Autor Wątek: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych  (Przeczytany 279913 razy)

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #400 dnia: Czerwiec 12, 2015, 14:22:54 »
Nowe, lżejsze i termoizolacyjne mundury strażackie zastąpią przestarzałe modele z końca ubiegłego wieku. Zaprojektował je łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie włókiennictwa.

 wow jest rewolucja yeti  :fiuu:

http://wiadomosci.onet.pl/lodz/nowe-lzejsze-termoizolacyjne-mundury-dla-strazakow/2h59ss
No tak słowo jak papier wszystko wytrzyma. Do czynów jeszcze daleko!!!! No ale niech to będzie w końcu ta jaskółka czyniąca wiosnę.
A ja to mam krótkie pytanie. Czy ktoś z mających trochę wiedzy i doświadczenia (w użytkowaniu różnej odzieży) strażaków interwencyjnych, dla których projektowane są te obrania miał możliwość ich testowania użytkowego? Czy znowu tylko urzędnicy z KG oraz naukowcy z polskich instytutów badawczych będą nam wmawiać jak powinno wyglądać i być skonstruowane dobre ubranie?
Przypominam, że pełen sukces gwarantuje połączenie wiedzy, badań, doświadczeń i praktyki. Produkt oparty tylko na wiedzy oderwanej od rzeczywistości lub oczekiwań nie znajdzie uznania w oczach strażaków, a chyba nie o to chodzi. Prawda???
Pragnę zasygnalizować lub poinformować mniej zorientowanych forumowiczów, że w krajach mających wysoka kulturę ratowniczą 50% oceny ubrania w przetargach to praktyczna ocena użytkowa, zaś kryterium ceny oscyluje wokół wartości nie większej jak 30%.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #401 dnia: Czerwiec 12, 2015, 15:25:04 »
kolumb112 poddałeś dobry pomysł - może ktoś, kto się zna na PZP nam odpowie, czy możliwy jest przetarg, gdzie na etapie zakupu producent ma obowiązek dostarczyć np 10 kompletów odzieży specjalnej bez żadnych naszywek identyfikujących producenta. Odzież trafia na podział - strażacy testują przez miesiąc jak chcą i potem wybierają ubranko, które otrzymuje np 30 lub 40% punktów. Byłoby ciekawie. Jak by wybrali coś nieergonomicznego to by potem sami się z tym musieli męczyć. Kwestia przypilnowania parametrów bezpieczeństwa i potem producenta, żeby dostarczył ubranie nie gorsze niż do testów ale to można obwarować bardzo wysokimi karami w umowie.

Ja u siebie w OSP od pewnego czasu tak kupuję ŚOI i nie mam niezadowolonych w tej kwestii, chociaż pod względem np rękawic, gdzie ciągle szukamy optymalnych mamy sporą pstrokaciznę w jednostce. 

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #402 dnia: Czerwiec 12, 2015, 18:53:36 »
nie przed przetargiem
ale można sobie zabezpieczyć że z dostarczonych ubrań wyślesz ileś do badania na zgodność
problemy :
1. cnbop może chcieć kasę ( ale nie musi)
2. jak nie odbierzecie to macie problem bo nie macie ubrań a kasa ucieka
zalety:
producent musi dostarczyć dobre ubrania zgodne z zapisami w SIWZ

jak paru producentom zostało by na magazynie to g co szyją to potraktowali by was poważnie
nie dotyczy to tylko ubrań :)

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #403 dnia: Czerwiec 14, 2015, 12:08:15 »
Na dowód tego, że problem jest bardzo ważny dla strażaków i są oni żywotnie zainteresowani swoimi odzieżowymi środkami ochrony indywidualnej jeden cytat z emaila którego otrzymałem:

"........Kurczę, czemu mam wrażenie, że chcą nam wcisnąć gówno w sreberku? mi (i myślę większości użytkowników końcowych) na prawdę nie zależy na wzorze.. mógłbym jeździć w zielonym w pomarańczowe grochy, aby mnie chronił i zapewniał komfort użytkowania.. a my (znaczy nasza góra, bo z nami, strażakami interwencyjnymi nie ma to wiele wspólnego) sami wiążemy sobie na lata ręce w tej kwestii, nawet nie osiągając z tego oczekiwanych przez oddolnego strażaka korzyści"

Tak myśli wielu dobrze wyszkolonych strażaków. Warto się nad tym pochylić i nie "iść pod prąd" ich oczekiwań.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #404 dnia: Czerwiec 14, 2015, 22:06:59 »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #405 dnia: Czerwiec 15, 2015, 07:40:35 »
Ale pan Prezes pogadał głupot. Ciekawe jakie oni tam nowości zastosowali. Nowości chyba dla firmy, która te ubrania będzie szyć, bo na pewno nie dla dobrze wyszkolonego strażaka, który chociaż w podstawowym zakresie ogarnia temat.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2015, 08:26:18 wysłana przez Fistach »

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #406 dnia: Czerwiec 15, 2015, 08:48:37 »
Nieważne co powiedział liczy się niestety przekaz medialny :(
wczoraj byłem na grillu ze znajomymi którzy nie mają nic wspólnego ze strażą i mówili jakie to straż ma super nowe ubrania
lud to kupił :(

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #407 dnia: Czerwiec 15, 2015, 13:29:21 »
  Nowy wzór ma tak nowoczesny materiał zewnętrzny, że nazywa się go PBO.
  Wypowiedź z linku p. prezesa będzie cytowane jeszcze przez długie lata.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #408 dnia: Czerwiec 16, 2015, 08:07:17 »
i w sumie wypowiedzią prezesa moratexu można ten wątek zakończyć
tak jak przygotowane instytuty i producenci to takich ubrań należy się spodziewać
kto był na Interschutz ten widział jak to na świeice wygląda
ale my Panie to najmadrzejsi

Offline Minister

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #409 dnia: Czerwiec 16, 2015, 10:36:32 »
Drodzy panowie materiał o nazwie PBO istnieje, i jest używany przez straże. Nazwa handlowa to z Zylon.

Link do opisu:
http://materialyinzynierskie.pl/wlokna-zylon-dwukrotnie-wytrzymalsze-niz-kevlar/

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #410 dnia: Czerwiec 16, 2015, 14:18:21 »
tak tyko zylon nie jest używany do ubrań strażackich

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #411 dnia: Czerwiec 16, 2015, 14:27:05 »
tak tyko zylon nie jest używany do ubrań strażackich

Millenia ST i Advence Ultra zawierają PBO i są używane do produkcji ubrań specjalnych.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #412 dnia: Czerwiec 16, 2015, 18:15:31 »
Oczywiscie, ze jest taki material jak pbo. Problem polega na duzo gorszych wlasciwosciach w porownaniu do pbi.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #413 dnia: Czerwiec 16, 2015, 18:22:58 »
Witam forumowiczów.
Dawno mnie nie było. Przeczytałem wątek (prawie) :) jest bardzo ciekawy. Byłem gdzieś wywołany do tablicy. Jeśli nadal ktoś ma pytania dot. ubrania to chętnie odpowiem. Zaznaczam, że nie uważam się za eksperta w tej dziedzinie, mimo tego, że wyedukowałem się nieco przy okazji wejścia w posiadanie ubrania. Polecam też ten bardzo pouczający artykuł:

http://www.ppoz.pl/zajrzyj-do-srodka/rozmaitosci/762-zloty-poziom-ochrony

Pozdrawiam,
Sajmonowski

P.s. producentowi dziękuję za poduszki w kolanach! :D

P.s.2; PARAMETRY TAK - WZÓR NIE!!!!!!!
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #414 dnia: Czerwiec 17, 2015, 22:31:48 »
pisanie o jakiś wzorcach kiedy nikt wzorca nie widział dziwne
a może ktoś do KG PSP napisze jaki stan wody na wisle w tym temacie?

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #415 dnia: Czerwiec 19, 2015, 07:03:50 »
jak to nie widział - we "wzorze" chodzimy od lat :)

Pozdrawiam,
Sajmonowski
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 07:07:19 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #416 dnia: Czerwiec 19, 2015, 07:42:08 »
jak to nie widział - we "wzorze" chodzimy od lat :)

Pozdrawiam,
Sajmonowski

od lat to w łachach chodzicie :)
kiedyś w szkole w Częstochowie było jakieś szkolenie i byli strażacy z różnych jednostek to można było zobaczyć przegląd odzieży generalnie strachy na wróble były lepiej poubierane

pisząc o wzorze miałem na myśli "nowy" wzór
producent pokazał go na edurze w 2014 ale po godzinie od przejścia oficjeli wzór zniknął :)
na oficjalnych prezentacjach pokazywane są ubrania podobne do planowanego wzoru

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #417 dnia: Czerwiec 19, 2015, 09:37:16 »
od lat to w łachach chodzicie :)
Bo to za karę chyba.

producent pokazał go na edurze w 2014 ale po godzinie od przejścia oficjeli wzór zniknął :)
Nic dziwnego w sumie. Obok inne firmy więc trochę wstyd.

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #418 dnia: Czerwiec 19, 2015, 11:51:30 »
Uważam, że na kolejnych targach Interschutz, PSP powinna wystawić osobne stoisko z umundurowaniem. Oprócz całej gamy ubrań specjalnych, niech zostaną zaprezentowane różne "modele" koszarówek, czapki z daszkiem, wygodne mundury służbowe oraz sztabówki. Nazwa stoiska: TERRARIUM Z OKAZAMI NA SKALĘ ŚWIATOWĄ.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #419 dnia: Czerwiec 20, 2015, 18:19:05 »
LION V-Force świetny ;)
O wiele lżejszy od naszych waciaków, "przewiewny". Testowałem wersję Gemini XLT + Airlock 3L. Jak dla mnie minusem było to, że brakowało kieszeni wewnętrznej i kieszeni napoleońskiej - jednak wynikało to z zastosowanych materiałów. Miękkie wstawki na kolanach (pianka?) spisywały się rewelacyjnie w przypadku pracy na kolanach. To tak na szybko. Dokładniejszy opis może później. :straz:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #420 dnia: Czerwiec 21, 2015, 07:23:53 »
LION V-Force świetny ;)
O wiele lżejszy od naszych waciaków, "przewiewny". Testowałem wersję Gemini XLT + Airlock 3L. Jak dla mnie minusem było to, że brakowało kieszeni wewnętrznej i kieszeni napoleońskiej - jednak wynikało to z zastosowanych materiałów. Miękkie wstawki na kolanach (pianka?) spisywały się rewelacyjnie w przypadku pracy na kolanach. To tak na szybko. Dokładniejszy opis może później. :straz:

Ale to nie jest nowy wzór polskich ubrań specjalnych. Tak naprawdę dziś jeszcze nie wiadomo, czy będzie spełniał wymagania KG PSP.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #421 dnia: Czerwiec 21, 2015, 10:33:30 »
LION V-Force świetny ;)
O wiele lżejszy od naszych waciaków, "przewiewny". Testowałem wersję Gemini XLT + Airlock 3L. Jak dla mnie minusem było to, że brakowało kieszeni wewnętrznej i kieszeni napoleońskiej - jednak wynikało to z zastosowanych materiałów. Miękkie wstawki na kolanach (pianka?) spisywały się rewelacyjnie w przypadku pracy na kolanach. To tak na szybko. Dokładniejszy opis może później. :straz:

Ale to nie jest nowy wzór polskich ubrań specjalnych. Tak naprawdę dziś jeszcze nie wiadomo, czy będzie spełniał wymagania KG PSP.

Oczywiście, że nie jest -_-
Niemniej jednak co jakiś czas pojawia się w tym wątku :straz:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #422 dnia: Czerwiec 22, 2015, 17:41:01 »
wszyscy zagraniczni producenci mają podobne ubrania , i PBI to PBI Nomex to Nomex odblaski 3M to odblaski 3 M kevlar to kevlar  AIRLOCK to AIRLOCK a u nas nomex to meta para aramid z chin lub tajwanu , PBI to aramid farbowany na piaskowo membrana to cerata , odblaski to odblaski a suwak  to jakiś tam suwak

KG PSP nie wie ( ja też nie wiem ) jak to zapisać żeby parametry były dobre a nie wskazywały konkretnego producenta
dlatego nie liczmy że się jakieś wzory pojawią szybko

a ubranie Lion na 100% nie będzie zgodne ze wzorem co nie zmienia faktu że to bardzo dobre ubranie

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #423 dnia: Czerwiec 23, 2015, 15:21:03 »
 ale wagę udało się określić i to bez względu na rozmiar.

  Problemem nie jest u nas  brak przepisów dot. wzorców ubrań specjalnych -  tylko ich nadmiar.

 

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #424 dnia: Czerwiec 23, 2015, 15:26:46 »
  Przewrotnie to właśnie wprowadzenie świadectw CNBOP spowodowało, że 90% ubrań jest niskiej jakości i dąży się dalej do ich obniżania, bo kwitem i receptą na sprzedaż jest świadectwo, a nie certyfikat.

 Poza tym skoro można dotować OSP w ich zakupach i to tylko w jednym "właściwym" konsorcjum,  dodatkowo nie wymusza to żadnych szczególnych chęci do podnoszenia jakości i ustalania min. wymagań.