Autor Wątek: Używanie kominiarki z AODO  (Przeczytany 14824 razy)

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Używanie kominiarki z AODO
« dnia: Maj 06, 2013, 21:24:15 »
Rozgorzała dzisiaj mała dyskusja na fb na temat użytkowania kominiarki i maski AODO.

Czy takie użytkowania jest wskazane, czy wpływa ujemnie na bezpieczeństwo, czy faktycznie osoby z długimi włosami powinny tak zakładać maskę??? Co Wy o tym sądzicie ?

Przykro mi musiałem usunąć zdjęcie....

Kilka cytatów:
Cytuj
Zapuść długie włosy i załóż na nie maskę. Powodzenia przy zdejmowaniu

Cytuj
wcale nie jest tak nieszczelne. Czy mi się wydaje, czy kiedys już też przyczepiłeś się do mnie z pytaniem jak nakładać kominiarkę przy używaniu AODO? Jak kolega napisał- jeżeli ma się długie włosy, to tak właśnie trzeba to robić. Ja osobiście uważam, że tak nawet wygodniej.

Cytuj
To jest tylko teoria, często bardzo podkreślana na kursach, ale nie ma w niej za wiele prawdy. Wszak to jest dość cienka warstwa, a wprawiony strażak umie szybko dopasować maskę tak, że nie będzie parowała. Zarówno w kominiarce jak i bez. Dziewczyny akurat wyboru nie mają, ale gdyby go nie było to kobiety w straży na całym świecie byłby łyse...

Cytuj
Ja zakładam na głowę bo tak lubię i tak mi wygodniej, ale też dlatego że mam dobrą zachodnią kominiarkę a nie jakieś krajowe badziewie którego zdjąć z maski nie idzie. Wcześniej gdy miałem takie coś to czasami założyłem i na kominiarkę. Żadnej różnicy nie odczułem. Jak się to umie robić i się to robi dobrze to potem nie ma strachu. Jak się zachowuje maska na kominiarce? Normalnie, a jak ma się zachowywać. Jak dobrze dociągniesz paski to się trzyma, jak zrobisz to kiepsko to efekt będzie również nie za dobry. Prosta filozofia. Ciekawy jestem jaki masz sposób na długie włosy. Ja mam u siebie w jednostce parę dziewczyn i jeszcze innego niż kominiarka na głowie nie widziałem w tej sytuacji...

Cytuj
Adam w jaki sposób zmiesza nasze szanse? Bardzo ciekawe... W przypadku awarii nie należy przecież ściągać maski. Wszak znajdujemy się w środowisku nieprzyjaznym, zdjęcie maski nam nie pomoże, a jednocześnie z kominiarki czy rękawicy robi się dodatkowy awaryjny filtr. Natomiast w przypadku awarii maski, która by nas zmusiła do jej zdjęcia to szybciej to zrobimy jak mamy ją na kominiarce. Ale to chyba logiczne...
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2013, 22:12:42 wysłana przez max[] »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 06, 2013, 21:27:58 »
Zaznaczam, że używam przede wszystkim masek mocowanych do hełmu, ale  uważam że kominiarka powinna być założona na maskę a nie pod maskę.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 06, 2013, 22:07:50 »
A to prosta sprawa jest.
Weźcie kawałek swojej własnej skóry - np. ramię i spróbujcie w nie dmuchnąć ustami. Powietrze nie pójdzie raczej bokiem, jeśli szczelnie przyłoży się usta. Potem spróbuj zrobić to samo przez jedną warstwę kominiarki. I wszystko jasne.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 06, 2013, 22:09:18 »
A moim zdaniem właśnie tak powinno się zakładać kominiarkę - jeżeli oczywiście dany model kominiarki na to pozwala.
Zakładanie kominiarki na maskę to jakiś dramat. Skuteczność sprawdzona w konkretnych warunkach i ciężko założyć tak, żeby nic się nie stało. W warunkach pożaru dochodzi dodatkowo łatwa możliwość przemieszczenia się kominiarki gdy ratownik się o coś zaczepi...


