Autor Wątek: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.  (Przeczytany 13698 razy)

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych: W celu przeprowadzenia imprezy masowej organizator, nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia: zwraca się do właściwych miejscowo: Komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach.

Komendant a w zasadzie prewentyści opiniują takowy wniosek złożony przez organizatora imprezy.

1. I pytanie: Czy Komendant Powiatowy może w takiej opinii zawrzeć informację że zabezpieczenie musi być zrealizowane przez minimum jeden zastęp JRG danej Komendy Powiatowej?
Jeśli tak, to czy dany zastęp JRG może za takie zabezpieczenie pobierać wynagrodzenie?Jeśli tak to proszę o wskazanie przepisów które na to zezwalają.
2. I kolejne pytanie: Co w sytuacji, kiedy organizator nie chce pokryć kosztów zabezpieczenia imprezy masowej przez zastęp z konkretnej JRG? Uzasadnia to np. niskim budżetem i tym że nie przewidział środków na pokrycie kosztów zabezpieczenia przez zastęp z JRG.
Czy organizator może się gdzieś odwołać? Skoro mamy do czynienia z "opinią" a nie decyzją? 
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2013, 18:12:26 »
Decyzję wydaje organ samorządowy (np. starosta), na podstawie opinii służb (m.in. KP PSP)
Jeżeli opinia KP jest negatywny, wówczas decyzja również może być negatywna. Wtedy organizator ma prawo wnieść odwołanie do SKO (art. 129 kpa) w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu decyzyjnego (np. starosty)

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2013, 18:47:31 »
Decyzja na podstawie opinii będzie pozytywna, tylko co z kosztami udziału w zabezpieczeniu zastępu JRG? Czy opinia powinna narzucać udział danego zastępu, czy powinna tylko określać siły i środki np.: Zabezpieczenie imprezy w co najmniej 2 zastępy straży pożarnej, w liczbie co najmniej 12 strażaków, wyposażone w co najmniej 2 samochody gaśnicze "średnie, o minimalnych parametrach jak dla samochodu pożarniczego GBA 2,5/16. W przypadku gdyby wyglądała tak : Zabezpieczenie imprezy w co najmniej 2 zastępy straży pożarnej, w liczbie co najmniej 12 strażaków, wyposażone w co najmniej 2 samochody gaśnicze "średnie, o minimalnych parametrach jak dla samochodu pożarniczego GBA 2,5/16 w tym jeden zastęp gaśniczy z JRG X - to w tym momencie narzucamy organizatorowi współpracę z konkretną JRG.
Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, ale chodzi mi o to czy opinia KP powinna wskazywać konkretną JRG czy też konkretną jednostkę ochrony przeciwpożarowej.  Wskazując w opinii konkretną JRG, komendant otwiera furtkę JRG do "wywindowania" ceny za takie zabezpieczenie. Bo jeśli organizator nie zgodzi się z ceną zaproponowaną przez JRG i nie podpisze porozumienia z JRG,  to nie spełni minimum narzuconego w opinii KP. A tym samym impreza może się nie odbyć:)
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2013, 08:43:28 »
Po pierwsze, to zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej wydaje nie starosta jak było wcześniej błędnie podane a wójt, burmistrz lub prezydent miasta po przedłożeniu przez organizatora stsownych opinii - w tym m.in. opinii komendata powiatowego PSP - opinia nie ma formy władczej, więc nie ma od niej odwołania (odwołania do SKO przysługuje na zezwolenie lub jego brak wydawane przez j.w);
Po drugie nie weiem jak się praktykuje w dużych miastach na dużych imprezach masowych, ale na "prowincji" komendant wyznacza w opinii zabezpieczenie np. w formie 1 zastępu co najmniej średniego - jezeli jest to na terenie miasta powiatowego to dysponowane jest JRG (bez żadnych profitów itp.) a jezeli w innej częsci powiatu to OSP z danej gminy.
Jak się orientuję, to jedynym "dobrem" danego zastępu jest zaliczony wyjazd do zdarzenia. 

