Autor Wątek: Odpłatna działalność statutowa OSP  (Przeczytany 1376 razy)

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odpłatna działalność statutowa OSP
« dnia: Czerwiec 13, 2013, 12:36:28 »
Statut wzorcowy OSP w § 5 i § 6 określa cele i zadania jednostki OSP. Paragraf 7 mówi, że działalność określona w § 5 i § 6 jest wyłączną działalnością statutową OSP i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna, określając też co może być przedmiotem działalności nieodpłatnej i odpłatnej.
Moje pytanie brzmi: czy jednostka OSP, mająca status wzorowany na wzorcowym, może odpłatnie np. prowadzić szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy np. w szkołach czy dla zakładów pracy, prowadzić zabezpieczenie medyczne imprez sportowych itd? Jak w takim wypadku wygląda sprawa księgowości, rozliczeń z Urzędem Skarbowym itd? Czy taka działalność może być źródłem pozyskiwania środków na np. sprzęt, umundurowanie itd? W najnowszym Strażaku (6/2013) w artykule "Źródła finansowania i księgowość" wspomniano, że "Jedynym uwarunkowaniem dla takiej (odpłatnej działalności statutowej - przypis mój) jest to, że wielkość wniesionych wpłat nie może być wyższa niż poniesione przez organizację koszty. Oznacza to konieczność wydatkowania uzyskanych dochodów w całości na cele statutowe."
Czy któryś z druhów przerabiał już ten temat?

Offline blazej2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Odpłatna działalność statutowa OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2013, 16:24:48 »
Poszukaj u wujka Google stowarzyszenie z działalnością odpłatną.