Autor Wątek: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg  (Przeczytany 16062 razy)

Offline długi112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« dnia: Marzec 03, 2013, 13:16:11 »
mam pytanie.co planuje zwiazek glowny osp z jednostkami niewłączonymi do systemu

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2013, 13:19:59 »
Jak najszybsza likwidacje i przekazanie sprzętu jednostką z KSRG , aby sprzęt służył i się nie marnował .

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2013, 13:54:43 »
Czy chodzi Ci o plany ZG ZOSP? Bo nie wiem co to jest "zgosp".

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2013, 14:03:31 »
Co ZOSP RP planuje - nie wiadomo.
Problem widzę także gdzie indziej:
Jakiś czas temu na odprawie u Wojewody Małopolskiego przewijał sie podobno temat niepotrzebnych OSP. ktoś stwierdzi, że góra 2 OSP na Gminę to max. Więcej nie ma sensu finansować.
Tak więc raczej zapowiada się na powolne wymieranie.  :'(

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2013, 14:04:24 »
Cytuj
Jak najszybsza likwidacje i przekazanie sprzętu jednostką z KSRG , aby sprzęt służył i się nie marnował
Najgłupsze co można by zrobić. Łatwiej rozwiązać niż założyć, zwłaszcza że to nie żadne zarządy zakładały ale ludzie chcący pomagać. Nie zmienia to faktu, że nikt nie ma pomysłu jak zagospodarować tych ludzi i sprzęt. Kiedyś dostałem od Miko materiały na temat możliwości sensownego zagospodarowania tych jednostek opracowane przez nadbryg. Schroedera. Na pomysłach się skończyło , niestety.
Cytuj
ktoś stwierdzi, że góra 2 OSP na Gminę to max. Więcej nie ma sensu finansować.
No to mamy prlblem, bo w mojej gminie są trzy jednostki z KSRG
PS. to pisałem ja madmax29 strażak z jednostki w KSRG.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2013, 14:15:41 »
Panowie z czasem wypaczono idę KSRG i wypada wrócić do korzeni .

Nie było w założeniach twórców mowy o nobilitacji OSP w KSRG – to bzdura

KSRG powstało by prowadzić większe akcje -  czyli te gdzie SIS jednej  Gminy są za małe .

By nie było problemów z rozliczeniami stworzono KSRG – wsparto niektóre OSP by część ich SIS można wykorzystać poza rejonem własnego działania .
Pomijam że tak do dziś mówi większość umów – wyznacza z OSP w KSRG 1 samochód do działań poza terenem własnego działania .

Reszta to wypaczenie idei – nie było mowy w założeniach o tych lepszych i gorszych. Lecz z czasem się tak to utarło co jest niebezpieczne bo wmawia się bzdury i robi to ZOSP RP i PSP . Natomiast tworzenie systemu ratowniczego Gminy nie powinno mieć z tym nic wspólnego, a odpowiadać faktycznym zagrożeniom nie koniecznie zgodnym z potrzebami KSRG .

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2013, 14:39:46 »
15 jednostek OSP, 2 w KSRG.



Dodam, że 5 jednostek nie posiada od masy lat samochodu.
W pozostałych jednostkach, w tym tych w KSRG auta to sypiące się momentami staruszki. Priorytetem komendanta gminnego kupowanie mundurów galowych, żeby na wartę wielkanocną było w czym stać.

Tak, jestem za reorganizacją i chyba nawet likwidacją części jednostek. W niektórych miejscowościach ludzie już nawet chyba zapomnieli, że OSP tam jeszcze nadal istnieje. A pieniążków dużo nie ma, a idą mimo wszystko na każdą jednostkę.

Reorganizacja - przypisanie danej jednostce zadań - np. robienie zaopatrzenia wodnego (jedna z nich ma GCBA 6/32 i GBAM 2,5/16), ludzi brak, ale kierowca zazwyczaj się znajduje.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2013, 14:49:46 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2013, 15:20:26 »
Panowie z czasem wypaczono idę KSRG i wypada wrócić do korzeni .

Nie było w założeniach twórców mowy o nobilitacji OSP w KSRG – to bzdura

KSRG powstało by prowadzić większe akcje -  czyli te gdzie SIS jednej  Gminy są za małe .

By nie było problemów z rozliczeniami stworzono KSRG – wsparto niektóre OSP by część ich SIS można wykorzystać poza rejonem własnego działania .
Pomijam że tak do dziś mówi większość umów – wyznacza z OSP w KSRG 1 samochód do działań poza terenem własnego działania .

