Autor Wątek: Szkolenie BHP  (Przeczytany 14864 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Szkolenie BHP
« dnia: Luty 02, 2013, 16:47:23 »
 Witam!

Koledzy, na ostatniej kontroli, zostaliśmy poinformowani, że od daty każdego kursu podstawowego, ochotnik ma przez 3 lata ważne szkolenie BHP, po upływie 3 lat od tej daty należy ponowić szkolenie.

Jak można wywnioskować, termin 3 lat upłynął niemal wszystkim druhom w naszej jednostce, tak więc podjęliśmy się tematu przeprowadzenia szkolenia. Zaczęliśmy od informacji w KM PSP, gdzie skierowano nas do Urzędu Miasta, "bo to w jego obowiązku jest zorganizować takie szkolenie". Urząd Miasta odsyła nas do PSP- "bo w końcu im pomagamy"...

Znaleźliśmy osobę, która może nam przeprowadzić takie szkolenie w ramach odpłatności ok. 500 zł za 25 osób, więc nie jest to duża suma, natomiast nie ma jej kto pokryć.

Jak to jest według prawa? Czy istnieją przepisy w oparciu o ustawy czy rozporządzenia, na które mogli byśmy się powołać, a wręcz zacytować i przedstawić instytucji odpowiedzialnej?

Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam!

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2013, 17:16:00 »
Wydaje mi się, że obowiązek szkoleń BHP co 3 lata dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.
Strażak ochotnik nie jest zatrudniony więc nie podlega temu obowiązkowi.

Jest to jedna z interpretacji jaką jakiś czas temu znalazłem w necie.
Poszukaj różnych inerpretacji w google, skontaktuj się z Państwową Inspekcją Pracy.

Szukałem parę miesięcy temu odpowiedzi na twoje pytanie i nie znalazłem, żadnej podstawy prawnej mówiącej, że strażak co 3 lata musi przechodzić BHP.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2013, 18:37:41 »
U nas właśnie przerabiamy ten temat. Na zebraniu zarządu gminnego zastanawialiśmy się co z tym zrobić, kom. gminny podjął się sprawdzenia tematu i nikt jednoznacznie nie potrafił mu powiedzieć jak to jest z tym szkoleniem. Wójt dla świętego spokoju zdecydował, że wynajmie człowieka do przeprowadzenia tych szkoleń dla członków JOT-u. U mnie w jednostce było tydzień temu. Ważność 3 lata.

Offline Miras-20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2013, 10:24:24 »
Witam Wszystkich zainteresowanych.

Pod koniec ubiegłego roku otrzymaliśmy pismo z KP PSP o wymogach szkolenia BHP dla jednostek OSP w KSRG .
Wynika z niego że szkolenie dla Strażaków Ochotników szkolenie BHP musi być przeprowadzane CO ROKU

Jak znajdę to pismo to wrzucę na forum

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2013, 11:28:51 »
Oczywiście odpowiedzieliście, że zgodnie z ustawa o ochronie p.poż. obowiązek bezpłatnego szkolenia strażaków OSP spoczywa na PSP i w związku z powyższym prosisz o przeprowadzenie takowego.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2013, 11:59:08 »
A ja nie jestem w KSRG więc będę miał co 3 lata :szalony:  :straz:

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2013, 12:41:26 »
Wydaje mi się, że obowiązek szkoleń BHP co 3 lata dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.
Strażak ochotnik nie jest zatrudniony więc nie podlega temu obowiązkowi.

a ja np. jak robiłem badania lekarskie (te co 2 lata) to miałem wpisane na skierowaniu "stanowisko: strażak"...


@Emil, ale tak jak Sylwek piszę, jeśli spoczywa to na PSP to uderzcie może do KM, do człowieka od BHP i robi Wam szkolenie, kiedy nie ma służby, tak jak na podstawowym, wypisuje papiery i z głowy. Tylko nie wiem jak się to ma w jednostkach spoza KSRG, ale raczej nie powinno być różnicy.
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2013, 12:52:15 »
napisz do komendy żeby dali Ci jakąś podstawę prawną w związku z którą masz przeprowadzić te szkolenia. Na dzień dzisiejszy nie ma przepisu który by zmuszał ochotników do przechodzenia takich szkoleń okresowo. Niech jeszcze dopiszą kto ma przeprowadzić to szkolenie i kto ma za niego zapłacić.

