Autor Wątek: Jakie kursy przydadzą się do PSP.  (Przeczytany 13601 razy)

Offline dawid9393

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« dnia: Kwiecień 12, 2013, 18:10:43 »
Witam, w niedalekiej przyszłości mam zamiar startować do PSP i poszukuje informacji jakie kursy (oprócz podstawowych, które robię w tym momencie w swojej jednostce) i pozwolenia będą punktowane przy rekrutacjo. Jestem z okolic Szczecina więc gdyby ktoś przy okazji wiedział gdzie dany kurs mogę zrobić to byłbym bardzo wdzięczny.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!!!

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2013, 18:19:13 »
poszukaj na forum napewno cos znajdziesz Pozdro i powodzonka zycze
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2013, 19:37:57 »
Musisz zadzwonić do komendy i zapytać co będą punktować oprócz tych z osp albo popatrz na stronie jaki mają sprzęt jeżeli mają zwyżkę to ci się przyda kurs na podesty ruchome samojezdne (montowane na pojeździe) jeżeli maja jakiś samochód z HDS np samochód techniczny(oczywiście jeżeli maja HDSa zamontowanego) to zrób sobie kurs na HDSa no i wiadomo prawko kat C
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2013, 10:56:13 »
Po zaznajomieniu się z tematem w PSP wiem, że najlepiej mieć jak najwięcej kursów zrobionych... Oczywiście nie bez przesady (kurs obsługi kas fiskalnych raczej w PSP się nie przyda)... Ale jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, to NAJLEPIEJ posiadać kursy takie jak SP, KPP, RT, RW, Ratownik medyczny (nie mylić z KPP), uprawnienia stermotorzysty, kat C+E, HDS, kurs sprowadzania śmigłowców LPR... A na rozmowie kwalifikacyjnej można wykazać się np. uprawnieniami SEP (elektryczne), wyższym wykształceniem przydatnym w PSP (np. Chemik, Fizyk, Elektryk, Budowlaniec, Materiałoznastwo, Informatyk), sukcesami sportowymi w Lekkoatletyce, Pływaniu, Siatkówce, Piłce Nożnej, Kursami na przykład operatorzy pilarek, wózki widłowe, spawacza, trener sportowy, ratownik wodny (co do kursów to wedle uznania, ale jeśli zobaczą że Pan X posiada mnóstwo dodatkowych kursów, nawet trenera pływania, to ma więcej szans bo widać, że chłop ambitny, niż osoba z samym SP i KPP). Takie informacje dostałem na naborze bo sam będę się starał do PSP jeśli za rok mnie już wykluczy wiek do startu do aspirantki :)
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 238
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2013, 13:01:35 »
skoro mowa o szczecinie to na pewno stermotorzysta..
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline shaolin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2013, 19:45:51 »
Po zaznajomieniu się z tematem w PSP wiem, że najlepiej mieć jak najwięcej kursów zrobionych... Oczywiście nie bez przesady (kurs obsługi kas fiskalnych raczej w PSP się nie przyda)... Ale jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, to NAJLEPIEJ posiadać kursy takie jak SP, KPP, RT, RW, Ratownik medyczny (nie mylić z KPP), uprawnienia stermotorzysty, kat C+E, HDS, kurs sprowadzania śmigłowców LPR... A na rozmowie kwalifikacyjnej można wykazać się np. uprawnieniami SEP (elektryczne), wyższym wykształceniem przydatnym w PSP (np. Chemik, Fizyk, Elektryk, Budowlaniec, Materiałoznastwo, Informatyk), sukcesami sportowymi w Lekkoatletyce, Pływaniu, Siatkówce, Piłce Nożnej, Kursami na przykład operatorzy pilarek, wózki widłowe, spawacza, trener sportowy, ratownik wodny (co do kursów to wedle uznania, ale jeśli zobaczą że Pan X posiada mnóstwo dodatkowych kursów, nawet trenera pływania, to ma więcej szans bo widać, że chłop ambitny, niż osoba z samym SP i KPP). Takie informacje dostałem na naborze bo sam będę się starał do PSP jeśli za rok mnie już wykluczy wiek do startu do aspirantki :)


