Autor Wątek: Doradźcie co dalej??  (Przeczytany 5748 razy)

strazak01900

  • Gość
Doradźcie co dalej??
« dnia: Luty 28, 2013, 22:08:24 »
Witam wszystkich
Mam pytanie a zarazem prośbę do was abyście w jakiś sposób nakreślili mi drogę po której mógłbym się kształcić w PSP. Pracuję już w PSP ponad 2 lata i już niebawem będę miał tytuł inż. mechaniki co czynić dalej aby móc się rozwijać?? Doradźcie czy mam szanse na jakieś studia na sgsp które umożliwiły by mi rozwój??


Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2013, 22:49:36 »
może na początek pomyśl o przeszkoleniu podoficerskim a studia w SGSP odłóż na późniejszy termin.
Rozwój to nie tylko studia, ale też doświadczenie a tego w szkole na zajęciach w systemie zaocznym nie nabędziesz.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 611
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2013, 07:40:59 »
może na początek pomyśl o przeszkoleniu podoficerskim a studia w SGSP odłóż na późniejszy termin.
Rozwój to nie tylko studia, ale też doświadczenie a tego w szkole na zajęciach w systemie zaocznym nie nabędziesz.

Sam sobie przeczysz kolego. Szkoła jest szkoła. I na podoficerskim i w SGSP doświadczenia praktycznego nie nabędzie. W SGSP przynajmniej więcej teorii liźnie, a praktykę zdobędzie pod okiem starszych i doświadczonych kolegów na PB.

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2013, 08:11:36 »
Doradźcie czy mam szanse na jakieś studia na sgsp które umożliwiły by mi rozwój??
Zależy co rozumiesz pod pojęciem rozwój. Jeżeli chcesz być dowódcą w JRG to czeka cię aspirantka (dow. zastępu i sekcji) i SGSP I stopień (wyżej dow. sekcji). Masz jeszcze do wyboru inne komórki: operacyjna (m.in.: stanowisko kierowania, analizy, szkolenia OSP, masa pism typu "proszę o odpowiedź do dzisiaj do 12.00"), kwatermistrzostwo (m.in.: technika pożarnicza, logistyka, łączność, zamówienia publiczne), prewencja (m.in.: odbiory, kontrole, decyzje administracyjne). W nich masz szansę na rozwój bez SGSP, ale aspirantka byłaby wskazana.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

strażak01900

  • Gość
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2013, 18:16:16 »
Oczywiście chciałbym pójść na podoficerkę a później na aspirantkę tylko nie jest to takie proste gdyż trzeba czekać na to szmat czasu. Wiem że już od 2013r. system szkolenia ma być zmieniony i w moim przypadku gdy mam kurs podst. czy mogę przystąpić do egzaminu Z22- Wyk. działań ratowniczych?? i co dalej po takim egz.??

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2013, 08:55:44 »
Sam sobie przeczysz kolego. Szkoła jest szkoła. I na podoficerskim i w SGSP doświadczenia praktycznego nie nabędzie. W SGSP przynajmniej więcej teorii liźnie, a praktykę zdobędzie pod okiem starszych i doświadczonych kolegów na PB.

Aha.
No patrz, a ja od kolegów co kończyli podoficerkę w Bydgoszczy słyszałem, że praktyki tam mieli tyle co przez 2 lata w swojej JRG na PB.
A tu okazuję się, że na
http://www.sgsp.edu.pl/studia/kursy_podyplomowe/spo/spo.php
http://www.sgsp.edu.pl/studia/kursy_podyplomowe/spo_1.php
http://www.sgsp.edu.pl/studia/kursy_podyplomowe/spo/spf.php
tyle samo tego, czyli NIC.
A to dranie mnie oszukali, no.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2013, 11:41:53 »
Dla mnie powinieneś pracować w soim zawodzie na jaki się decydowałeś wcześniej- inżynier mechaniki. Dla mnie nie będziesz oficerem PSP z krwi i kości jak i szereg oficerów np. na SGSP wykładowców, którzy nie byli podchorążymi. Smutne i przykre dla Ciebie ale z mojej strony szczere.
Pozdrawiam

CaCeK

  • Gość
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2013, 22:36:01 »
Dla mnie nie będziesz oficerem PSP z krwi i kości jak i szereg oficerów np. na SGSP wykładowców, którzy nie byli podchorążymi. Smutne i przykre dla Ciebie ale z mojej strony szczere.
Tak, szczere i takie polskie... być oficerem to coś więcej niż skończyć SGSP. Co do niektórych wykładowców się zgodzę, ale jest to tylko marna próba ratowania ich wynagrodzeń poprzez wcielenie do służby a nie budowanie wizerunku oficera PSP.