Myślę że to rozwiąze problem, bo nie będą się mieli na co powołać


Wygląda na to że PSP robi wszystko żeby rozłożyć na łopatki pożarnictwo ochotnicze. Najpierw serwują nam badania lekarskie w medycynie pracy za grube pieniążki, potem robią nam prezenty typu szczęki, aparaty czy torby medyczne które następnie sami musimy legalizować, certyfikować czy naprawiać (a więc za ich wymyślny standard płacimy z kasy Urzędu Gminy), a teraz jeszcze wymyślają jakieś szkolenia BHP nikomu niepotrzebne
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2013, 12:59:53 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2013, 13:51:30 »
To jest chyba wystarczająca opinia:

http://www.zosprp.pl/files/prawo/opinie/opinia1.pdf

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 04, 2013, 16:13:12 »
To jest chyba wystarczająca opinia:

http://www.zosprp.pl/files/prawo/opinie/opinia1.pdf

No właśnie przeczytałem tą opinię i tak po prawdzie pisząc, to nie jest to do końca jasno sformułowane, czy szkolić czy nie szkolić co 3 lata...

Offline makleso

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 04, 2013, 23:10:09 »
Skoro nie trzeba po co kase wydawac zawsze mozna za to cos innego kupić.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2013, 12:56:23 »
Panowie
Sprawa szkoleń w OSP jest bardzo skomplikowana lub bardzo prosta. Wszystko zależy jak bardzo zależy nam na bezpieczeństwie w OSP, jak bardzo chcemy drążyć temat i jak bardzo potrzebujemy tych szkoleń.

Wyjaśniam prostotę sprawy.
Nigdzie w żadnym akcie prawnym nie ma wzmianki o szkoleniu OSP w zakresie bhp. Członka OSP łączy ze swoją OSP tylko status członka a nie status pracownika. W związku z tym skoro nie jesteśmy pracownikami to i nie mamy obowiązku przechodzić szkoleń okresowych z zakresu bhp. Jedyna wzmianka o szkoleniu w zakresie bhp jest w systemie szkolenia członków OSP biorących udział w działaniach ratowniczych. Stąd wniosek, że jak druh idzie na szkolenie podstawowe to na nim przechodzi szkolenie z zakresu bhp i na tym sprawa się kończy. I to wszystko w tym temacie. Jak nie chcemy drążyć tematu to zatrzymujemy się na takim podejściu i po problemie. I takie jest podejście na moim terenie.

Teraz wariant bardziej skomplikowany.
Posiadam pismo z 2006 r. w którym KG PSP odpowiada na moje pytania w sprawie szkoleń z zakresu BHP. Podobnie podchodzi część KP PSP w naszym kraju. Otóż podejście jest takie, ze co prawda nie ma przepisów w zakresie bhp dotyczących wprost OSP, ale podchodzimy analogicznie jakby ratownik w OSP był pracownikiem. Przez analogię. W zwiazku z takim podejściem ktoś powinien przeprowadzać szkolenia okresowe dla ratowników. Wiadomo kto. Ktoś kto ma co najmniej tytuł specjalisty do spraw bhp. I następna kwestia jest taka kto powinien przeprowadzić takie szkolenie okresowe. Gminy twierdzą, że szkoleniami nieodpłatnie zajmować się powinny KP PSP bo tak stanowi ustawa. KP PSP twierdzą że one organizują szkolenia zgodnie z programem zawartym w systemie szkolenia ratowników OSP a tam nie ma żadnej wzmianki o szkoleniach okresowych. I nie wiadomo kto ma to zrobić. I powstaje problem tak naprawdę w większości do nie przeskoczenia. No chyba że jakaś gmina weźmie to na siebie lub jakaś KP PSP zmięknie i zrobi. Spotykamy również sytuacje gdzie ktos z osp bedący specjalistą do spraw bhp zrobi takie szkolenie nieodpłatnie i wystawi kwit.

