Autor Wątek: Pojazd Bojowy  (Przeczytany 3122 razy)

Młodzik

  • Gość
Pojazd Bojowy
« dnia: Styczeń 25, 2006, 15:58:15 »
Witam, czy kierowca ktory ma np prawko B i C i nie posiadajac kwalifikacji do jazdy samochodami uprzywilejowanymi moze wracac z akcji pojazdem pozarniczym?  oczywiscie nie chodzi mi o jazde "na sygnalkach" (taki pojazd wtedy nie jest uprzywilejowany) tylko normalne wracanie do bazy, lub np wyjazd na zawody, jak to wyglada prawnie?

pozdrawiam

Offline pasadr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2006, 17:31:23 »
taki pojazd nie jadąc na "sygnałkach" pozostaje pojazdem oznaczonym(czy oznakowanym -nie pamiętam  :P  ) i do jego prowadzenia nadal potrzebne jest świadectwo kwalifikacji
aby je zdobyć trzeba mieć ukończone 21 latek i przejść badania lekarskie (i chyba jakiś kurs). później można już "śmigać" na "sygnałkach"
pozdrawiam

what doesn't kill me, makes me stronger (anyway OSP does)

Młodzik

  • Gość
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2006, 23:20:10 »
co do 21 lat to nie do konca :)) bo prawnie zeby zrobic kwalifikacje na pojazdy uprzywilejowane to trzeba miec prawko danej kat. przez okres 3 lat :) takze jezeli np zrobisz prawo jazdy kat. C w wieku 22 lat to o kwalifikacje mozesz sie starac dopiero w wieku 25 lat.. glupi przepis.. ale coz - polskie prawo

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2006, 09:37:20 »
Cytuj
co do 21 lat to nie do konca :)) bo prawnie zeby zrobic kwalifikacje na pojazdy uprzywilejowane to trzeba miec prawko danej kat. przez okres 3 lat :) takze jezeli np zrobisz prawo jazdy kat. C w wieku 22 lat to o kwalifikacje mozesz sie starac dopiero w wieku 25 lat.. glupi przepis.. ale coz - polskie prawo
No nie tak do końca . Od ubiegłego roku przepisy sie zmieniły nacisk położony jest na 21 lat kategorje  B +C lub C oraz badania psychotesty . Nie jest to forma świadectwa kwalifikacji lecz zaświadczenia uprawniającego  i w waszym przypadku najprawdopodobniej  wydawany jest przez zarząd wojewódzki OSP a nie oddział komunikacji jak to miało miejsce ze świadectwem kwalifikacji . Co do 3 lat stażu liczony jest łącznie   od otrzymania  kategorji B  a nie po 3 latach z C stan na chwile obecną. Co do pojazdu to pojazd uprzywilejowany  nie bojowy  okreslenie to tyczy się do załogi - podział bojowy to tak nawiasem  nie mam zamiaru nikogo poprawiać bez urazy  to tylko informacyjnie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 09:56:08 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Młodzik

  • Gość
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2006, 10:37:43 »
czyli rozumiem ze Art. 89. ktory brzmi: 1. Do kierowania:
  1)  samochodem ciężarowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 24 t, pojazdem uprzywilejowanym oraz taksówką osobową - jest uprawniona osoba posiadająca prawo jazdy odpowiedniej kategorii przez okres co najmniej 3 lat; kierujący taksówką osobową powinien również znać topografię miejscowości, w której prowadzi lub zamierza prowadzić działalność,

NIE OBOWIAZUJE?

art. ten znalazalem w USTAWIE z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym.

(Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1997 r.)


a ma ktos jakies przepisy mowiace o tym ze od 21 mozna robic kwalifikacje?

pozdrawiam

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2006, 10:49:13 »
Chłopie! chcesz miec pewność...... to napisz do rzecznika wydziału ruchu drogowego policji z pytaniem, i bedziesz wszystko wiedizal co i jak!!!!  poszukaj sobie na stronie KG policji adresu, najłatwiejszy i najszybszy i najpewnijszy sposób na dowiedzenie sie takich spraw!!!!!

Ps. zastanawiam się dlaczego w tym kraju kazdy idzie dłuższymi skrótami......
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 10:51:17 wysłana przez emer »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2006, 11:52:19 »
przypomina mi sie pewna sesja rpg i tekst jednego z uczestnikow
"nigdy juz nie pojde na skroty przez bagna"
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2006, 12:01:30 »
Cytuj
czyli rozumiem ze Art. 89. ktory brzmi: 1. Do kierowania:
  1)  samochodem ciężarowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 24 t, pojazdem uprzywilejowanym oraz taksówką osobową - jest uprawniona osoba posiadająca prawo jazdy odpowiedniej kategorii przez okres co najmniej 3 lat; kierujący taksówką osobową powinien również znać topografię miejscowości, w której prowadzi lub zamierza prowadzić działalność,

NIE OBOWIAZUJE?

art. ten znalazalem w USTAWIE z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym.

(Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1997 r.)


a ma ktos jakies przepisy mowiace o tym ze od 21 mozna robic kwalifikacje?

pozdrawiam
Według przepisów szczegółowych dotyczących pojazdów uprzywilejowanych i uprawnień  do ich prowadzenia tak to wygląda. Nie wiem jak to jest z taxi tam nadal obowiązuje topografia a raczej jej znajomość zakończona egzaminem bardziej chodzi o koncesję kiedyś coś takiego miałem. Koncesje pozostały nie ma jedynie świadectw kwalifikacji. Co do transportu ciężkiego to koncesje potrzeba jedynie gdy firma w której pracujesz wykonuje usługi transportowe . Nie wymagane jest to w przypadku gdy firma ma swoje pojazdy do własnego użytku T.Z.W transport własny takie sa wytyczne Inspekcji Transportu Drogowego. Na których się opieram. Oraz informacji uzyskanych w wydziale komunikacji w łodzi.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 12:09:15 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Młodzik

  • Gość
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 30, 2006, 17:49:06 »
Cytuj
Chłopie! chcesz miec pewność...... to napisz do rzecznika wydziału ruchu drogowego policji z pytaniem, i bedziesz wszystko wiedizal co i jak!!!!  poszukaj sobie na stronie KG policji adresu, najłatwiejszy i najszybszy i najpewnijszy sposób na dowiedzenie sie takich spraw!!!!!

Ps. zastanawiam się dlaczego w tym kraju kazdy idzie dłuższymi skrótami......
Chłopie! chce miec pewnosc, dlatego zwracam sie z zapytaniem tutaj na forum, na ktorym mozna uzyskac wiele pomocy, a Ty jezeli nie znasz aktu prawnego o ktory pytalem, to nikt nie zmusza Cie do pisania postow.. nie wnoszacych nic do tematu..

pozdrawiam

Offline ARBUZ100

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 03, 2006, 15:50:02 »
Młodzik,ogólnie rzecz biorąc straż wydaje pozwolenia na prowadzenie pojazdami służbowymi i uprzywilejowanymi. Gdy masz pozwolenie na służbówki nie możesz włączać sygnałów ( dźwiękowych i błyskowych ). Ale nie wiem czy wracałeś pojazdem z PSP czy OSP ? bo tak rzeczywistości w PSP musisz mieć tylko badania lekarskie i psychologiczne a kwatermistrzowstwo wypisze Ci taki blankiecik bez problemu  :D jeżeli chodzi o OSP to szczerze nie mam pojęcia.  

Offline marex7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 05, 2006, 10:35:57 »
Chciałbym dołożyć swoją opinie do poruszonego tematu , praktyka w prowadzeniu pojazdów i odpowiednia kategoria prawa jazdy- tak. Jeśli sprawa dotyczy OSP to badanie lekarskie - zaświadczenie od lekarza uprawnionego po przeprawadzeniu badań psychologicznych. UPOWAŻNIENIE DO KIEROWANIA SAMOCHODEM OSP WYDAJE PREZES JEDNOSTKI . Oczywiście na podstawie w/w dokumentów lekarskich,żaden Zarząd Wojewódzki czy Gminny. Nie ma pojęcia powrotu z akcji samochód bojowy może w każdej chwili być zadysponowany do zdarzernia, dlatego kieruje nim zawsze osoba posiadająca w/w dokumenty i uprawnienia.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2006, 11:29:37 »
a np dojazd na zawody, to tez pojazdem strazackim OSP musi kierowac osoba posiadajaca uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym. a mianem pojazdu uprzywilejowanego okresla sie pojazd wydajacy sygnały swietlne barwy niebieskiej, i dziwekowe. wiec jadac do akcji np nie na "sygnałach" poruszamy sie chyba zwyklym pojazdym jak inni użytkownicy ruchu??. takie jest moje zdanie. pozdrawiam ;)  

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Pojazd Bojowy
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2006, 20:23:07 »
Cytuj
Młodzik,ogólnie rzecz biorąc straż wydaje pozwolenia na prowadzenie pojazdami służbowymi i uprzywilejowanymi. Gdy masz pozwolenie na służbówki nie możesz włączać sygnałów ( dźwiękowych i błyskowych ). Ale nie wiem czy wracałeś pojazdem z PSP czy OSP ? bo tak rzeczywistości w PSP musisz mieć tylko badania lekarskie i psychologiczne a kwatermistrzowstwo wypisze Ci taki blankiecik bez problemu  :D jeżeli chodzi o OSP to szczerze nie mam pojęcia.
I nie do konca się z tym zgadzam bo nowo zatrudnieni kierowcy  kieruje się na badania psycho  i zaświadczenie  z służby technicznej . I smigają do akcj a takie same zaświadczenia wydaje się też dowódcą zmany czy sekcji   lecz przy kategorji B prawka   to oni nie moga używać sygnałów  . Morał z tego taki  by jeżdzić alarmowo trzeba mieć  kat C badania i zaświadczenie  reszta czyli B i badania + zaswiadczenie upoważnia do prowadzenia pojazdów służbowych  nie uprzywilejowanych . Tak to wygląda reszcie fachowców  życzę jak nie mają  pewności niech sie nie wynużają bo widzę że cząść tu pokończyła prawo  a część profesóre z tranportu  londowego trochę skromności ludzie.
Pozdrawiam Cięń em.