Reszta to wypaczenie idei – nie było mowy w założeniach o tych lepszych i gorszych. Lecz z czasem się tak to utarło co jest niebezpieczne bo wmawia się bzdury i robi to ZOSP RP i PSP . Natomiast tworzenie systemu ratowniczego Gminy nie powinno mieć z tym nic wspólnego, a odpowiadać faktycznym zagrożeniom nie koniecznie zgodnym z potrzebami KSRG .
Może tak być nie powinno, ale tak właśnie jest: choćby w przepisach dotyczących przejmowania dowodzenia o ile mnie pamięć nie myli to od KDR-a z OSP spoza KSRG, ale działającego "na własnym podwórku" dowodzenie może przejąć dowódca z OSP w KSRG.

Różnica w finansowaniu jest też ciekawa: KSRG ma priorytet przy rozdzielaniu funduszy i sprzętu. Nie są to może jakieś wielkie różnice jeśli chodzi o dopłaty "standardowe", jednak w kwestii np. wymiany auta to ja jakoś nie słyszałem żeby gdzieś w mojej okolicy któraś OSP pozasystemowa otrzymała dotację na nowy wóz średni.

U nas w gminie sprawy mają się tak, że aby zmotywować jednostki do działania wprowadzono proporcjonalny system rozdzielania budżetu. Motywuje się to również tym, że jednostki które uczestniczą częściej w akcjach bardziej zużywają swój sprzęt. Rzecz w tym, że jednostki zwykłe nie bardzo mają możliwość się wykazać z tymi wyjazdami, m.in. przez brak sprzętu, ale również to że nie są w systemie. To skutkuje tym że dostają mniej środków z budżetu i znowu braków sprzętowych nie mogą nadrobić. I tak wpadamy w błędne koło wg. starego porzekadła "Czemuś głupi? Boś biedny. A czemuś biedny? Boś głupi..."

@sheldon - tak też bywa... Może ich wina, ale jak nie mają aut, to czym mają wyjeżdżać?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2013, 15:31:47 »
Może tak być nie powinno, ale tak właśnie jest: choćby w przepisach dotyczących przejmowania dowodzenia o ile mnie pamięć nie myli to od KDR-a z OSP spoza KSRG, ale działającego "na własnym podwórku" dowodzenie może przejąć dowódca z OSP w KSRG.

Możesz przytoczyć te przepisy. Bo w tych co ja znam akurat tak nie jest:
§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8 ) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.

Cytuj
U nas w gminie sprawy mają się tak, że aby zmotywować jednostki do działania wprowadzono proporcjonalny system rozdzielania budżetu. Motywuje się to również tym, że jednostki które uczestniczą częściej w akcjach bardziej zużywają swój sprzęt.

Z jednej strony logiczne a z drugiej zachęca do podpalania i drukowania wyjazdów, więc kryminogenne.


Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2013, 18:36:53 »
Cytuj
Cytat: Radhezz w Dzisiaj o 15:20:26
Może tak być nie powinno, ale tak właśnie jest: choćby w przepisach dotyczących przejmowania dowodzenia o ile mnie pamięć nie myli to od KDR-a z OSP spoza KSRG, ale działającego "na własnym podwórku" dowodzenie może przejąć dowódca z OSP w KSRG.

Możesz przytoczyć te przepisy. Bo w tych co ja znam akurat tak nie jest:

Ale czy to też jest dobre?
Weżmy przykład mojej OSP i sąsiedniej, poza systemem. Przykład słaby, bo jednostka rozwijająca się zarówno osobowo i sprzętowo a w temacie kierowania działaniami mam do ich prezesa pełne zaufanie, niemniej chodzi o samo zjawisko.

Załóżmy przypadek, że jako jednostka KSRG dojeżdżamy im do pomocy. Czy korzystnym systemowo jest fakt, że np akcją dowodziłby ich dowódca sekcji który tydzień wcześniej ukończył kurs, podczas gdy u mnie byłoby na pokładzie kilku uprawnionych i doświadczonych dowódców, w tym prawdopodobnie ze dwóch także strażaków PSP?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 03, 2013, 19:24:35 »
Możesz przytoczyć te przepisy. Bo w tych co ja znam akurat tak nie jest:
Znam podany przez Ciebie akt prawny, dlatego się zdziwiłem kiedy taką informację usłyszałem w czasie kursu dowódców... Już potem nie zagłębiałem się w temat. Ale faktem jest, że wszyscy z KSRG to usłyszeli i zapamiętali :rofl:

Ale czy to też jest dobre?
Weżmy przykład mojej OSP i sąsiedniej, poza systemem. Przykład słaby, bo jednostka rozwijająca się zarówno osobowo i sprzętowo a w temacie kierowania działaniami mam do ich prezesa pełne zaufanie, niemniej chodzi o samo zjawisko.

