Autor Wątek: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .  (Przeczytany 5296 razy)

Offline Daniel112998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« dnia: Lipiec 03, 2013, 01:19:46 »
Witam ! To mój pierwszy post na tym forum więc wszystkich GORĄCO witam i z góry przepraszam , gdybym zrobił coś nie tak .
Przejdźmy do rzeczy . Mam 16 lat i jestem uczniem 3 klasy gimnazjum po jego skończeniu planuję iść do Liceum w Trzcianie k. Rzeszowa o profilu pożarniczym . Szkoła z tego co wiem od znajomych , którzy się tam uczą kładzie bardzo duży nacisk na chemię , fizykkę , matematykę oraz biologię ze względu na wypadek gdyby ktoś chciał zostać RM. Dodatkowymi atutami tej szkoły jest to ,że mogę w niej zrobić prawo jazdy kat . B i z tego co wiem również od roku C , kurs dowódzcy OSP , płetwonurka i chyba coś jeszcze tam było . Oczywiście wiąże się z tym ,że papier czyli w tym wypadku broszurka "przyjmie" wszystko i nie wszystko w praktyce wygląda tak ślicznie  ^_^ Pewne jest to ,że jeżeli podejdę do sprawy sumiennie chemię i fizykę będę umiał bardzo dobrze .

I tutaj moje pytania , które mnie nurtują najbardziej :
Czy polecieć na "strażakowanie" wwyżej wumienionym liceum czy wybrać normalne ?
Jeżeli już zdecyduję się na LO "Pożarnicze" to jakie w miare dobre i tanie buty wybrać ?
Czy ćwiczenia sprawnościowe mogę zacząć już od 16 roku życia ? Moje wyniki to niestety tylko 6 podciągnięć czas na 1000 m to 3:03 a na 50 nie pamiętam ale też w miare ok .

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi :)



Tutaj fotki z ćwiczeń w LO : https://picasaweb.google.com/105640043852206784180/KursPEtwonurkaPolanczyk2012
https://picasaweb.google.com/105640043852206784180/CwiczeniaPozarniczeCiecieSamochodu2012
https://picasaweb.google.com/105640043852206784180/CwiczeniaPozarniczeILO2012
https://picasaweb.google.com/107223849873353034257/CwiczeniaILODrabiny#
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2013, 01:23:04 wysłana przez Daniel112998 »

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2013, 07:59:55 »
Na sam początek polecam wyszukiwarkę na tym forum..znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z liceum pożarniczym..następnie sprawdź pisownie..
w szkole nie zrobisz prawka na C..bo 21 lat musisz mieć..

co do butów..to proponuje trampki.są tanie i w miarę dobre do chodzenia po szkole...hahahaha nie mogłem się powstrzymać...
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 03, 2013, 11:39:23 »
Cóż, nie znam nikogo po szkole w Trzcianie, ale...

Tak jak pisze Fireman22, nie masz szans zrobić prawa jazdy kat. C. Może szkoła to ułatwiała, ale w tym momencie jest to niemożliwe ze względu na zmianę przepisów. Jeśli można tam zrobić kurs płetwonurka po preferencyjnych cenach, no to fajnie. Jeśli mamią uczniów kursem dowódców OSP, to pamiętaj że najpierw trzeba zrobić kurs podstawowy z AODO, kurs ratownictwa technicznego (honorowany przez PSP). Bez tego nie ma dowództwa, jeśli szkoła "kształci" dowódcę bez papierów, to znaczy że to pic na wodę. Pamiętaj też, że żeby zrobić kurs podstawowy, musisz mieć skończone 18 lat. Co za tym idzie, możesz go zrobić najwcześniej w 2, a zapewne żeby nikt nie był poszkodowany- w trzeciej klasie (a skoro LO, to byłaby to klasa maturalna...)

Jak piszesz o dużym nacisku na chemię, fizykę i biologię, to odnoszę wrażenie że połowa absolwentów i tak wybierze medycynę :P To co piszą w broszurkach, często rozmija się z prawdą. Chodzi o to żeby przyciągnąć uczniów. Osobiście nie znam strażaka zawodowego po LO mundurowym, podobnie jak żołnierza czy policjanta. Z relacji kolegów którzy kończyli takie szkoły wcale nie wynika że poziom jest szczególnie wysoki. Wybór szkoły to twoja decyzja, ja powiem że na twoim miejscu wybrałbym LO z profilem mat-fiz jeśli myślisz o SGSP, lub biol-chem myśląc o SA. W tym drugim wypadku łatwiej iść na RatMeda, sam poszedłem tą drogą. Skoro mówisz że "jeśli podejdziesz sumiennie", to zapewne potrafisz się zmobilizować do dobrej nauki w LO na rozszerzeniu :)