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2013, 11:18:14 »
Mnie interesuje ten problem z innej strony, a mianowicie sporządzanie informacji po takim zabezpieczeniu imprezy, tej rzeczywiście masowej i tej rzekomo masowej [ procesja Bożego Ciała, procesja Drogi Krzyżowej, wyścigu i rajdu rowerowego, biesiady kapelnianej, dnia winogrona, dożynek gminnych, dnia ziemniaka, meczu 6-tej ligi piłkarskiej, itd.].

Jak określacie informacje dotyczące: godziny zauważenia, godziny i sposobu zgłoszenia, lokalizacji, kto zgłaszał. Jeśli jest to MZ to jak wygląda wyjazd, jakie było zagrożenie, zamiar taktyczny, jak usunięto zagrożenie, komu przekazano teren, kto kierował działaniami. Na koniec, kto dał zgodę na przeprowadzenie imprezy, skoro stwarzała zagrożenie.

Temat ten przerabiałem na okoliczność uszkodzenia samochodu bojowego [na szczęście bez wypadku strażaka].

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2013, 12:21:58 »
Mnie interesuje ten problem z innej strony, a mianowicie sporządzanie informacji po takim zabezpieczeniu imprezy, tej rzeczywiście masowej i tej rzekomo masowej [ procesja Bożego Ciała, procesja Drogi Krzyżowej, wyścigu i rajdu rowerowego, biesiady kapelnianej, dnia winogrona, dożynek gminnych, dnia ziemniaka, meczu 6-tej ligi piłkarskiej, itd.].

Jeżeli chodzi o jednostki OSP, które wyjeżdżają na tego typu imprezy reguluje to Zarządzenie Wójta. Pojazdy mogą za zgodą p. Wójt lub na polecenie p. Wójt (pismo, ustnie) być wykorzystywane oprócz wyjazdów do działań ratowniczo-gaśniczych, zawodów, ćwiczeń, pokazów do przewozu członków OSP na uroczystości państwowe, kościelne, samorządowe w przypadkach losowych, udzielania pomocy instytucjom i organizacjom społecznym lub w innych.


Jak określacie informacje dotyczące: godziny zauważenia, godziny i sposobu zgłoszenia, lokalizacji, kto zgłaszał. Jeśli jest to MZ to jak wygląda wyjazd, jakie było zagrożenie, zamiar taktyczny, jak usunięto zagrożenie, komu przekazano teren, kto kierował działaniami. Na koniec, kto dał zgodę na przeprowadzenie imprezy, skoro stwarzała zagrożenie.

Temat ten przerabiałem na okoliczność uszkodzenia samochodu bojowego [na szczęście bez wypadku strażaka].

Wyjazd zastępu na zabezpieczenie imprez masowych nie jest traktowany jako działania ratownicze (patrz informacja ze zdarzenia).

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2013, 12:38:20 »
A ja nadal nie wiem czy KP może w opinii wskazać konkretną JRG do zabezpieczenia imprezy masowej. Jak rozliczane jest takie zabezpieczenie.  Mam jeszcze jedno pytanie: Definicja "sił i środków". Czy w jakiejś ustawie, rozporządzeniu czy też instrukcji jest napisane co to właściwie są "siły i środki"? Czy ktoś zna szczegółową definicję tego wyrażenia? Szukałem w sieci i różnych publikacjach i nie znalazłem. Czy ktoś może podać dokładną definicję SIS ?
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2013, 12:46:41 »
A ja nadal nie wiem czy KP może w opinii wskazać konkretną JRG do zabezpieczenia imprezy masowej. Jak rozliczane jest takie zabezpieczenie.  Mam jeszcze jedno pytanie: Definicja "sił i środków". Czy w jakiejś ustawie, rozporządzeniu czy też instrukcji jest napisane co to właściwie są "siły i środki"? Czy ktoś zna szczegółową definicję tego wyrażenia? Szukałem w sieci i różnych publikacjach i nie znalazłem. Czy ktoś może podać dokładną definicję SIS ?