Załóżmy przypadek, że jako jednostka KSRG dojeżdżamy im do pomocy. Czy korzystnym systemowo jest fakt, że np akcją dowodziłby ich dowódca sekcji który tydzień wcześniej ukończył kurs, podczas gdy u mnie byłoby na pokładzie kilku uprawnionych i doświadczonych dowódców, w tym prawdopodobnie ze dwóch także strażaków PSP?
Wszystko rozbija się o logikę - ja na terenie własnej miejscowości kilka razy mogłem przejąć dowodzenie, ale dałem sobie spokój: dowodzenie przy tak błahych sprawach to nic trudnego, a tylko roboty potem więcej ;) Przy poważniejszych akcjach problem leży gdzie indziej: tj. czy moje doświadczenie i wiedza są wystarczające, albo chociaż większe niż dowodzącego z KSRG? Z reguły te jednostki mają więcej wyjazdów i do "grubszych akcji", o możliwościach działania dzięki lepszemu wyposażeniu nie wspominając... Znam też przypadek z powodzi gdy taka miejscowa jednostka KSRG wyjechała do pomocy i jak przyjechali to była awantura, bo chcieli przejąć dowodzenie, nie znając terenu ani sytuacji.

Kierowanie działaniem ratowniczym nie może być traktowane w sposób "prestiżowy", czyli kto dowodzi ten lepszy - to się powinno jakoś rozwiązywać oceniając wzajemne kwalifikacje. A jest to trudne zadanie - kiedy trafiłem na kurs dowódców razem ze mną było sporo znajomych twarzy, ludzi starszych, w tym z KSRG, którzy jeździli wcześniej jako dowódcy i w czasie akcji robili za KDR, nie mając do tego uprawnień... I ja się w tej sytuacji pytam: jak mam ocenić człowieka którego nie znam? Wiek jak widać nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem, tym bardziej że nikt nie wymaga od osób które kończyły kursy kilka-kilkanaście lat temu bycia choćby tylko z przepisami na bieżąco. O taktyce i sprzęcie nie wspominając.

Może warto przy tej okazji wrócić do kwestii stopni w OSP, które będą nadawane poza jednostką - to by "coś" mogło pomóc.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline rafek10

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 03, 2013, 23:22:58 »
"Likwidacja OSP które są poza KSRG a sprzęt przekazać dla jednostek systemowych"- większego debilizmu to już nie mogli wymyślić(o przepraszam- wiropłaty w OSP są jeszcze głupsze :-) ). Jakim prawem pytam? W większości małych wsi, OSP to jedyna organizacja, która jeszcze działa...i skupia wokół siebie młodych ludzi...to po pierwsze...a po drugie, to w przypadku Naszej jednostki prawie cały sprzęt kupiła gmina z udziałem Naszych własnych środków, natomiast ZG OSP RP palcem nie kiwnęła aby się do tego dołożyć-niech spróbują przysłać mi decyzję o likwidacji jednostki i każą przekazać sprzęt-sporą czkawką im się to odbije...przysięgam jakem naczelnik :-) Mam pomysł: niech Zarząd ZOSP RP zajmie się, jak usprawnić bardziej i ujednolicić KSRG...niech zajmie się sztucznie naciąganymi cenami w sklepach Oddziałów Wojewódzkich,dopłatami do "nowych" aut od paprzaszka, śmieszniaka i innych pseudokonstruktorów, których auta do niczego się nie nadaja i nie mają startu do aut zagrznicznych... Przez wasze debilne pomysły zamiera "strażacki duch"...Zarząd nie robi nic, albo prawie nic żeby poprawić stan sprzętu w jednostkach. To my-ochotnicy-siedzimy po nocach w remizach i wykonujemy we własnym zakresie wszelkie remonty i naprawy, to my przygarniamy młodzież w swoje szeregi, to my własnymi rękami niesiemy pomoc mieszkańcom naszych gmin i nie tylko i nie ważne czy mamy rocznie 50 czy 5 wyjazdów.Najłatwiej jest zlikwidować!A może zadajcie sobie trochę trudu i zadbajcie o wszystkie jednostki-wymyślcie coś nasi Zarządowi możnowładcy aby poprawic ten słabo skonstruowany system...Na koniec wam powiem: To nie wy zakładaliście te stowarzyszenia i wara wam od nich...