A to prosta sprawa jest.
Weź kawałek swojej własnej skóry - np. ramię i spróbuj w nie dmuchnąć ustami. Powietrze nie pójdzie raczej bokiem, jeśli szczelnie przyłoży się usta. Potem spróbuj zrobić to samo przez jedną warstwę kominiarki. I wszystko jasne.

Dupa nie jasne. Zakładam kominiarkę pod maskę zawsze i nigdy nie miałem problemów z uciekaniem powietrza... Ćwiczyć, sprawdzać i dopasować metodę najlepszą dla siebie to jedyny sposób na rozwiązanie tego sporu, ale dla większości kominiarek najlepszym jest ich zakładanie pod maskę.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2013, 22:15:00 »
A ja ciekaw jestem jak ze szczelnością maski w tej metodzie zakładania....

Osobiście nie próbowałem w ten sposób, ale przy okazji spróbuję. Nas młodych na kursie uczuli najpierw maska, później kominiara, zaś "starych" odwrotnie, tak jak wyżej na zdjęciu. Także zdania są podzielone i trudno tu będzie każdemu dogodzić w tej kwestii....
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2013, 22:23:58 wysłana przez Petro »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2013, 22:23:47 »
A ja ciekaw jestem jak ze szczelnością maski w tej metodzie zakładania....

Dupa nie jasne. Zakładam kominiarkę pod maskę zawsze i nigdy nie miałem problemów z uciekaniem powietrza... Ćwiczyć, sprawdzać i dopasować metodę najlepszą dla siebie to jedyny sposób na rozwiązanie tego sporu, ale dla większości kominiarek najlepszym jest ich zakładanie pod maskę.

Może przy AP3 byłby problem ale nie przy nadciśnieniowych...

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 06, 2013, 22:24:07 »
Teoretycznie sprawa oczywista a jednak zdania bardzo podzielone...

Poruszane są głownie aspekty związane ze szczelnością... może dysponuje ktoś urządzeniem do badania szczelności masek i przeprowadzi badania i pomiary z różnymi kominiarkami oraz bez nich.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2013, 22:28:51 »
Dupa nie jasne. Zakładam kominiarkę pod maskę zawsze i nigdy nie miałem problemów z uciekaniem powietrza... Ćwiczyć, sprawdzać i dopasować metodę najlepszą dla siebie to jedyny sposób na rozwiązanie tego sporu, ale dla większości kominiarek najlepszym jest ich zakładanie pod maskę.

Próbowałem z WUSową kremową kominiarką i szału nie było. Może kominiarki innych producentów lepiej radzą sobie pod maskami.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 06, 2013, 22:30:49 »

Może przy AP3 byłby problem ale nie przy nadciśnieniowych...


I już więcej nic nie musisz pisać - bo jak ktoś ma trochę pojęcia to ..................  :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :wall: :wall: :wall:

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 06, 2013, 23:14:54 »
Chciałbym zacytować kawałek książki naszych Szanownych Kolegów
Cytuj
Niestety może się też zdarzyć, że otwarcie zaworu dodawczego nie pomoże.
W takim przypadku bardzo ważnym jest, co należy kolejny raz podkreślić, by
nie zrywać maski. Należy odłączyć automat oddechowy pozostawiając maskę
na twarzy, zaś na otwór maski należy naciągnąć kominiarkę i dodatkowo zakryć
go rękawicą.
Stworzony zostanie w ten sposób bardzo prowizoryczny filtr choć
trochę chroniący przed dymem. Otwór maski trzeba teraz przyłożyć jak najbliżej
podłogi. Jeśli w pomieszczeniu zadymionym, w którym znajduje się strażak,
zostało czyste powietrze, to znajduje się ono właśnie tam.
Jeżeli kominiarka jest pod maską to jak chcemy wykonać ten manewr?
Nigdy nie korzystałem z maski montowanej do hełmu ale domyślam się, że w tym przypadku maska jest na kominiarce.
 :cooo:

P.S. Gdy zapytamy dwóch Polaków o przepis na bigos otrzymamy 3 wersje. :gwiazdki:

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 06, 2013, 23:21:46 »
Cytuj
Nigdy nie korzystałem z maski montowanej do hełmu ale domyślam się, że w tym przypadku maska jest na kominiarce.
odpowiedz brzmi NIE

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 06, 2013, 23:30:35 »
Dupa nie jasne. Zakładam kominiarkę pod maskę zawsze i nigdy nie miałem problemów z uciekaniem powietrza... Ćwiczyć, sprawdzać i dopasować metodę najlepszą dla siebie to jedyny sposób na rozwiązanie tego sporu, ale dla większości kominiarek najlepszym jest ich zakładanie pod maskę.