Uważam, że jeżeli sobą coś reprezentujesz a raczej tak (mechanika to nie pszczelarstwo, socjologia czy ochrona środowiska) to pod warunkiem, że w jednostce masz Prawdziwych Oficerów, nie takich jak wyżej to dostrzegą wartościowego człowieka i odpowiednio poprowadzą.

Offline Kapitan Bomba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2013, 01:14:10 »
Ja mam pytanko do oficera: jak zostać oficerem z krwi i kości? Może to trzeba wyssać z mlekiem matki ? :D
Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać :)

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2013, 06:12:23 »
Ja mam pytanko do oficera: jak zostać oficerem z krwi i kości? Może to trzeba wyssać z mlekiem matki ? :D
Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać :)

Wyssać z mlekiem matki, która była oficerem księgową po ciążówce na sgsp

Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać :)

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 05, 2013, 06:25:18 »
Uważam, że kluczem do bycia porządnym oficerem - fachowcem, jest ni mniej nie więcej - a umiejętność samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. Nie kombinowania/cwaniakowania/dupochroństwa i wydawania decyzji w formie przekazywania dyspozycji.
Niestety tego nawet 5 krotne ukończenie SGSP nie da - natomiast ten drugi zestaw z całą pewnością zostanie przez Was przyswojony jako standard.
Pozytywny zestaw w/w umiejętności można posiadać/wypracować równie dobrze, bez kończenia tej uczelni w formie uznanej przez niektórych za jedynie słuszną. 

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 05, 2013, 10:18:39 »
Odpowiadam na pytanie- jest kilka koniecznych punktów do spełnienia a jednym z nich jest NIE ZOSTAĆ OFICEREM Z PRZYPADKU BO COŚ INNEGO MI NIE WYSZŁO np. nie dostałem pracy jako inżynier mechaniki. a drugim to nie mieć waszego charakteru- to wam łatwo zrozumieć :rofl:

Offline Kapitan Bomba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 05, 2013, 11:49:13 »
Po części masz rację "jest kilka koniecznych punktów do spełnienia", jestem skłonny się nawet zgodzić ze stwierdzeniem że trzeba mieć SGSP, tylko że jest to jeden z wielu i może nie najważniejszy warunek.
Dlaczego np oficerem nie mógłby być np. inż. chemii na jednostce o takiej specjalizacji?   

a jednym z nich jest NIE ZOSTAĆ OFICEREM Z PRZYPADKU BO COŚ INNEGO MI NIE WYSZŁO np. nie dostałem pracy jako inżynier mechaniki.

Sam widzisz, że nie każdy inż. mechanik pracuje w zawodzie, nie każdy inż. budownictwa czy innego zawodu pracuje w zawodzie. Kończą ludzie takie studia a niekoniecznie do danej pracy się nadają.
więc analogicznie NIE KAŻDY ABSOLWENT SGSP POWINIEN BYĆ OFICEREM.
W naszym zawodzie (szczególnie na pb) poza wiedzą i przygotowaniem teoretycznym niezwykle ważna jest "praca z ludźmi". Co z tego, że np dowódca jednostki ukończył SGSP i to z wyróżnieniem jeżeli jako "zarządca" sobie zupełnie nie radzi. Podejmując "nietrafione" decyzje personalne wbrew wszystkim, "bo ja tu rządzę". Poczynając od d-cy zastępu taka umiejętność jest konieczna. Z jednymi dowódcami się dobrze jeździ z innymi gorzej, jednych ludzie słuchają bo się ich boją innych bo mają szacunek do nich.