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 04, 2013, 09:24:27 »
U nas sprzęt kupywany jest na daną jednostke faktury są tego potwierdzeniem, jak mozna zabrać sprzęt który jest własnością jednostki ? samochód i remiza też jest własnością OSP w naszym przypadku ,jedynie brak finansowania kosztów paliwa i remontów mogło by przyczynić sie do utrudnienia naszej działalności .Takie działanie a nawet mówienie o likwidacji jednostek OSP jest szkodliwe dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce . Za co te medale sobie zwiazek rozdaje za utrudnianie naszej społecznej pracy ? Nie poddamy się bez walki  :wacko:
ps: Sprzęt w naszej jednostce jest zawsze gotowy do działania nie marnuje się i pomagamy naszym  mieszkańcom gdy tego potrzebują zanim dojedzie PSP czy KSRG. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2013, 09:27:55 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2013, 21:13:10 »
W mojej gminie jest 8 jedn. OSP z czego 5 w KSRG. Jedna z tych trzech pozostałych jest w pomiędzy dwoma innymi będącymi w KSRG (w tym mojej). Szkoda mi chłopaków z tej miejscowości bo naprawdę mają pojęcie i zapał do działania a znikąd nie mogą dostać pomocy (czyt. pieniędzy). Dla kontrastu: druga z tych dwóch jednostek w KSRG jest położona w miejscowości gminnej. Zawsze mają najwięcej kasy, nowy samochód itd...tylko że jak przyjeżdżają do zdarzenia to albo "oni tam nie wjadą bo się zakopią", albo "oni tam nie wejdą bo coś tam" albo się kłócą, że "oni nie będą korzeni dogaszać". A my działamy z tą sąsiedzką jednostką i wszyscy się rozumieją. I gdzie tu sprawiedliwość?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 06, 2013, 21:43:23 »
Cytuj
I gdzie tu sprawiedliwość?
W encyklopedii pod literą "S" :kwit:

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 07, 2013, 01:55:41 »
Czy korzystnym systemowo jest fakt, że np akcją dowodziłby ich dowódca sekcji który tydzień wcześniej ukończył kurs, podczas gdy u mnie byłoby na pokładzie kilku uprawnionych i doświadczonych dowódców, w tym prawdopodobnie ze dwóch także strażaków PSP?


Tutaj dobre byłoby, gdyby dowódcy działający w danym rejonie znali siebie i swoje umiejętności, na drodze kilku zdań potrafili dojść do consensusu w kwestii dowodzenia akcją. Jeśli jednostka KSRG dojeżdża pomagać w pompowaniu piwnicy jednostce S-1 z GLM-em, to czemu taki dwutygodniowy d-ca nie miałby pokierować resztą ("pokierować" to może nawet zbyt mocne słowo). Wszystko jest kwestią indywidualną, zależną od sytuacji i okoliczności. Jak dwóch strażaków zaczyna się kłócić o jakieś błahe zdarzenie, nie wygląda to zbyt ładnie, zwłaszcza dla postronnego obserwatora. Z drugiej strony ciężko sobie wyobrazić, że ten GLM-owiec kieruje akcją, gdzie chłopaki z KSRG działają w aparatach. Szkolenia dowódców sekcji powinny kłaść nacisk na szybki i konkretny dialog między KDR-ami. A całości mogłyby dopełniać ćwiczenia zgrywające. Niestety, czasem może się pojawić podrażniona ambicja- Jak Ty, zaledwie 30-letni podoficer PSP, możesz się równać ze starym ochotnikiem, co już 40 lat jeździ Żukiem do ognia... :P Szczerze mówiąc, w sprzyjających okolicznościach przejęcie dowodzenia mogłoby się odbyć "bez słów". Gdyby każdy znał swoje miejsce w szeregu.

Może warto przy tej okazji wrócić do kwestii stopni w OSP, które będą nadawane poza jednostką - to by "coś" mogło pomóc.

Radhezz, myślisz np. o "Dowódcy sekcji [D.S] uprawnionym do kierowania działaniami gaśniczymi", "D.S. uprawnionym do kierowania działaniami w AODO", "D.S. uprawnionym do kierowania działaniami ratownictwa technicznego", itp? Byłoby to może całkiem niezłe, ale obecnie kładzie się nacisk, żeby dowódca z GLM-owej jednostki wiedział "wszystko" o AODO czy hydraulice. A to może rodzić spory o kierowanie.

Dodam, że 5 jednostek nie posiada od masy lat samochodu.
W pozostałych jednostkach, w tym tych w KSRG auta to sypiące się momentami staruszki. Priorytetem komendanta gminnego kupowanie mundurów galowych, żeby na wartę wielkanocną było w czym stać.

