Autor Wątek: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby  (Przeczytany 32312 razy)

Offline linkapol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« dnia: Marzec 31, 2013, 18:31:04 »
http://bip.straz.swiebodzin.pl/index.php?id=129

Zgodnie z nowymi wytycznymi, zeby zostac przyjetym do sluzby w PSP trzeba umiec plywac a punktacja jest tak ustawiona, ze nie bedac czlonkiem OSP i nie majac pokonczonych kursow podstawowy, podoficerski, medyczny KPP, ratownictwa technicznego lub wysokosciowego nie ma sie szans na dostanie sie do sluzby gdyz juz na starcie mozna miec duza strate punktowa, ktorej sie nie da nadrobic w pozostalych etapach rekrutacji. Oprocz tego zostal wprowadzony test skaladajacy sie z 20 pytan " związanych z funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej i Państwowej Straży Pożarnej oraz związanych z wykonywanymi obowiązkami na stanowisku, którego dotyczy postępowanie kwalifikacyjne". Reasumujac teraz do sluzby beda przyjmowani ludzie z OSP pytanie tylko vzy jest to dobry pomysl, gdyz czasami sa osoby bardziej nadajace sie do tego zawodu lecz nie bedace czlonkami tej formacji. CO WY na ten temat sadzicie?
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 20:27:35 wysłana przez robn »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2013, 19:30:51 »
ze ludzie z wiekszych miast musza sie przeniesc na wies na kilka lat :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 20:27:46 wysłana przez robn »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2013, 20:02:36 »
Jaką wieś? Już w innym wątku napisałem, że teraz zaczyna się boom na zapisy do OSP. Najlepiej na tydzień i do widzenia, a w międzyczasie żeby można było zrobić wszystkie kursy. A jeszcze lepiej to eksternistycznie albo elearningowo. Śmiech na sali.
Twórcy wytycznych mielli dobre intencje ale jak zwykle wyszło na odwrót.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 20:27:56 wysłana przez robn »

Offline czera

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2013, 22:54:26 »
Jest bum i się zapisują do OSP , ale ja takiemu od razu mówię że jak posłuży dwa , trzy lata to dopiero dostanie kwita jakiegokolwiek z OSP.Najpierw badania , szkolenia i dopiero wyjazdu , a jak wiadomo szkolenia odbywają się rzadko to szybko świadectwa z kursów nie dostanie więc będzie musiał trochę popracować na rzecz OSP.

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2013, 23:35:27 »
jestem całkowicie, za, w końcu wzieli pod uwagę ludzi, którzy mają pojęcie i chce być w straży bo to kochają a nie bo to pewna robota i szybka emerytura, i traktują to jak zwykłą robotę  :angry: i właśnie z kurami w osp nie ma tak hop siup, trzeba trochę  pochodzić, ja jestem 10 lat i dopiero po 8 latach od podstawowego doczekałem się na techniczny i KPP, wiec jakoś nie widzę konkurencji przy naborze ;)
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 01, 2013, 10:23:25 »
jestem całkowicie, za, w końcu wzieli pod uwagę ludzi, którzy mają pojęcie i chce być w straży bo to kochają a nie bo to pewna robota i szybka emerytura, i traktują to jak zwykłą robotę  :angry: i właśnie z kurami w osp nie ma tak hop siup, trzeba trochę  pochodzić, ja jestem 10 lat i dopiero po 8 latach od podstawowego doczekałem się na techniczny i KPP, wiec jakoś nie widzę konkurencji przy naborze ;)