A Ty kolego ciągle mówisz, że z racji samego faktu ukończenia SGSP należy Ci się coś tam "jak psu buda". Niestety tak nie jest. Być może Ty posiadasz te wszystkie cechy aby być dobrym oficerem ale nie jest to zauważane przez przełożonych, którzy ciągle promują "swoich". No niestety do puki będzie wszystko zależeć od uznaniowości to nic się nie zmieni.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 05, 2013, 12:25:03 »
kapitanie bomba "Co z tego, że np dowódca jednostki ukończył SGSP i to z wyróżnieniem jeżeli jako "zarządca" sobie zupełnie nie radzi. Podejmując "nietrafione" decyzje personalne wbrew wszystkim, "bo ja tu rządzę". " i tu dałeś zły przykład. Nie znam przypadku aby po skończeniu studiów pożarniczych ktoś się nie nadawał do pracy w PSP. Wielu nie nadaje się ale na występujące stanowiska np. jak wspomniałeś d-cę JRG. I szanuję takich , którzy to rozumia i po niespełnieniu się na danym stanowisku mają odwagę się przyznać i szukają tego co im pasuje. Ja kończyłem taktykę i przez rok zgodnie ze specjalnością rozpoczęłem pracę na podziale. Po roku zamiast przerzucić (jak była taka wola komendanta do biura) mnie np. do operacyjnej - zgodnie z moją specjalnością na którą się zdecydowałem i o takiej marzyłem to wylądowałem w prewencji. Niemalże od początku nauka, popełnianie błędów i brak jakiegokolwiek zaangażowania. Pomimo perspektyw przede mną podpartych podniesieniem wynagrodzenia potrafiłem komendantowi "popsuć" plany. Zdecydowanie odmówiłem dalszej pracy na tym stanowisku, przedstawiłem swoje racje i chwała komendantowi, że zrozumiał. Wróciłem na podział i robię to co chciałem rozpoczynając przygodę ze strażą. I to jest dla Ciebie i Zeussa wyjaśnienie kolejnego punktu bycia oficerem z k i k.
Dlaczego oficerem nie może być inż. chemii? ano dlatego, że na jednostce chemicznej jeżdzą też do innego typu zdarzeń i musi mieć pojęcie. Na 6 w w-wie też byli chemicy- efekt jak mieli jechać z nimi do pożaru strażacy to bali się siadać z takim oficerem. Moje zdanie chemik niech pracuje jako nauczyciel chemii i przelewa w laboratorium substancje, ksiądz niech uczy religii i odprawia msze, inż. budownictwa niech buduje domy i mosty, mgr bankowości niech papla się w rachunkach, mgr. wych fiz. niech trenuje młodzież sportu itd a inż. czy też mgr pożarnictwa niech będzie oficerem PSP . Amen./

Offline Kapitan Bomba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 05, 2013, 13:27:54 »
I znowu po części się zgadzamy. :)
W ogóle myślę, że możemy mieć wspólne zdanie w kwestii oficerów.
Ja się kategorycznie nie zgadzam  tylko z jedną rzeczą, samo ukończenie SGSP nie kwalifikuje nas do bycia oficerami (ja sam ją kończyłem).
Raczej każdy po SGSP nadaje się do pracy w PSP ale niekoniecznie na stanowisku d-cy. Znam przypadki, że przychodzi mł.kpt. na stanowisko d-cy zastępu (czy wyższe) i rzeczywiście dowodzi. Tylko nie bardzo mu to idzie, boi się podejmować decyzję, nie umie podzielić "roboty" itd. Męczy się on i męczy się załoga.   I co z takim zrobić? Zostawić? może się "wyrobi" a może i nie. To samo z aspirantami, którzy dostali awanse, jednak stanowiska d-cy-zmiany ich przerastają.
Nie twierdzę że do bycia oficerem wystarczy inż. chemii. Musi ta osoba posiadać inne cechy, tak jak pisałem wcześniej.
Chwała Ci za to, że postawiłeś sprawę jasno i powiedziałeś, że prewencja Ci nie leży. Jednak jest gro ludzi, którym dane stanowisko nie leży ale ciągle chcą się piąć w górę nie widząc, że  po prostu się nie sprawdzają. Spełniają w ten sposób swoje chore ambicje (albo  próbują się dowartościować w ten sposób) bo w końcu będą mieli "władzę". Jakoś łatwo jest każdemu mówić, że do biura się nie nadaje jednak przyznać się, że na podział się nie nadają to już kłopot :)
Ok niech oficerem będzie inż. pożarnictwa ale niech tymi inżynierami zostają ludzie którzy się do tego nadają. I niech to będzie jeden z WIELU warunków jakie muszą spełnić.
Ja jestem zdania, że każdy powinien zaczynać od ZERA a kryteria awansu mają być jasno określone. A nonsensem jest np sytuacja, że do operacyjnej idzie gość co nigdy nie pracował na podziale a potem przyjeżdża na kontrolę i jest mądrzejszy od wszystkich. To samo w kwatermistrzostwie czy technicznej (np. zamawianie sprzętu, który zna się tylko z katalogów).