Cytuj
Używając sformułowania siły i środki mamy na myśli ludzi, samochody, sprzęt ratowniczy oraz środki (np. gaśnicze) niezbędne do prowadzenia skutecznych działań ratowniczych.

http://www.kmpsp.wroclaw.pl/index.php?str=sily_srodki

wiki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_i_%C5%9Brodki

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2013, 13:05:45 »
to znalazłem:) jestem ciekaw czy wyrażenie siły i środki w odniesieniu do ochrony przeciwpożarowej to jakaś konkretna regułka-poparta np. rozporządzeniem czy to tylko właśnie umowna kwestia że SIS to: ludzie, samochody, sprzęt ratowniczy oraz środki gaśnicze. W oparciu o to co wiemy, przy wystawianiu opinii KP ma zaopiniować niezbędną ilość SIS potrzebną do zabezpieczenia danej imprezy czyli ma wydać opinię na temat ilości Ludzi (strażaków), samochodów, sprzętu ratowniczego oraz środków gaśniczych. Dla mnie jest to informacja że nie może w swojej opinii zasugerować-nakazać aby w zabezpieczeniu wzięła udział jakaś konkretna jednostka ochrony przeciwpożarowej. To organizator chyba powinien na podstawie opinii wybrać sobie podmiot z którym chce współpracować.
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 28, 2013, 13:13:52 »
to znalazłem:) jestem ciekaw czy wyrażenie siły i środki w odniesieniu do ochrony przeciwpożarowej to jakaś konkretna regułka-poparta np. rozporządzeniem czy to tylko właśnie umowna kwestia że SIS to: ludzie, samochody, sprzęt ratowniczy oraz środki gaśnicze. W oparciu o to co wiemy, przy wystawianiu opinii KP ma zaopiniować niezbędną ilość SIS potrzebną do zabezpieczenia danej imprezy czyli ma wydać opinię na temat ilości Ludzi (strażaków), samochodów, sprzętu ratowniczego oraz środków gaśniczych. Dla mnie jest to informacja że nie może w swojej opinii zasugerować-nakazać aby w zabezpieczeniu wzięła udział jakaś konkretna jednostka ochrony przeciwpożarowej. To organizator chyba powinien na podstawie opinii wybrać sobie podmiot z którym chce współpracować.

Zgodnie z roz. o ksrg, to Komendant powiatowy decyduje o:

Cytuj
Rozdział 2
Organizacja ksrg na obszarze powiatu, województwa i kraju
§ 4. 1. Organizacja ksrg przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, na obszarze powiatu, obejmuje w szczególności:
1)   opracowanie analiz zagrożeń oraz analiz zabezpieczenia operacyjnego;
2)   opracowanie powiatowego planu ratowniczego;
3)   ustalenie sieci podmiotów ksrg i ich obszarów chronionych;
4)   aktualizację danych dotyczących gotowości operacyjnej i podwyższonej gotowości operacyjnej;
5)   ustalenie metod powiadamiania w sytuacji wystąpienia nagłego lub nadzwyczajnego zagrożenia;
6)   przemieszczanie sił i środków ksrg do czasowych miejsc stacjonowania;
7)   ustalenie zasad powiadamiania, alarmowania i współdziałania podmiotów podczas działań ratowniczych;
8   wdrożenie systemu dysponowania sił i środków do działań ratowniczych.

Cytuj
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 sierpnia 2009 r. w sprawie zakresu instrukcji postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w miejscu i w czasie imprezy masowej

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20091351113

Instrukcja do wydawania opinii imprezach masowych przez PSP.

http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=33855
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2013, 13:53:04 wysłana przez grzela »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 29, 2013, 21:20:25 »
A ja nadal nie wiem czy KP może w opinii wskazać konkretną JRG do zabezpieczenia imprezy masowej.
Widzisz, nas zwykłych ludzi prawo ogranicza z jednej strony: co nie jest zabronione, to jest dozwolone. Natomiast KP jako poniekąd urzędnik państwowy przy wydawaniu decyzji jest ograniczony z dwóch stron - ma określone nie tylko czego zrobić nie może, ale również co może. I na tym bym się skupił - jeśli walczysz o to żeby nie było takiego monopolu, to wystosuj pismo do KP z zapytaniem na jakiej podstawie wyznacza do realizacji zabezpieczenia konkretną JRG, skoro tak samo może ją zabezpieczyć zastęp z OSP.

Jak rozliczane jest takie zabezpieczenie.
Ja pojęcia nie mam - PSP nie może z tego co wiem prowadzić działalności zarobkowej.

