Autor Wątek: KPP a mecz  (Przeczytany 15489 razy)

Offline firefighter12

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
KPP a mecz
« dnia: Kwiecień 20, 2013, 21:50:31 »
Cześć zastanawiam się czy strażacy ochotnicy po skończonym kursie KPP mogą zabezpieczać mecz  od strony medycznej. Wie ktoś coś na ten temat ??

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2013, 22:17:00 »
Jak dla mnie to zabezpieczenie medyczne to raczej zespół złożony z osób z wykształceniem medycznym, doświadczeniem medycznym i sprzętem medycznym.

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2013, 23:13:26 »
Witam, ja jestem po KPP i zabezpieczam mecz jako opieka medyczna w lidze okręgowej - seniorzy oraz w juniorach, już od ponad roku. Także w moim OZPN nie ma z tym problemu.

G.osp

  • Gość
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2013, 23:24:41 »
Dzisiaj właśnie zdałem KPP i też bym sie chętnie tego dowiedział....

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2013, 11:46:51 »
Oczywiście, że mogą. Osoby po ukończonym kursie KPP są ratownikami i mogą podejmować medyczne działania ratownicze także na meczach.

Jak dla mnie to zabezpieczenie medyczne to raczej zespół złożony z osób z wykształceniem medycznym, doświadczeniem medycznym i sprzętem medycznym.

@ratolek, ratownicy kpp przecież ukończyli szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i znają procedury medyczne. Uważasz, że ratownicy KPP nie posiadają doświadczenia i nie używają sprzętu ratownictwa medycznego? A PSP-R1?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2013, 11:54:51 »
A mi się wydaje że niekoniecznie ponieważ tytuł ratownika został powiązany ściśle z funkcjonowaniem w jednostce współpracującej z systemem PRM . Chodzi o kwestie nadzoru itd. dlatego jak wykonujesz czynności poza tą jednostką niekoniecznie zachowujesz uprawnienia .

W każdym razie od zawsze tak to rozumiałem – w tym również dlatego nie szło uzyskać tytułu nie będąc w OSP współpracującej z systemem . 

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2013, 11:59:46 »
A mi się wydaje że niekoniecznie ponieważ tytuł ratownika został powiązany ściśle z funkcjonowaniem w jednostce współpracującej z systemem PRM . Chodzi o kwestie nadzoru itd. dlatego jak wykonujesz czynności poza tą jednostką niekoniecznie zachowujesz uprawnienia .

W każdym razie od zawsze tak to rozumiałem – w tym również dlatego nie szło uzyskać tytułu nie będąc w OSP współpracującej z systemem . 


Nie zgadzam się z tym, bo ratownikiem jesteś cały czas, niezależnie od tego gdzie jesteś. Jak ktoś potrzebuje pomocy to nie udzielisz KPP, bo nie jesteś akurat w tym momencie z OSP?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2013, 12:03:51 »
Udzielasz pierwszej pomocy w ramach swoich umiejętności – ale to nie to samo co świadczenie usługi jako Ratownik 

PS. polecam od art. 13 do 17

http://centrumtriage.pl/dokumenty/Ustawa_o_Panstwowym_Ratownictwie_Medycznym.pdf
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2013, 12:07:45 wysłana przez MIKO »

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2013, 12:10:20 »
Czyli według Ciebie jak nie jesteś w danej chwili z OSP to wtedy nie jesteś ratownikiem i nie możesz już udzielać KPP,  tylko "pierwszej pomocy w ramach swoich umiejętności"?

A w ustawie o PRM nie bardzo widzę treści potwierdzających Twoje poglądy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2013, 12:14:14 wysłana przez strazak_mat998 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2013, 12:15:46 »
A masz prawo wykonywania zawodu  jak pielęgniarka czy lekarz ?

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2013, 12:20:19 »
Nie rozumiem bardzo jak się to ma do tematu. Lekarz może przyjechać na miejsce z ZRM. Ale do tego czasu jeżeli ratownik KPP jest na miejscu to on udziela KPP.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2013, 12:27:36 »
Co udziela nie jest tu podstawą rozważań - udziela pierwszej pomocy w ramach swojej wiedzy . Problemem jest nadzór, dokumentacja medyczna, podstawy prawne .