A może powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie co to znaczy być oficerem. Czy jest to równoznaczne z byciem dobrym dowódcą? Na podziale na pewno tak. A np. w prewencji? Czy oficer z prewencji jest takim samym oficerem jak d-ca zmiany? Każdy z nich ma swoje zadania i w nich się powinien sprawdzać.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2013, 13:40:04 wysłana przez Kapitan Bomba »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 05, 2013, 14:14:13 »
Kapitanie bomba faktycznie zgadzamy się po części a myślę że jak dokładniej doczytasz post to bedzie to niemal w 100%
Przecież dałem do zrozumienia, że kończąc SGSP nie koniecznie absolwent ma zostać dowódcą. Wręcz przeciwnie - kończył prewencję to widocznie ma takie upodobanie- interesuje go nie dowodzenie a raczej sprawy biurowe. Ja wybierając kierunek dowódczy nie myślałem o pracy w biurze (no może za kilka lat jak już zdrowie nie będzie to). SGSP daje podchorążym pewność, że po skończeniu będą oficerami PSP a nie dowódcami PSP i nie myl tych pojęć.
Problem jest w tym, że PSP to jak kompletne puzzle- niby wszystko jest ale brakuje osób (ja uważam że są) aby je prawidłowo poukładać. Niektórzy zbyt ambitnie do swego szybkiego i dobrego myślenia chcą dołożyć podobne puzle leżące obok.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 05, 2013, 14:33:03 »
niestety obecnie nie ma w SGSP ukierunkowań, a szkoda bo może faktycznie zmieniło by to sytuację. Program nauczania jest jeden. Absolwent zazwyczaj wybiera sobie miejsce pracy (miejscowość) a nie stanowisko (podział, biuro). Chcąc pracować w danej komendzie musi godzić się na stanowisko, na które trafia. Dlatego czasem ktoś z predyspozycjami operacyjnymi chcąc nie chcąc trafia do prewencji.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Kapitan Bomba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 05, 2013, 15:08:44 »
Dobra ostatni wpis tutaj bo trochę odbiegamy od tematu :)

SGSP daje podchorążym pewność, że po skończeniu będą oficerami PSP a nie dowódcami PSP i nie myl tych pojęć.
Problem jest w tym, że PSP to jak kompletne puzzle- niby wszystko jest ale brakuje osób (ja uważam że są) aby je prawidłowo poukładać. Niektórzy zbyt ambitnie do swego szybkiego i dobrego myślenia chcą dołożyć podobne puzle leżące obok.

Właśnie dlatego zadałem pytanie co to znaczy być oficerem i nie mylę pojęć oficer z d-cą. Tylko czy na podziale oficer nie powinien być dowódcą? Jak już pisałem z łatwością przychodzi mówienie, że do biura się nie nadaje, to nie dla mnie, gorzej jest przyznać się że praca na podziale mi nie idzie. W większości przypadków niestety jest tak jak pisze zero-11.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Doradźcie co dalej??
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 06, 2013, 10:14:51 »
kapitanie bomba i tu dochodzimy do kolejnego punktu oficer z k. i .k. czyli jak swoje ambicje, chęci i zainteresowania przekładasz na jakieś dobra, udogodnienia. Co to za oficer jak przed podjęciem pracy takiej jak chciałby wykonywać godzi się na coś innego? Wynika, że nie ma własnego zdania i kropka. W moim przypadku w rodzinnej KP proponowali mi etat kwatermistrza- usmiechnęłem się tylko i udałem sie do komendy oddalonej o 30 km. gdzie komendant na moje pierwsze słowa, że chcę do pracy na podziale mało szczęki nie łyknął. Z niedowierzaniem ale przyjął.
Bomba na podziale oficer powinien być dowódcą a dlaczego by nie? Widziałeś lekarza w karetce aby torbę za ratownikiem nosił? Ja widziałem , że nie raz ratownik miał większe "doświadczenie" ale żeby torbę za niego lekarz nosił to nie.