Jakie za? Pojęcia nie masz o czym piszesz. Znam goscia który w tydzień zrobił a raczej załatwił wszystkie kursy. A kardowiec twierdzi że jest to podstawa do tego że można go posadzić na wóz. Weźmiesz za takiego odpowiedzialność jako dowódca bo ja bym nie wziął. Poza tym w niektórych postępowaniach kwalifikacyjnych chcą mieć udokumentowane wyjazdy i dają za to punkty. Jak ktoś mieszkający w dużym miście Warszawa, Poznań, Wrocław itp. ma możliwość zapisać się do OSP i brać udział w akcjach jednocześnie skoro jego najbliższe OSP jest poza miastem. Uważam że jest ograniczenie praw i słyszałem że sprawa trafiła nawet do RPO.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 01, 2013, 10:50:30 »
chodzi o ot by szkolenie ktore powinno sie zrobic w psp bedzie robione w osp- coz za oszczednosci :D
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

homohomini

  • Gość
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 01, 2013, 13:17:29 »
Witam
Moim zdaniem jest to przepis blokujący  osoby, które mają do tego predyspozycje ,a co do OSP to mam mieszane uczucie  z tego względu iż parę lat już wyjeżdżam do akcji w które dołączają się OSP owcy i do zdecydowanej większości można mieć co najmniej uwagi  choć są wyjątki. Dlatego też nie wiem czemu ma służyć ten przepis - to tak jakby warunkiem przyjęcia do policji  była praca w ochronie czy straży miejskiej nie bacząc na cała resztę składowych wchodzących w skład ludzkiego charakteru czy też innych umiejętności.
Pozdrawiam
PS
w PSP chyba już nic mnie nie zdziwi.

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 01, 2013, 15:21:01 »
Podobno jeszcze we wszystkich województwach będzie prowadzony nabór na starych zasadach tylko nie na opolszczyźnie, która idzie po nowemu. Jest to tylko wiadomość zasłyszana i niepotwierdzona także pewności nie mam w tym co piszę. Nowe zasady natomiast są reakcją KG na doniesienia o nieprawidłowościach przy przyjęciach do komend i z racji tego być może jeden problem został rozwiązany, a na jego miejsce pojawił się kolejny opisywany w tym wątku.

Offline Zielony300

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 01, 2013, 15:43:36 »
Tez jestem jak najbardziej ZA. Odpadną ci co idą do straży bo to pewna kasa i szybka emka. Poza tym w OSP też sątacy, co się nie znają na robocie ale tacy raczej nie pójdą na hura do PSP. W OSP są tacy, że tak brzydko nazwę "turbo" co naprawde wiedzą po co są w straży/ Kursy... jak każdywie to nie tak szybko z nimi, a że ktoś w tydzien wsyzstkie zrobił to wyjątek 1 na 100 000 i musiał mieć znajomości. I w zdecydowanej wiekszości jednostek kursy są bardzo rzadkie. Bardzo dobra decyzja (jedna z trafniejszych) góry. W koncu może zacznie pracować coraz więcej ludzi, którzy to kochają, a nie idą bo po 15 latach fajrant.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 01, 2013, 15:57:08 »
Podobno jeszcze we wszystkich województwach będzie prowadzony nabór na starych zasadach tylko nie na opolszczyźnie, która idzie po nowemu. Jest to tylko wiadomość zasłyszana i niepotwierdzona także pewności nie mam w tym co piszę.
Powiem tak że te wytyczne przyszły do najprawdopodobniej wszystkich komend w Polsce wraz z pismem nakazującym przestrzegania wytycznych wiec wątpie żeby było jak piszesz
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 01, 2013, 17:35:05 »
Ano z tych rewelacyjnych pomysłów już powstają nawet ogłoszenia primaaprilisowe

http://www.facebook.com/osp.metow

Dwa ostanie wpisy :):)

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 01, 2013, 20:04:53 »
Nowe wytyczne zbiegły sie z przegraną Prezesa Generała OSP. Przed odejściem od koryta w PSL załatwił coś dla swego elektoratu. Niestety ten elektorat nie był już tak łaskawy. Niestety też uważamże łamią one podstawowe prawo równości i dostępu każdego obywatela.
Podobno jeszcze we wszystkich województwach będzie prowadzony nabór na starych zasadach tylko nie na opolszczyźnie, która idzie po nowemu. Jest to tylko wiadomość zasłyszana i niepotwierdzona także pewności nie mam w tym co piszę. Nowe zasady natomiast są reakcją KG na doniesienia o nieprawidłowościach przy przyjęciach do komend i z racji tego być może jeden problem został rozwiązany, a na jego miejsce pojawił się kolejny opisywany w tym wątku.

