Autor Wątek: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych  (Przeczytany 279917 razy)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #100 dnia: Maj 02, 2014, 09:54:37 »
Pierwsze zdjęcia Yeti! Ciekawe co oznacza testowane w wybranych jednostkach  :szalony:

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #101 dnia: Maj 02, 2014, 10:42:48 »
Kol. kolumb, widać, że jesteś zorientowany... A teraz to ja mam pytania - czy są w Europie producenci ubrań zgodnych z odnośnymi normami? Jeżeli tak, to może lepiej i taniej byłoby kupić gotowe ubrania?
I proszę o wyjaśnienie - oto jedno z zadań CNBOP: "prace badawcze w zakresie sprzętu i środków stosowanych przez jednostki straży pożarnych, a także w zakresie technicznych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych;" - a to pogram:
 "Z dniem 28 grudnia 2012 r rozpoczęto realizację projektu rozwojowego z obszaru bezpieczeństwa i obronności kraju, numer 0014/R/ID1/2011/01, numer umowy o dofinansowanie: O ROB 0014 01/ID14/1.
Projekt dotyczy opracowania technologii nowoczesnych ochron osobistych służb ratowniczych KSRG w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych oraz zweryfikowanie ich funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz ergonomii."
Czy takie badania nie są przypadkiem jednym z zadań statutowych CNBOP? Bo jeśli tak, to każda JRG mogłaby wystąpić o dodatkową kasę za gaszenie pożarów i wypadki...

@ignacy b, oczywiście, że jest w Europie i na świecie dużo firm produkujących strażacką odzież ochronną zgodną z odnośnymi normami i na bardzo wysokim poziomie jakościowym. Nie zostałem upoważniony do reklamy ale podam kilka przykładów mniej znanych w Polsce firm z których dwie ostatnie są z krajów nawet trochę dla nas egzotycznych:
http://www.lioninternational.de/en/products-services/fire-service.html
http://www.viking-fire.com/viking.nsf/public/fire-productrange.html
http://www.bristoluniforms.com/
http://www.fabregat.com/index.php?option=com_virtuemart&view=category&virtuemart_category_id=23
http://www.kivancgroup.com/Firefighting.html

Co do drugiej części Twojego pytania to sądzę, żę jakbyśmy robili w ramach swoich normalnych obowiązków/zadań własnych to co do nas należy pewnie byśmy byli „dużo dalej”.

Ktoś z forumowiczów poruszał też wątek naszych rodzimych producentów.
Powiem tak, też chciałbym kupować nasze rodzime produkty ale nie może się to odbywać na zasadzie kupuję „Polskie bo Polskie”. Obowiązującym standardem winna być zasada kupuję bo „Dobre i Polskie”. To środki ochrony indywidualnej i tu wartością nadrzędną jest bezpieczeństwo i ergonomia użytkowania.



Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #102 dnia: Maj 02, 2014, 11:29:10 »
Co do drugiej części Twojego pytania to sądzę, żę jakbyśmy robili w ramach swoich normalnych obowiązków/zadań własnych to co do nas należy pewnie byśmy byli „dużo dalej”.

Ktoś z forumowiczów poruszał też wątek naszych rodzimych producentów.
Powiem tak, też chciałbym kupować nasze rodzime produkty ale nie może się to odbywać na zasadzie kupuję „Polskie bo Polskie”. Obowiązującym standardem winna być zasada kupuję bo „Dobre i Polskie”. To środki ochrony indywidualnej i tu wartością nadrzędną jest bezpieczeństwo i ergonomia użytkowania.
[/quote]

STANĘ W OBRONIE POLSKICH PRODUCENTÓW
potrafimy dobrze szyć
problem polega na tym żeby klient wiedział co chce kupić i że JAKOŚĆ KOSZTUJE !!!
problem leży po stronie braku dobrze wypracowanego standardu - patrz wyżej
jak zamawiamy i dopuszczamy byle co bo tanie - TO DOSTAJEMY BYLE CO I TANIE


Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 04, 2014, 21:41:03 »
Odpowiedź KG do ZZ w sprawie umundurowania strażaków.
Nie wiemy jakie były pytania ZZ ale odpowiedź według mojej oceny jest bardzo lakoniczna jak nie „odczepna”. Niewiele z niej wynika a szczegółów technicznych nie ma wcale.
Zresztą odpowiedz dotyczy prac kolejnego zespołu KG chyba tzw. "mundurowego” a nie prac wspomnianego przez kogoś we wcześniejszych komentarzach konsorcjum za pieniądze podatnika. Uprzedzając być może komentarz @mariuszp oświadczam, że nigdy nie byłem i nie jestem członkiem tego zespołu.
PS. Z tych kiepskich zdjęć nowego ubrania PN/EN 469 widać, że szelki są prawdopodobnie nie najwyższej jakości, brak w spodniach ochrony kręgosłupa lędźwiowego, potrzebne w momencie nakładania na buty szerokie nogawki spodni nie są ściągane np. rzepem.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 05, 2014, 00:21:10 »

STANĘ W OBRONIE POLSKICH PRODUCENTÓW
potrafimy dobrze szyć
problem polega na tym żeby klient wiedział co chce kupić i że JAKOŚĆ KOSZTUJE !!!
problem leży po stronie braku dobrze wypracowanego standardu - patrz wyżej
jak zamawiamy i dopuszczamy byle co bo tanie - TO DOSTAJEMY BYLE CO I TANIE

A mi się wydaje czasami wręcz odwrotnie - że zbyt szczegółowo wypracowany standard zabija jakość - ponieważ wszyscy zamiast się rozwijać kombinują tylko jak najtaniej uszyć to co w standardzie . A że kryterium wyboru jest z reguły 100 % ceny oferowanej to jest jak jest .

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 05, 2014, 08:45:56 »
Kolega Grzela nam wzory pokazał

1. wzór ubrania bojowego - hm kopia jakiejś mi znanej firmy ale to jest OK - natomiast pytanie co to za materiały - kolor wskazuje na PBI ale ... ,  są inne materiały w tym kolorze
2. wzór ubrania do przestrzeni otwartych - czemu granatowy ? pytanie o materiał ,
gestor pewnie chciał 2 różne kolorystyki dla odróżnienia ubrań ale
dla ubrania bojowego - zachowanie tradycyjnego granatowego koloru nie jest problemem
a dla ubrania wg PN 15614 - tutaj piaskowy może byłby wskazany

a teraz buty - zastepuje się dotychczasowe butami strażackimi typu C a czemu nie butami tego typu

http://www.holik-international.cz/rescue

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 05, 2014, 18:19:01 »
a teraz buty - zastepuje się dotychczasowe butami strażackimi typu C a czemu nie butami tego typu
http://www.holik-international.cz/rescue

Znowu się zgadzam z @mariuszp. Do ubrania sztabowego nie potrzeba drogich butów strażackich zgodnych z PN-EN 15090. W zupełności wystarczy obuwie bezpieczne zgodne z normą PN-EN ISO 20345. No ale PSP to widać bogata firma i na butach dla kadry pracującej w sztabach nie oszczędza. Miejmy nadzieję, że na odzieży ochronnej strażaków JRG i OSP też w końcu przestanie oszczędzać i dostaniemy ubrania takie, jakie mają strażacy w całej Europie.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2014, 18:25:47 wysłana przez kolumb 112 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 05, 2014, 22:06:52 »
A ja mam inne pytanie- zagadkę dla dociekliwych

Ile polskiego podatnika ta cała zabawa w wyważanie otwartych drzwi kosztuje ?

 Bo rozumie że zespół za darmo nie pracuje - dla tego co zgadnie muszę wymyślić jakąś specjalną nagrodę :)

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 06, 2014, 00:36:08 »
Żadnej dociekliwości nie potrzeba - stoi jak byk: 10 000 000,- Równiutko dziesięć baniek, jeszcze jakieś pytania?

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #109 dnia: Maj 06, 2014, 08:12:29 »
10 mln za projekt ubrania???!!!. No to bardzo cenny projekt, bardzo duże pieniądze. Ciekawe jaki był szczegółowy podział zadań wśród członków konsorcjum (i ich wycena). Skład firm sugeruje wiele (tj. kto za tym stoi), a nagrody dla projektu (m.in. Eudura 2013!) zanim się na dobre rozpoczął, są co najmniej podejrzane.