Ponieważ tylko jednostki współpracujące z systemem udzielają KPP , a nie ratownik który jest integralną częścią tych podmiotów .

Jak wspomniałem przeczytaj ustawę .

Jeśli bierzesz na siebie zabezpieczenie takiego meczu jako ratownik , robisz to bezprawnie . Bo w świetle przepisów robisz to jak każdy inny obywatel na zasadzie pierwszej pomocy . 

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2013, 12:50:58 »
Witam, ja jestem po KPP i zabezpieczam mecz jako opieka medyczna w lidze okręgowej - seniorzy oraz w juniorach, już od ponad roku. Także w moim OZPN nie ma z tym problemu.

Cytuj
4.Patrol ratowniczy, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, składa się co najmniej z dwóch osób uprawnionych co najmniej do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, z zastrzeżeniem ust. 9, i posiada co najmniej wyposażenie określone w § 4.

http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2012-181

U nas na meczach, są cztery pielęgniarki (z odpowiednim przeszkoleniem zgodnie z roz.) w punkcie medycznym oraz dwie karetki (T) z czterema ratownikami medycznymi.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2013, 12:59:13 wysłana przez grzela »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2013, 13:04:04 »
@Grzela nie mylcie tylko pojęć – co innego jest zabezpieczenie imprezy , a co innego zawodników. W lidze okręgowej mecz raczej nie jest imprezą masową , a co z tym związane to zabezpieczenie nie jest wymagane .

Nie zagłębiałem się nigdy do końca, ale wydaje mi się że poziom zabezpieczenia określa dana federacja.  Jak dobrze kojarzę dla meczów piłki nożnej jest to poziom min.
pielęgniarki ( może zależnie od ligi )  a np. dla Rugby z uwagi na rodzaj urazów w tym głowy musi już być lekarz .

I teoretycznie niema problemu jeśli federacja zapisze, że wystarczy osoba po kursie pierwszej pomocy

Tylko niema to jakby nic wspólnego z realizowaniem KPP i tytułem ratownika  .     

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2013, 13:22:19 »
Na mecze niższych lig, też przychodzą ludzie.
Jeżeli mecz jest imprezą masową, to postępujemy zgodnie z cyt. rozporządzeniem.
Jeżeli nie jest imprezą masową, kluby piłkarskie zrzeszone w PZPN mają wytyczne do stosowania w zakresie opieki medycznej.
Na B klasie wystarczy tzw. "sztuczny lód zamrażacz" w sprayu za 14 zł.  :szalony:

Cytuj
REGULAMIN ROZGRYWEK WIELKOPOILSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ IV ligi i niższych klas oraz klas młodzieżowych w sezonie 2012 / 2013

5.Gospodarz zawodów zobowiązany jest do zapewnienia podczas całego meczu opieki medycznej osobach: lekarza, pielęgniarki lub ratownika medycznego - posiadających uprawnienia zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym, oraz noszy i noszowych.
Obecność swoją na zawodach przedstawiciel opieki medycznej – potwierdza przed zawodami własnoręcznym czytelnym podpisem na sprawozdaniu z zawodów lub załączniku.

http://forumks.pl/grkal/wp/wp-content/uploads/2012/08/regulamin-rozgrywek-WZPN.doc

Cześć zastanawiam się czy strażacy ochotnicy po skończonym kursie KPP mogą zabezpieczać mecz  od strony medycznej. Wie ktoś coś na ten temat ??

Witam, ja jestem po KPP i zabezpieczam mecz jako opieka medyczna w lidze okręgowej - seniorzy oraz w juniorach, już od ponad roku. Także w moim OZPN nie ma z tym problemu.

Zgodnie z tym przykładowym regulaminem to nie może.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2013, 14:02:07 wysłana przez grzela »

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2013, 15:41:48 »
@grzela nie wiem gdzie znalazłeś ten regulamin ale masz nieaktualny, link ze strony WZPN :

http://www.wzpn.poznan.pl/regulaminy/regulamin_rozgrywek_2012_2013.pdf

W regulaminie WZPN na sezon 2012/13 w punkcie 9. Opieka lekarska § 17 podpunkt 5.

"Gospodarz zawodów zobowiązany jest do zapewnienia podczas całego meczu opieki medycznej w osobach: lekarza, pielęgniarki, ratownika przedmedycznego lub ratownika medycznego (posiadającego uprawnienia wynikające z Ustawy o ratownictwie medycznym), oraz noszy wraz z ich obsługą."