Jeśli postępowania prowadzone były przed wejściem tych wytycznych mają się zakończyć na starych zasadach. Od nowego roku wszytkie nabory już na nowych. Niestety wyjątkiem jest W-wa gdzie w lipcu rozpoczął sie nabór n a starych zasadach a teraz od tych co przeszli chcą żeby uzupełniali wszystkie te szkolenia. Wysłali ich nabadania, psychologa a teraz twierdzą że muszą mieć dodatkowe uprawnienia wynikające z tych wytycznych. Chore.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 01, 2013, 20:15:59 »
A ja uważam, że jest to genialna decyzja, chyba najlepsza dotycząca OSP o jakiej słyszałem.
Nikt tu jeszcze chyba nie zauważył pewnej olbrzymiej korzyści. Prowadząc nabór w taki sposób za jakiś czas okaże się że 90% zawodowych strażaków to ochotnicy. Dzięki temu zyskamy olbrzymie kadry szkoleniowe dla ochotników. Taki ochotnik w PSP jest wart niewiele, trzeba go wyszkolić, jego dotychczasowe doświadczenie może być mizerne. Ale po jakimś czasie będzie to idealny kandydat do objęcia stanowiska np. naczelnika swojej OSP, do szkolenia swoich kolegów, do wyjazdów po służbie jako ochotnik. W mojej OSP mamy kilku zawodowych strażaków i kilku ratowników medycznych. Wiem, że gdyby nie oni bylibyśmy niewiele warci licząc tylko na to że raz na kilka lat zostaniemy przeszkoleni na jakimś kursie. Strażacy zawodowi w zarządzie mogą być gwarancją rozsądnie wydanych pieniędzy na sprzęt i szkolenia. Dobrze jest mieć kogoś kto może służyć radą i swoim doświadczeniem i tu dopatrywałbym się największych korzyści.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2013, 20:26:10 »
Zgodnie z nowymi wytycznymi, zeby zostac przyjetym do sluzby w PSP trzeba umiec plywac a punktacja jest tak ustawiona, ze nie bedac czlonkiem OSP i nie majac pokonczonych kursow podstawowy, podoficerski, medyczny KPP, ratownictwa technicznego lub wysokosciowego nie ma sie szans na dostanie sie do sluzby gdyz juz na starcie mozna miec duza strate punktowa, ktorej sie nie da nadrobic w pozostalych etapach rekrutacji.

Bzdura!
Równie dobrze możesz twierdzić, że nie posiadając kat. prawa jazdy CE lub DE też jest się na wstępie skreślonym, bo ma się dużą stratę punktową. Lub jeśli nie skończyło się cywilnych studiów w SGSP na wydziale IBP też nie ma się szansy w naborze.
Za członkostwo w OSP i pokończone kursy dostajesz max. 20 pkt. A co z resztą punktów?
Poza tym nie sądzę, by nagle wszyscy strażacy ochotnicy zapragnęli zostać zawodowymi strażakami. Gro z tych ludzi ma już przecież pracę.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 01, 2013, 20:31:15 »
Komenda Główna chce "zaoszczędzić" pieniądze, a ludzie mieszkający w większych miastach będą mieli duży problem. Nic dobrego z tego nie wynika. Widziałem wiele osób po kursie podstawowym OSP nie znających nawet armatury wodno - pianowej, nie wspominając już nawet o jakichkolwiek podstawach z TDG czy TDR... Już czekam z niecierpliwością na pierwsze takie kwiatki.

Offline saleka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 01, 2013, 21:11:25 »
Fakt z jednej strony pójdą osoby, które faktycznie chcą to robić. Jednak jak już zauważono wcześniej w dużych miastach też są mężczyźni, którzy chcą zostać strażakami, a tam OSP nie ma i co w takiej sytuacji? Pomysł choć dobry to jednak nie do końca przemyślany i wykluczający dość sporą grupę osób. Trzeba by było jeszcze nad tym dokładniej popracować i udoskonalić.
Najlepsza do gry i zabawy z kumplami to tarcza dart

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 01, 2013, 22:08:13 »
Komenda Główna chce "zaoszczędzić" pieniądze, a ludzie mieszkający w większych miastach będą mieli duży problem. Nic dobrego z tego nie wynika. Widziałem wiele osób po kursie podstawowym OSP nie znających nawet armatury wodno - pianowej, nie wspominając już nawet o jakichkolwiek podstawach z TDG czy TDR... Już czekam z niecierpliwością na pierwsze takie kwiatki.
Za to ludzie z "miast" mają wszystko w "paluszku", są lepsi, mądrzejsi, mają lepsze doświadczenie (z internetu) i takich ludzi potrzebuje PSP. I tak ich skrzywdzili. Nagle PSP upadnie... :wall:
Co Wy za bzdury wypisujecie. Zaskarżeniu PSP... :cooo: Niby za co ? Żeby kryterium naboru składało się tylko z pkt. za OSP to było by coś nie tak, ale jest do zdobycia poza punktami z OSP jeszcze 65 pkt. (za OSP max 20 pkt.). Czy każdy ochotnik zostanie nagle przyjęty do PSP ?  Poczytajcie temat o OSP w USA, gdzie ochotnicy też są faworyzowani w przyjęciu do straży zawodowej. U mnie w Komendzie już od jakiegoś czasu są faworyzowani ochotnicy przy przyjęciu do PSP bo czasami mają oni większe doświadczenie niż niejeden zawodowiec na tym forum i Komendant ma same korzyści z takich ludzi. Co nie znaczy, że nie dostają się ludzie z miasta bo dla chcącego nic trudnego (np. mój kumpel mieszkając w mieście potrafił chcąc dostać się do straży skończyć policealna szkołę medyczną, podjąć pracę w pogotowiu, prawo jazdy C, kurs nurka, sport wybitnie, a nawet zapisać się do pobliskiej OSP, ale nie leżał na "4 literach" i nie wypisywał przed kompem "ja jestem z miasta i jestem miłośnikiem pożarnictwa więc mi się należy +60 pkt. przy naborze. Można ?). W moim powiecie jest 3 OSP gdzie mają powyżej 200 wyjazdów rocznie (ok.:280, 230 i 215). Ochotnicy w tych jednostek często prowadzą samodzielnie działania na terenie własnej gminy. Taki aktywny druh może wyjechać powyżej 100x w ciągu roku (taką ilość wyjazdów nie uzbiera niejeden zawodowiec w małej JRG). Więc pytanie do pokrzywdzonych "mężczyzn" z miasta co Wy macie do zaoferowania ? Bo moim zdaniem taki chłopak z OSP mógł się czuć pokrzywdzony przy starych zasadach naboru, gdzie on poświęca dużo własnego czasu i zdrowia dla pożarnictwa, a faworyzowany byli mgr informatyki (za wyższe wykształcenie przyznawano 5pkt. a za OSP max 4 pkt.  źródło z google: http://www.zywiec.kppsp.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=288&Itemid=56). Pozostają jeszcze szkoły pożarnicze, więc jeśli ktoś jest taki dobry i czuje się pokrzywdzony więc nie powinien mieć  problemów z dostaniem się do SA, CS, SGSP.
Największym błędem tych wytycznych jest to, że brakuje przy pkt. preferencyjnych za OSP stażu w OSP (np. wyszkolenie pożarnicze w OSP, tj. SP+KPP +RT+ RW+5 lat w OSP- 20 punktów). Bo rzeczywiście będzie się tworzyło pełno pseudo ochotników. Pozdrawiam.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 01, 2013, 22:30:50 »
Nie twierdzę że ludzie z miast mają wszystko w jednym paluszku. Nie chodzi też o te kilka punktów, które przyznają za kursy i obecność w OSP. Wiadomą jest rzeczą, że większość Komendantów kieruje się finansami i będą patrzeć aby kandydat miał jak najwięcej kwitów. A na dzień dzisiejszy aby zaraz po przyjęciu mógł jeździć do zdarzeń.
W skrócie żeby się nie rozpisywać... Osoba która do tej pory robiła kurs podstawowy PSP przychodziła po 3 miesiącach skoszarowanego szkolenia z jako taką wiedzą o pożarnictwie. Teraz może przyjść osoba po kilku weekendowych zjazdach, które pozostawiają wiele do życzenia.
Wiem że są ludzie w OSP, od których niejeden zawodowiec mógłby się wiele nauczyć, są też jednostki, które mają więcej wyjazdów niż niejedna JRG. Ale są to WYJĄTKI. Patrząc na moje podwórko w powiecie nie ma takiej jednostki i nie wyobrażam sobie być w rocie z większością absolwentów którzy kończą szkolenia prowadzone przez naszą Komendę...

