Autor Wątek: Syreny OSP (selektywne)  (Przeczytany 24478 razy)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Syreny OSP (selektywne)
« dnia: Czerwiec 14, 2013, 08:30:08 »
Witam -_- mam pytanie ciekawi mnie czy na tych dwóch kanałach coś się dzieje Syreny OSP (Tx) 148,725 Syreny OSP (Rx) 148,825 wiem że RX- odbiór a TX- nadawanie czyli na częstotliwości 148,825 słychać melodyjkę wybierania selektywnego jak dyżurny załącza Syrena w danej OSP? czy po prostu na tych kanałach się nic nie dzieje są szumy itd? Czy po prostu występują inne częstotliwości co do Syren OSP?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline bighard

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
  • freaking out didn’t solve problems
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2013, 10:36:25 »
nie dzieje sie tam nic czym sie powinienes interesowac :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2013, 12:34:30 wysłana przez bighard »
"Felix didn’t lose his head, ever. He solved problems and freaking out didn’t solve problems." -- 'Cory Doctorow: When Sysadmins Ruled the Earth'

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2013, 11:59:42 »
Melodyjki miała nokia 3310 :)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2013, 14:21:04 »
no a na tych częstotliwościach nie słychać wybierania selektywnego? https://www.youtube.com/watch?v=BGKsHKLPL_k
może ktoś wie coś więcej na ten temat?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2013, 19:03:51 »
na 148,725 idą wywołania i testy DSP ;)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2013, 21:20:42 »
Czy ta częstotliwość obowiązuje na cala Polskie? Bo słyszałem że nie które jednostki maja inny kanał
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 15, 2013, 09:19:05 »
jest to częstotliwość ogólnokrajowa....przynajmniej my też mamy ustawioną ww. częstotliwość rx

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2013, 19:22:13 »
Mam jeszcze takie inne pytanie do was. Jeżeli dyspozytor włącza syrenę w osp i nie słychać wybierania selektywnego na kanale rx oraz tx to jest jeszcze inny kanał gdzie słychać wybieranie selektywne?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 13, 2013, 19:29:21 »
Niektóre terminale GSM oferują możliwość załączenia wybranego zdarzenia smsem. Może to również uruchamiać syrenę.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 13, 2013, 19:55:38 »
wiem o tym ale nie o to mi chodzi -_- chodzi o to że jak dyspozytor włącza syrenę to na kanale (Tx) 148,725 lub (Rx) 148,825 słychać wybieranie selektywne, no ale jeżeli na tych kanałach nie słychać selektywnego jeżeli wyje syrena w OSP to jest inny kanał gdzie słychać selektywny tej jednostki? Czy po prostu wszystkie alarmy (syreny lub sam sms) mają tylko ten określony kanał ogólnopolski Tx i Rx?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 13, 2013, 20:00:38 »
Widocznie ktoś przyszedł i odpalił syrenę z palca  :wacko:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 13, 2013, 20:26:51 »
Hahaha  :rofl: nie nie sheldon pomijamy ten fakt ^_^ chodzi mi tu o załączanie syreny przez dyspozytora droga radiowa
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline patro093

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • SA PSP
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 14, 2013, 14:12:12 »
Za wywoływanie selektywne odpowiadają tylko te dwie częstotliwości które podałeś i tylko na te programowane są stacje DSP.
Czyli tylko na tych dwóch możesz usłyszeć jak to powiedziałeś "melodyjkę". 

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 14, 2013, 22:47:38 »
Jak nie słychać to znaczy, że radio albo nie działa, albo jest źle ustawione.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:09:23 »
Nie chcę zakładać nowego tematu dlatego zapytam tutaj  -_- powiedzcie mi koledzy i koleżanki po co jest alarm który się włącza jak wyje syrena? chodzi mi o to tak jak na tym filmiku http://w292.wrzuta.pl/film/5v9GHFguUD6/krotka_proba_syreny_alarmowej_ospczechowice_oddzial_i czy ten alarm jest po to gdy syrena nie za działa to będzie wył ten alarm?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:55:32 »
Nie chcę zakładać nowego tematu dlatego zapytam tutaj  -_- powiedzcie mi koledzy i koleżanki po co jest alarm który się włącza jak wyje syrena? chodzi mi o to tak jak na tym filmiku http://w292.wrzuta.pl/film/5v9GHFguUD6/krotka_proba_syreny_alarmowej_ospczechowice_oddzial_i czy ten alarm jest po to gdy syrena nie za działa to będzie wył ten alarm?
Na mój gust to jes alarm samochodu który stoi niedaleko...