To dopisz jeszcze kolego typ: kominiarki (jedno czy dwu-warstwowa)oraz maski i aparatu z jakimi to ćwiczyłeś bo...  "ręce i nogi opadają" jak się to czyta

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 06, 2013, 23:45:52 »
Stare kominiarki (koloru białego) dały sie nałożyć na maskę - otwór na twarz był duży i rozciągliwy - i to było prawidłowe postępowanie, bo ich materiał był gruby, nieszczelności byłyby duże, a pasków też przecież na masce nie można nadwyrężać w nieskończoność....
Technika ich wkładania polegała na tym, że strażak pierwsze naciągał kominiarkę przez głowę na szyję, zakładał maskę, sprawdzał szczelność i następnie naciągał na całość kominiarkę, którą miał na szyi.

Nowe kominiarki (z WUSu, koloru czarnego lub niebieskiego mają otwór na twarz dużo mniejszy więc nie da się ich zsunąc na szyję nie mówiąc o tym że trzeba jeszcze naciągnąć je później na maskę. Ten typ kominiarki należy ubrać na głowę przed zalożeniem maski, ułożyć na głowie a następnie nałożyć maskę. Przy poprawnie założonej kominiarce i masce, drobniutkie nieszczelności mogą się gdzieś pojawić, ale są na tyle niewielkie, że można je zbagatelizować. Jeśli są duże, to trzeba zdjąć maskę i poprawić kominiarkę.
Cóż, żeby dojść do perfekcji trzeba to kilka razy przećwiczyć....
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 07, 2013, 00:11:10 »
Ja używam maski mocowanej do hełmu i kominiarkę mimo wszystko i bez problemu stosuję na masce i nie mam z tym problemu .

@robin a nie uważasz że zamiast dostosowywać  technikę do sytuacji , lepiej było by jakby kwatermistrz kupił porządne kominiarki ?

Natomiast w temacie powstania jak podejrzewam tego wątku i tego zdjęcia

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151574451527070&set=a.10150100074562070.288032.163886017069&type=1&theater&notif_t=photo_reply


Miałem na kursach i szkoleniach dziewczyny które faktycznie miały problem z włosami i zakładały kominiarkę pod maskę – głównie paski i napinacze plątały się im w włosy . Trudno wymagać od kobiety by była krótko obcięta , szczególnie w OSP a więc wypadało akceptować argumentację .

Priorytetem jest tu jednak szczelność , która przekłada się na czas pracy . Oczywiście jak ktoś ma cienką kominiarkę , dobrze dopasowaną maskę i kształtną twarz może udać mu się  uszczelniać dość dobrze . Ale nie tworzył bym z tego zasady bo problemów jest znacznie więcej o czym można długo pisać .

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 07, 2013, 00:36:08 »
A moim zdaniem właśnie tak powinno się zakładać kominiarkę - jeżeli oczywiście dany model kominiarki na to pozwala.
Zakładanie kominiarki na maskę to jakiś dramat. Skuteczność sprawdzona w konkretnych warunkach i ciężko założyć tak, żeby nic się nie stało. W warunkach pożaru dochodzi dodatkowo łatwa możliwość przemieszczenia się kominiarki gdy ratownik się o coś zaczepi...

Łatwa możliwość przemieszczania się powiadasz? Rzeczywiście, przy wspomnianym zaczepieniu kominiarką o jakiś przedmiot razem z kominiarką przemieszcza się cała maska.