Reasumując sprawa wygląda że każdy robi jak uważa i uważa jak robi. To takie moje powiedzonko ale myślę ze trafne w tej kwestii.

A jak powinna wyglądać kwestia szkolenia bhp w OSP. Moim skoromnym zdaniem, jako specjalisty do spraw bhp, szkolenia w zakresie bhp powinny odbywać się okresowo. Wykonujemy prace niebezpieczne a dla takich prac częstotliwość szkoleń jest określona w przepisach na raz do roku. Kwestia czy dla członków OSP powinna być raz do roku czy żadziej jest kwestią otwartą. Ważne w mojej ocenie jest to aby okresowo przeprowadzać takie szkolenia. Następną kwestią jest przygotowanie w tym zakresie dowódców. Podchodząc analogicznie jak do pracodawców i osób kierujących pracownikami, którzy to muszą powtarzać szkolenie dla tej grupy raz na pięć lat, tak samo i dla dowódców organizowałbym szkolenie okresowe w tej materii. Kwestią pozostaje ile to szkolenie powinno trwać. Osiem godzin lekcyjnych szkoli się pracownik. Z doświadczenia powiem, że szkolenie dla członków OSP mogłoby się zamknąć czasem czterech do pięciu godzin.

A co zrobić jak czy to urząd czy też KP PSP zawraca nam głowę w kwestii szkolenia okresowego dla ratowników w OSP? Wołać o podstawę prawną. Która notabene nie stnieje. Wołać o podstawę prawną, z której jasno będzie wynikało że jest mowa o strażakach OSP a nie o pracownikach. Wołać o taką podstawę prawną, która wprost wskaże że strażaka OSP należy traktować jak pracownika. Ale wołajmy o podstawę prawną a nie o jakieś wytyczne, zarządzenia kogoś na górze lub inne pisma o podobnej treści. Musi być to albo ustawa albo rozporządzenie. Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien nam dać takiej podstawy prawnej bo ona nie istnieje.

A jeśli się ktoś w OSP upiera że chce mieć te szkolenia okresowe bo chodzi mu o bezpieczeństwo to bardzo fajnie i chwała mu za to. Dla tych osób ze swej strony służę pomocą i doświadczeniem. Posiadam prezentację w tym zakresie stworzone na własne potrzeby. Wysyłałem już je parę razy w Polskę do urzytku. Niestety aktualnie strona na której były jest nieczynna ale jeśli ktoś potrzebuje to nie ma problemu abym je wysłał. Tylko dopiero pod koniec lutego.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 05, 2013, 13:52:18 »
@kwas
W kwestii szkoleń BHP, wydaje mi się że sprawa jest skomplikowana w troszkę innym sensie. Oczywiście, można robić szkolenia okresowe, ale pytanie ile z ich treści pozostanie w głowach strażaków. Trzeba wziąć pod uwagę to, że nie zawsze mówi się do "profesjonalnych" ochotników, często są to jednak prości ludzie, którym wystarczy "hełm na głowie, nomex na plecach". I nie chcą nic więcej, prócz podpisu że zaliczyli szkolenie. Jeśli tak to ma wyglądać, to szkoda czasu ich i swojego. Już lepsze jest przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dowódców, którzy zadbają o przekazanie tej wiedzy swoim ludziom.

Przyznam się szczerze, że z mojego kursu BHP przed rozpoczęciem szkolenia podstawowego (bodajże 3 lata temu) nie pamiętam nic, mimo że prowadził go strażak- bhp-owiec. Pamiętam tylko 5 godzin w ciemnawej sali w remizie, gadającego coś faceta i odciski na tyłku. I po co to było? Wszystko to można było streścić, i tak potem na kursie było zaznaczone to co istotne.