Offline patito

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2013, 08:16:21 »
Piszecie tutaj o Tym ze ktoś się przyjmie na sztukę do OSP.....

Takie przypadki bywały do tej pory bo by uzyskać punkty przy przyjęciu starczyło pismo (kawalek kartki od prezesa osp ze kolo jest w osp ze ma kursy ze w zawodach brał udział )

Z tego Co zaczytałem nowe wytyczne zmieniły też bądź narzuciły to , iż kursy OSP będą bardziej na poważnie . W moim powiecie już są przypadki ze na 30 osob przyjetych na kurs kończy polowa bo reszta frekwencje zawaliła .
Sam kurs podstawowy to chyba z 8 tygodni szkoleń weekendami ...


więc uważam że idzie ku dobremu !!!

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 02, 2013, 09:17:40 »
Witam.

Przed przyjściem do PSP (ups do ZSP< wtedy nie było jeszcze PSP, to ja tyle już tu robie?) byłem członkiem OSP od 10 roku życia.
To OSP wytworzyła we mnie zamiłowanie do pożarnictwa. Dziś uważam decyzję KG za jedną z najlepszych jak mogła w kwestii przyjęć do PSP nastąpić.

Cytuj
W skrócie żeby się nie rozpisywać... Osoba która do tej pory robiła kurs podstawowy PSP przychodziła po 3 miesiącach skoszarowanego szkolenia z jako taką o pożarnictwie. Teraz może przyjść osoba po kilku weekendowych zjazdach, które pozostawiają wiele do życzenia.
[/b]
Chłopie nie mów tego głośno, bo wystawiasz ( sobie?) tym którzy przeprowadzają szkolenie dla OSP jak najgorsze świadectwo.
Szkolenie OSP jest bardzo ważną rzeczą. Robią je byle jak robisz krzywdę WSZYSTKIM.
Sobie, bo dajesz świadectwo, że nie umiesz prowadzić szkoleń.
Członkom OSP, bo uważają że nie trzeba dużo się w tym fachu starać ( co jest nieprawdą)
Poszkodowanym, bo to ich będą ratować przeszkoleni przez Ciebie.