Mnie zawsze uczyli, że najpierw zakłada się maskę, a na nią kominie rękę, do tego się stosuję i nie planuję zmiany postępowania. Kominiarki są dwuwarstwowe, a do tego materiał z którego są wykonane jest stosunkowo gruby, przez co nieszczelności i straty powietrza są i nikt mi nie wmówi, że tak nie jest. Z resztą w przypadku założenia kominiarki pod maskę dochodzi problem parowania,
.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mc2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 07, 2013, 11:49:18 »
Bardzo ciekawym dla mnie w tej dyskusji jest to, że bardzo wielu jej uczestników używa swoistego dogmatu: "ja zawsze robię to tylko w ten sposób, a Ci co robią inaczej ryzykują życie". Przecież nie mówimy o jakimś urządzeniu dostępnym tylko w Józefowie, wymagającym tekstów eksperckich, tylko o kominiarce która ma każdy. Co ciekawe, można też dojść do wniosku, że wielu stosujących wspominane jedynie słuszne rozwiązanie, przez cały czas nigdy nie spróbowało tego drugiego sposobu. 

Ja trochę czuję się w tej dyskusji niezręcznie bo wypowiadają się tutaj oficerowie, osoby które są inżynierami pożarnictwa, a może i z jeszcze wyższym stopniem naukowym, natomiast dalej obracamy się w strefie sformowań "na logikę" i "wydaję się". Nikt nie robił w tym temacie żadnych badań i doświadczeń? Przecież jest to dość istotna sprawa.

W swojej w sumie krótkiej przygodzie z pożarnictwem miałem dwie kominiarki. Jedną krajowego producenta, obcisła i krótką, a drugą grubą i rozciągliwą. Warto dodać też iż zgodnie z tym jak mi zawsze było lepiej, starałem się zawsze zakładać maskę pod kominiarkę.
- W przypadku ciasnej kominiarki założenie jej na maskę było jakimś absurdem i za każdym razem myślałem że zaraz ją porwę. Zdjęcie jej z maski było jeszcze większym absurdem i często wymagało pomocy kolegi. W efekcie z czasem wypracowałem metodę zdejmowania ja razem z maską... Czasami zdarzyło się ze w pośpiechu choćby jednak założyłem maskę na kominiarkę. Nie odczułem różnicy w temacie szczelności. Nigdy też nie zdarzyło się aby paski się o coś zaczepiły i się poluzowały.
- W przypadku kominiarki grubej i rozciągliwej jasnym jest, że nie założymy na nią maski w sposób szczelny. Raz próbowałem zobaczyć jak to jest i nie ma takiej opcji żeby to było szczelne.

Jedyna wyraźna różnica jaką zauważyłem między dwoma sposobami jest taka, że przy zakładaniu maski na kominiarkę zawsze mamy pewność tego że każdy centymetr twarzy jest osłonięty, a przy zakładaniu kominiarki na maskę trzeba się upewnić, a tu również jest ryzyko że jak zaczepimy czymś o kominiarkę to może się ona zsunąć.

Cytuj
Mnie zawsze uczyli, że najpierw zakłada się maskę, a na nią kominie rękę, do tego się stosuję i nie planuję zmiany postępowania. Kominiarki są dwuwarstwowe, a do tego materiał z którego są wykonane jest stosunkowo gruby, przez co nieszczelności i straty powietrza są i nikt mi nie wmówi, że tak nie jest. Z resztą w przypadku założenia kominiarki pod maskę dochodzi problem parowania,

To bardzo ciekawe i moim zdaniem jest to mit. Może to kwestia anatomii mojej głowy, ale mi maska parowała tylko na etapie 'przyuczania do zawodu'. Samo częste ćwiczenie wyeliminowało takie zjawisko i teraz często na ćwiczeniach nawet, kiedy nie ma realnej potrzeby używania powietrza z butli, biegam sobie po prostu w samej masce na twarzy. Nic nie paruje. Pod cienką kominiarką też nic się nie dzieje. Czasami pomagam dopasować koleżankom maskę na kominiarce i również im nic nie paruję. Uważam, że to jest kwestia praktyki, a nie zasada.

Cytuj
Jeżeli kominiarka jest pod maską to jak chcemy wykonać ten manewr?