Moim skromnym zdaniem, takie mini-szkolenia BHP powinny być organizowane każdorazowo przy okazji manewrów i ćwiczeń. Obserwator z ramienia PSP lub dowódca sekcji OSP przygotowywałby prezentację, przeprowadziłby wykład przed ćwiczeniami. Potem zadanie, a następnie odprawa, na której- po pierwsze- ogół strażaków usłyszałby podstawowe wnioski, po drugie- dowódcy zastępów przeszliby szczegółowe pouczenie na temat przeprowadzonych założeń i BHP. No i oczywiście podczas realnych ackji ratowniczo-gaśniczych f-sze PSP powinni zwracać uwagę na postępowanie ochotników. Nie dopuszczać nieumundurowanych strażaków do działań, pilnować poprawności wykonywanych czynności. Stanowczo i jednoznacznie.
Plus ratio quam vis

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 05, 2013, 14:02:43 »
Po części się z Tobą zgodzę. Wiele zależy od prowadzącego, od tego czy tylko gada czy też swoje gadulstwo podpiera jakąś prezenstacją i konkretnymi przykładami. Ja wychodzę zawsze z założenia, że niech zostanie w głowach tylko 15 % treści to będzie sukces.
A co do szkolenia przed ćwiczeniami. Nazwałbym to instruktażem to po poerwsze. A po drugie uważam, że przed każdym ćwiczeniem jak jest zbiórka, to powinno się omówić zasady bezpiecznych ćwiczeń, bezpiecznej pracy itp. Do tego powinien być przeprowadzony przegląd wyposażenia i umundurowania ratowników. Ma ktoś brak to mu podziekować za udział. Niech co najwyżej popatrzy z boku. WIem, odezwą się głosy że w OSP brakuje tego i tamtego. Rozumiem to. Ale i rozumiem prowadzącego ćwiczenia który odpowiadajac decyduje. Może w ten sposób wyrobiło by się nawyki. Podam przykłąd. Kiedyś mi na ćwiczenia gminne przyjechała jednostka w koszarówkach. Cieszyli się na te ćwiczenia do czasu kiedy na zbiórce stwierdziłem że mogą co najwyżej popatrzeć z boku. Ale problemem jest jak tu się postawić kolegom. U siebie na terenie widzę, że jest z tym coraz lepiej. Co nie znaczy że nie mogło by być jeszcze lepiej :). Ale jak nie będziemy wymagać i sami myśleć o włąsnym bezpieczeństwie to nie będzie dobrze.

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2013, 14:48:56 »
Pozostaje jeszcze kwestia finansowania szkoleń.
Nie ma podstawy prawnej do przeprowadzenia szkoleń BHP dla ochotników - więc gmina nie ma podstawy aby za takowe zapłacić.
A co do samych szkoleń i bezpieczeństwa - to jest tak jak z wszystkimi innymi szkoleniami (KPP, techniczne, itp) same szkolenia nie wystarczą, trzeba non stop ćwiczyć, doskonalić się. Dlatego właśnie przed każdymi ćwiczeniami omawia się zasady bezpieczeństwa tak żeby na akcji mieć to wpojone.

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 05, 2013, 14:49:51 »
Sprawa jest niby prosta bo skoro nie ma stosunku pracy ochotnika, a poza kierowcami, gospodarzami nie ma, to żaden akt prawny nie wymaga przeprowadzenia takich szkoleń. Ale...no właśnie musi być jakieś ale...dlaczego KG wymaga aby szkolenia BHP się odbywały??
Podam dwa przykłady:
1. Wytyczne do inspekcji w OSP włączonej do ksrg - jest tam mowa o tym, że jeżeli strażak przybyly na inspekcję nie ma ważnych szkoleń BHP to jednostka otrzymuje do ręki ocenę niedostateczną.
2. Wzór porozumienia stosowany podczas włączenia jednostki do ksrg - jest tam mowa o tym, że naczelnik sprawuje nadzór nad ważnością szkoleń BHP ( jeśli jest mowa o ważności to sugeruje nam to, że muszą byc okresowo powtarzane)
W załączniu do wglądu powyższe przykłady.

No więc jak to jest? Niby nie ma wymogu prawnego, a KG wymaga...