Wyszkolenie OSP zależy od wielu czynników, lecz członek OSP POWINIEN mieć większe szansę przyjęcia do PSP niż gość z ulicy, któremu nagle zachciało się zostać strażakiem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2013, 09:23:24 wysłana przez raf998 »

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 02, 2013, 16:35:38 »
Powiem tak- mam mieszane uczucia...
Z jednej strony uważam że faworyzowanie ochotników jest jak najbardziej na miejscu. Nie jest przesądzone, że osoba bez wcześniejszego kontaktu z OSP nie ma żadnych szans. Przy starych zasadach naborów nie było większych problemów, żeby ktoś kto trenuje jakiś sport i zrobił prawo jazdy paru "wyższych" kategorii, dostał się do służby w PSP. A pojęcie miał na poziomie "15 lat i emerytura". Do służby przyjmowano osoby bez żadnego pojęcia o pożarnictwie, kształcono od zera. Dzisiaj otwiera się większa szansa dla osób działających w OSP.

Ale żeby nie było zbyt różowo... Zapisałem się do OSP kilka lat temu, było to spowodowane zainteresowaniami, ale też chęcią przyjęcia do "zawodówki". Przez mniej- więcej półtora roku nie mogłem wyjeżdżać do akcji, bo nie miałem przeszkolenia podstawowego. Po kursie sytuacja uległa zmianie, ze względu na swoją mobilność, uczestniczyłem w większości akcji mojej OSP. Mieszkam dość daleko od remizy, na alarm muszę przejechać pod koszarami JRG. Ale dla chcącego nic trudnego ;)
Poza tym moja służba nie ogranicza się tylko do akcji- muszę też brać udział w zbiórkach, ćwiczeniach, zabezpieczeniach imprez, a także np. wartach (jak ostatnio, z okazji Świąt Wielkanocnych). No i oczywiście opłacanie składki członkowskiej  :wacko: I na tej podstawie dostanę zaświadczenie o stażu. Dlatego wkurza mnie fakt że po latach starania się o pewien status, jestem potraktowany na równi z kimś, kto na wszystkie szkolenia OSP poszedł dlatego, że dał flasię komu trzeba. A całą służbę w OSP traktuje w kategorii "do przyjęcia do PSP". Poza tym między I a II częścią kursu podstawowego musieliśmy czekać minimum 2 lata. Dziś można to obskoczyć "jednomodułowo".

Trzecia strona medalu- jak wspomniałem, w OSP jestem od kilku lat. Ukończyłem szkolenia I i II cz., w sobotę kończymy ratownictwo techniczne. Nie zebrałem doświadczenia w działaniach z AODO, z prostej przyczyny- jest to u nas nowość, nie tylko w mojej OSP (wszystkie zainteresowane jednostki z rejonu naszej JRG zakupiły aparaty w 2012 roku). Tak więc nawet nie było okazji się wykazać. Również ze sprzętem hydraulicznym nie miałem do czynienia, ochotnicy jeszcze nie zdążyli wycinać przed przyjazdem PSP ;) Ciężko mi sobie wyobrazić, że będąc przyjętym do służby zawodowej za kilka miesięcy, posadziliby mnie na GBA w 5-osobowej obsadzie, i kazali działać przy wypadku lub w aparatach. Abstrahując od tego, czy poradziłbym sobie w tej roli, osoba odpowiedzialna za dopuszczenie mnie do tych działań musiałaby mieć spore jaja :D
Jak można dopuścić do pracy osobę, nie sprawdzając wcześniej jej kwalifikacji? Takie rzeczy możliwe tylko w Polsce...

I ostatnia (jak na razie) kwestia... Wspominany mój staż w OSP, staż "w boju", ukończone szkolenia. Ale mam kolegę w innej OSP, młodszego o dwa lata. Też planuje brać udział w naborze, do akcji po raz pierwszy wyjechał mniej więcej wtedy, gdy ja zapisywałem się do straży. Nie miał 18-stu lat, ale doświadczenia już zbierał. Przez parę lat brali go do działań bez szkolenia podstawowego, bo w ich okolicy jest z tym problem. Kurs ukończył w zeszłym roku, na aparaty i ratownictwo techniczne raczej nie ma szans... I zaś powstaje dysproporcja... I jak tu znaleźć złoty środek?  :gwiazdki:
Plus ratio quam vis

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2013, 16:43:45 »
Witam.