Mnie sytuacja ogólnie dziwi - wszędzie nie tylko słychać, ale i widać że są problemy ze stanami osobowymi na JRG, że się wali nadgodziny, że jest problem z zabezpieczeniem obszaru chronionego bez współudziału OSP, a tu taki kwiatek: ktoś (KP) celowo osłabia operacyjnie PSP na czas trwania imprezy... U mnie to jest nie do pomyślenia - imprezy masowe zabezpieczają OSP, nigdy JRG, bo one w tym czasie mają swoje rejony do zabezpieczenia.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 29, 2013, 22:04:50 »
PSP ma utworzony fundusz wsparcia :D :D
U mnie zabezpieczenia robione są poprzez zastęp z JRG (głównie na mieście) lub też przez zastęp OSP KSRG poza miastem. Wszystkie strony raczej są zadowolone...
EGO = 1 / wiedza

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 29, 2013, 23:11:11 »
Komendant w swojej opinii może tylko (jeżeli uzna, że SIS zaproponowane przez organizatora imprezy masowej są niewystarczające) narzucić udział zastępu gaśniczego pozostawiając organizatorowi pełną wolę w zakresie wyboru konkretnego podmiotowi spoza PSP - PSP nie może świadczyć usług i ciężko uzasadnić dysponowanie do takiej imprezy zastępów PSP.
Jak napisał @Radhezz art. 7 konstytucji jasno określa co mogą organy administracji, a takim jest komendant powiatowy (miejski).
Reasumując komendanci nie mogą wskazywać konkretnej JRG na zabezpieczenie w wydawanej przez siebie opinii.
Si vis pacem, para bellum

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 30, 2013, 10:47:26 »
Mnie sytuacja ogólnie dziwi - wszędzie nie tylko słychać, ale i widać że są problemy ze stanami osobowymi na JRG, że się wali nadgodziny, że jest problem z zabezpieczeniem obszaru chronionego bez współudziału OSP, a tu taki kwiatek: ktoś (KP) celowo osłabia operacyjnie PSP na czas trwania imprezy... U mnie to jest nie do pomyślenia - imprezy masowe zabezpieczają OSP, nigdy JRG, bo one w tym czasie mają swoje rejony do zabezpieczenia.

U nas na zabezpieczenie meczu piłkarskiego jeżdżą strażacy nie pełniący w danym dniu służby.
Z zabezpieczenia meczu jest sporządzana informacja ze zdarzenia. Czas trwania akcji = ilości wypracowanych nadgodzin.
Nikt nie osłabia PB.
Zdarza się, że ze na zabezpieczenie meczu piłkarskiego jeżdżą strażacy pełniący służbę, ale dzieje się to w większych miastach (patrz kilka JRG).

Komendant w swojej opinii może tylko (jeżeli uzna, że SIS zaproponowane przez organizatora imprezy masowej są niewystarczające) narzucić udział zastępu gaśniczego pozostawiając organizatorowi pełną wolę w zakresie wyboru konkretnego podmiotowi spoza PSP - PSP nie może świadczyć usług i ciężko uzasadnić dysponowanie do takiej imprezy zastępów PSP.
Jak napisał @Radhezz art. 7 konstytucji jasno określa co mogą organy administracji, a takim jest komendant powiatowy (miejski).
Reasumując komendanci nie mogą wskazywać konkretnej JRG na zabezpieczenie w wydawanej przez siebie opinii.

Tu nie masz racji. Zgodnie z ustawą o PSP art. 13 pkt. 6.

Cytuj
6.   Do zadań komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej należy:

