Autor Wątek: Zakup Nowego Samochodu  (Przeczytany 10478 razy)

Offline władeczek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Zakup Nowego Samochodu
« dnia: Luty 06, 2006, 09:34:28 »
Witam wszystkich!!!

Sprawa, którą chciałbym poruszyć to sprawa zakupu nowych samochodów dla OSP. Jak powszechnie wiadomo niepodzielnie od wielu lat wygrywa te przetargi pan Stolarczyk. Oglądałem już wszystkie typy tych samochodów wypuszczonych przez niego i dochodzę do jednego wniosku wszystko dla kasy a nie dla naszego dobra. Związek się powinien troszkę zastanowić i przestać już wybierać oferty najtańsze.Ostatnio rozmawiałem ze znajomym, u którego w jednostce stoi taki średni star/man i on mi powiedział, że jak go dostali to nawet nie było na nim mocowań na węże i tylko kilka uchwyt. W tym roku jednostka z mojego powiatu kupił tak takiego forda. Od miesiąca siedzą i przerabiają go własnymi siłami i środkami żeby mieć gdzie, co włożyć. A co wy sadzicie o tej sprawie???

Pozdrawiam!
 

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2006, 09:51:17 »
Cześć, coroczny (zawsze w momencie rozstrzygania przetargów), powracający problem - przeszukaj forum, np hasła ford albo poczytaj forum ochotników z wyświetlonymi starszymi postami... najlepiej z wszystkimi to zobaczysz ile już tu o tym było i jakie są opinie i problemy ludzi, którzy mają te autka.
My coraz bardziej dojrzewamy do zakupu nowego autka... ale jak na razie nie bierzemy poważnie oferty zakupu samochodu od związku - chcemy autko, które by spełniało nasze oczekiwania a nie takie, z którym będziemy musieli się męczyć, ciągle go przerabiać.
Zastanawiamy się nad zakupem ratalnym ewentualnie leasing... przy czym chcemy prosić kogo się da by uzbierać na znaczącą pierwsza wpłatę. Poza tym mamy GBA które mamy nadzieję, że uda nam się dobrze sprzedać...
Wracając jeszcze do tematu, problemem jest także obowiązujące prawo i procedury przetargowe. Nie można z góry narzucić dobrej firmy -jeśli znajdzie się jakaś kiepska, o której wiadomo że ma sprzęt gorszej jakości ale do przetargu wystawi go i poda takie same parametry tylko z mniejszą ceną to nie można nic zrobić - trzeba ją wybrać lub unieważnić przetarg.
Komisje przetargowe także moim zdaniem idą bardziej na ilość niż na jakość. Wydaje mi się, że można np. zapewnić wymaganą jakość narzucając długie okresy gwarancyjne np 5 lat na zabudowę i osprzęt - mierne firmy nie wyrobią tego bo jak im przyjdzie jeździć i naprawiać wadliwy sprzęt i zapewniać na ten czas auta zastępcze to nie wyrobią...
Sylwek

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2006, 11:19:49 »
My w tranzicie mieliśmy problem włożenia deskonoszy. Znaleźliśmy miejsce, ale mimo to co piszecie, to piszecie prawdę. Bo już np węży ssawnych o długości 2,4m nie ma jak tam zmieścić, motopompa M8/8 wchodzi ale na styk, ale za to nie ma jej do czego przymocować, gaśnice się kulają itd. Sporo czasu musieliśmy poświęcić ażeby porobić jakieś uchwyty. Te półki w skrytce to też przypominają bardziej półki na książki a nie na sprzęt. W szoferce za to pełny komfort, chyba ten samochód jest stworzony bardziej do przewozu tyłków na imprezy niż na prowadzenie działań ratowniczych.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2006, 11:23:44 »
Sylwek dokładnie opisał wszystkie procedury związane z przetargiem a do tego dochodzą jeszcze kłopoty z rozliczeniami. Sąsiednia gmina kupiła przez związek GBA 4x4 w sobotę będą mieć uroczyste przekazanie ,a załatwiania bylo tyle że już mieli dość.
Jeśli chodzi o mocowania sprzętu to wiem że Stolarczyk robi to w ramach zakupu tylko trzeba cały sprzęt zawieźć wcześniej do Kielc i zaczyna się problem. W PSP z zakupami jest trochę inaczej bo jak jest ogłaszany przetarg to samochód musi być z pełnym wyposażeniam  i problem mocowania sprzętu odpada.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2006, 11:40:06 »
Cytuj
W PSP z zakupami jest trochę inaczej bo jak jest ogłaszany przetarg to samochód musi być z pełnym wyposażeniam  i problem mocowania sprzętu odpada.
to czemu zwiazek nato niewpadnie??