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 05, 2013, 15:13:13 »
Moje osobiste zdanie jest takie.
Co do wytycznych do inspekcji faktycznie jest zapis że na ocenę składają się m.in. ocena posiadanych uprawnień w zakresie szkoleń z zakresu bhp. Ale nie ma mowy o szkoleniu okresowym a o szkoleniu z bhp. Wiec skoro ma ktoś kurs podstawowy to i ma automatycznie szkolenie z bhp. Tak więc jeśli kontrolujący stwierdziłby mu mnie że nie mam ważnych aktualnych szkoleń z bhp to zapytałbym go o jakich szkoleniach opowiada i gdzie o nich jest wzmianka a dokłądniej w jakim akcie prawnym. Jeśli poda ten akt prawny (który nie istnieje przecież) to zapytałbym go kiedy KP PSP przeprowadziłą takie szkolenie że je wymaga. A może trzeba by było wtedy na taką KP PSP napisać skargę do KW PSP.
Co do wzoru porozumienia. Jest tam mowa że naczelnik sprawuje nadzór nad ważnością szkoleń bhp. Dla mnie to oznacza, że skoro strażak ma mieć szkolenie bhp to ma mieć. A skoro jest to szkolenie elementem szkolenia podstawowego to ratownik po szkoleniu ma szkolenie z bhp. I naczelnik ma pilnować aby strażak poszedł na szkolenie podstawowe gdzie uzyska uprawnienia do prowadzenia działań i jednocześnie uzyska szkolenie z zakresu bhp. Przecież trzymając się literalnie tego zapisu a ściślej słowa ważnością, nie będziesz przecież czepiał się szkolenia podstawowego że też powinno być okresowe bo użyto słowa ważność. Dla mnie to określenie oznacza że strażak posiada takie szkolenie.

Reasumując.
KG PSP jest chyba oderwana trochę od rzeczywistości i oczekuje rzeczy, których nie ma opisanych w aktach prawnych. Z tego wynika, że nie obrażając nikogo, ktoś czegoś gdzieś nie doczytał a oczekuje czegoś czego nie ma. Po za tym zaglądajac w różne wytyczne i pisma i z KG PSP i z różnych KW i KP na terenie kraju, jak również rozmawiajac z przedstawicielami KP i OSP z terenu kraju stwierdzam, że wszystkie te kwity są niespójne i nie poparte rzetelną podstawą prawną. Nie twierdzę że mam do końca rację. Ale jeśli jest inaczej to chciałbym zobaczyć namwet mikroszkopijny akt prawny, który zaprzeczy moim twierdzeniom.

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 05, 2013, 15:21:26 »
Rozumiem Twój tok rozumowania i zgadzam się, że nie ma spójności i nie ma podstaw prawnych, ale jedno mnie zastanawia...

Co do wytycznych do inspekcji faktycznie jest zapis że na ocenę składają się m.in. ocena posiadanych uprawnień w zakresie szkoleń z zakresu bhp. Ale nie ma mowy o szkoleniu okresowym a o szkoleniu z bhp. Wiec skoro ma ktoś kurs podstawowy to i ma automatycznie szkolenie z bhp.

Skoro najpierw się sprawdza czy ma strażak przynajmniej szkolenie podstawowe(a w ramach niego BHP) to po co dodatkowy zapis o szkoleniach BHP? Bo jeśli ma podstawowy to jest to równoznaczne z tym że ma BHP. Więc po co jest to wyróżnienie dodatkowo kursów BHP? Autorzy tych wytycznych oddzielili je od przeszkolenia pożarniczego...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 05, 2013, 15:45:19 »
Bo dla mnie osobiście autorzy tych wytycznych:
1. albo zrobili je przed rokiem 2006 kiedy to wszedł w życie system szkolenia ratowników OSP.
2. albo są oderwani od rzeczywistości i nie wiedzą że szkolenie bhp jest elementem szkolenia podstawowego i nie wiedzą również że nie ma podstaw prawnych do wykonywania szkolenia okresowego z zakresu bhp.
3. albo wiedzą o tym doskonale ale mają to wszystko gdzieś bo w końcu to nie oni pracują z tym dokumentem i nie oni praktycznie ten dokument wypełniają.