1)   kierowanie komendą powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej;
2)   organizowanie jednostek ratowniczo-gaśniczych;
3)   organizowanie na obszarze powiatu krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;
4)   dysponowanie oraz kierowanie siłami i środkami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu poprzez swoje stanowisko kierowania;
5)   kierowanie jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej z obszaru powiatu do akcji ratowniczych i humanitarnych poza granicę państwa, na podstawie wiążących Rzeczpospolitą Polską umów i porozumień międzynarodowych;
6)   analizowanie działań ratowniczych prowadzonych na obszarze powiatu przez podmioty krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;
7)   organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej;
8.   współdziałanie z komendantem gminnym ochrony przeciwpożarowej, jeżeli komendant taki został zatrudniony w gminie;
8a) współdziałanie z komendantem gminnym związku ochotniczych straży pożarnych;
9)   rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń;
10)   opracowywanie planów ratowniczych na obszarze powiatu;
11)   nadzorowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych;
12)   wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa;
13)   wstępne ustalanie przyczyn oraz okoliczności powstania i rozprzestrzeniania się pożaru oraz miejscowego zagrożenia;
14)   organizowanie szkolenia i doskonalenia pożarniczego;
15)   szkolenie członków ochotniczych straży pożarnych;
16)   inicjowanie przedsięwzięć w zakresie kultury fizycznej i sportu z udziałem podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu;
17)   wprowadzanie podwyższonej gotowości operacyjnej w komendzie powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej w sytuacji zwiększonego prawdopodobieństwa katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, których skutki mogą zagrozić życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, oraz w przypadku wystąpienia i utrzymywania się wzmożonego zagrożenia pożarowego.
7. Do zadań komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej ponadto należy:
1)   współdziałanie z zarządem oddziału powiatowego związku ochotniczych straży pożarnych;
2)   przeprowadzanie inspekcji gotowości operacyjnej ochotniczych straży pożarnych na obszarze powiatu, pod względem przygotowania do działań ratowniczych;
3)   realizowanie zadań wynikających z innych ustaw.

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 30, 2013, 11:56:01 »
organizator na podstawie artykułu 106 kodeksu postępowania administracyjnego złożył zażalenie na wydaną opinię. Uzasadnił zażalenie m.in., tym że od 4 lat nie zmienił się obiekt na którym odbywa się impreza, nie zmieniła przewidywana ilość uczestników imprezy, nie ma pokazu pirotechnicznego-a opinia w stosunku do poprzednich lat się zmieniła. W uzasadnieniu jest również napisane: "wskazanie konkretnej Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej, stawia organizatorów imprezy masowej w niezręcznej sytuacji ze względu na konieczność poniesienia kosztów związanych z zabezpieczeniem imprezy przez konkretną Jednostkę. Dana Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wskazana w opinii Komendanta Powiatowego ma możliwość zawyżenia ceny świadczonych usług ze względu na monopol związany ze świadczeniem usług na rzecz organizatora imprezy. Według naszej oceny opinia narusza powszechnie przyjęte normy moralne, dotyczące wolnego rynku".
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 30, 2013, 11:56:15 »
@grzela
Ja bym polemizował. Czy za zabezpieczenie imprezy odpowiada komendant, czy organizator? Z podanego przepisu Ustawy o PSP nie wynika, aby było to zadanie komendanta.
To w gestii organizatora jest "załatwienie" sobie zastępu gaśniczego - niech zapłaci ochotnikom albo jakiejś zakładówce.
Inną kwestią jest sytuacja, kiedy organizator zwróci się z prośbą do komendanta o obstawę zastępem PSP. Tutaj jak najbardziej komendant ma prawo wysłać dowolną jednostkę.
U nas jest tak, że na zabezpieczenie imprezy masowej jedzie zastęp będący w danym dniu w służbie (i to jest uważam patologia  :gwiazdki:) - osłabiony zostaje ich rejon działania.
Si vis pacem, para bellum

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 30, 2013, 12:33:30 »
@grzela
Ja bym polemizował. Czy za zabezpieczenie imprezy odpowiada komendant, czy organizator? Z podanego przepisu Ustawy o PSP nie wynika, aby było to zadanie komendanta.
To w gestii organizatora jest "załatwienie" sobie zastępu gaśniczego - niech zapłaci ochotnikom albo jakiejś zakładówce.
Inną kwestią jest sytuacja, kiedy organizator zwróci się z prośbą do komendanta o obstawę zastępem PSP. Tutaj jak najbardziej komendant ma prawo wysłać dowolną jednostkę.
U nas jest tak, że na zabezpieczenie imprezy masowej jedzie zastęp będący w danym dniu w służbie (i to jest uważam patologia  :gwiazdki:) - osłabiony zostaje ich rejon działania.

Pytanie nie dotyczyło, kto zabezpiecza imprezę masową, tylko kto wyznacza sis na zabezpieczenie imprezy masowej?