Tak, jestem za reorganizacją i chyba nawet likwidacją części jednostek. W niektórych miejscowościach ludzie już nawet chyba zapomnieli, że OSP tam jeszcze nadal istnieje. A pieniążków dużo nie ma, a idą mimo wszystko na każdą jednostkę.

Reorganizacja - przypisanie danej jednostce zadań - np. robienie zaopatrzenia wodnego (jedna z nich ma GCBA 6/32 i GBAM 2,5/16), ludzi brak, ale kierowca zazwyczaj się znajduje.

Są jednostki nieposiadające samochodu i działające jakoś przy akcjach:

Albo traktor z cysterną... powiedzmy szczerze- z ex-szambiarką :D
Ale rozumiem, że część jednostek nie działa już w ogóle, a część nie ma szansy na krok w przód, bo gminnemu zależy tylko na galówkach. A szkoda, zdarza się że całkiem niezłe autka się złomuje, bo nikt ich nie chce.

Co do reorganizacji i likwidacji, to owszem, jak najbardziej. Ale róbmy to (tak jakby to od nas zależało :P) z głową.
ktoś stwierdzi, że góra 2 OSP na Gminę to max.
Czyli jak w jednej gminie są działająca KSRG i niedziałająca OSP typu M, to zostają obie. A w dużej gminie, gdzie jest 5 Krajówek i 5 "zwykłych", wszystkie aktywne, zlikwidują 8. Bezsens. Ale niestety urzędnicy mogą potraktować to poważnie, niektórzy wykazują poważne braki w logicznym rozumowaniu.

Taka specjalizacja jednostek powinna być normą, zwłaszcza że najczęściej kupowanym samochodem dla OSP jest GLM. Ale po co nowe Transity, Gazele, Boxery, skoro potem takiej jednostki nie dysponuje się do działań, a KSRG która przyjechała GBAM w 6 osób musi poradzić sobie na pierwszej linii i w budowaniu zaopatrzenia? A przypisanie działań do danej OSP powinno rozpocząć się na regularnych ćwiczeniach szczebla gminnego czy miedzygminnego. I można to zorganizować z głową, pod warunkiem że nie organizuje tego komendant gminny od warty Wielkanocnej.
Offtopując troszkę, takie gminne manewry powinny być odgórnym przymusem dla Oddziałów Gminnych ZOSP. Dałyby dużo dobrego wielu jednostkom, gdyby ich konspekt przechodził przez ręce rozsądnych strażaków PSP. Powiem tak, w mojej i sąsiedniej gminie zaczęły się jakiś czas temu regularne (miejmy nadzieję) ćwiczenia. Dzięki kilku zaangażowanym osobom wszystko wygląda bardzo dobrze, staramy się w pełni wykorzystać potencjał naszych jednostek. A że głowy są pełne pomysłów, liczymy na dalszy rozwój w manewrowaniu ;) Szczerze polecam taką formę samodoskonalenia. Każdy ma sporo zabawy, jest okazja do rozmowy, wynosimy nowe umiejętności i doświadczenia. Dla tych rzadziej wyjeżdżających jest to też okazja do przypomnienia o sobie. I wracając do tematu wątku- "jakie plany zgosp co do osp spoza krsg", ja rzucam propozycję: Obowiązkowe regularne ćwiczenia gminne :straz:
Plus ratio quam vis

Offline Charlie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 07, 2013, 12:14:52 »
Jak czytam wypowiedzi co nie których osób to ręce opadają....

Jako jednostka jesteśmy niezależni, mamy własny statut, władzę więc jaki cudem ktoś mógł by rozwiązać jednostkę?


osp dla jednych trzy litery - dla nas całe życie.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 07, 2013, 13:05:56 »
Jako jednostka jesteśmy niezależni, mamy własny statut, władzę więc jaki cudem ktoś mógł by rozwiązać jednostkę?

Wbrew pozorom to nie takie trudne. Wystarczy że gmina przestanie finansować jednostkę, lub w najlepszym wypadku ograniczy jej finansowanie do minimum. A gdy strażaków nie będzie stać na rachunki, to wezwie się władze do magistratu i postawi pod ścianą- "Jak chcecie funkcjonować,  to musicie sami za siebie płacić. Nas nie stać". I jeśli zarząd ustąpi, sami rozwiążą jednostkę. Jeśli nie, szybko zbankrutują. W Polsce już gdzieniegdzie straszą remizy-widmo...
Plus ratio quam vis

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 07, 2013, 22:06:00 »
Może warto przy tej okazji wrócić do kwestii stopni w OSP, które będą nadawane poza jednostką - to by "coś" mogło pomóc.

Radhezz, myślisz np. o "Dowódcy sekcji [D.S] uprawnionym do kierowania działaniami gaśniczymi", "D.S. uprawnionym do kierowania działaniami w AODO", "D.S. uprawnionym do kierowania działaniami ratownictwa technicznego", itp? Byłoby to może całkiem niezłe, ale obecnie kładzie się nacisk, żeby dowódca z GLM-owej jednostki wiedział "wszystko" o AODO czy hydraulice. A to może rodzić spory o kierowanie.
Ależ absolutnie nie w takim wydaniu! Więcej złego by z tego było niż pożytku. Stopień powinien odzwierciedlać doświadczenie i wiedzę strażaka. Czyli kto ma więcej kursów i lat (w tej kolejności, bo to że ktoś 20 lat lał wodę na trawę nie znaczy że wie więcej od "świeżaka", ale po porządnym szkoleniu), ten ma więcej na pagonach. Ale to raczej utopia.

Reorganizacja - przypisanie danej jednostce zadań - np. robienie zaopatrzenia wodnego (jedna z nich ma GCBA 6/32 i GBAM 2,5/16), ludzi brak, ale kierowca zazwyczaj się znajduje.
Popieram! Przydatność takiej jednostki może być wielokrotnie większa dzięki posiadaniu przez nie specjalistycznego sprzętu jak np. SCz, które szczerze mówiąc nie wymaga wielkich nakładów finansowych, ale za pewnych warunków lokalowych... Tylko co z tego że taka jednostka się wysoce wyspecjalizuje, skoro sam fakt bycia poza KSRG uniemożliwia pełne wykorzystanie ich potencjału?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 08, 2013, 00:41:38 »
Czyli kto ma więcej kursów i lat (w tej kolejności, bo to że ktoś 20 lat lał wodę na trawę nie znaczy że wie więcej od "świeżaka", ale po porządnym szkoleniu), ten ma więcej na pagonach. Ale to raczej utopia.

I tu pojawia się problem tych jednostek bez sprzętu typu hydraulika, AODO. Same kursy to mało, liczy się także doświadczenie nabyte podczas realnych działań i ćwiczeń. A nie posiądzie go ktoś, kto przez te 20 lat skończył nawet kilka kursów rat. tech., ale poza nimi w ogóle nie działał w akcjach z wykorzystaniem nabytych tam umiejętności. A skoro tak, to pozostaje wyłącznie teoretykiem, może się okazać, że znajdzie się młodszy, nieco mniej wykształcony, ale dobry dowódca- praktyk. No a dziś wygląda to tak, że każdy dowódca sekcji musi uzupełnić szkolenia o II część i ratownictwo techniczne. A warunkiem przystąpienia do kursu dowódców, jest wcześniejsze ukończenie dwóch wspomnianych etapów. Powiem tak, kursy są całkiem przyjemne, zwłaszcza jeśli chodzi o część praktyczną. Zawsze to jakieś nowe doświadczenia, zawsze to coś nowego. Jednak sporo jednostek musi przeszkolić swoich ludzi, nie mając własnego sprzętu ochrony dróg oddechowych i ratownictwa technicznego. Już wiem że sprawia to niektórym problemy, szkolenia dla nich odkładane są na zaś. A wiele z tych OSP nigdy nie będzie posiadało takiego sprzętu. No bo powiedzcie, kto myśli o AODO i Lukasie, jak do akcji śmigają Żuczkiem. Ale wymaga się od chłopaków, żeby mieli d-ców przeszkolonych na tych dwóch kursach, mimo że samodzielnie to mogą co najwyżej wodę z piwnicy pompować.

Fakt, może pisząc o tych stopniach ze swego rodzaju specjalizacją w działaniach, trochę się zagalopowałem. Ale mimo wszystko uważam, że osoba z jednostki z samym GLM-em nie powinna zostać dopuszczona do kierowania akcją z użyciem aparatów lub sprzętu technicznego, bo się po prostu nie zna. No, chyba że zawodowo jest funkcjonariuszem PSP, wtedy to inna sprawa.

Zgadzam się natomiast w 100% że to utopia. Wprowadzenie takiego systemu wiązałoby się z konkretną rewolucją, reorganizacją, pozbawieniem niektórych wpływowych osób miana prawdziwego dowódcy. Za dużo pracy, za dużo grzebania w dokumentacjach, w związku z czym nikomu nie będzie się chciało podjąć trudów takiej reorganizacji. A tak a'propos, czy ktoś zna może listę kursów, które ukończył szef wszystkich szefów, W.P.? Czy posiada kwalifikacje adekwatne do zajmowanego stanowiska? ;)
Plus ratio quam vis

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 21, 2013, 20:02:54 »
Poza systemem. Jaka przyszłość czeka jednostki OSP, które nie weszły do KSRG?

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2013.

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=963

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 21, 2013, 20:47:43 »
Jak wiemy, za przyjęciem do KSRG musi się opowiedzieć jeszcze właściwy komendant PSP rejonowi działania danej OSP, bo oni mają strategię działania KSRG. W naszym przypadku jest to Komenda Powiatowa. W gminie, jest 12 jednostek OSP z czego tylko 2 w KSRG. Gmina jest idealnie w środku powiatu, z centralnie umieszczoną KP PSP. Strategia wcielania do KSRG w naszym powiecie jest taka - do KSRG zostanie wcielona każda jednostka, gdzie PSP dociera długo, czyli potrzebuje do dotarcia według mnie więcej jak 15-20 min. I tak oto dwie najdalej położone jednostki OSP od KP zostały wcielone do KSRG. Co do jednostek w innych gminach - praktycznie wszystkie są w KSRG ze względu na odległość od KP PSP. Dotarcie PSP do naszej remizy zabiera im ok. 8-10 minut czasu w zależności od pory dnia, warunków drogowych itp. W podobnej sytuacji jest 5 jednostek OSP znajdujących się blisko PSP, z czego 2 z tych jednostek są również świetnie wyposażone. Czy w takim razie jesteśmy skazani na zagładę ? Ale przecież 4 z tych jednostek posiadają przynajmniej jeden wóz typu GBA z minimum 2,5 metra wody, i gdy tylko jest jakieś większe zdarzenie (np. pożar stodoły, pożar składowiska opon, wypadek drogowy gdzie uczestniczy więcej niż jeden pojazd) automatycznie wręcz jesteśmy wzywani dodatkowo my lub jednostka z drugiej strony miasta, w zależności od miejsca zdarzenia... Jesteśmy wyposażeni świetnie, posiadamy alarmowanie DSP + terminal GSM i wyjeżdżamy w 90% wezwań (czasami zdarza się alarm w godzinach rannych czy przedpołudniowych gdzie akurat nie ma kierowców). W takim razie albo walczyć o KSRG lub liczyć, że z racji położenia i uwarunkowania i tak jesteśmy potrzebni i walczyć o sprzęt i wyszkolenie ludzi :)
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 21, 2013, 21:19:24 »
W komentarzach pod artykułem podlinkowanym przez @grzelę ktoś stwierdził, że
Cytuj
No tak, ale skoro nie są w systemie, to może nie są do końca wyszkolone?
. I jednostki spoza Systemu pokutują przez to "może". Fakt, jest sporo OSP z zaniedbaną kwestią wyszkolenia, ale ta kwestia jest opisana w artykule-
Cytuj
Stanowiska kierowania PSP rzadko dysponują do działań ratowniczo-gaśniczych OSP spoza KSRG, ponieważ nie mają odpowiedniego sprzętu lub przeszkolenia. I trudno się temu dziwić. Przecież dyspozytor nie weźmie na siebie odpowiedzialności za wysłanie do działań jednostki, która nie jest do tego przygotowana. W praktyce zaczyna działać następująca zasada: OSP nie jest dysponowana do akcji, bo nie ma sprzętu. Nie ma sprzętu i nie dba się o jej wyposażenie, bo nie jeździ do akcji. Błędne koło zamyka się.
Są też miejsca, gdzie na poziom wyszkolenia narzekać nie można, tak w KSRG jak i poza nim. Podobnie ze sprzętem, niektóre gminy są w tej kwestii hojne. Ale co z tego, i tak SK wyśle Krajówkę...

I jeszcze na przykładzie mojej jednostki- mieliśmy ambicję rozwijania się w kierunku działań przy wypadkach. Rejon sprzyja, możliwości są. Uzupełnialiśmy też sprzęt medyczny. W jednostce mamy 2 ratowników medycznych z licencjatem, niestety do tej pory nie było nikogo po kursie KPP. I już nie będzie, bo... wiadomo co. A były plany przeszkolenia ludzi jeszcze w tym roku. Tak więc na dobrą sprawę przychodzi czekać na duży pożar lub klęskę żywiołową, bo wtedy zapotrzebowanie jest.
Plus ratio quam vis

Offline firefighter12

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 21, 2013, 21:59:25 »
Prawda jest taka że teraz KSRG i tyle,moja jednostka jest z poza systemu i co mamy mamy 10 osób po KPP i do tego zestaw PSP R1 z deską i szynami Ten sprzęt i wyszkolenie ludzi mogło odbyć się dzięki kasie z UE gdzie kolega z koleżanką napisali projekt. Zrobiliśmy to i tym po krzyżowaliśmy plany gminie bo ona dotuje tylko jednostki z systemu a my pokazaliśmy że możemy sami ale co z tego kiedy komendant pocieszył już nas że nie wiadomo nie czy będzie kasa na recertyfikacje. Chociaż mamy przeszkolenie i sprzęt to i tak nie jesteśmy dysponowanie do wypadków. Wiec jak dla mnie oczywiście będziemy walczyć o swoje rzecz w tym że  za niedługo niektóre jednostki zmienią się w stójki w kościele i nic więcej

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: jakie plany zgosp co do osp spoza krsg
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 22, 2013, 03:11:14 »
hmmm, tak czytam i czytam i mam strasznie mieszane uczucia do tego wszystkiego co się dzieje w systemie. Obiektywnie patrząc na moje podwórko bo chyba to najłatwiej mi ocenić to sprawa wygląda strasznie dziwnie. Jak dobrze liczę to na łączną liczbę 16 jednostek OSP w powiecie 9 jest w KSRG, które weszły w latach 90tych. Moja jednostka nie jest w systemie. Po kryzysie od połowy 2008 roku po "skruszeniu betonu" zaczęliśmy działać, a raczej próbowaliśmy (Star GBM z ciągle nawalającą PO-5, pilarką i szlamówką) UPS-y i hełmy ZS06 nas ratowały. Kupiliśmy z budżetu miasta dwa ubrania na szerszenie i tak zaczęliśmy powoli drążyć kroplą skałę. Tak prostymi zdarzeniami budowaliśmy pozycję u dyżurnych PSK. Niejednokrotnie spędzona któraś godzina na rozmowie z tymi ludźmi przynosiło efekty. Wzajemne poznanie się niejednokrotnie ułatwia późniejszą współpracę. Kolejnym krokiem nie raz idąc ewidentnie po bandzie starałem się o sprzęt AODO i wywalczyłem dwa aparaty wymieniając stare APS3. Pukając do różnych instytucji i fundacji w nie jednych drzwiach usłyszałem nie jesteście w KSRG więc nie przewidujemy pomocy dla jednostek po za systemem ale nie poddając się sukcesywnie walczyłem o swoje.  W chwili obecnej mam przeszkolonych ludzi pełnych chęci do działania, GBA i wszystko to co jest potrzebne w KSRG prócz uzupełnionego zestawy R1 po wytycznych z dnia 12.02'13 co już czynię. Nie chwaląc się, a raczej spoglądając na to z boku obiektywnym okiem wiedziemy prym na arenie powiatu. Powstaliśmy niczym Feniks z popiołu. W chwili obecnej rok rocznie jesteśmy na podium pod względem ilości interwencji łącznie z jednostkami z "krajowego", powiem więcej nie jedna ma 1/4 naszych wyjazdów. Nie jest to jakiś powód do szczycenia się i chwalenia, że mamy tyle interwencji, jest to po prostu spowodowane dobra mobilnością jednostki i wypracowanym zaufaniem. Choć cieszę się takim obrotem spraw to wkurza mnie to, że ja muszę się dwa razy więcej nachodzić za sprzętem, który z racji dużej liczby interwencji zużywa się, a jednostki będące w KSRG mają znacznie mniejsze zużycie i rok rocznie otrzymują jeszcze dotację, gdzie później chomikują sprzęt po "strychach". Rozumiem, że plany ratownicze Powiatu i rozlokowanie jednostek w KSRG ma swoje uwarunkowanie, ale cóż z tego jak tylko tyle... Przynajmniej połowa jednostek KSRG w kraju powinna dawno być wydalona z zintegrowanego systemu ratownictwa tak pięknie zwanego Krajowym Systemem Ratowniczo Gasniczym. Ale cóż te jednostki nie pozbędą się tak dojnej krowy jaką są dofinansowania, a Komendanci  P/M mają czysto w papierach i ręce oraz nogi spokój bo po co ruszać gówno póki nie śmierdzi i tak się to toczy wielką kupą gnoju, a te małe żuczki zapierdzielają za kogoś. Poważnie nie raz obserwując na własnym podwórku "to co się dzieje to się nie wydaje" ale jak mnie nauczono nie sra się we własne gniazdo więc i przemilczę ten temat. Odnośnie jednostek po za systemem to jedna w niedługim czasie na pewno padnie, ze dwie jak sie nic nie zmieni to 5 lat im daje i wejdą w okres agonalny, a pozostałe to będą tylko zwykłe OSP tak jak jest do tej pory i powolną śmiercią naturalną słuch po nich zaginie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2013, 03:17:04 wysłana przez laciok »