Offline VICTORY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #110 dnia: Maj 06, 2014, 09:17:28 »
"zabawa w wyważanie otwartych drzwi kosztuje " Brawo - pierwszorzedne podsumowanie!!!
10 mln zl??? Za projekt ubran, ktore w Europie i na swiecie sa od lat dostepne, przetestowane przez wiele Strazy Pozarnych i czesto zaprojektowane przez Strazakow wedlug potrzeb...Za te pieniadze mozna by bylo kupic jakies 4.000 ubran najwyzszej jakosci (z orginalnymi materialami NOMEX, PBI, GORE itd), dac jednostkom w Polsce do testowania i posluchac opinii...

Czesto powtarzane zdanie na tym forum- i jakze prawdziwe- JAKOSC!!!

Oraz zmiana myslenia Panow Komendantow przy zakupie ubran: Investuje 2.800 zl za ubranie wysokiej jakosci:
- ktore bedzie mi sluzyc ok. 10 lat
- ktore rocznie kosztuje mnie ok. 300 zl (inkl. pranie itd) i
- ktore po 10 latach uzytku ciagle jeszcze wyglada jak Ubranie Specjalne (10-letnie ubrania Strazy Pozarnych z Berlina, Hamburga, Anglii itd "grasuja" na portalach Allegro itd)

czy investuje 800 zl i kupuje ubranie co 2 lata... ??? Rachunek jest bardzo prosty...

Do tego dochodzi komfort noszenia oraz jakze wazna ochrona osobista Uzytkownika!!!

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #111 dnia: Maj 06, 2014, 09:48:59 »
Ale weźcie panowie pod uwagę te wszystkie lata, przez które szanowna komisja obradowała :rofl:

A tak na poważnie... 10 baniek za projektowanie, czegoś co za granicą jest na tak wysokim poziomie... Eh. Pierd***, to wszystko jest tak przeżarte jeszcze bodaj głęboką komuną, że po prostu tragedia. :gwiazdki:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #112 dnia: Maj 06, 2014, 09:59:00 »
@Ignac popsułeś zabawę ale nagroda Ci się należy :)
Przy najbliższej okazji jak się będziemy widzieć

Z drugiej strony faktycznie żadna tajemnica a gogle jest wielkie wystarczy wpisać tylko numer projektu   0014/R/ID1/2011/01 

https://www.google.pl/search?q=0014%2FR%2FID1%2F2011%2F01&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=uZVoU5yCEoKH8QeEqIDIAg

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #113 dnia: Maj 06, 2014, 10:24:23 »
A ja myślę, że niektórzy Polscy producenci dokonali wielkiego odkrycia, tworząc obecnie produkowane ubrania specjalne. I to im należą się nagrody.
Nie jestem fachowcem w temacie, ale wydaje mi się, że wnętrze niektórych ubrań chłonie i trzyma wilgoć lepiej niż najlepsze, najdroższe pampersy. A potem stopniowo ją wypuszcza przez kolejne dziesiątki godzin, ale nie w momencie celowego wietrzenia i suszenia. Nawet w NASA czegoś takiego chyba jeszcze nie odkryli.

10 mln zl??? Za projekt ubran, ktore w Europie i na swiecie sa od lat dostepne, przetestowane przez wiele Strazy Pozarnych i czesto zaprojektowane przez Strazakow wedlug potrzeb...Za te pieniadze mozna by bylo kupic jakies 4.000 ubran najwyzszej jakosci (z orginalnymi materialami NOMEX, PBI, GORE itd), dac jednostkom w Polsce do testowania i posluchac opinii...
Myślę, że to wszystko w tym temacie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #114 dnia: Maj 06, 2014, 10:57:30 »
1. Podobno w projekcie bierze udział firma specjalizująca się w monitoringu dla sadownictwa. Nie wiem dlaczego ale, niczym obraz z filmu, Apple mi przyszedł od razu do głowy. Sprawdziłem - to nie była niestety ta firma. Pocieszeniem jest jednak to, że przecież jeszcze może kiedyś będzie. Przedziwny projekt, naprawdę przedziwny.
2. Projekt ma w tytule ".... nowoczesnych ochron osobistych służb ratowniczych KSRG w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych". To, że minimalne wymagania określają normy europejskie i przepisy krajowe - to jasne. To, że dostępne ochrony w sposób ograniczony odpowiadają potrzebom użytkowników końcowych - to można wywnioskować czytając choćby forum. Ale ja jestem ciekawy na jakiej podstawie określono te minimalne wymagania - zapewne grubo wykraczające poza normy (chociażby kunszt krawiecki). Nie znam nikogo wśród strażaków z kim byłoby to konsultowane (ankieta, inne podejście). Boję się, że potrzeby użytkowników końcowych zostaną im narzucone jako ich własne.  Czy może ktoś brał udział w wypełnianiu jakiejś ankiety?
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2014, 11:15:12 wysłana przez ktk »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #115 dnia: Maj 06, 2014, 11:25:07 »
Gdzieś w marcu 2012 z mojej gminy dostałem do wypełnienia