Na ćwiczenia fizyczne nie jest za wcześnie. Przejście z 6 do 10 podciągnięć dających minimum do SA PSP, to kwestia kilku tygodni odpowiednich ćwiczeń. Jeśli poszukasz w internecie, znajdziesz parę programów treningowych do drążka. Warto przygotowywać się wcześniej, zawsze ułatwia to zasadniczy etap ćwiczeń.
Plus ratio quam vis

Offline Daniel112998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 03, 2013, 12:30:55 »
Kolego fireman22 pisałem posta o godzinie 2 w nocy więc zrobienie jakiegoś błędu było nieuniknione . A gdybyś był choć trochę mniej sceptyczny to wszedłbyś w linki , które podałem niżej i zobaczył ,że w szkole mają ćwiczenia i w miare dobre buty specjalne są potrzebne .

Prawda jest taka,że jeżeli się przyłożę to do SA , SGSP się dostanę , wystarczy trochę chęci ;) Bo nawet jeżeli szkoła jest na niskim poziomie nauczania z chemii czy fizyki (a tak nie jest) to samemu też można wiele się nauczyć z różnego typu zbiorów czy nawet korepetycji  i maturę napisać bardzo dobrze .

Osobiście z grupy 30 osób uczęszczających do tamtej szkoły znam 4 , które są w SA i 2 , które są w SGSP . Można ? Można :) Da się ? Da się .
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2013, 12:54:58 wysłana przez Daniel112998 »

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 03, 2013, 13:18:27 »
A gdybyś był choć trochę mniej sceptyczny to wszedłbyś w linki , które podałem niżej i zobaczył ,że w szkole mają ćwiczenia i w miare dobre buty specjalne są potrzebne .
Buty jak buty, ale od kiedy to ćwiczenia prowadzi się bez kompletnego zabezpieczenia osobistego?
Akurat mam tutaj na myśli spodnie z koszarówki.

Offline Daniel112998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 03, 2013, 13:34:36 »
Koszarówkę na wstępie dostaje każdy do użytku .

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 03, 2013, 13:36:01 »
A spodnie nomexu to gdzie są?

Offline Daniel112998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 03, 2013, 13:45:22 »
Przy ćwiczeniach ze sprzętem hydraulicznym , pilarkami dostaję się z tego co mi wiadomo na zmianę kilka sztuk KOMPLETNEGO nomexu i jest sobie przekazywany .

Offline ToNy!

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 03, 2013, 15:30:42 »
Jestem zdania, że takie liceum to jest tylko chwyt ala marketingowy (przyciągnięcie osób zainteresowanych pożarnictwem). Wstępując do OSP nauczysz się o wiele więcej (moim zdaniem), a nawet będziesz miał okazję brać udział w zdarzeniach po ukończeniu 18 lat. Tak czy siak:
Prawda jest taka,że jeżeli się przyłożę to do SA , SGSP się dostanę , wystarczy trochę chęci ;)
Dokładnie i nie musi to być liceum o profilu pożarniczym, policyjnym, wojskowym itp. Liczy się ogromny wkład każdego z osobna. Bo to, że ktoś ukończy taki niby kierunek nie daje mu miejsca w Szkołach PSP czy pierwszej lokaty z ulicy.
"Parcere Subiectis Et Debellare Superbos" ~Vergilius

Offline Michał:)

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • SAPSP
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 03, 2013, 16:21:28 »
Jak już się czepiamy to dodałbym również nieopuszczone przyłbice przy cięciu lucasem  :wacko:

Offline Ignis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: ZSTW Trzciana , moja strażacka przyszłość .
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2013, 08:26:19 »
Tak jak wspomniał kolega powyżej, klasy pożarnicze są raczej chwytem marketingowym - aczkolwiek są wyjątki, np. szkoła niedaleko mojego miasta, której starsze roczniki nawet robiły kurs podstawowy razem z ZSP.

Jednak ja sam byłem uczniem podobnej klasy, tyle że wojskowej, i mogę Ci z czystym sercem powiedzieć, że ukończenie takiej klasy tak naprawdę niewiele pomaga w dostaniu się do służb mundurowych. Jeżeli to dobra szkoła, to trochę się nauczysz, zapoznasz ze sprzętem i specyfiką działań, ale i tak więcej da Ci wstąpienie do MDP, potem OSP - dostaniesz przy rekrutacji punkty za członkostwo w OSP, zrobisz punktowane kursy, a być może weźmiesz udział w zawodach, za co zgarniesz kolejne punkty.

Wracając do szkoły, to albo dobre LO o profilu biol-chem-fiz lub mat-fiz, lub technikum, np. mechanik - technika często organizują kursy dla swoich uczniów, co jest dodatkowym plusem.
"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. " - Jan 15:13
"Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!" - 1 Tes 5:6
"Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. " - 1 P 3:17