Gdyby mojej OSP podczas inspekcji zarzucono brak szkolenia okresowego z zakresu bhp i postawiono w zwiazku z tym ocenę niedostateczną to odwoływałbym się nawet do wszystkich świętych od tej decyzji żądając podstawy prawnej. CHoćby to miało mnie kosztować wizytą nawet u komendanta w KW.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 05, 2013, 16:38:58 »
(...) trzeba non stop ćwiczyć, doskonalić się. Dlatego właśnie przed każdymi ćwiczeniami omawia się zasady bezpieczeństwa tak żeby na akcji mieć to wpojone.
Ale czy na pewno przed każdymi ćwiczeniami się omawia? Oby tak było ;)

Ale nie ma mowy o szkoleniu okresowym a o szkoleniu z bhp. Wiec skoro ma ktoś kurs podstawowy to i ma automatycznie szkolenie z bhp.
No dobrze, skoro ma kurs podstawowy. Ale z tego co pamiętam, strażak który przez pewien okres (3 lata?) nie uzupełni I cz. szkolenia strażaków- ratowników OSP częścią drugą, traci ważność kursu i powinien zrobić pierwszą część jeszcze raz. I co wtedy? Czy zalicza mu się szkolenie BHP odbyte kilka lat wcześniej czy musi robić kolejne? Albo co w sytuacji, gdy BHP-owiec wystawił zaświadczenie terminowe (powiedzmy na 5 lat)? Nigdy nie słyszałem o przypadku terminowego zaświadczenia dla ochotników, ale hipotetycznie jest to możliwe. Ciekawe co w tym momencie powie gmina na konieczność ponownego sfinansowania szkolenia? Btw. technika i taktyka pożarnicza cały czas idzie do przodu, zmieniają się możliwości sprzętu i standardy postępowania. Co z osobami mającymi ukończony kurs BHP pamiętający czasy komuny?

Złośliwy jestem w wyszukiwaniu nietypowych przykładów :straz:
Plus ratio quam vis

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 05, 2013, 17:00:51 »
Nie jesteś złośliwy. Kto pyta nie błądzi.
Skoro stracił ważność jego kurs to robi go na nowo. A elementem kursu jest szkolenie bhp. I po problemie.
Problemem są Ci którzy nie mieli kiedyś szkolenia z bhp a uzupełnili szkolenie o wymagane elementy i utrzymali swoje uprawnienia. Nie wiadomo jak ich ugryźć.
Nie ma czegoś takiego jak terminowo wystawione zaświadczenie. Jeśli behapowiec takie wystawil to jest to niezgodne z prawem. Wzór druku zaświadczenia jest ściśle określony w akcie prawnym.
Masz rację. Postęp idzie do przotu a wiedza zdobyta kiedyś stoi w miejscu czyli się cofa. Zasady ogólne bhp są określone w rozporządzeniu i w sumie się nie zmieniły. Kwestią jest instruktaż z pracy z nowymi urządzeniami. Taki instruktaż i tak przechodzimy podczas zapoznawania się ze sprzętem. Tylko nikt z tego nie robi kwitu a powinien. Powinien dla włąsnego bezpieczeństwa jako du...chron zrobić go naczelnik. Wtedy ma spokojne sumienie że zapoznał podległych druchów z zasadami pracy z nowym sprzętem i ma na to kwit. Pomijam kwestię że ten naczelnik lub w jego zastępstwie jakiś dowódca powinien mieć elementarną wiedzę.
Tak to widzę.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 05, 2013, 19:14:33 »
(...)ale jedno mnie zastanawia... (...)

Skoro najpierw się sprawdza czy ma strażak przynajmniej szkolenie podstawowe(a w ramach niego BHP) to po co dodatkowy zapis o szkoleniach BHP? Bo jeśli ma podstawowy to jest to równoznaczne z tym że ma BHP. Więc po co jest to wyróżnienie dodatkowo kursów BHP? Autorzy tych wytycznych oddzielili je od przeszkolenia pożarniczego...
Wiele osób posiada przeszkolenie szeregowych OSP nabyte przed rokiem 2006. Stare programy nie zawierały tematyki BHP dlatego każdy kto ukończył szkolenia w tamtym czasie musi posiadać dodatkowo przeszkolenie BHP (chyba że poszedł na nowo na szkolenie I stopnia, lub jednoetapowo wg nowego programu)- i właśnie to jest kontrolowane podczas inspekcji.