Przed przyjściem do PSP (ups do ZSP< wtedy nie było jeszcze PSP, to ja tyle już tu robie?) byłem członkiem OSP od 10 roku życia.
To OSP wytworzyła we mnie zamiłowanie do pożarnictwa. Dziś uważam decyzję KG za jedną z najlepszych jak mogła w kwestii przyjęć do PSP nastąpić.

Cytuj
W skrócie żeby się nie rozpisywać... Osoba która do tej pory robiła kurs podstawowy PSP przychodziła po 3 miesiącach skoszarowanego szkolenia z jako taką o pożarnictwie. Teraz może przyjść osoba po kilku weekendowych zjazdach, które pozostawiają wiele do życzenia.
[/b]
Chłopie nie mów tego głośno, bo wystawiasz ( sobie?) tym którzy przeprowadzają szkolenie dla OSP jak najgorsze świadectwo.
Szkolenie OSP jest bardzo ważną rzeczą. Robią je byle jak robisz krzywdę WSZYSTKIM.
Sobie, bo dajesz świadectwo, że nie umiesz prowadzić szkoleń.
Członkom OSP, bo uważają że nie trzeba dużo się w tym fachu starać ( co jest nieprawdą)
Poszkodowanym, bo to ich będą ratować przeszkoleni przez Ciebie.

Wyszkolenie OSP zależy od wielu czynników, lecz członek OSP POWINIEN mieć większe szansę przyjęcia do PSP niż gość z ulicy, któremu nagle zachciało się zostać strażakiem.

To nie moja wina, ani innych osób, które szkolą ludzi w KP. System szkolenia OSP jest odgórny i programu nikt nie zmieni. I powtarzam że nie wystawiam sobie świadectwa, to świadectwo wystawili sobie już wiele lat temu w KG czy kto tam jest odpowiedzialny za wyszkolenie OSP...
Każdy, kto miał z tym styczność potwierdzi moją opinie że z tymi szkoleniami jest różnie. Jeden będzie się chciał czegoś nauczyć a drugi będzie jeździł tylko po to aby dostawać kasę z gminy za szkolenia.

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 05, 2013, 22:03:24 »
Panowie nawet jeśli pojawi się taki trend jak wyżej opisywany z "sezonowymi gwiazdorami pożarnictwa"(nie mylić z gwiazdorami po szkołach pożarniczych) to na pewno część tych ludzi zostanie i będzie działało w jednostkach OSP do których wstąpili z chęci pozyskania stosownych "kwitów".

Inna sprawą i tu jest apel do ludzi prowadzących szkolenia dla OSP niech z ciekawości zrobią rozeznanie ilu jest świeżych strażaków.

Jeszcze inną temat to zmiana organizacji szkolenia OSP. Szkoleniami poza podstawowym mają zająć się za jakiś czas ośrodki szkolenia więc tak łatwo nie będzie ogarnąć sobie miejsca na kursie, a już nie mówiąc o świadectwie bez uczestnictwa w szkoleniu. No chyba, że ktoś ma bardzo okrągłe plecy tzw. "garba"

radek1

  • Gość
Odp: Nowe wytyczne KG dotyczące przyjeć do slużby
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 09, 2013, 21:48:26 »
a czy nie pomyśleliście z całym szacunkiem dla OSP (sam jestem jego członkiem),że sprawa ma drugie dno może nie chodzi o zatrudnienie jakiegoś ochotnika a o zapełnieniu luki jaka wystąpi w naszych szeregach PSP po tym jak wprowadza zmiany emerytalne czyli likwidacja tzw "złotego strzału komendanta na odejście dla emeryta " i innych dodatków gdy ten przepis wejdzie dojdzie do masowych odejść szkoły nie zdąża z wyszkoleniem nowych strażaków a taki ochotnik z kursami to jest rozwiązanie by nas zastąpić