Wszystko zależy, co jest zapisane w instrukcji postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w miejscu i w czasie imprezy masowej.
Jeżeli właściciel, zarządca obiektu wpisał sobie w instrukcji w porozumieniu z komendantem, że ma to być JRG 1,2,3,4, OSP, ZSR, to tak będzie.
 

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2013, 12:40:25 »
Granders - organizator rozjechał się z rzeczywistością, gdyż w związku z zabezpieczeniem imprezy przez zastęp PSP żadnych kosztów nie poniesie; sprawa moim zdaniem ma drugie dno - ktoś coś traci i to go boli;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2013, 12:46:20 »
Granders - organizator rozjechał się z rzeczywistością, gdyż w związku z zabezpieczeniem imprezy przez zastęp PSP żadnych kosztów nie poniesie; sprawa moim zdaniem ma drugie dno - ktoś coś traci i to go boli;

Nie tak do końca. Komendy PSP, które utworzyły sobie tzw. Fundusze Wsparcia mogą kasować organizatora imprezy masowej za zabezpieczenie.

Cytuj
USTAWA z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej

Art. 1. W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:

1) po art. 19d dodaje się art. 19e-19l w brzmieniu:

"Art. 19e. Tworzy się Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej, zwany dalej "Funduszem", składający się z funduszy: centralnego, wojewódzkich i szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Art. 19f. Fundusz jest państwowym funduszem celowym.

Art. 19g. Środki finansowe uzyskane przez Państwową Straż Pożarną z wpływów uzyskanych w trybie i na warunkach określonych w art. 19b-19d zgodnie z zawartymi umowami lub porozumieniami przez:

1) Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - są przychodami funduszu centralnego;

2) komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej lub nadzorowanych przez nich komendantów powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej - są przychodami funduszy wojewódzkich;

3) komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej - są przychodami funduszy szkół Państwowej Straży Pożarnej.


Art. 19h. Środki Funduszu mogą być przeznaczone na:

1) pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych;

2) pokrywanie kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, a także na zakup niezbędnych na ich potrzeby towarów i usług;

3) pokrywanie wydatków na potrzeby służby w zakresie, o którym mowa w art. 35 ust. 9;

4) cele statutowe szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Art. 19i. Środkami Funduszu dysponują:

1) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - w zakresie funduszu centralnego;

2) komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej - w zakresie funduszy wojewódzkich obejmujących komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej oraz nadzorowane komendy powiatowe (miejskie) Państwowej Straży Pożarnej;

3) komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej - w zakresie funduszy szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Art. 19j. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sporządza łączny plan finansowy i łączne sprawozdanie finansowe Funduszu.

Art. 19k. Zmiany kwot przychodów i kosztów Funduszu ujętych w planie finansowym Funduszu oraz przeniesienia wydatków pomiędzy poszczególnymi pozycjami planu dokonuje dysponent środków Funduszu.

Art. 19l. Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu oraz tryb i terminy sporządzania jego planów i sprawozdań finansowych, a także warunki i tryb przeznaczania przez komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej środków funduszy wojewódzkich na nadzorowane przez nich komendy powiatowe (miejskie) Państwowej Straży Pożarnej, uwzględniając postanowienia umów i porozumień oraz racjonalne gospodarowanie środkami.";

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2010,nr,239/poz,1589,ustawa-o-zmianie-ustawy-o-panstwowej-strazy-pozarnej.html#

Ustawa o PSP

Cytuj
Rozdział 2a Zasady finansowania Państwowej Straży Pożarnej
Art. 19a.
1.   Koszty związane z funkcjonowaniem Państwowej Straży Pożarnej są pokrywane z budżetu państwa.
2.   Koszty funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej na obszarze powiatu są pokrywane z dotacji celowej budżetu państwa.
Art. 19b.
W pokrywaniu części kosztów funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej mogą uczestniczyć:

1)   gmina, powiat lub samorząd województwa;
2)   organizatorzy imprez masowych.
Art. 19c.
Wykonywanie zadań zleconych szkołom Państwowej Straży Pożarnej przez osoby prawne lub fizyczne, wykraczających poza zakres ustawowych zadań, jest finansowane przez właściwego zleceniodawcę na podstawie zawartej umowy.
Art. 19d.
Osoby prawne lub fizyczne mogą uczestniczyć w ponoszeniu kosztów budowy strażnic, ich wyposażenia i utrzymania.