Manewr wykonania filtra z kominiarki w przypadku awarii aparatu jest możliwy do wykonania w obu wariantach. Oczywiście trzeba mieć kominiarkę z długim kołnierzem. W niczym to nie przeszkadza.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że w przypadku kobiet trzeba do tego podejść inaczej. Owszem da się założyć maskę na długie włosy i mniejsza już o samo zdejmowanie jej z włosów. Nie wiem jak Wy, ale ja nie zaufałbym szczelności i prawidłowemu ulokowaniu maski opartej na długich włosach. Kominiarką jest pewniejszą w tym momencie powierzchnią również i z tego powodu.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Trzeba ćwiczyć i sprawdzać co jest lepsze. Indywidualnie.
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2013, 11:56:42 wysłana przez mc2 »

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 07, 2013, 13:23:49 »
Kwestię długich włosów załatwiła by taka maska a raczej takie rozwiązanie zastępujące zwykłe gumowe paski:

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 07, 2013, 13:51:26 »
Zastanawiam się gdzie ktoś widział u strażaka długie włosy!?!

W PSP to niemożliwe - a i w OSP jeśli chce się być strażakiem nie ma mowy o długich włosach czy brodzie. Nawet OSP jest formacją mundurową i albo decydujesz się na krótkie włosy albo nie traktujesz straży poważnie.
To samo dotyczy umundurowania wyjściowego. Ile razy widziałem ochotników w mundurach na uroczystościach z długimi włosami, a nawet z irokezem - to w ogóle nie wygląda jak strażak.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 07, 2013, 14:59:29 »
Akurat w tym momencie długie włosy bardziej dotycząc Pań. Szczególnie Ochotniczkom nie możesz zakazać posiadania długich włosów, więc warto podyskutować na ten temat jak ułatwić im zakładanie i ściąganie masek. Jaki i czy prezentowana metoda jest bezpieczna

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 07, 2013, 15:40:40 »
Cytuj
Mnie zawsze uczyli, że najpierw zakłada się maskę, a na nią kominie rękę, do tego się stosuję i nie planuję zmiany postępowania. Kominiarki są dwuwarstwowe, a do tego materiał z którego są wykonane jest stosunkowo gruby, przez co nieszczelności i straty powietrza są i nikt mi nie wmówi, że tak nie jest. Z resztą w przypadku założenia kominiarki pod maskę dochodzi problem parowania,

To bardzo ciekawe i moim zdaniem jest to mit. Może to kwestia anatomii mojej głowy, ale mi maska parowała tylko na etapie 'przyuczania do zawodu'. Samo częste ćwiczenie wyeliminowało takie zjawisko i teraz często na ćwiczeniach nawet, kiedy nie ma realnej potrzeby używania powietrza z butli, biegam sobie po prostu w samej masce na twarzy. Nic nie paruje. Pod cienką kominiarką też nic się nie dzieje. Czasami pomagam dopasować koleżankom maskę na kominiarce i również im nic nie paruję. Uważam, że to jest kwestia praktyki, a nie zasada.

Bynajmniej. Sam próbowałem z ciekawości bodaj raz czy dwa pracować w masce, gdzie założone miałem ją na kominiarkę i właśnie wtedy parowała mi szybka wizjera, co prawda nie na całej powierzchni ale przy obrzeżach. Nie wiem, czy wynikało to faktu umieszczenia maski na kominiarce czy przypadek.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mc2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 07, 2013, 18:19:32 »
Temat ogólnie tak jak wspomniano wiąże się z paniami w straży i o ile w PSP podejście powinno do tematu być oczywiste, tj: sztywne zasady odnośnie włosów, problemy związane z dyspozycyjnością pań i kwestiami urlopowymi, to w OSP mamy inną sytuację i powinno się na tą kwestię patrzeć bardzo poważnie.