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2006, 12:27:05 »
Cytuj
W PSP z zakupami jest trochę inaczej bo jak jest ogłaszany przetarg to samochód musi być z pełnym wyposażeniam  i problem mocowania sprzętu odpada.
Nie musi być z pełnym wyposażeniem.
Kilku kolegów pracuje w PSP więc wiem że zdarzyło się, że przy zakupie przez KG dostają samochód z mocowaniami w które nie da się zamocować ich sprzętu. Nauczeni tym doświadczeniem ostatnio postarali się by zakupiony samochód (przyprowadzony kilka tygodni temu) miał mocowania pod ich sprzęt (musieli nawet skokochron wozić do firmy). W każdym razie nie zawsze musi być pełne wyposażenie przy zakupie dla PSP.
Dobrze ze w związku trochę w ostatnich latach pomyśeli o zabudowach bo my mamy Lublinka z przetargu w 2001 roku który ze strażackiego wyposażenia to miał tylko czerwony kolor koguty i syreny. Tylko że jak pisał Sensey do doskonałości to jeszcze mu trochę brakuje.
Sylwek

Offline władeczek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2006, 12:27:20 »
związek na to niewpadnie bo woli zaoszczędzić i postawić z 10 pominów  

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2006, 20:20:48 »
GBA 2,5/20 Star 1466 (6x6) troche mało wody jak na tak duzy samochod. ja i tak wole zagranicznych producentów. jeszzce godne uwagi sa samochody np z BOCARU i innych firm karsujacych.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2006, 20:34:26 »
Moja jednostka zdecydowała się na karosacje STARA 266 w BOCARze. Ma być gotowy na połowę marca. Koszt karosacji w granicach 140 tysięcy złotych.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2006, 20:47:25 »
Powiedz mi skąd ma to kase weźmiecie?
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline władeczek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2006, 21:10:20 »
" Planujemy go zastąpić GBA 2,5/20 Star 1466 (6x6) od STOLARCZYKA"


to jest koszt jakies około 470 000 zł


ale dodatkowo zakupić GBA 2/24 Man 14.285 LAC (4x4) od ISS Wawrzaszek


to jest koszt około 500- 550 tys zł


 a dodatkowo dokupimy sprzęt Rt do Niego


to jest około 20 tys zł


jakos nie chce mi się wierzyc ze tyle kasy dostaniecie i to jeszcze 2 samochody nowe w tym roku  z jakiej osp jestes ?

 

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 06, 2006, 21:12:31 »
to macie niewasko Mepheesto. wkoncu lepiej inwestwac w sprzet niz patrzec na szkody wyzadzone prze zywioł.  

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2006, 22:07:53 »
cos mi nie pasuje w tych wypowiedziach,ale nie bede wnikac... to jakis raj na ziemi:) ja tez mam 9 km do JRG a jednak nikt nie kupuje nam takich ilosci nowego sprzetu. Jestesmy bogata gmina, al;e i tak nie stać nas na to aby przeznaczyc 1 mln PLN na straze:)
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 06, 2006, 22:20:39 »
Moja jednostka w 2004 roku miała najwięcej wyjazdów w województwie (z OSP), a nie mogliśmy zdobyć 140 tysięcy na karosację wozu, nie mówiąc o kupnie nowego. Dopiero pod koniec 2005 udało nam się zdobyć fundusze. Jak to jest? :D  
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 06, 2006, 22:41:58 »
Maldrin i hunter- jeleniogórskie zkąd pisze Mepheesto ma kasę na to z funduszy euroregionu nyskiego i mogą sobie na takie "szleństwa" pozwolić . W mojej Osp cieszymy się jak coś skapnie nam wycofanego z PSP , w gminie mizeria finansowa. A zakupiony 2 lata temu ford z dofinansowania ZG to wielka porażka . :ph34r:
KM i jrg w jeleniej górze wyłapały z tych funduszy sporo nowego sprzetu , budują nową siedzibe jrg , dostali najnowszy sprzet nurkowy itd . Właśnie z kasy euroregionu .
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2006, 22:46:44 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 06, 2006, 22:42:59 »
coraz bardziej mi sie wydaje, ze kolega ściemnia!! ja pracuje w Urzędzie i wiem,ze nie jest łatwo przeskoczyć budżet i dac na OSP (jedną OSP ) milion zlotych. takie bajki to można opowiadac przedszkolakom!!!Tu nawet znajomości nić nie pomogą. Takiej kasy nie idzie zdobyć od tak sobie... i nie uwierze, ze to tak łatwo przychodzi. zbyt długo się tym zajmuje aby uwierzyć
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 06, 2006, 22:45:57 »
co do kasy z euroregionu, to niedawno rozmawiałem z panem Gałęskim i musze przyznać, że jeleniogórskie prężnie absorbuje te środki. nie są to jadnak tekie pieniadze, żeby kupowac po 2 samochody na OSP:)
Fundusze UE to nie worek bez dna:P
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 06, 2006, 22:49:36 »
Po ztym gmniny te, to głównie żyją z turystów i kuracjuszy, to troche kasy z podatków zawsze można wygspodarować . :rolleyes:Jeżeli to prawda to im się udaje .
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2006, 22:51:47 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 07, 2006, 09:24:33 »
ja powiem tak "nieuwierzymy jak niezobaczymy" :P  