To jak ktoś składa papiery do SA PSP bez żadnych kursów/papierów (jedynie B+C) to nie ma szans na na studium w aspirantce? Przecież nawiązanie wpierw jest do testów sprawnościowych, później teoretycznych, a na końcu pływanie.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 22, 2013, 11:01:52 »
Ja bym dorzucił od siebie (oprócz w/w) takie kursy jak: sternik motorowodny, wysokościówka, P1+nocny, napełnianie zbiorników pod ciśnieniem i obsługi agregatów prądotwórczych.
Z resztą tak jak wspomniał kolega wyżej, podejdź do jednostek do których będziesz próbował się dostać i przeprowadź wstępne rozpoznanie sprzętu jakim dysponuje jednostka, żeby trafić w "gusta" z posiadanymi uprawnieniami.

Po zaznajomieniu się z tematem w PSP wiem, że najlepiej mieć jak najwięcej kursów zrobionych... Oczywiście nie bez przesady (kurs obsługi kas fiskalnych raczej w PSP się nie przyda)... Ale jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, to NAJLEPIEJ posiadać kursy takie jak SP, KPP, RT, RW, Ratownik medyczny (nie mylić z KPP), uprawnienia stermotorzysty, kat C+E, HDS, kurs sprowadzania śmigłowców LPR... A na rozmowie kwalifikacyjnej można wykazać się np. uprawnieniami SEP (elektryczne), wyższym wykształceniem przydatnym w PSP (np. Chemik, Fizyk, Elektryk, Budowlaniec, Materiałoznastwo, Informatyk), sukcesami sportowymi w Lekkoatletyce, Pływaniu, Siatkówce, Piłce Nożnej, Kursami na przykład operatorzy pilarek, wózki widłowe, spawacza, trener sportowy, ratownik wodny (co do kursów to wedle uznania, ale jeśli zobaczą że Pan X posiada mnóstwo dodatkowych kursów, nawet trenera pływania, to ma więcej szans bo widać, że chłop ambitny, niż osoba z samym SP i KPP). Takie informacje dostałem na naborze bo sam będę się starał do PSP jeśli za rok mnie już wykluczy wiek do startu do aspirantki :)


To jak ktoś składa papiery do SA PSP bez żadnych kursów/papierów (jedynie B+C) to nie ma szans na na studium w aspirantce? Przecież nawiązanie wpierw jest do testów sprawnościowych, później teoretycznych, a na końcu pływanie.

Nie jest tak, że tych szans nie ma żadnych. Ale są na pewno większe jeżeli będzie ktoś o zbliżonych wynikach sprawnościowych, a uprawnień będzie miał więcej niż wspomniane B+C
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2013, 11:17:51 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline sanchezoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2013, 11:25:39 »
Ja bym dorzucił od siebie (oprócz w/w) takie kursy jak: sternik motorowodny, wysokościówka, P1+nocny, napełnianie zbiorników pod ciśnieniem i obsługi agregatów prądotwórczych.
Z resztą tak jak wspomniał kolega wyżej, podejdź do jednostek do których będziesz próbował się dostać i przeprowadź wstępne rozpoznanie sprzętu jakim dysponuje jednostka, żeby trafić w "gusta" z posiadanymi uprawnieniami.