Jest w Polsce, chyba w województwie podlaskim OSP składająca się głównie z kobiet. Po prostu, faceci z tej wsi idą do roboty, głownie do miasta i nie ma ich pół dnia, a po robocie zwykle są mocno zmęczeni. Panie są z zawodu gospodyniami domowymi. Tyle się dowiedziałem. Śmieszne? Może tak, ale przy obecnych niekiedy poważnych problemach z ludźmi w strażach ochotniczych wcale nie pozbawione sensu. Dlatego jeśli zaczyna w jednostce przybywać kobiet należy pomyśleć nad uproszczeniami. Ciężko mówić o osobistych maskach w OSP, więc warianty jak ze zdjęcia czy znany mi z USA, z samo ściągającymi się paskami, wydają się być średnio opłacalne natomiast maski z mocowaniami do hełmu chyba będą w takiej sytuacji najpraktyczniejsze.

-
Warto dodać też, że w wątku pod zdjęciem jeden z dyskutujących zauważył inny istotny całkiem argument za zakładaniem maski na kominiarkę, czyli możliwość stopienia się maski i przylgnięcia jej do twarzy. Wydaję się, że jest to sytuacja marginalna ale przecież sami w tej pracy nie możemy wiedzieć kiedy nam się przytrafi.

Przyznam się też, że sam udział w dyskusji i szukanie argumentów na korzyść drugiej strony (bo jak wspomniałem, jak większość tutaj, ja wolę zakładać kominiarkę na maskę) skłania mnie w jakiś sposób do przemyślenia jeszcze raz tego tematu. :)

@ Levy

Mówimy kominiarka, a przecież jedna nie musi być równa drugiej. Jest kilka modeli. Mi się po prostu wydaję, że jest to bardziej kwestia indywidualna niż zasada.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 07, 2013, 19:47:20 »
Cytuj
Temat ogólnie tak jak wspomniano wiąże się z paniami w straży
Temat kobiet w straży był na forum wałkowany nie raz, więc jeśli chcesz się wypowiedzieć w tej kwestii proponuje opcje szukaj i pisz tam. Tu dyskutujemy o kominiarkach na lub pod maską. Jeśli na przyszłej służbie będzie kolega zajmujący się ODO, to poproszę go o sprawdzenie na głowie, jak szczelny jest jeden i drugi układ.

Offline mc2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 07, 2013, 19:55:46 »
To jednak jest chyba w temacie, skoro kobiety są skazane na zakładanie maski na kominiarkę lub ścięcie włosów. Skoro tak wypadałoby wiedzieć czy faktycznie zmniejsza to znacznie szczelność maski. Fajnie, że chcesz to sprawdzić natomiast tak jak stałem się zauważyć wcześniej są też inne przesłanki, które mogą skłaniać do takiego podejścia.

Ja nie mam ochoty dyskutować o tak trywialnych sprawach jak obecność pań w straży bo mnie to zwyczajnie nie obchodzi. To była jedynie wzmianka i mam nadzieję że jednak utrzymana w konwencji tematu.
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2013, 20:01:37 wysłana przez mc2 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 07, 2013, 20:57:46 »
@mc2
Cytuj
Ja nie mam ochoty dyskutować o tak trywialnych sprawach jak obecność pań w straży
Dla samych zainteresowanych kobiet nie jest to trywialna sprawa. Tak samo nie ma co lekceważyć  drobnych rzeczy z naszej codziennej służby, bo z takich szczegółów składa się codzienność. Na forum jest sporo osób o wiedzy i doświadczeniu jakim można by obdarzyć kilka osób, liczę na ich wypowiedzi i zdanie. Tobie tez to polecam
PS. Polecam też inne działy i tematy.

Offline mc2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Używanie kominiarki z AODO
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 07, 2013, 22:04:55 »
Nie chce jakieś prywaty uprawiać, ale mam wrażenie że się trochę nie rozumiemy. Po prostu uważam, że są ciekawsze tematy do dyskusji, niż te nieco tabliodiowe jak wspomniany. A chyba mój udział w tej całej dyskusji, z takimi a nie innym podejściem, świadczy o tym, że roli i znaczenia kobiet w straży nie lekceważę.

Datę rejestracji da się przecież sprawdzić, więc widać że już trochę tu jestem, tak też znam to miejsce. Jestem jednym z wielu takich skrytych obserwatorów. Dopiero lekko sprowokowany i zaintrygowany postanowiłem się wypowiedzieć, ale raczej nie przewiduje precedensu ;)