Cytuj
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111590952

organizator na podstawie artykułu 106 kodeksu postępowania administracyjnego złożył zażalenie na wydaną opinię. Uzasadnił zażalenie m.in., tym że od 4 lat nie zmienił się obiekt na którym odbywa się impreza, nie zmieniła przewidywana ilość uczestników imprezy, nie ma pokazu pirotechnicznego-a opinia w stosunku do poprzednich lat się zmieniła. W uzasadnieniu jest również napisane: "wskazanie konkretnej Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej, stawia organizatorów imprezy masowej w niezręcznej sytuacji ze względu na konieczność poniesienia kosztów związanych z zabezpieczeniem imprezy przez konkretną Jednostkę. Dana Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wskazana w opinii Komendanta Powiatowego ma możliwość zawyżenia ceny świadczonych usług ze względu na monopol związany ze świadczeniem usług na rzecz organizatora imprezy. Według naszej oceny opinia narusza powszechnie przyjęte normy moralne, dotyczące wolnego rynku".

Ciekawy jestem kilku spraw:

Zgodnie z Ustawą o PSP, aby organizator imprezy masowej mógł zapłacić PSP za zabezpieczenie imprezy masowej musi podpisać umowę lub porozumienie.
1. Jaką umowę lub porozumienie ma podpisany wspomniany przez Ciebie organizator imprezy masowej?
2. Na jakiej podstawie JRG wystawia cennik za swoje usługi?
3. Jakie będzie rozstrzygnięcie postępowania administracyjnego?

 
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2013, 13:17:14 wysłana przez grzela »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 30, 2013, 13:26:26 »
grzela - mogą; nie ma takiej możliwości, żeby zmusić organizatora imprezy masowej do zasilenia funduszu wsparcia, tak samo jak nie ma możliwości zmuszenia samorządu do zasilania tego funduszu; to wszystko jest dobrowolne; utworzenie funduszu wsparcia tylko umożliwiło gromadzenie na nim środków od samorządów i organizatorów imprez masowych, ale nie zapewnia tego; będą chcieli to dadzą; dlatego twierdzę, że wyznaczenie zastępu z PSP nie stwarza po stronie organizatora kosztów koniecznych do poniesienia; PSP nie może domagać się zapłaty - pokrycie kosztów funkcjonowania PSP może być tylko dobrowolne; problem moim zdaniem leży gdzie indziej, ale kol. Granders wszystkiego nam nie napisze, gdyż jak można się domyślać reprezentuje stronę zainteresowaną;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 30, 2013, 13:32:20 »
grzela - mogą; nie ma takiej możliwości, żeby zmusić organizatora imprezy masowej do zasilenia funduszu wsparcia, tak samo jak nie ma możliwości zmuszenia samorządu do zasilania tego funduszu; to wszystko jest dobrowolne; utworzenie funduszu wsparcia tylko umożliwiło gromadzenie na nim środków od samorządów i organizatorów imprez masowych, ale nie zapewnia tego; będą chcieli to dadzą; dlatego twierdzę, że wyznaczenie zastępu z PSP nie stwarza po stronie organizatora kosztów koniecznych do poniesienia; PSP nie może domagać się zapłaty - pokrycie kosztów funkcjonowania PSP może być tylko dobrowolne; problem moim zdaniem leży gdzie indziej, ale kol. Granders wszystkiego nam nie napisze, gdyż jak można się domyślać reprezentuje stronę zainteresowaną;

Dlatego napisałem, że mogą, a nie kasują, oczywiście spełniając warunki zapisane w ustawie (umowa, porozumienie).

Nie pasuje mi to stwierdzenie:

Cytuj
Dana Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wskazana w opinii Komendanta Powiatowego ma możliwość zawyżenia ceny świadczonych usług ze względu na monopol związany ze świadczeniem usług na rzecz organizatora imprezy.

