Autor Wątek: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest  (Przeczytany 3315 razy)

Offline loleke

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Witam druhowie
Jak w temacie, prosze o szczere wypowiedzi, ilu macie w waszych jednostakach, bezrobotnych, pracujących na czarno itp.
2 pytanie ile macie w swoich szeregach strażaków zawodowych, którzy zajmują stanowiska naczelników, kierowców, prowadzą podstawowe szkolenia na sprzęcie który ma na wyposarzeniu jednostka dla pozostałycj druhów itp., czy pobierają za to pieniądze?
Ja mam na 18 czynnych strażaków, (przeszkolonych ) 8 bezrobotnych strażaków łacznie ze mną (3 kadencje jestem naczelnikiem)
Oczywiście każdy jak się trafi okazja to dorabia, więc nieraz jak jest wyjazd to nie ma kto jechać.
Co do 2 pytania to na tysiąc mieszkanców naszej miejscowości 2 jest zawodowymi strażakami, ani jeden z nich nie był nawet prze miesiąc czynnym strazakiem, nie miał żadnych szkoleń itp. Jak ja chciałem się dostać kilka lat temu do PSP MIAŁEM WSZYSTKIE PRZESZKOLENIA - to mi powiedzieli że trzeba mieć średnie wykształcenie - ja mam zawodowe (ale dzięki temu że jestem spawaczem, sam dozbroiłem nasz nowy samochód Ford Tranzit kontener, myśle że gmina zaoszczędziła na tym pare tysięcy złorych, jak by te prace były wykonywane w jakiejś profwsjonalnej firmie) poza tym obecnie średnie można zdobyć w rok ino poco, jak i tak PSP nie ma dla nas ochotników miejsc, nasz prezes ma prawie wyższe wykszyałcenie(wszystkie kursy, łącznie z medycznym i kierowcą na lekkie do 3,5t i odrazu powiedzieli mu żeby sobie dał spokuj bo i tak nie ma szans, a tak na marginesie to mój św. pamięci dziatek i kilku jego kolegów byli po niepełnej podstawówce , pracowali w PSP i to kopalnianej i byli jenymi z najlepszych strażaków w całej jednostce - bo byli z powołania a nie z powodu dobrej , stabilnej pracy - NIESTETY ŚMIAŁO MOGĘ STWIERDZIĆ ŻE ZA 5-10 lat 70 procent 0SP będzie istniało na papierze.
Druhowie powarznie trzeba pomyśleć o jakimś proteście, marszu bezrobotnych strażaków, np. w Warszawie w dzień strażaka, a może na śląsku teraz 26 marca - oczywiście ma to być pokojowy marsz , bez przemocy .....

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2013, 09:30:44 »
Ale o czym piszesz? Bo po pierwsze z ortografią i interpunkcją krucho, i ciężko to przeczytać.
Zdaje mi się że wylewasz tu żale z powodu, negatywnego wyniku naboru do PSP, a o tym możesz podyskutować w tematach "jak zostać..."
To że dwóch "zawodowców" nie chce wam pomagać w szkoleniach nie znaczy że wszyscy są tacy , to po pierwsze, a po drugie weź pod uwagę ze jak robią to zawodowo to może w wolnym czasie nie mają ochoty "gonić z wężami", dodatkowo za free.
Jedyne z czym się zgodzę z Twojego postu, to to że za jakiś czas, z części OSP odejdą ludzie i jednostki te upadną, zostaną tylko te prężne z ludźmi i funduszami, a powodów tego stanu jest tak wiele jak wiele jednostek...
Że o pieniądzach, sponsorach,przepisach,podatkach,ulgach i rządzie nie wspomne   

Offline loleke

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2013, 10:24:21 »
Prosiłem o opinie OHOTNIKÓW ,nie strażaków PSP,
Za pisownie mogę przeprosić, zawsze miałem z tym kłopot, ale proszę nie zmieniać tematu,
Proste pytanie, czemu nie przekazujecie np. ubrań typu Nomex, nawet tych zużytych dla OSP , ino srzedajecie na allegro,oczywiście nie wszyscy, co nie którzy, sam kupiłem dla jednostki kilka, za nasze prywatne pieniądze, dlaczego nie organizujecie wspólnych szkoleń, co ja jako spawacz mogę nauczyć swoich , ludzi - zgodnie ze statutem to ja za nich odpowiadam, organizujecie szkolenie raz na całe życie i to ma nam wystrczyć.....nie tędy drogo Panowie, oczywiście w waszych szergach są też   ludzie z powołania - nie chcę ich obrażać , sam znam wielu, pisze ogólnie , w OSP potrzebne są zmiany - zobaczymy może to tylko na śląsku jest tak tragicznie - i się mylę , już przepraszam wszystkich obrażonych

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2013, 11:43:19 »
Po pierwsze to PSP ma obowiązek robienia szkoleń. Na 100% twoja KP PSP też robi takę szkolenia tylko może o nich nie wiesz. Najlepiej zaczepić w tym temacie komendanta gminnego bo przecież on ma być łącznikiem pomiędzy OSP w gminie a PSP.
A co do nomexów to nie przekazują ich do OSP bo po prostu już się nie nadają do używania albo wyszło im już świadectwa dopuszczenia.

A co do aktualnych naborów do PSP. Takie są aktualnie czasy że trudno o stabilną pracę i każdy czy to z powołania czy nie pcha się do straży, policji czy wojska. Teraz żeby iść z ulicy do PSP to musiał byś mieć wszystkie szkolenia OSP (podstawowe I i II stopnia, techniczne, dowódców, itp.), KPP, prawo jazdy C a najlepiej C+E, oraz jakieś jeszcze przydatne w PSP (podesty, napełnianie zbiorników ciśnieniowych, itp.). Oraz co równie ważne jak kursy mieć sprawność fizyczną równą wyczynowego sportowca.

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2013, 12:00:55 »
Zgodzę się z autorem tematu, że w OSP potrzebne są zmiany, ale to raczej one dotyczą innych spraw niż branie ludzi z OSP do PSP. Z autopsji wiem, że to nie zbyt dobrze służy ochotnikom - strażacy, którzy dostaną się do straży zawodowej zaczynają co raz mniej angażować się w OSP z prostych powodów: praca, szkolenia, odpoczynek po zmianie, do tego trzeba też poświęcić czas rodzinie. I wtedy zamiast pomocy tych chłopaków z zawodowej w akcjach to masz braki w ochotniczej.

Poprzednik nadmienił, że bez kursów w OSP masz marne szanse na dostanie się z ulicy. Teraz weszły nowe wytyczne i najlepiej mieć podstawowe, techniczne, KPP i WOPR.

Offline loleke

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 15, 2013, 13:13:46 »
Może ma Pan racje, z tym że zawodowi nie bardzo mają ochotę działać w ochotniej, o ile pamiętam dziadek też mi powtarzał że jak wstąpił do PSP, to już nie chciałem się angażować w OSP, ale nasze władze mogły by wprowadzić ustawę, żeby każdy zawodowy strażak miał obowiązek szkolenia ochotników (podstawowego -na sprzęcie jaki posiada jednostka), nieodpłatnie 2-3 godziny wystarczą - rocznie, przecież później działamy razem. Ja wiem że PSP prowadzi szkolenia, ja mam wszystkie kursy, ale robione 10 lat temu, teraz przepisy się zmieniają, mamy mieć wyposażenie ochronne takie same jak w PSP- To jest Hełm -cena 660 zł, nomex 1800 zł, buty 300 + buty gumowe 300 zł, rękawice 200 zł kominiarka 70 zł, badania ponad 100 zł- proszę sobie policzyć - to jest koszt wyposażenie tylko jednego strażaka - ja mam do dyspozycji 4000 zł na wszystko (może jeszcze coś dołożą ale nie więcej niż 2 tyle)- paliwo, oleje, media , badania kierowców itp. Co do roli komendanta gminnego w naszej gminie - ha , ha ,ha, został wybrany, tak dla gwiazdek. Niedawno rozmawiałem z komendantem gminnym z innej gminy, (naprawdę dużo zrobił dla swoich jednostek), podzielił moje słowa to początek końca OSP. Moim zdaniem powinno się wrócić do czasów przedwojennych lub wczesnych - powojennych i wprowadzić pracowników etatowych ZOSP RP, którzy by przeprowadzali szkolenia raz czy 2 razy w roku na sprzęcie jakim dysponuje jednostka, czy wspólne ćwiczenia z PSP, obecnie jak się zajedzie do akcji to nie wiadomo kto dowodzi , wszyscy są mądrzy do czasu jak coś się stanie - wtedy odpowiada
naczelnik. Proszę zobaczyć post kolegi z USA, Szkolenie w USA , tam raz w tygodniu zawodowcy ćwiczą z ochotnikami.Co do poprzedniego postu (sprawność fizyczna), to ja gdy pytałem o prace w PSP, spokojnie wykonywałem 14 podciągnięć na drążku (takich siłowych ),zrobienie szpagatu nie stanowiło dla mnie problemu, wyciskałem ponad 100 kg itp, obecnie w wieku 39 lat jestem w stanie zaliczyć test sprawnościowy przynajmniej  na 4 , a gdybym się uparł to na pięć, minimum 3-4 razy w tygodniu spędzam w siłowni,  bez problemu dostaje do ziemi w skłonie stojąc całymi dłońmi, oczywiście nogi złączone itp. 
Czemu nam zwykłym ochotnikom nie wolno jeździć do akcji w ubraniach produkcji np. Angielskiej, takie ubrania z fakturą można kupić po 150 zł, to za jeden nomex mam  ubrania dla połowę jednostki - gdybym wyjechał do Anglii to mogę w nim gasić trawę a gdy przyjadę w nim do Polski to już nie?

Offline Charlie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2013, 13:51:31 »
Strażak najemnik vs Strażak z powołania?
osp dla jednych trzy litery - dla nas całe życie.

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2013, 14:37:01 »
No tak zmuśmy już "zapracowanych" strażaków, aby po służbie szkolili Ochotników......nie tędy droga!! Moim zdaniem cały ten system straży w Polsce to jest jedna wielka prowizorka i tyle.
Bo gdyby na Jednostce na zmianie było więcej strażaków, to Ci mogli by spokojnie prowadzić szkolenia/ćwiczenia na jednostce z ochotnikami, oczywiście otrzymywali by dodatki za to, ale nie byli by na I wyjeździe, tylko w razie potrzeby. Każdy powiat powinien mieć poligon do ćwiczeń, nie mówię, że od razu z komorą i innymi pierdołami, ale zwykły, normalny....ale o czym ja pisze.....jak bieda na komory się Ochotnikom doczekać, czy inne kursy w tym systemie. To i tak się trza cieszyć, że dajemy radę, w większości dzięki determinacji i "rozgarniętym" strażakom.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 15, 2013, 14:41:49 »
Panowie, a który z waszych Naczelników pojechał do d-cy JRG i umówił termin wspólnych ćwiczeń na terenie JRG? Która jednostka OSP wybrała się do JRG na takie ćwiczenia? Przecież jednostki zawodowe w czasie służby ćwiczą. Jaki problem zapakować się z ludźmi w wozy i podjechać na 2-3 godziny i poćwiczyć z nimi?
W niektórych powiatach to jest realizowane więc można, a w innych już nie?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2013, 15:54:16 »
Tak jak już kolega wyżej napisała dużo zależy przecież od kontaktu z PSP. Poza tym co za problem żeby zorganizować takie manewry gminne chociaż raz do roku. Stworzyć jakiś scenariusz wspólnie z PSP że pali się szkoła czy inny budynek i działać. Piszę że wspólnie z PSP bo dobrze żeby potem ktoś wszystko fachowym okiem ocenił gdzie coś się robi dobrze a c co źle i jak to można poprawić.

Z takich manewrów same plusy.

- Szkoła przećwiczy ewakuację.
- Strażacy z OSP poznają obiekt i poćwiczą na spokojnie działanie.
- PSP zapozna się z wyszkoleniem i możliwościami OSP

Offline loleke

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2013, 16:26:07 »
Nie powiem, kilka razy zwróciłem się o pomoc do PSP, to jest, pokazali nam jak przewijać węże, czy jak odsługiwać agregat wysokociśnieniowy,  co do ćwiczeń do na terenie powiatu, są organizowane raz w roku ale tylko dla kompani obwodowej (może źle to określiłem) ,razem z zawodowcami ćwiczą tylko jednostki z krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego, my o tych ćwiczeniach dowiadujemy się z gazet,  kiedyś w naszej komendzie dowódcą operacyjnym był strażak ochotnik , który był też Prezesem OSP, wtedy takie ćwiczenia może udał by się zorganizować, ale był za dobry i musiał zmienić jednostkę, teraz komendant może by się zgodził, ale nie wiem czy prawnie jest to dopuszczalne, jeszcze raz powtarzam nie jesteśmy KSRG, a poza tym, po co nam takie szkolenia jak , gaszenie bloków, czy rozkładanie skokochronu, nam chodzi o proste gaszenie nie urzynków, (może to śmieszne, co to gasić trawę, ale ja miałem przypadek że podczas palenia się traw, zapalił się dziki śmietnik, nikt nie przewidział że jest tam ukryty kineskop - byli z nami też zawodowcy, nastąpił wybuch, szkło świstało nam koło głów, nikt nie miał opuszczonej przyłbicy), wypompowywanie wody z piwnic - teraz wiem że Niagrę 1, nie powinno stosować się w piwnicach
(wtedy nie mieliśmy innej ), spaliny zabrały tlen, okienko było za małe- i na wpół - przytomny  kolega został wyniesiony prze innych druhów (mnie wtedy nie było, ale i tak bym za to odpowiadał ), itp. Co do szkoleń, to i tak by się odbywały w dni robocze jednostki to jest od poniedziałku do piątku , w godzinach rannych, a przecież ochotnik też ma prawo mieć żonę, dzieci - a przede wszystkim pracę, jutro mamy zebranie sprawozdawcze, poruszę ten temat.

Napisałem ten post po to że może wreszcie ktoś z mądrych ludzi go przeczyta - i się zastanowił, moja rada to jest, każdy powiat powinien powołać komisje w składzie :jakiś przedstawiciel, gminy, powiatu, PSP, a nawet policjant, przeprowadzić nie zapowiadane próbne alarmy, ale najlepiej o godzinie 13.30, i  wtedy się okaże ilu jest ochotników w Polsce, jeszcze niech sprawdzą stan umundurowania, badania, aktualne wyszkolenie, trzeźwość, od statystyki odjąć bezrobotnych -śmiało mogę się założyć że średnia na całą polskę wyjdzie 1, może 2 strażaków

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 15, 2013, 17:19:34 »
... byli z nami też zawodowcy, nastąpił wybuch, szkło świstało nam koło głów, nikt nie miał opuszczonej przyłbicy)
Z tego co wiem to przy działaniach ratowniczo-gaśniczych wymagane jest zakrycie twarzy przyłbicą ;) Nie pogrążaj siebie i chłopaków z JRG - takich rzeczy się nie pisze.

Napisałem ten post po to że może wreszcie ktoś z mądrych ludzi go przeczyta - i się zastanowił, moja rada to jest, każdy powiat powinien powołać komisje w składzie :jakiś przedstawiciel, gminy, powiatu, PSP, a nawet policjant, przeprowadzić nie zapowiadane próbne alarmy, ale najlepiej o godzinie 13.30, i  wtedy się okaże ilu jest ochotników w Polsce, jeszcze niech sprawdzą stan umundurowania, badania, aktualne wyszkolenie, trzeźwość, od statystyki odjąć bezrobotnych -śmiało mogę się założyć że średnia na całą polskę wyjdzie 1, może 2 strażaków
Takie sprawdzania gotowości bojowej są robione 1-2 razy w roku w jednostkach będących w KSRG (i poza chyba też). Są to niezapowiedziane kontrole (podjeżdża oficer z PSP pod jednostkę i każe dyspozytorowi załączyć system w danej jednostce).

Offline loleke

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 15, 2013, 17:48:19 »
Zapomniałem dodać że było to kilka lat temu,i mieliśmy tylko jeden hełm z przyłbicą, a w modelu hełmu lata 80-te, niestety nie ma przyłbic, i właśnie po to powinny być organizowane ćwiczenia, żeby wbić do głowy wszystkim jak ma wyglądać strażak podczas akcji, co ja jako naczelnik mogę zrobić - zabiorę mu premię ha, ha, -a w sumie proszę oglądać program JRG w akcji , nie zawsze stosuję się przyłbicę, jeszcze gdzieś w polach, po zakończonych działaniach


co do sprawdzenia jednostek przez PSP, to jak mi wiadomo, takich jednostek jak nasza nie mogą kontrolować, chyba że na prośbę burmistrza i w obecności przedstawiciela, kogoś z gminy, może się mylę, może teraz przepisy się zmieniły - a powinno to być przeprowadzane
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2013, 19:11:16 wysłana przez Butel »

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 15, 2013, 18:13:06 »
Każdą OSP można kontrolować. Chyba że jesteście jednostką typu M a nie S bo u mnie w powiecie wszystkie S'ki są kontrolowane.

Offline loleke

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: bezrobocie w OSP- proszę o szczere opinie ,zorganizujmy protest
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 15, 2013, 19:32:14 »
szczerze, ja od 12 lat jestem naczelnikiem, i nie miałem żadnej kontroli, no może po zebraniu, lub jakiejś uroczystości, nieraz pokazujemy co mamy w garażu, dawniej bywały ale to bardzo dawno temu, nie za mojej kadencji, w ubiegłym roku były kontrole ale tylko tych jednostek co im założyli selektywne wywoływnie