Cytuj
Ankieta WUS
W związku z realizacją projektu "NOWOCZESNE OCHRONY OSOBISTE SŁUŻB RATOWNICZYCH KSRG W OPARCIU O POTRZEBY UŻYTKOWNIKÓW KOŃCOWYCH" ZOSP RP prosi o wypełnienie ankiety, która ułatwi wypracowanie wzoru ubrania lekkiego do gaszenia pożarów w przestrzeniach otwartych najbardziej oczekiwanego przez strażaków.
1. Preferowany kolor ubrania do gaszenia pożarów w przestrzeni otwartej *
żółty
pomarańczowy
czerwony
granatowy
inny
      inny kolor - jaki?
2. Preferowane rozwiązanie konstrukcyjne * Zestaw: kurtka długa – do pół uda i spodnie do pasa
Zestaw: kurtka krótka – do pół bioder i spodnie – ogrodniczki, z podwyższona talią
Kombinezon
3. Czy ubranie powinno być wodoszczelne? * Tak
Nie
4. Inne propozycje i uwagi

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #116 dnia: Maj 06, 2014, 11:34:08 »
Dochodzimy powoli do wniosku, że lepszym rozwiązaniem byłoby ogłoszenie przetargu na opracowanie i wyprodukowanie (tysiąca, dwóch czy więcej) kompletów umundurowania. Prace szanownej komisji ograniczyłby się tylko do określenia ogólnych wytycznych (kolor, odblaski, wymagane uchwyty) oraz kryteriów wyboru oferty, np. waga, test Thermo-Man, itp. Cena - ten parametr stanowiłby ~40% oferty. Według mnie byłoby po problemie i już dawno efekty byłby widoczne. Tak organizuje się duże przetargi w przemyśle, od przedstawienia koncepcji, złożenie oferty, jej wybór po realizację zlecenia.

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #117 dnia: Maj 06, 2014, 12:49:03 »
Gdzieś w marcu 2012 z mojej gminy dostałem do wypełnienia

Umowa dotycząca projektu jest z grudnia 2012!

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #118 dnia: Maj 06, 2014, 22:45:39 »
Powiem szczerze, że jak przeczytałem powyższe wpisy szczęka mi opadła. Na tym etapie chyba nie mam nic do powiedzenia bo mowę mi odjęło. Sam projekt nie dziwi, bo nowoczesne ochrony osobiste potrzebne są polskiemu strażakowi jak świeże bułki na śniadanie. Dziwi kasa stojąca za tym projektem (który „odkrywa” rzeczy dowiedzione), będąca dla zwykłego strażaka JRG nie do ogarnięcia, bo tam  brakuje pieniędzy na sprawy podstawowe. No ale kasa to nie nasza sprawa (choć powinna). Naszą sprawą, jest zaś produkt końcowy i tu oczekujemy transparentności w konsultacjach oraz możliwości wniesienia uwag do efektów prac tego konsorcjum.

PS. Pytania ankietowe nie były strasznie skomplikowane intelektualnie z tego co czytam. Ciekawe też, gdzie trafiły te ankiety „zbierające” potrzeby i oczekiwania strażaków do tego projektu, bo w mojej JRG ich na pewno nie było. A szkoda, bo trochę się na tym znamy i nieodpłatnie wsparlibyśmy to przedsięwzięcie. Teraz też zgłaszamy dla dobra tej sprawy taką gotowość i w ramach testów (jak widać prawie gotowych już produktów) chętnie wyrazimy swoją opinię jako użytkownicy końcowi. A może do tych co pisują na forach nie tylko ankiety nie trafiają?  :huh:

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #119 dnia: Maj 06, 2014, 23:31:20 »
Prototypy ubrań widziałem testowane przez strażaków na podziale już w 2009 roku. Jeśli dobrze pamiętam pokazano wtedy ubranie do pożarów wewnętrznych., koszarówkę (lub ubranie lekkie) i ubranie dla KDS z kurtką z Goretexu wzorowaną na tych wojskowych, oraz polar.

