Autor Wątek: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t  (Przeczytany 13206 razy)

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« dnia: Marzec 27, 2013, 09:27:51 »
Witam. Ostatnio przeglądając strony wpadłem na program , który zmienia nasz komputer w radio sdr. Potrzebny jest tylko odpowiedni tuner dvb-t oraz program. Taki tuner dzięki sterownikom potrafi odebrać prawie każdy sygnał. Tuner to koszt ok 50 zł. http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3538&temat=136325&nr_str=18 tutaj jest rozmowa i przydatne wskazówki. Ja na zwykłej antenie tv odbieram msk oddalone o ok 7-8km, radio fm, a w najbliższym czasie spróbuję podłączyć większą antenę.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2013, 10:10:50 »
Jaki posiadasz tuner?

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2013, 10:35:25 »
Not Only TV LV5TDelux.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2013, 10:47:16 »
I odbierasz to sdrsharp-em? Na zwykłej antence razem z tunerem śmiga?

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2013, 10:51:28 »
śmiga ,ale akurat u mnie słabo w pokoju, ale gdy podłączyłem większa, ale zwykłą pokojową, to już lepiej. Może uda mi się jakąś własną antenę skonstruować lub podłącze do większej którą mam na dachu a nie używam, bo mam dekoder jednej z kablówek.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2013, 12:39:31 »
A na jakim systemie Ci to śmiga? Kupiłeś tuner na allegro czy sklepie?

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 27, 2013, 12:45:23 »
 Windows 7, tuner mam od jakiegoś dobrego roku. Kupiony na allegro.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2013, 13:54:59 wysłana przez HaryPSP »

Offline PiotrekF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 27, 2013, 14:26:20 »
Tuner dvb-t z wejściem usb do kompa tak?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2013, 18:55:26 »
Ja mam Not Only TV LV5TDLX i jakoś działa. Jest jednak pewne "ale": żeby to dobrze działało musi być czuły tuner i dobra antena - bez wzmacniacza też raczej ani rusz.

Co do tej małej antenki - nie wiem jak to ma działać... Mieszkając w bliskim sąsiedztwie miasta wojewódzkiego póki co łapię radio FM - ale tylko najmocniejsze stacje, i to też w niezbyt rewelacyjnej jakości. Odbiór na KP zapewne jest możliwy (choć nie słyszałem jeszcze), ale tylko tego co gada PSK - w drugą stronę raczej nie ma na co liczyć, bo za mała moc nadajników.


Pobawiłem się trochę w temacie - fajne to jest jednak :D
Okazało się że kupiony "z głupoty" tuner posiada najlepszy dostępny do tego typu zabaw tuner E4000. Istotnie jednak nic jeszcze ciekawego nie odebrałem poza radiem FM - trzeba antenkę wykombinować lepszą.
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2013, 19:01:13 wysłana przez Butel »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 30, 2013, 21:49:51 »
Na zwykłej pokojowej antenie ze wzmacniaczem bardzo ładnie selektywne, ale dyspozytor już kiepsko.
Selektywne- http://harypsp.wrzuta.pl/audio/8iJLq8Fc3UR/selektywne
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2013, 22:08:42 wysłana przez HaryPSP »

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 31, 2013, 19:31:48 »
Na zwykłej pokojowej antenie ze wzmacniaczem bardzo ładnie selektywne, ale dyspozytor już kiepsko.
Selektywne- http://harypsp.wrzuta.pl/audio/8iJLq8Fc3UR/selektywne
napisz jeszcze proszę jaka odległość od SK i jaki tuner :)

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2013, 19:44:01 »
Jak ustawiony macie program? Częstotliwości, parametry?