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 28, 2013, 17:18:44 »
Nie chcę zakładać nowego tematu dlatego zapytam tutaj  -_- powiedzcie mi koledzy i koleżanki po co jest alarm który się włącza jak wyje syrena? chodzi mi o to tak jak na tym filmiku http://w292.wrzuta.pl/film/5v9GHFguUD6/krotka_proba_syreny_alarmowej_ospczechowice_oddzial_i czy ten alarm jest po to gdy syrena nie za działa to będzie wył ten alarm?
Na mój gust to jes alarm samochodu który stoi niedaleko...

Jak masz pisać głupoty to lepiej nic nie pisz.

Jest to niezależna tuba(wersja mini), bardzo podobna do tych samochodowych. Jej działanie jest niezależne od właściwej syreny. Ba jeśli ktoś dobrze wszystko zamontował to działa również w przypadku braku napięcia sieciowego.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 28, 2013, 17:23:05 »
no ale tak dobrze jej nie słychać, powiedzmy podczas braku prądu to może będzie słychać tą tubę do 100 metrów wtedy w role wchodzą smsy...
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 28, 2013, 18:39:51 »
no ale tak dobrze jej nie słychać, powiedzmy podczas braku prądu to może będzie słychać tą tubę do 100 metrów wtedy w role wchodzą smsy...
A sytuacja wyjątkowa gdzie doszło do poważnej usterki zasilania połączonej z usterką wewnętrzną? Przykładowo: wyskoczył wyłącznik instalacyjny odpowiedzialny za obwód konwencjonalnej syreny i jednocześnie padł BTS? Osprzęt odpowiedzialny za selektywne wywołanie nie zauważy różnicy. Teraz rozumiesz zaletę tego systemu?
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 29, 2013, 10:06:49 »
Dorabiacie do tej syreny całą filozofię, że specjalna tuba, że "system"... Ani systemu, ani nic specjalnego w tym nie widzę, ot syrena  alarmu samochodowego zasilana z akumulatora przez przekaźnik/stycznik do DSP, mniej więcej na takiej samej zasadzie jak syrena "główna", czyli "melodyjka" rozkręcająca syrenę główną -> syrenka pomocnicza sobie wyje; "melodyjka" spowalniająca syrenę główną -> syrenka milczy...

Może się w czymś mylę, ale i tak cały ten temat to jedynie domysły - ale faktem jest że tak wyją zwykłe syrenki z alarmów samochodowych podłączone do zasilania. Wada takiego rozwiązania od razu nasuwa wniosek iż nie jest to nic profesjonalnego - taką syrenkę zbyt łatwo można pomylić ze zwykłym alarmem samochodowym i ją zignorować. "Nasza" syrena powinna się wyraźnie różnić, żeby nie było wątpliwości co wyje.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 30, 2013, 12:14:03 »
Nam również proponowano parę lat temu podczas montażu selektywnego zamontowanie zwykłej syreny samochodowej na wypadek braku prądu, ale jak ktoś już wcześniej napisał takie rozwiązanie jest mało skuteczne zwłaszcza jak remiza jest oddalona od zabudowań albo u pobliżu nie mieszka żaden strażak który często jest w domu. Na wypadek braku prądu są zawsze sms-y albo telefon od dyspozytora do Naczelnika, Prezesa itp. tak jak to był dawniej.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Syreny OSP (selektywne)
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 31, 2013, 02:21:10 »
Nikt nie dorabia tu filozofii, tuba alarmu pomocniczego (tak to nazwijmy) zaczyna działanie równo ze zdekodowaniem informacji z TX i podobnie kończy.


Można i tak, ale:
-centrale telefoniczne się psują
-bts'y padają
-terminal GSM może się zepsuć

Co do samej tuby, to ta standardowa samochodowa wyciąga mnie z domu oddalonego od remizy o 100m :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2013, 02:25:56 wysłana przez pol102 »
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.