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #120 dnia: Maj 07, 2014, 08:39:07 »
BM- mówisz o tym projekcie, raczej już nieaktualnym:




Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #121 dnia: Maj 07, 2014, 12:34:26 »
Gdzieś w marcu 2012 z mojej gminy dostałem do wypełnienia

Cytuj
Ankieta WUS
W związku z realizacją projektu "NOWOCZESNE OCHRONY OSOBISTE SŁUŻB RATOWNICZYCH KSRG W OPARCIU O POTRZEBY UŻYTKOWNIKÓW KOŃCOWYCH" ZOSP RP prosi o wypełnienie ankiety, która ułatwi wypracowanie wzoru ubrania lekkiego do gaszenia pożarów w przestrzeniach otwartych najbardziej oczekiwanego przez strażaków.
1. Preferowany kolor ubrania do gaszenia pożarów w przestrzeni otwartej *
żółty
pomarańczowy
czerwony
granatowy
inny
      inny kolor - jaki?
2. Preferowane rozwiązanie konstrukcyjne * Zestaw: kurtka długa – do pół uda i spodnie do pasa
Zestaw: kurtka krótka – do pół bioder i spodnie – ogrodniczki, z podwyższona talią
Kombinezon
3. Czy ubranie powinno być wodoszczelne? * Tak
Nie
4. Inne propozycje i uwagi

Poważnie taką ankiete dostaliście ?
pisałem ze WUS płynie z tematem ubrania do przestrzeni otwartych
ale że aż tak popłynął :)
BOZHE MIEJ WAS W SWEJ OPIECE

JAK KTOŚ CHETNY W IMIENIU ZZ NAPISAĆ DO KG SZCZEGÓŁOWO -poproszę priwa przygotuje dokładne pismo

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #122 dnia: Maj 08, 2014, 19:01:45 »
Też chętnie wziąłbym udział w testowaniu ubrań. Nie mam może wiedzy jaką posiada kolega Kolumb 112, ale na pewno ubranie miałoby okazję popracować w ciężkich warunkach  :straz:
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2014, 19:06:46 wysłana przez madmax29 »

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #123 dnia: Maj 08, 2014, 22:47:30 »
Ja to, po tak ożywionej dyskusji na łamach tego forum mam teraz propozycję dla gestora i konsorcjantów projektu numer 0014/R/ID1/2011/01 "Nowoczesne ochrony osobiste służb ratowniczych KSRG w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych".
W dniach 12-14.06.2014 odbędzie się w Kielcach kolejna X edycja targów EDURA 2014.
Wszędzie na świecie targi są takim miejscem gdzie producenci, konstruktorzy, firmy czy konsorcja pokazują i chwalą się efektami swojej pracy. Fajnie by było zobaczyć rezultat prac tego konsorcjum - co by nie było za niemałe pieniądze publiczne. To dobre miejsce do porównań i oceny bo pewnie będzie tam obecnych wielu innych producentów i poważnych graczy rynku tych środków ochrony indywidualnej. Myślę, że to uczciwa propozycja i "użytkownicy końcowi" (strażacy JRG i OSP) mogli by oficjalnie zobaczyć co ich czeka i na co mogą liczyć w niedalekiej przyszłości.
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2014, 22:51:26 wysłana przez kolumb 112 »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 08, 2014, 23:09:10 »
Kolumb, stawiam Ci skrzynię piwa, jeśli tam się pojawią z nowymi wzorami ubrań. Tutaj nie chodzi o to, żeby zrobić dobrze temu, kto będzie w nich chodził. A jeszcze na miejscu by wyszło, że komuś coś nie przypasowało... a z jednego krytykanta zrobi się więcej...  :zamknij: :zamknij: :zamknij:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!