Autor Wątek: SGSP jako 2. kierunek - płatny?  (Przeczytany 6236 razy)

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« dnia: Maj 13, 2013, 20:25:57 »
Witam,
czy są tu osoby, które ukończyły bądź ukończą przed startem do SGSP jakieś studia I-go bądź II-go stopnia? Orientowaliście się jak wygląda Wasza sytuacja, co do możliwości darmowej nauki w SGSP? Mnie nikt nie jest w stanie udzielić jednoznaczniej odpowiedzi. W roku akademickim 2009/2010 rozpocząłem studia inżynierskie, ukończyłem je w lutym 2013 roku. Następnie zapisałem się na studia II-go stopnia, obecnie jestem na pierwszym semestrze. Na mojej uczelni powiedziano mi, że będę mógł studiować za darmo w SGSP, jeśli zrezygnuję z magisterki przed rozpoczęciem sesji. Jeśli natomiast ukończę studia II-go stopnia w przyszłym roku, to później nie będę mógł uczyć się za darmo na żadnym kierunku.
Czy ktoś zorientowany może się wypowiedzieć? Może przedstawicie swoją sytuację? W Ministerstwie Nauki nie potrafili udzielić konkretnej informacji. Jutro będę rozmawiał jeszcze z paniami z rekrutacji w SGSP, ale jakoś po akcji w SAPSP w  Poznaniu nie mam do nich zaufania.

Pozdrawiam

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2013, 23:00:12 »
Witam,
czy są tu osoby, które ukończyły bądź ukończą przed startem do SGSP jakieś studia I-go bądź II-go stopnia? Orientowaliście się jak wygląda Wasza sytuacja, co do możliwości darmowej nauki w SGSP? Mnie nikt nie jest w stanie udzielić jednoznaczniej odpowiedzi. W roku akademickim 2009/2010 rozpocząłem studia inżynierskie, ukończyłem je w lutym 2013 roku. Następnie zapisałem się na studia II-go stopnia, obecnie jestem na pierwszym semestrze. Na mojej uczelni powiedziano mi, że będę mógł studiować za darmo w SGSP, jeśli zrezygnuję z magisterki przed rozpoczęciem sesji. Jeśli natomiast ukończę studia II-go stopnia w przyszłym roku, to później nie będę mógł uczyć się za darmo na żadnym kierunku.
Czy ktoś zorientowany może się wypowiedzieć? Może przedstawicie swoją sytuację? W Ministerstwie Nauki nie potrafili udzielić konkretnej informacji. Jutro będę rozmawiał jeszcze z paniami z rekrutacji w SGSP, ale jakoś po akcji w SAPSP w  Poznaniu nie mam do nich zaufania.

Pozdrawiam
Witaj, mam taką samą sytuacje. Możemy bezpłatnie zacząć studia w SGSP S1. Ustawa o płatnym drugim kierunku obowiązuje od pażdziernika 2012 (od tego czasu są naliczane pkt ECTS-210pkt na S1). Ty zacząłeś w 2009 więc prawo nie działa wstecz więc nie jesteś objęty tą ustawą i tym samym masz jeszcze do wykorzystania 210 PKT ECTS na S1. Jeżeli teraz będziesz kontynuował magisterkę i uzyskasz zaliczenia to będą Ci zabierane PKT ECTS przyznane na MGR( jest ich 90) czyli 30 pkt za wszystkie przedmioty z jednego semestru. Jeżeli np wykorzystasz 60 pkt na swojej uczelni  z magisterki i dostaniesz się na SGSP to zostanie Ci 30pkt na SGSP  na magisterce. Jeżeli zostałbyś na magisterce na SGSP to musiałbyś wykupić te 60 pkt które wykorzystałeś na swojej uczelni. Mam nadzieję że w miarę to wytłumaczyłem:)
Przydatny link http://www.nauka.gov.pl/index.php?id=2531