Jestem już 2 sezon opieką medyczną i nie ma z tym problemu. Aby się upewnić pisałem nawet do konińskiego okręgowego związku czy mogę być jako opieka medyczna, ponieważ w tamtym sezonie, w regulaminie nie było zapisku "ratownik przedmedyczny" (wiem, że w ustawie PRM nie ma słowa przedmedyczny i że jestem ratownikiem, ale oni pisząc ten regulamin korzystali chyba ze starego reg. o PRM gdzie to jeszcze widniało, ci od piłki nie znają się na tym i dla nich jest to równoznaczne) i miałem dylemat. Dostałem odpowiedz pozytywną bez żadnych problemów

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2013, 17:48:01 »
Życie życiem i fajnie, że w pierwszych chwilach po zdarzeniu są ratownicy. Całość odpowiedzialności spada na organizatora danego spotkania i jeśli on uważa, że tak trzeba to tak trzeba.
Zabezpieczałem zawody karate i potrzebowano wtedy ratowników medycznych.
Jeśli WZPN uznaje ratownika przedmedycznego lub ratownika to dobrze dla Was, bo zarobicie.
Ustawa o PRM, która jest nadrzędna względem WZPN  nie rozpoznaje funkcji ratownika przedmedycznego. Więc wszystko w tym odwrotnym kraju do czasu, czyli do "powinięcia się nogi".

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 21, 2013, 18:16:21 »
Wszystko zależy od tego, co @firefighter12 rozumie przez zabezpieczenie medyczne meczu. Jeśli chodzi o zabezpieczenie piłkarzy, to powiem że w moim byłym klubie (liga okręgowa i A-klasa) za "medyków" robili raz były kierowca karetki, a raz były zawodnik, który zresztą obecnie jest prezesem klubu  :klol:

Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie medyczne meczu jako całości, to w naszym rejonie to nigdy nie funkcjonowało, nikt tego nie wymagał. Zresztą nigdy na meczach nie było tylu ludzi, żeby uznać to za imprezę masową. Zdarzało się za to, że kilka razy na meczu gościły ZRM-y, to do tachykardii, to do zerwanych więzadeł, to do złamanych nóg, także innych poważnych urazów. Ale za każdym razem pogotowie przyjeżdżało na wezwanie. Co innego policja, która dwa razy zainteresowała się meczem sama z siebie  :wacko:

Pamiętam jednak jeden mecz w okolicach Nowego Sącza, nie wiem dokładnie w której miejscowości, gdzie przy trybunach stał SLRt, sprzęt medyczny był rozłożony obok niego. Nie potrafię powiedzieć na jakiej zasadzie odbywało się to zabezpieczenie, ale podejrzewam że to była prośba władz miejscowego klubu, ewentualnie jakiś układ pomiędzy KS a OSP. Ale to jeden jedyny taki przypadek w przeciągu kilku lat kopania w klubie.
Plus ratio quam vis

Offline firefighter12

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 21, 2013, 21:37:31 »
Wszystko zależy od tego, co @firefighter12 rozumie przez zabezpieczenie medyczne meczu. Jeśli chodzi o zabezpieczenie piłkarzy, to powiem że w moim byłym klubie (liga okręgowa i A-klasa) za "medyków" robili raz były kierowca karetki, a raz były zawodnik, który zresztą obecnie jest prezesem klubu  :klol:
Chodzi mi tutaj o zabezpieczenie samych zawodników aczkolwiek nie raz czy dwa zdarzyło nam się opatrywać również kibiców, bo pomocy nie można nikomu odmówić. My działamy w myśl regulaminu pomorskiego związku piłkarskiego gdzie dopuszcza się do IV ligi że za medyków mogą robić osoby o wyszkoleniu przedmedycznym

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP a mecz
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 22, 2013, 19:55:57 »
Nie wiem jak to jest z naszymi uprawnieniami, ale na przykład ratownicy medyczni mogą udzielać fachowej pomocy tylko w jednostkach systemu PRM, co jest opisane przez jednego z RM na blogu, o tutaj: http://paramediconboard.blogspot.com/2012/02/co-wolno-wojewodzie-cz2.html

Myślę, że całkiem przystępnie i jasno.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.