Autor Wątek: Wyrok kieleckiego sądu ws. nadgodzin  (Przeczytany 3556 razy)

kielce

  • Gość
Wyrok kieleckiego sądu ws. nadgodzin
« dnia: Luty 11, 2013, 13:29:00 »
Poniżej linkk do wyroku w sprawie nadgodzin w KM PSP Kielce

http://www.straz.kielce.pl/komunikaty/wyrok_18_12_2012.pdf

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wyrok kieleckiego sądu ws. nadgodzin
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2013, 14:32:35 »
penis strzela rozważania sądu w momencie postawienia pytania: w jaki sposób ustawodawca rekompensował przedłużony czas służby strażakom posiadającym 18 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego w związku z dwudziestoletnią wysługą i ukończeniem 45 roku życia? i kolejne pytanie: jak w świetle wywodów sądu wygląda sytuacja strażaka. który pomimo tego, że w okresach rozliczeniowych poprzedzających drugie półrocze 2010 roku nie przekraczał tygodniowej przeciętnej normy 40h/tydz. i pomimo tego posiadał prawo do 18 dni urlopu dodatkowego w odniesieniu do strażaka, który ta normę przekraczał i miał urlop dodatkowy w takim samym wymiarze? czyżby ktoś opuścił wykłady o normach konstytucyjnych wywodzonych z art. 2 i 32 ustawy zasadniczej?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline muu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Wyrok kieleckiego sądu ws. nadgodzin
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2013, 08:52:31 »
Jeżeli w zamian za przedłużony czas służby przysługiwało 18 dni urlopu. To dlaczego nie został on zlikwidowany w momencie wprowadzenia równoważnika  za nadgodziny ? Ich wisse nich !  :cooo:

„… mając na uwadze powyższe wywody i ustalenia, należy stwierdzić, że swoistą rekompensatą za pełnienie przez strażaka służby w wymiarze przekraczającym 40 godzin do dnia 30 czerwca 2010 r. był płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze do 18 dni rocznie …”
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2013, 09:10:28 wysłana przez muu »

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Wyrok kieleckiego sądu ws. nadgodzin
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2013, 14:41:05 »
Wydaje się, że sąd orzekł prawidłowo co do tej sprawy. Żaden z trzech powodów nie miał 15 lat służby i o ile żaden nie miał 40 lat życia to nie należała im się rekompensata. Komendant Miejski miał prawo zatrzymać ich do 48 godz/tyg w okresie poprzedzającym zmianę ustawy, dając im za to (zgodnie z art 71a ust 1.) 18 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Inną kwestią są pytania zadane przez langa

(...)w jaki sposób ustawodawca rekompensował przedłużony czas służby strażakom posiadającym 18 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego w związku z dwudziestoletnią wysługą i ukończeniem 45 roku życia?

(...) jak w świetle wywodów sądu wygląda sytuacja strażaka. który pomimo tego, że w okresach rozliczeniowych poprzedzających drugie półrocze 2010 roku nie przekraczał tygodniowej przeciętnej normy 40h/tydz. i pomimo tego posiadał prawo do 18 dni urlopu dodatkowego w odniesieniu do strażaka, który ta normę przekraczał i miał urlop dodatkowy w takim samym wymiarze?(...)

Problem leżał w art 71a ust. 5, który był, jak podnosi lang, był raczej niezgodny z Konstytucją, ponieważ traktował równo strażaka w pełniącego służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, którego czas służby wynosił 48 godz/tyg i strażaka pełniącego służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, którego czas służby nie przekraczał 40 godz/tyg.
Pierwsze pytanie langa pokazuje zupełne kuriozum tej sytuacji i jawną niezgodność art 71a ust 5 z zapisami konstytucji.

Nie wiem czy nie należałoby wyczerpać toku instancyjnego i składać skargę konstytucyjną na w/w przepis. Chociaż już go nie ma, to jeżeli Trybunał orzekłby o jego niezgodności z Konstytucją (w okresie obowiązywania), byłoby to podstawą do dochodzenia roszczeń.

Problem by się pojawił w praktyce, gdyby strażak, po osiągnięciu stażu służby i wieku uprawniającego go do urlopu dodatkowego w wymiarze 18 dni, otrzymał to na piśmie. Wtedy komendant nie mógłby dać mu urlopu za przedłużony czas służby.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2013, 14:45:44 wysłana przez Liberty »
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wyrok kieleckiego sądu ws. nadgodzin
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2013, 15:47:03 »
gdyby racjonalny ustawodawca chciał wprowadzić przeciętny tygodniowy wymiar czasu służby w wysokości 48h, to by nie wprowadzał przeciętnego tygodniowego wymiaru 40h; z tymi 48h na początku chodziło o to, żeby strażak pełnił przez dwa tygodnie służbę po 48h/tydz., a w kolejnym 16h; przeciętnie wyszłoby by 40h/tydz. w okresie rozliczeniowym, jednocześnie tygodniowy wymiar w niektórych tygodniach w związku z koniecznością zapewnienia ciągłości służby, byłby zwiększony do 48h; ale tak się nie dało - brak etatów plus zbyt wysokie stany minimalne; no to trzeba było ponaciągać w drodze pseudowykładni przepisy, a sądy dają się nabierać  na te wywody o rekompensowaniu 500h rocznie nadgodzin dodatkowym urlopem wypoczynkowym w ilości 18 dni (144h) nie zwracając uwagi, że przed wprowadzeniem normatywu 40h/tydz. strażacy systemu zmianowego mieli 15 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego, przy czym ani jeden z tych 15 dni nie był z tytułu przedłużonego czasu służby;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Wyrok kieleckiego sądu ws. nadgodzin
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2013, 09:31:02 »
Zresztą... nie ma o czym mówić. Zapis był niekonstytucyjny i kładł się pod naciskiem logicznych argumentów. Co z tego? Usunęli go i wprowadzili rekompensatę tak samo niekonstytucyjną i nielogiczną, której też nikt nie potrafi obronić inaczej niż: "Jest jak jest, bo tak być musi i koniec dyskusji". Miro D. miał świętą rację - Polska to dziki kraj.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"