Offline Firewoman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 07, 2006, 10:16:17 »
My kupiliśmy samochód pożarniczy Star Man i karosujemy go u pana Stolarczyka. Wcale nie jest odgórnie powiedziane że musi być zrobiony tak jak oni chcą. U nas jest tak, że sami nadzorujemy to jak on ma być wykonany. Sami zaplanowaliśmy jak maja wyglądać schowki, gdzie i w jakim miejscu umieszczamy sprzęt. Co chcemy mieć na wyposażeniu. Są to ogromne koszty bo samochód kosztował
570 000 z czego gmina dołożyła nam tylko 100 000 i nasz Naczelnik dba o to by wszystko zostało wykonane z pozytkiem dla nas, bo za dużo zachodu nas to kosztowało. Bo to co oni maja w standardzie nie zawsze idzie w parze z  tym co przydaje się w praktyce. A przecież kupić samochód który do niczego się nie przyda to jest bezsens. :blink:  

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2006, 11:06:34 »
Mepheesto
coś tu zaczynasz bujać w obłokach. Znam doskonale sytuację w powiecie jeleniogórskimi takiej kasy żadna OSP nie distanie i nie dostała. Był program prowadzony przez euroregion Nysa i poszła kasa na sprzet dla PSP . Tem wycofany z PSP trafił do OSP  głównie z KSRG. OSP Sobieszów nie jest z KSRG i kasy na sprzęt w dodatku w takiej kwocie napewno nie dostanie. z rozmowy z KW Szczygłem wiem że program w jeleniogórskim już zostal zakończony. Na innym forum dyskusyjnym piszesz pod innym pseudonimem i co innego wypisujesz. Czwalić sie można. Za marzenia też się nie płaci . Ze swej strony życzę wam abyście mieli jak najlepszy sprzęt ale zejdź na ziemię.

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 07, 2006, 13:17:22 »
teraz chcialbym powiedzieć "a nie mówiłem" ... dobrze byłoby, gdyby w jednostkach był taki sprzet. Jest on jednak bardzo drogi i należy sobie zadać podstawowe pytanie: czy on naprawde jest nam potrzebny?często jest tak, ze pojawia się przerost formy nad treścią, i OSP które jezdza kilka razy w roku do akcji maja lepszy sprzęt niz te, które maja kilkadziesiąt wyjazdów. Jako prezes OSP chciałbym mieć u siebie nowe autka w garażu, ale jako komendant gminny musze patrzeć na gminę jako całosc bez preferowania własnej OSP (tak nawiasem jest ona w KSRG). Często musze przekazywac sprzęt , którego nie mam w swojej OSP jednostkom, które będą go lepiej wykorzystywały. Na tym to polega. Sprzęt musi byc uzywany bo inaczej jest nieprzydatny:)
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2006, 18:38:07 »
Nasz zarząd też zaóważył że firma Stolarczyk produkuje troche mało funkcjonalne samochody ale na szczęście przed karosacja. Wybraliśmy firme Moto- Truck która też zajmuje się tego typu przeróbkami i sami wybieraliśmy schowki i co gzie ma być aby jak najwięcej sprzętu na samochód ucisnąć. Od stolarczyka w sąsiedniej OSP to jak wstawili do remizy to troszke musiel popracować nad samochodem.  

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 13, 2006, 21:06:58 »
Właśnie my tego przypilnowaliśmy przed karosarzem samochodu tylko napisałem o sąsiedniej jednostce która to zaniedbałe i dostał mniej funkcjonalny samochód

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Zakup Nowego Samochodu
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 13, 2006, 21:36:08 »
PSP JRG nr 1 we Walbrzychu przez dwa lata zbieralo na drabine na podwoziu Volvo, na ten samochod skladalo sie kilka gmin, a Mepheesto piszesz ze dostajecie dwa samochody w ciagu roku, to moze dacie nam troche sprzetu bo po co wam? Kupicie sobie nowy...