@Granders, albo nie jest do końca zorientowany w temacie, albo coś ukrywa  :fiuu:  :klol:


Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 31, 2013, 09:59:57 »
Jestem bardzo dobrze zorientowany w temacie-w tej sprawie akurat reprezentuje organizatora. To na mojej głowie spoczywa koordynacja zabezpieczenia medycznego i przeciwpożarowego(od strony organizatora) oraz podpisanie umów na świadczenie tych usług. W kwestii finansowej-JRG wyraźnie powiedziało że za zabezpieczenie życzą sobie konkretną stawkę która ma zostać wpłacona na fundusz wsparcia na mocy odrębnie podpisanego porozumienia. Komendant wskazuje w swojej opinii, swoją JRG która sobie sama ustala stawki za zabezpieczenie i ma wyłączność na to zabezpieczenie. Nie jest to monopol? Przecież moglibyśmy na zabezpieczenie imprezy wziąć jakąś OSP z KSRG i za darmo lub pół darmo mielibyśmy zabezpieczenie (osobiście nie jestem zwolennikiem żeby pracowano za darmo lub pół darmo, ale takie są realia że jest bardzo dużo jednostek które takie zabezpieczenie mogą zrobić za darmo lub po kosztach). A tutaj opinia narzuca nam udział konkretnej Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej w zabezpieczeniu. Od opinii w zasadzie nie można się odwołać, bo jest to opinia a nie decyzja. Dodatkowo jeszcze dochodzi kwestia, że to co jest napisane w opinii musi być spełnione, bo impreza może się nie odbyć lub zostać przerwana w trakcie-więc opinia dla nas jako organizatorów jest bardzo ważna i wiążąca. Dlatego też w trybie art.106 kpa złożyliśmy zażalenie na opinię którą otrzymaliśmy. Teraz czekamy na pismo zwrotne.
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 31, 2013, 10:42:17 »
przegięcie - PSP nie może domagać się zapłaty; zasilenie funduszu wsparcia może być tylko dobrowolne; nie można w umowie narzucać kosztów; jak dobrze sprawę poprowadzisz, to PSP zabezpieczy tą imprezę za "dziękuję" i może coś ktoś zrozumie:) organizator może zapłacić, ale nie ma takiego obowiązku; przedstawcie swoją wersję umowy i negocjujcie; tyle mogę Ci poradzić; jeżeli Komendant uważa, że konieczne jest zabezpieczenie przez konkretną jednostkę, to będzie musiał połknąć tą żabę, chyba, że jednak okaże się, że może to być dowolny zastęp;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 31, 2013, 11:11:53 »
Dzięki Lang :) zobaczymy jak się sprawa potoczy dalej.
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Opinia Komendanta Powiatowego PSP w sprawie imprezy masowej.
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 31, 2013, 13:59:20 »
Jestem bardzo dobrze zorientowany w temacie-w tej sprawie akurat reprezentuje organizatora. To na mojej głowie spoczywa koordynacja zabezpieczenia medycznego i przeciwpożarowego(od strony organizatora) oraz podpisanie umów na świadczenie tych usług. W kwestii finansowej-JRG wyraźnie powiedziało że za zabezpieczenie życzą sobie konkretną stawkę która ma zostać wpłacona na fundusz wsparcia na mocy odrębnie podpisanego porozumienia. Komendant wskazuje w swojej opinii, swoją JRG która sobie sama ustala stawki za zabezpieczenie i ma wyłączność na to zabezpieczenie. Nie jest to monopol? Przecież moglibyśmy na zabezpieczenie imprezy wziąć jakąś OSP z KSRG i za darmo lub pół darmo mielibyśmy zabezpieczenie (osobiście nie jestem zwolennikiem żeby pracowano za darmo lub pół darmo, ale takie są realia że jest bardzo dużo jednostek które takie zabezpieczenie mogą zrobić za darmo lub po kosztach). A tutaj opinia narzuca nam udział konkretnej Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej w zabezpieczeniu. Od opinii w zasadzie nie można się odwołać, bo jest to opinia a nie decyzja. Dodatkowo jeszcze dochodzi kwestia, że to co jest napisane w opinii musi być spełnione, bo impreza może się nie odbyć lub zostać przerwana w trakcie-więc opinia dla nas jako organizatorów jest bardzo ważna i wiążąca. Dlatego też w trybie art.106 kpa złożyliśmy zażalenie na opinię którą otrzymaliśmy. Teraz czekamy na pismo zwrotne.


W tak opisanej sytuacji proponuje pismo do KG w ostateczności prokurator.  :zamknij: