Autor Wątek: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych  (Przeczytany 279913 razy)

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 09, 2014, 19:49:16 »
a ja dokładam drugą  :szalony: :szalony: :szalony:
i zagrychę  :szalony: :szalony: :szalony:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #126 dnia: Maj 09, 2014, 21:07:41 »
Mogą pojawić się zgarnąć  medal Edury i  zniknąć :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #127 dnia: Maj 10, 2014, 02:40:07 »
tacy starzy, a nie wiedzą, że w gonieniu króliczka nie chodzi o to, żeby go złapać...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 19, 2014, 18:03:37 »
ubrania są na testach w szkole krakowskiej
testy za ergonomie i walory użytkowe wyszły podobno ok
założenia do dokumentacji technicznej są też podobno w miare - maja być ubrania piaskowe z PBI - jest to kwestia maksymalnego obniżenia wagi ubrania
ubrania mają być na parametry testowane po 25 praniach - brawo
natomiast ubranie do przestrzeni otwartych - ciszaaa

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #129 dnia: Maj 20, 2014, 17:19:20 »
Czyli ubrania testuj kadeci??? Z całym szacunkiem dla kadetów, ale ubrania testować powinni ludzie którzy parę ubrań zdążyli przypalić już w służbie i maja jako takie pojęcie o tym, czego się wymaga od ubrań.  :wall:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #130 dnia: Maj 20, 2014, 17:24:29 »
Ciekawy jestem tych testów  :huh:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #131 dnia: Maj 20, 2014, 19:14:39 »
Czyli ubrania testuj kadeci??? Z całym szacunkiem dla kadetów, ale ubrania testować powinni ludzie którzy parę ubrań zdążyli przypalić już w służbie i maja jako takie pojęcie o tym, czego się wymaga od ubrań.  :wall:

To samo chciałem napisać  :angry: Mam nadzieję, że SAPSP to tylko jeden z wielu testujących.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 20, 2014, 21:25:58 »
z informacji którą dostałem to jedyny testujący
zrobiono testy w komorze rozgorzeniowej
testy sa statyczne nie w akcji
zasięgnę języka jutro w krakowie

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #133 dnia: Maj 20, 2014, 22:27:51 »
DO WIADOMOŚCI KG PSP:

Proponuję taki test: Zważcie ubranie. Postawcie na zmianie służby, w temperaturze 18*C (niech będzie nawet w cieniu) strażaka, który ma pod spodem suche spodnie koszarowe i suchą koszulkę + suchą bieliznę. Niech tak postoi pół godziny, troszkę się w nim pokręci. Ponownie zważcie ubranie. Potem wystawcie je na słońce i zważcie po kolejnym pół godziny.

Jeśli w każdym momencie waga ubrania będzie identyczna - dokonaliście przełomu na miarę odkrycia koła. Naprawdę.

Mogę nawet opracować stanowisko do tego badania  :wacko:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #134 dnia: Maj 25, 2014, 19:29:30 »
Nie tylko SA testuje nowe ciuszki

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 26, 2014, 08:41:40 »
W Interii podali info że w innych miejscach świata też pracują nad nowymi mundurami (albo raczej egzoszkieletem) - wyglądają trochę inaczej niż nasze (znów polska będzie 100 lat za.....)
http://nt.interia.pl/galerie/technauka/strazacki-iron-man-zdjecie,iId,1496109,iAId,119072#utm_source=sg&utm_medium=referral&utm_campaign=test_a_technologies_1_position

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 26, 2014, 19:45:35 »
Nie tylko SA testuje nowe ciuszki
Z całym szacunkiem do pchorów, ale wolałbym, żeby ubrania testowali ludzie z doświadczeniem, w realnych zdarzeniach, w pełnym ich przekroju.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 26, 2014, 20:15:16 »
Tutaj akurat są testy "naukowe", tzn. badanie zmęczenia ratownika, różnicy temperatur, wilgotności pod ubraniem i tego typu rzeczy. Nie dowiadywałem się, czy planowane jest testowanie tego "w boju", ale podobno nie planuje się już zmian w projekcie.

Miałem na sobie kurtkę i mogę powiedzieć, że dupy nie urywa, aczkolwiek w porównaniu z obecnym wzorem ubrania specjalnego stanowi jednak postęp.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 26, 2014, 23:08:44 »
Hełm to ostatnia wersja, nie było jej wcześniej na testach.
Jeśli ubranie nie ma dopuszczenia, to raczej w rzeczywistych zdarzeniach nie będzie testowane.
Ta wersja ubrania jest przynajmniej "dużo lepsza" od obecnie użytkowanych i dopuszczonych ubrań; "stanowi postęp" to chyba trochę za łagodne stwierdzenie.
Stanowić postęp będzie przecież też ubranie, w którym dorzucono np. kieszenie na spodniach ;)
A co do kadetów i podchorążych - no cóż, nie ma chyba lepszego testu na sprawdzenie wytrzymałości sprzętu czy ubrania  :rofl:

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #139 dnia: Lipiec 16, 2014, 21:57:31 »
Drodzy forumowicze
jakieś nowości na temat tych nowych superubrań?
KG się zapowiadało na wprowadzenie wzorów październik ( fakt że roku nie podali :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #140 dnia: Lipiec 17, 2014, 02:02:08 »
Coś słyszałem że mają konkurencję bo nie tylko oni prowadzą badania i testują

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #141 dnia: Lipiec 17, 2014, 07:53:23 »
skoro ubrania były na testach w szkołach i innych jednostkach to myślałem ( zdarza się ale nieczęsto:) że forum będzie pełne opinii , informacji zdjęć
a tutaj medialna cisza ..
na spotkaniu w marcu w CNBOP Komenda główna oficjalnie podała jako termin prezentacji nowych wzorów październik-listopad ( trzymamy się że tego roku)
nie ma chyba bardziej oczekiwanych projektów przez strazaków jak nowe ubrania?
więc czemu cisza?


Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #142 dnia: Lipiec 17, 2014, 09:22:42 »
Może testujący zobowiązani są klauzulą o poufności :rofl:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #143 dnia: Lipiec 17, 2014, 10:13:07 »
Mariusz, jeśli w SGSP ubrania są testowane podczas ćwiczeń i to przez Zakład Ratownictwa Technicznego i Medycznego (sic!), to skąd te opinie miałyby się brać. Ja miałem to na sobie 10 minut i opinię już wyraziłem. Zmarnowane pieniądze i czas na opracowanie czegoś, co już zostało wymyślone, chociażby przez Texport czy Lion, tylko po to, by na siłę wspierać rodzimych producentów.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #144 dnia: Lipiec 17, 2014, 12:09:29 »
Mariusz, jeśli w SGSP ubrania są testowane podczas ćwiczeń i to przez Zakład Ratownictwa Technicznego i Medycznego (sic!), to skąd te opinie miałyby się brać. Ja miałem to na sobie 10 minut i opinię już wyraziłem. Zmarnowane pieniądze i czas na opracowanie czegoś, co już zostało wymyślone, chociażby przez Texport czy Lion, tylko po to, by na siłę wspierać rodzimych producentów.
Ale powinny się ukazać jakies oficjalne opinie , jaki jest etap przygotowań wprowadzenia wzorów?
zadajcie sobie pytanie jakiego rodzaju nowego sprzętu oczekujecie?
99% - ubrania
1% - nie wie
według pisma KG PSP do związków zawodowych z tego roku
http://www.strazak.pl/index.php?action=dlattach;topic=20543.0;attach=9229;image
http://www.strazak.pl/index.php?action=dlattach;topic=20543.0;attach=9231;image

informacja jest tragiczna dla użytkowników
- wzór do przestrzeni otwartej który w założeniach ma być lekki, jest granatowy co z automatu czyni go nieergonomicznym
- wzór wg EN 469 wygląda jak żywcem zerznięty z MAtrx extreme Texportu - ale diabeł tkwi w szegółach

wg nieoficjalnych informacji 95% obecnie dopuszczonych ubrań z CNBOP jest niezgodna z wzorami , deklaracjami

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #145 dnia: Lipiec 18, 2014, 22:01:13 »
  Piszecie, że nie ma nowych wzorów, otóż na edurze 2014 pojawiło się ubranie  - suuuuper nowa - COBRA niby z Lubawy niby z krajowych części składana, ale...szyje to scantex i niewiele jest tam z krajowych elemenów,  jak się chwalą w PSP,  tylko kupowanych w polsce, a to spora różnica. Ogólnie ubranie nie zachęca do załozenia na siebie, chociaz je założyłem. Membrana lichutka bo PU.

 i ciekawostka w czasie Edury nie miało jeszcze świadectwa Cnbop, a już  było wyróżnienie..TO JEST WIELKI SUKCES
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2014, 22:13:51 wysłana przez woj-tek1 »

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #146 dnia: Lipiec 18, 2014, 22:12:10 »
  Szanowny panie Mariuszu P. CNBOP nie jest instytucją która ma dbać o zgodnosć z wzorami z zarządzenia jeszcze Komendanta Skomry o ile pamiętam nr 17 dla PSP, tylko na zgodnosć ze swoim rozporządzeniem dla ochrony p.pożarowej ogólnej, nie są do tego w żaden sposób zobligowani. Konkludujac dopuszczą wszystko, ale to na strażakach ciąży podobno obowiazek w tym sie wyznać, sprawdzać na zgodnosci z wytycznymi, zarządzeniami itp. To tyle na ten temat. W innym przypadku musieli by oznakować świadectwa że taki a taki przedmiot jest dla PSP a inny tylko dla ochrony p. pożarowej. Tego oczywiscie nie zrobią bo ubyło by klientów.

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #147 dnia: Lipiec 18, 2014, 22:16:51 »
  Wnerwiają mnie te ciągłe tematy o nowych  lekkich cieżkich i innych ubraniach, nikt nie wiem kiedy zostaną przedstawione i zatwierdzine np. rozporządzeniam, jedno jest tylko pewne, dopóki trwają prace  nad wynalezieniam w/w to jest ok, gonić króliczka i  nigdy nie złapać.

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 19, 2014, 00:37:59 »
Mariusz, jeśli w SGSP ubrania są testowane podczas ćwiczeń i to przez Zakład Ratownictwa Technicznego i Medycznego (sic!), to skąd te opinie miałyby się brać. Ja miałem to na sobie 10 minut i opinię już wyraziłem. Zmarnowane pieniądze i czas na opracowanie czegoś, co już zostało wymyślone, chociażby przez Texport czy Lion, tylko po to, by na siłę wspierać rodzimych producentów.
Mam tak samo jak Ty....... za Tą kasę, która została wydana na to "coś" co już zostało wymyślone i lepiej zrobione 10 000 strażaków zostało by ubrane, grubo zaokrąglając. Tak więc ja tego nie rozumiem i reszta. Ale znając życie zostaniemy zrugani, że i tak nie rozumiemy sytuacji, bo te ubrania są drogie i tyle...  trele morele - tyle kosztują.... jak w sklepie związkowym np. dopytując się dlaczego hydraulika kosztuje 85 tys., kiedy u dystrybutora bez związku kosztuje 65 tys.
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline Amrap

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 19, 2014, 00:52:02 »
Nie wiem czego wy oczekujecie po ubraniu które normalnie kosztuje 10k, a w Polsce ma być ekhem... tanio. To PBI to PBI, czy tak jak bawełna impregnowana pięknie nazywana "nomexem"?