Autor Wątek: Na jakich zasadach należy się strażakowi opieka nad dzieckiem (chorym)?  (Przeczytany 5670 razy)

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Na jakich zasadach należy się strażakowi opieka nad dzieckiem (chorym)?

wg przepisów, które odgrzebałem to reguluje to ustawa o świadczeniach z ZUS a przecież strażacy nie są ubezpieczeni w ZUSie.
Jakie dokumenty strażak powinien przedstawić, czy zwolnienie ZUS ZLA powinno być na dziecko (chore do 14 lat), czy zwolnienie powinno być na strażaka z wpisem opieka nad dzieckiem?


Ustawa o PSP mowi:
Art. 69. 1. Do strażaków stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej.

Kodeks Pracy mówi:
Art. 189. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują odrębne przepisy.

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Rozdział 7
Zasiłek opiekuńczy

Art. 32. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;

2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;

3) innym chorym członkiem rodziny.

2. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

3. Za dzieci w rozumieniu ust. 1 i 2 uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Art. 32a. 1. W przypadku określonym w art. 180 § 61 Kodeksu pracy ubezpieczonemu-ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od zasiłku określonego w art. 32, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do innego ubezpieczonego członka najbliższej rodziny.

Art. 33. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:

1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2;

2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3.

2. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Art. 34. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Art. 35. 1. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku.

2. Do zasiłku opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 4 oraz art. 12 i 17.


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Na jakich zasadach należy się strażakowi opieka nad dzieckiem (chorym)?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2013, 11:59:21 »
do powyższego dodaj jeszcze art. 105 ustawy o PSP i już wszystko wiesz; oczywiście najprawdopodobniej od lipca zmiany - 80% tak jak za okres absencji chorobowej
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Na jakich zasadach należy się strażakowi opieka nad dzieckiem (chorym)?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2013, 12:40:43 »
Ok dzięki, faktycznie.
A jaka dokumentacja jest wymagana -z zwolnienie na dziecko czy na strażaka?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Na jakich zasadach należy się strażakowi opieka nad dzieckiem (chorym)?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2013, 13:02:38 »
teoretycznie wystarczy zwykłe zaświadczenie lekarskie, ale nie wszędzie (a właściwie rzadko gdzie) jest ono akceptowane; nic nie szkodzi, żeby lekarz wypełnił druk ZLA; sposób wypełnienia nas interesuje mało, a właściwie wcale; jeśli wypełni źle, to poprawi; korzystając z opieki nad chorym członkiem rodzinny pamiętać należy o tym, że zasiłek nie przysługuje, jeżeli inny domownik pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym może tą opiekę sprawować (niepracująca żona, babcia na emeryturze itp.); przenosząc to na nasze warunki, korzystanie z tzw. "opieki" w takich sytuacjach może być ocenione negatywnie w kategoriach etycznych oraz można w takim przypadku mówić o nadużyciu prawa podmiotowego;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Na jakich zasadach należy się strażakowi opieka nad dzieckiem (chorym)?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2013, 13:51:53 »
U mnie pisze się raport o opiekę nad chorym dzieckiem. W załączeniu przedstawia się zaświadczenie lekarskie lub inne informacje o chorobie dziecka. Oczywiście taki raport trzeba uzasadnić, więc dodatkowo należy popełnić kilka zdań na temat warunków sprawowania opieki nad dzieckiem (pracująca żona, brak urlopu, ciężka sytuacja rodzinna, brak środków finansowych celem wynajęcia opieki przez inne osoby, itp, itd. Można uzasadnić rodzajem choroby dziecka, przywiązaniem do osoby rodzica, itp. Papier wszystko zniesie. Zależy od podejścia przełożonych. U mnie rzadko są takie sytuacje, częściej chłopaki biorą wolne (chyba że nie mogą dostać wolnego, to wtedy muszą pisać :D ).
EGO = 1 / wiedza