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 13, 2013, 23:07:14 »
Paniom z Twojego dziekanatu chodziło o to że jeżeli teraz zrezygnujesz to magisterkę na SGSP też byś miał za darmo. NIe jest prawdą że po MGR nie mógłbyś nigdzie zacząć studiów. Miałbyś wtedy S1 za darmo a za S2 musiałbyś płacić. Ja dzwoniłem do MNiSW i uzyskałem bardzo konkretną odpowiedz. Pani z dziekanatu SGSP od razu powiedziała że w moim przypadku będę płacił 22 tys za każdy rok jeżeli nie będę w 10% najlepszych studentów. Ta pani oczywiście mijała się z prawdą. Pozdrawiam

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2013, 23:09:17 »
tak a propo:) Masz dobrze zdaną maturę? czy startujesz za rok? Bo to już będzie nasze ostatnie podejście niestety:/

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2013, 23:20:22 »
Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Za rok poprawiam maturę. W tym roku miałem zamiar startować do SAPSP ale zrobili co zrobili...
Pani z dziekanatu na mojej uczelni powiedziała mi dokładnie to co napisałem - jeśli skończę teraz magisterkę - będzie ona liczona jako drugi kierunek i już nie będę mógł zacząć nic za darmo (chyba, że będę w tych 10% najlepszych). Z tego co czytam w internecie wywnioskowałem dokładnie to co Ty - mam pule punktów, z której część wykorzystam na magisterkę, a reszta zostanie na inżynierkę w SGSP. Jednak podobno tak to nie działa. Oczywiście, wybór typu: magisterka albo inżynierka plus magisterka jest dla mnie nielogiczny.

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2013, 23:28:41 »
Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Za rok poprawiam maturę. W tym roku miałem zamiar startować do SAPSP ale zrobili co zrobili...
Pani z dziekanatu na mojej uczelni powiedziała mi dokładnie to co napisałem - jeśli skończę teraz magisterkę - będzie ona liczona jako drugi kierunek i już nie będę mógł zacząć nic za darmo (chyba, że będę w tych 10% najlepszych). Z tego co czytam w internecie wywnioskowałem dokładnie to co Ty - mam pule punktów, z której część wykorzystam na magisterkę, a reszta zostanie na inżynierkę w SGSP. Jednak podobno tak to nie działa. Oczywiście, wybór typu: magisterka albo inżynierka plus magisterka jest dla mnie nielogiczny.
Nie, źle rozumiesz. Na inżynierkę masz oddzielna liczpę pkt ECTS i na magisterkę masz oddzielną. Na inżynierkę jeszcze nie wykorzystałeś tych pkt ECTS bo zacząłeś studia przed wejściem ustawy  natomiast na mgr już zacząłeś wykorzystywać pkt ECTS które masz przydzielone bo zacząłeś ją jak ustawa już weszła w życie.

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2013, 23:41:59 »
Jutro zadzwonię do tej rekrutacji a później do MSW i zobaczymy co powiedzą.

Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2013, 12:30:33 »
a czy aby napewno magisterka jest traktowana jako drugi kierunek  ? przecież to kontynuacja nauczania. Jak sama nazwa wskazuje są to studia uzupełniające i bankowo nie jesteś na pierwszym semestrze tylko na czwartym... chyba że zmieniłeś kierunek hmm. Z punktami ECTS się zgadza że na I stopniu uzyskuje się dana pule, a na II jest kolejna ale czy ma to jakieś znaczenie ?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2013, 13:29:40 »
"Student ma prawo bez wnoszenia opłat do korzystania z zajęć, za które może uzyskać na studiach:

    pierwszego stopnia co najmniej 180 punktów ECTS,
    studiów drugiego stopnia – co najmniej 90 punktów ECTS,
    jednolitych studiów magisterskich – co najmniej 300 punktów ECTS
w systemie studiów pięcioletnich oraz 360 punktów ECTS w systemie studiów sześcioletnich."

