Autor Wątek: Drzwi ewakuacyjne a kontrola dostępu  (Przeczytany 8684 razy)

Offline dante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Drzwi ewakuacyjne a kontrola dostępu
« dnia: Kwiecień 13, 2013, 11:37:27 »
Cześć koledzy.
Mam pytanie odnoszące się do problemu ewakuacji. A chodzi o drzwi ewakuacyjne – czy można zamontować system kontroli dostępu do obiektu (otwieranie drzwi z wewnątrz i zewnątrz przy pomocy kart magnetycznej-rejestrującej ) w drzwiach ewakuacyjnych z obiektu.
 
Ja zaproponowałbym w takiej sytuacji spełnienie następujących warunków:
1. w razie pożaru lub innego zagrożenia (w czasie ogłoszenia alarmu czy to przez użycie ROP’u czy np. z portierni przez ochronę) elektromagnes blokujący drzwi puści automatycznie. Coś a’la jak przy drzwiach automatycznych rozsuwanych, (które w razie awarii lub pożaru automatycznie się rozsuną i pozostaną w takiej pozycji).
2. Zamontowanie przy drzwiach ewakuacyjnych od strony ewakuacji (od wewnątrz) przycisku zwalniającego elektromagnes blokujący drzwi.

I pytanie na koniec czy takie rozwiązania można zastosować w takiej sytuacji, i czy np. wystarczy jedno z powyższych.
Dzięki z góry za pomoc.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Drzwi ewakuacyjne a kontrola dostępu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2013, 11:56:49 »
Drzwi ewakuacyjne powinny umożliwiać ewakuację w sytuacji zagrożenia. Powinny mieć też możliwość otworzenia ręcznego (nie tylko z systemu automatycznego, który może paść). Więc wystarczy przycisk zwalniający umieszczony przy drzwiach, czy też kluczyk w skrzynce wiszącej obok. Rozwiązanie 1 stosuje się dodatkowo, jako wygodne. Oczywiście musisz zabezpieczyć się w ten sposób, że nawet przy zaniku napięcia elektromagnes zwolni drzwi.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Drzwi ewakuacyjne a kontrola dostępu
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2013, 14:14:12 »
Cały budynek dworca lotniczego na okęciu jest w ten sposób zbudowany. Masa różnego rodzaju rodzaju stref chronionych i przejść, wszystko w zasadzie chronione taką czy inną kontrolą dostępu. Gro przejść na drogach ewakuacyjnych. I na wszystko jest klepnięcie KW.
W czasie ewakuacji lun zaniku napięcia elektrorygle (stałoprądowe) na drogach ewak, odblokowują drzwi, dodatkowo przy każdych z nich jest przycisk do ręcznego ich odblokowania (tylko od strony zgodnej z kierunkiem ewakuacji).
Tak więc, możliwości techniczne istnieją.

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Drzwi ewakuacyjne a kontrola dostępu
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2013, 17:40:22 »
Oba zaproponowane rozwiązania funkcjonują i są dopuszczalne.

Zależy jeszcze o jaki obiekt chodzi i przed czym ma chronić kontrola dostępu (np. żadne z nich nie sprawdzi się w szpitalu psychiatrycznym). Ważne, by sposób ewakuacji i "procedurę otwarcia wyjść" dokładnie opisać w IBP.

Offline dante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Drzwi ewakuacyjne a kontrola dostępu
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2013, 08:41:11 »
Dzięki za odpowiedzi, rozwialiście moje wątpliwości.
co do kontroli dostępu to nie szpital tylko zakład produkcyjny... szef chce mieć większy nadzór ;D
Aquarius - pisałeś, że oba są dopuszczalne, a czy muszą występować równocześnie czy mogę np ograniczyć się do przycisku zwalniającego elektromagnes w drzwiach?

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Drzwi ewakuacyjne a kontrola dostępu
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2013, 09:43:00 »
Wg. mnie możesz ograniczyć się tylko do przycisku. Niemniej nie odbieraj tego w kategoriach dogmatu :)

A powiedz mi jak w tym budynku działają zwory przy zaniku napięcia? "Puszczają"? Jeśli tak, to spoko.

Jak nie to zastanów się w jaki sposób będziesz zasilał przycisk przy zaniku zasilania podstawowego. Zastanów się czy nie lepiej (łatwiej i taniej) nie będzie podłączyć się do istniejącego SSP, który ma już zasilanie zapasowe. Oczywiście wymaga to projektu na przebudowę systemu.