na podstawie badań z PSP, żeby delikwent nie musiał 2 razy tego samego przechodzić i żeby nie trzeba było drugi raz płacić

ok Sylwek, ale mi chodzi nie o badania, a o samo zezwolenie- czy bedac w PSP kierowca musisz wyrabiac jeszcze w starostwie dla kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w Twojej OSP. Badania to nie problem bo to przechodzi, ale chodzi mi o samo zezwolenie. Wg mnie poki jeszcze temat nie jest jasny dla swietego spokoju zaplacic 50zl, a w przyszlosci jesli juz prawodawcy sie okresla i wyniknie z tego, ze kierowcy psp nie musza wyrabiac zezwolenia to nie bedzie koniecznosci przedluzenia zezwolenia gdy skoncza sie badania lekarskie i psychologiczne:)
co o tym sadzicie?:)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 10, 2013, 16:34:21 »
co o tym sadzicie?:)
Sądzę że rządzi nami banda idiotów... Ale dość o polityce :D

Zezwolenie to zezwolenie, po to je wprowadzono (tzn. po to żeby kasę trzepać na obywatelach, ale przyjmijmy że jednak nie) żeby ujednolicić cały system, żeby nie było wątpliwości czy ktoś może, czy nie może. Jeśli zezwolenie uzyskane bezpłatnie przez członka OSP uprawnia go do kierowania zawodowo karetką, radiowozem czy bankowozem, to czemu takie samo zezwolenie wydane przez komendanta PSP miałoby mieć ograniczony zakres stosowania? Ustawa mówi kto i w jakim trybie wydaje zezwolenia, a także do czego ono upoważnia - nigdzie nie ma słowa o tym że są jakieś ograniczenia w stosowaniu tego typu dokumentów.

P.S.
Ja dzisiaj zdałem starą wkładkę i ciekawe ile będzie trwała procedura wyrabiania... Kuriozalna sytuacja, bo teoretycznie póki nie odbiorę nowego papierka alarmowo jeździć nie mogę, podobnie zresztą jak pozostali kierowcy w gminie :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

waldek8

  • Gość
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 12, 2013, 20:28:37 »
HEJ! Ja mam większy problem, mianowicie przygotowałem wnioski i dokumenty dla 32 kierowców etatowych i nieetatowych OSP z terenu gminy i chciałem złożyć do Starostwa w celu wydania odpowiednich dla nich zezwoleń. I co się okazało: z 32 szt. wniosków przyjęto tylko 3 wnioski!!!???, resztę odrzucono!!! dlaczego ??? - bo na orzeczeniu od psychologa był inny art. niż 124 ust. 2 a na orzeczeniu od lekarza był art. inny niż 122 ust. 2 pkt. (w zależności od wieku pkt. 1 lub pkt.2)!!!!  :straz: :wall:  dlaczego !!!!!  :wall: :wall: :wall: Poza tym wśród tych dokumentów były wnioski  (kpl. dokum.) dla strażaków PSP (8 osób), które również zostały odrzucone. :wall: :wall:   Jak dla mnie to ci w sejmie są tylko po to by naciągać zwykłych ludzi na kasę i ostro wkurzać :wall: :gwiazdki: Jeśli ktoś może coś wiedzieć na ten temat to proszę o informację.   :wall: :gwiazdki:   :stop:

Offline rozdzielaczowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 12, 2013, 23:10:14 »
Kierowca PSP pozwolenie do kierowania uprzywilejowanymi dostaje od komendanta a dla OSP wystawia starostwo powiatowe i nie można w OSP jeździć na wkładce PSP.
Faktycznie jest to niepoważne ale na 100% tak jest.
Kto do 18 lipca 2013r w OSP nie wymieni starej wkładki wydanej przez wójta lub prezesa OSP to po tej dacie nawet jeśli wymieni to po 2016 roku będzie musiał ukończyć płatny kurs dla kierowców.
Ale to odległa data możemy gdybać co do tego czasu się zmieni ale jedno jest pewne że kasy państwo potrzebuje więc nic dobrego nas nie czeka.
Wkładka dla OSP i PSP wystawiana jest na podstawie tych samych badań czyli orzeczenie psychologiczne i lekarskie zabierz orginał z pracy skserują i oddasz z powrotem.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 14, 2013, 10:16:27 »
waldek - trzeba iść do lekarza, żeby przepisał zaświadczenia z odpowiednim paragrafem. Jak jest fujara i nie wie co wpisać osobom, które przyszły robić badania kierowców poj. uprz. to jego problem....

BTW nie wiem co za problem z tym, kto wydaje zezwolenia... Wzór jest jednakowy dla wszystkich tylko organ wydający jest inny. w tytule jest napisane "zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne". Nie ma określonej formacji. Mi w starostwie powiedzieli, że na swojej "wkładce" mogę jeździć wozem bojowym, radiowozem, karetką i wszystkim, co ma niebieskie koguty...



BTW - "zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne" - czy PSP albo OSP przewozi (konwojuje) wartości pieniężne???

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 14, 2013, 11:50:35 »
Zezwolenie jest wydane jedno na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi we wszystkich formacjach jeżdżących na "kogutach".

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kierowca PSP, a nowe zezwolenia
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 14, 2013, 14:20:57 »
Prawko zdawałem w Łodzi na Lanosie - czy to oznacza, że mogę jeździć tylko Lanosem i tylko po Łodzi? :D   chyba niebardzo ;)