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline bond07

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2013, 15:13:14 »
BartekOsa też jestem w takiej samej sytuacji, i rozważam spróbować za rok startować do SGSP, ale nie wiem czy bezpłatne studiowanie będzie możliwe.  Na jednym forum znalazłem info, że za studia inżynierskie też nam naliczą punkty ECTS dlatego, że nie zostały one ukończone przed 1 październikiem 2012. Magisterskie są chyba liczone jako oddzielny kierunek bo, jak pytałem u mnie na uczelni to powiedzieli mi że jeśli chciałbym teraz studiować 2 kierunki na II stopniu to drugi  będzie płatny pomimo tego że jeden kierunek to kontynuacja studiów I stopnia  :gwiazdki:

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2013, 15:31:30 »
a czy aby napewno magisterka jest traktowana jako drugi kierunek  ? przecież to kontynuacja nauczania. Jak sama nazwa wskazuje są to studia uzupełniające i bankowo nie jesteś na pierwszym semestrze tylko na czwartym... chyba że zmieniłeś kierunek hmm. Z punktami ECTS się zgadza że na I stopniu uzyskuje się dana pule, a na II jest kolejna ale czy ma to jakieś znaczenie ?
Magisterka nie jest traktowana jako drugi kierunek, a tak jak mówisz jako kontynuacja po S1. Przejęzyczyłeś się bo idąc na mgr jesteś na 7 lub na 8 semestrze( lic lub inż).

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 14, 2013, 15:34:52 »
a czy aby napewno magisterka jest traktowana jako drugi kierunek  ? przecież to kontynuacja nauczania. Jak sama nazwa wskazuje są to studia uzupełniające i bankowo nie jesteś na pierwszym semestrze tylko na czwartym... chyba że zmieniłeś kierunek hmm. Z punktami ECTS się zgadza że na I stopniu uzyskuje się dana pule, a na II jest kolejna ale czy ma to jakieś znaczenie ?
Ma znaczenie bo ECTSów  które przysługują Ci na mgr nie możesz wykorzystać na inżynierskie.

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 14, 2013, 15:47:05 »
BartekOsa też jestem w takiej samej sytuacji, i rozważam spróbować za rok startować do SGSP, ale nie wiem czy bezpłatne studiowanie będzie możliwe.  Na jednym forum znalazłem info, że za studia inżynierskie też nam naliczą punkty ECTS dlatego, że nie zostały one ukończone przed 1 październikiem 2012. Magisterskie są chyba liczone jako oddzielny kierunek bo, jak pytałem u mnie na uczelni to powiedzieli mi że jeśli chciałbym teraz studiować 2 kierunki na II stopniu to drugi  będzie płatny pomimo tego że jeden kierunek to kontynuacja studiów I stopnia  :gwiazdki:.
Studiowanie na SGSP jeżeli zacząłeś studia pierwszego stopnia w 2009 (ja też w tym roku zacząłem) będzie całkowicie bezpłatne ponieważ dopiero od 2012 weszła ustawa od tej daty naliczane są pkt. Prawo nie działa wstecz! Liczy się data rozpoczęcia studiów.
Chcesz zacząć studia na II stopnia kiedy już ustawa jest wdrożona-czyli na studia uzupełniające masz jedną pulę pkt żeby bezpłatnie zrobić jednego mgr'a, za drugiego musisz zapłacić.

Offline bond07

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2013, 16:15:54 »
Ja byłem na studiach inżynierskich i jeden semestr studiowałem po 1 październiku 2012, a I stopień skończyłem w styczniu 2013 to chyba te ECTS-y mogą mi naliczyć.

Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 14, 2013, 21:28:58 »
a czy aby napewno magisterka jest traktowana jako drugi kierunek  ? przecież to kontynuacja nauczania. Jak sama nazwa wskazuje są to studia uzupełniające i bankowo nie jesteś na pierwszym semestrze tylko na czwartym... chyba że zmieniłeś kierunek hmm. Z punktami ECTS się zgadza że na I stopniu uzyskuje się dana pule, a na II jest kolejna ale czy ma to jakieś znaczenie ?
Magisterka nie jest traktowana jako drugi kierunek, a tak jak mówisz jako kontynuacja po S1. Przejęzyczyłeś się bo idąc na mgr jesteś na 7 lub na 8 semestrze( lic lub inż).
masz racje. pojechałem po latach a nie semestrach :P

a co do punktów ECTS to juz jasne :)

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 14, 2013, 21:45:58 »
Dzwoniłem dzisiaj do SGSP. Z rekrutacji odesłali mnie do dziekanatu (bo nie wiedzą jak to działa). Pani w dziekanacie również nie ma pojęcia i może mi powiedzieć za rok, jak już takie osoby jak my skończą pierwszy rok i będzie lub nie będzie od nich wymagana opłata.

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 14, 2013, 22:08:43 »
Dzwoniłem dzisiaj do SGSP. Z rekrutacji odesłali mnie do dziekanatu (bo nie wiedzą jak to działa). Pani w dziekanacie również nie ma pojęcia i może mi powiedzieć za rok, jak już takie osoby jak my skończą pierwszy rok i będzie lub nie będzie od nich wymagana opłata.
Troche za póżno ta informacja będzie... 22tys za rok drogą nie chodzi. Siedzą w tym dziekanacie i nic nie wiedzą! Dupy się nie chce im ruszyć a za to przecież mają płacone. Jakoś mój dziekanat może mieć bardzo szczegółową wiedzę na ten temat.

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 14, 2013, 22:16:42 »
Co do tych 22 tys. Powiedziałem o tym Pani z dziekanatu, że otrzymałeś wcześniej takie info. Była wręcz w szoku, że ktoś w ogóle podał taką informację i skąd wziął tę kwotę.

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 14, 2013, 22:34:53 »
Co do tych 22 tys. Powiedziałem o tym Pani z dziekanatu, że otrzymałeś wcześniej takie info. Była wręcz w szoku, że ktoś w ogóle podał taką informację i skąd wziął tę kwotę.
Pani z dziekanatu SGSP oczywiście podała mi taką kwotę. Dzwoniłem bodajże 2 tyg temu w poniedziałek z pytaniem o drugi kierunek (taka sama sytuacja co Twoja) Kobitka powiedział mi że na pewno będzie płatny (co nie jest prawdą). A na moje pytanie ile takie studia kosztują to odesłała mnie na czwartek to się dowie bo teraz nie ma czasu grzebać w papierach. W czwartek otrzymałem informację że 22tys lub 24 tys. dokładnie nie pamiętam. Bo to studia mundurowe i takie drogie..... zakończyła.

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 14, 2013, 22:37:07 »
BartekOsa a Tobie jaką kwotę rzuciła za studia?

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 14, 2013, 22:43:55 »
Powiedziała, że jeszcze nie wiadomo ile by to kosztowało jeśli mieliby pobierać od studentów opłaty bo nigdy takiej sytuacji nie było.

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 29, 2013, 00:21:52 »
Zwróciłem się z moim pytaniem do Komendy Głównej i otrzymałem odpowiedź od samego Pana Komendanta SGSP, który napisał mi, że "studia dla strażaków w służbie kandydackiej nie podlegają regulacji ustawy PoSW w zakresie odpłatności za drugi kierunek . Absolwent SGSP w przypadku nie podjęcia służby bądź przerwania jej przed upływem 5 lat jest zobowiązany do zwrotu poniesionych nakładów".
Teraz nasuwa mi się pytanie - po co w takim razie kandydaci muszą wypełniać oświadczenie kandydata o spełnianiu warunków do podjęcia i kontynuowania studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat?


Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: SGSP jako 2. kierunek - płatny?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 29, 2013, 02:14:24 »
Bartek, PW