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 31, 2013, 22:44:31 »
Tuner : Not Only TV LV5TDLX
Odległość od PSK: 6km w lini prostej przez zabudowania miasta, las , a następnie łąki.
Ustawienia:

Myślę nad taką anteną:

Specyfikacje:
Częstotliwość: VHF47-230 MHz UHF470-862MHz
Zakres: FM VHF UHF
Zysk : 30dB max
Max.Output poziom: 105dB?V
Impedancja: 75Ohm
Zasilanie: DC12V/50mA

Ale po przemyśleniach będę robił dipol :
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2013, 00:39:52 wysłana przez HaryPSP »

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 01, 2013, 12:10:06 »
Myślicie że standardowa antena siatkowa, na dachu (taka do telewizji) obsłuży temat? Musze potestować, ale najpierw tuner.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2013, 12:31:30 »
Myślicie że standardowa antena siatkowa, na dachu (taka do telewizji) obsłuży temat? Musze potestować, ale najpierw tuner.
Hmm, telewizja pracuje w innym zakresie częstotliwości VHF, co jest oczywiste (174...230 MHz), więc może coś złapiesz, a może nie. Ja testowałem z jedną anteną to wyniki nie były rewelacyjne, sygnał nawet na wzmacniaczu porównywalny lub nawet gorszy od antenki która była dołączona do tunera (!!!)... Zatem chyba ta antena jest uszkodzona, albo sam nie wiem co.

Ale jedno co mogę powiedzieć, to tyle, że antena TV z reguły odbiera kierunkowo, a to w przypadku nasłuchu "wszystkiego" nie jest dobrą informacją. Pomijam już kierunek nadajnika TV niekoniecznie odpowiada kierunkowi masztu SK...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 01, 2013, 12:44:27 »
Radhezz znalazłem twoje wpisy na Radioscanner :mellow: próbowałeś coś z anteną dipolową?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 01, 2013, 13:17:12 »
próbowałeś coś z anteną dipolową?
Jeszcze nie, muszę się zaopatrzyć w rurki miedziane, bo resztę mam, włącznie z końcówkami i kablem TV 75 Ohm... Jeszcze ten dławik mnie męczy, bo szkoda by było uwalić tuner, ale do testów wystarczy zewrzeć oba pręty na chwilę - nawet we wtyczce można to zrobić, więc jakoś to będzie ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 01, 2013, 13:45:17 »
Jaki dławik?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 01, 2013, 15:20:40 »
Jaki dławik?
Widać słabo czytałeś ;) W pewnych warunkach ramiona dipola (rurki) elektryzują się - gromadzi się na nich ładunek elektrostatyczny. Innymi słowy: powstaje napięcie między nimi. Głowica tunera to miejsce w którym te ładunki mogą się wyładować, i przez to uszkodzić urządzenie. Rozwiązaniem jest połączenie ramion dipola przez dławik lub rezystor bezindukcyjny - wszystko pisze w temacie o SDR na radioscanner ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 01, 2013, 17:31:09 »
Rozwiązaniem jest połączenie ramion dipola przez dławik lub rezystor bezindukcyjny
A uziemienie ? Nie pomoże?

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 01, 2013, 19:08:03 »
A dzisiaj przeczytałem o tym na forum. Doczytałem ,  że to szczególnie niebezpieczne w czasie burzy co jest wiadome.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 01, 2013, 22:48:42 »
Rozwiązaniem jest połączenie ramion dipola przez dławik lub rezystor bezindukcyjny
A uziemienie ? Nie pomoże?
Chodzi o sprowadzenie ramion dipola do tego samego potencjału - czy będzie to potencjał ziemi, czy wyrównany chwilowym zwarciem ramion dipola przed podłączeniem do skanera/tunera/radia to bez znaczenia, bo sam tuner też uziemiony nie jest - a masa/"minus" niekoniecznie musi mieć potencjał ziemi.

A dzisiaj przeczytałem o tym na forum. Doczytałem ,  że to szczególnie niebezpieczne w czasie burzy co jest wiadome.
W czasie burzy to lepiej nie bawić się w nasłuchy, bo jak piorun walnie to nic nie pomoże :rofl:

Ja tam specem od radiokomunikacji nie jestem - specjalizowałem się w innych dziedzinach elektroniki, tyle ile wiem na temat przesyłania informacji drogą radiową to tylko podstawy budowy urządzeń RTV ze szkoły i proste radia na AM, więc jakby co to radioscanner.pl i jazda ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Nasłuch częstotliwości dzięki tunerowi DVB-t
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2013, 18:39:31 »
Koledzy a mi podczas wybrania RTL SDR / USB wyskakuje błąd: rtl-sdr / usb is either not connected or its driver is not working properly