Po zaznajomieniu się z tematem w PSP wiem, że najlepiej mieć jak najwięcej kursów zrobionych... Oczywiście nie bez przesady (kurs obsługi kas fiskalnych raczej w PSP się nie przyda)... Ale jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, to NAJLEPIEJ posiadać kursy takie jak SP, KPP, RT, RW, Ratownik medyczny (nie mylić z KPP), uprawnienia stermotorzysty, kat C+E, HDS, kurs sprowadzania śmigłowców LPR... A na rozmowie kwalifikacyjnej można wykazać się np. uprawnieniami SEP (elektryczne), wyższym wykształceniem przydatnym w PSP (np. Chemik, Fizyk, Elektryk, Budowlaniec, Materiałoznastwo, Informatyk), sukcesami sportowymi w Lekkoatletyce, Pływaniu, Siatkówce, Piłce Nożnej, Kursami na przykład operatorzy pilarek, wózki widłowe, spawacza, trener sportowy, ratownik wodny (co do kursów to wedle uznania, ale jeśli zobaczą że Pan X posiada mnóstwo dodatkowych kursów, nawet trenera pływania, to ma więcej szans bo widać, że chłop ambitny, niż osoba z samym SP i KPP). Takie informacje dostałem na naborze bo sam będę się starał do PSP jeśli za rok mnie już wykluczy wiek do startu do aspirantki :)


To jak ktoś składa papiery do SA PSP bez żadnych kursów/papierów (jedynie B+C) to nie ma szans na na studium w aspirantce? Przecież nawiązanie wpierw jest do testów sprawnościowych, później teoretycznych, a na końcu pływanie.

Nie jest tak, że tych szans nie ma żadnych. Ale są na pewno większe jeżeli będzie ktoś o zbliżonych wynikach sprawnościowych, a uprawnień będzie miał więcej niż wspomniane B+C

kolego według nowych wytycznych test sprawności fizycznej oceniany jest dychotomicznie(zaliczony/niezaliczony)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 22, 2013, 11:48:21 »
@Sanchezoo
A czy przypadkiem przy większej ilości osób które sprawnościówkę zaliczyły listy nie ustala się właśnie według uzyskanych wyników? Wydaje mi się, że tak.  :)
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline sanchezoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2013, 12:49:11 »
@Sanchezoo
A czy przypadkiem przy większej ilości osób które sprawnościówkę zaliczyły listy nie ustala się właśnie według uzyskanych wyników? Wydaje mi się, że tak.  :)

nie jestem pewnie czy aby na pewno tak, nie zapominajmy jeszcze o teście wiedzy

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2013, 15:27:43 »
kolego według nowych wytycznych test sprawności fizycznej oceniany jest dychotomicznie(zaliczony/niezaliczony)

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Ze sprawności otrzymuje się oceny słowne po przeliczeniu średniej arytmetycznej z uzyskanych punktów.
Zalicza ocena DOBRY i lepsza, słabsze nie zaliczają.
Dychotomicznie oceniane jest pływanie i drabina.
Ponad to nie trzeba zaliczyć wszystkich 3 konkurencji sprawnościowych, tzn. można uzyskać 0 punktów, z którejś z konkurencji i mimo tego przystąpić do następnej. Co definitywnie przekreśla dychotomiczność.

Nie jest tak, że tych szans nie ma żadnych. Ale są na pewno większe jeżeli będzie ktoś o zbliżonych wynikach sprawnościowych, a uprawnień będzie miał więcej niż wspomniane B+C

Prawdą natomiast, jest to, że Komendant może zatrudnić osobę, która ma więcej papierów i dostała ze sprawności DOBRY, a nie zatrudnić kandydata z BARDZO DOBRY czy WYBITNY posiadającą znacznie mniej kwitków.  :kwit:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2013, 15:36:10 wysłana przez Kogut »
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline sanchezoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2013, 19:59:27 »
kolego według nowych wytycznych test sprawności fizycznej oceniany jest dychotomicznie(zaliczony/niezaliczony)

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Ze sprawności otrzymuje się oceny słowne po przeliczeniu średniej arytmetycznej z uzyskanych punktów.
Zalicza ocena DOBRY i lepsza, słabsze nie zaliczają.
Dychotomicznie oceniane jest pływanie i drabina.
Ponad to nie trzeba zaliczyć wszystkich 3 konkurencji sprawnościowych, tzn. można uzyskać 0 punktów, z którejś z konkurencji i mimo tego przystąpić do następnej. Co definitywnie przekreśla dychotomiczność.

kogut gdzie tak wyczytałeś?



Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2013, 20:24:47 »
Najpierw zapoznaj się z tym:

http://straz.gov.pl/data/other/wyty_.pdf

Następnie z tym:

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20052612191&type=2

I wyprzedzę już Twoją sugestię, owszem punkt 8.7 Wytycznych KG PSP mówi, iż zaliczyć trzeba wszystkie konkurencje ze sprawności, natomiast w Rozporządzeniu  nie ma mowy o tym, iż uzyskanie 0 punktów powoduje niezaliczenie. Tak więc uzyskanie 0 punktów z którejś konkurencji, powoduje co najwyżej zaniżenie średniej arytmetycznej.
Oczywiście zakwalifikowanie się wówczas jest prawie, że niemożliwe bo ciężko wyrzeźbić 56 pkt na ocenę DOBRY skoro dostaję się 0 pkt z jednej z konkurencji... Nie mniej jednak do następnych konkurencji sprawnościowych można przystąpić.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2013, 20:38:18 wysłana przez Kogut »
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline szynder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2013, 20:48:01 »

Oczywiście zakwalifikowanie się wówczas jest prawie, że niemożliwe bo ciężko wyrzeźbić 56 pkt na ocenę DOBRY skoro dostaję się 0 pkt z jednej z konkurencji... Nie mniej jednak do następnych konkurencji sprawnościowych można przystąpić.
Jesli chodzi o niezaliczenie jednej z konkurencji czyli zdobycie 0 punktów do nastepnych podchodzić już nie warto skoro nawet max liczba z nastepnych nie da nam min. 56pkt a 50. (np. 0 pkt za drązek, 75 za 1000m, 75 za 50m to daje srednia 50)

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2013, 21:08:01 »
Tak jak mówisz.
Aczkolwiek pobiegać dla zdrowotności nie zaszkodzi  :straz:
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline Kartas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 23, 2013, 21:23:15 »
Chyba najlepiej te najbardziej powszechne: podesty, hds, żuraw, butle cisnieniowe, piły, może agregaty lub nurka też.  CZekam na uprawnienia z UDT na HDS już ok 2,5 miesiaca nie za długo?? Juz sie zaczynam niepokoic :wall:

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 23, 2013, 22:08:13 »
Chyba najlepiej te najbardziej powszechne: podesty, hds, żuraw, butle cisnieniowe, piły, może agregaty lub nurka też.  CZekam na uprawnienia z UDT na HDS już ok 2,5 miesiaca nie za długo?? Juz sie zaczynam niepokoic :wall:
Popytaj ośrodka w którym robiłeś uprawnienie może już mają albo dlaczego tak długo z tym schodzi, uprawnienia z UDTu wydawane są przeważnie po 1 miesiącu, tak samo czeka się miesiąc na kolejny nie zdany egzamin. Co do kursów to wszystko zależne od komendy, bo jak komenda nie ma żurawia samojezdnego to pewnie tego nie będą punktować
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 23, 2013, 23:53:37 »
Chyba najlepiej te najbardziej powszechne: podesty, hds, żuraw, butle cisnieniowe, piły, może agregaty lub nurka też.  CZekam na uprawnienia z UDT na HDS już ok 2,5 miesiaca nie za długo?? Juz sie zaczynam niepokoic :wall:

Dowiedz się, czy aby nie musiałeś się zgłosić osobiście po odbiór plastików do miejsca, gdzie się szkoliłeś.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline sanchezoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 26, 2013, 08:49:28 »
wiecie może czy te pozostałe kursy jak: kierowców, dowódców czy naczelników są jakoś punktowane w naborach?

Offline szynder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie kursy przydadzą się do PSP.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 26, 2013, 09:24:14 »
Nie są punktowane, ale są brane pod uwagę - świadczy to o pełnionej przez Ciebie funkcji w OSP,  mnie np. na rozmowach zawsze  o to pytali.