Dodatkowo należy zauważyć że nigdzie w tym dokumencie o inspekcji nie pisze o ważności szkoleń BHP tylko o posiadaniu tych szkoleń.

Jeśli chodzi o przykład dokumentów włączenia do KSRG
Umowę z KSRG może porównajmy do powiedzmy umowy o pracę. Pracodawca zapisuje w umowie że zamiast 26 dni urlopu ty będziesz mieć tylko 10 dni w roku. Czy taka umowa będzie wiążąca??? Oczywiście że nie, gdyż umowy muszą być oparte o przepisy prawa w tym przypadku kodeks pracy. Więc to że KGPSP coś tam sobie napisze w umowie nie oznacza od razu że to obowiązuje. Bo musi to być podparte konkretnym przepisem, a taki NIE ISTNIEJE


Może jeszcze w kwestii szkoleń i czasu na uzupełnienie tych szkoleń. Pierwotnie okres ten wynosił 5 lat od wejścia w życie nowych systemów szkolenia. Ale ze względu na dużą ilość jeszcze nie przeszkolonych osób i przez fakt że KGPSP zamierza wprowadzić poprawki do systemu szkolenia Z-ca Komendanta Głównego uchylił ten zapis i obecnie można nadal uzupełniać szkolenie, a co za tym idzie przeszkolenie wg programów z przed 2006 roku jest nadal ważne

Jednocześnie uważam że szkolenie z zakresu BHP powinno być odnawiane okresowo, lecz powinno tak się rozwiązać problem żeby OSP czy UG nie ponosiły kosztów w tym zakresie. A więc powinni zlecić wykonywanie tego typu szkoleń BHP-cowi z KPPSP. Osoba z KP czy KM PSP jest najlepiej zorientowana w zagrożeniach związanych ze służbą niż każdy inny BHPowiec. DOdatkowo ograniczyło by to do min. koszty funkcjonowania OSP które już teraz przez wymysły KG PSP są wysokie. Bo robimy już nikomu niepotrzebne odpłatne badania w medycynie pracy, a z mojej wiedzy żadnego ochotnika jeszcze nie zrobiono niezdolnym do działań pomimo odpłatnych badań (ewentualnie częściej każą zrobić badania)
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2013, 19:25:59 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 05, 2013, 19:19:12 »
Dzieki Daro, trochę rozjaśniłeś sprawę

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 05, 2013, 21:03:47 »

......
Może jeszcze w kwestii szkoleń i czasu na uzupełnienie tych szkoleń. Pierwotnie okres ten wynosił 5 lat od wejścia w życie nowych systemów szkolenia. Ale ze względu na dużą ilość jeszcze nie przeszkolonych osób i przez fakt że KGPSP zamierza wprowadzić poprawki do systemu szkolenia Z-ca Komendanta Głównego uchylił ten zapis i obecnie można nadal uzupełniać szkolenie, a co za tym idzie przeszkolenie wg programów z przed 2006 roku jest nadal ważne

......

 Czy istnieje jakiś glejt odnośnie uchylenia zapisu przez Z-ca Komendanta Głównego odnośnie 5 letniego okresu przejściowego?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Szkolenie BHP
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 06, 2013, 16:35:06 »

 Czy istnieje jakiś glejt odnośnie uchylenia zapisu przez Z-ca Komendanta Głównego odnośnie 5 letniego okresu przejściowego?

Istnieje pismo komendanta głównego przesłane do wszystkich komend wojewódzkich, a za ich pośrednictwem do wszystkich komend powiatowych i miejskich nr pisma BS-I-1424-/4-1/12 z dnia 2 marca 2012 roku podpisane przez zastępcę Piotra Kwiatkowskiego które uchyla pismo BS-II-0120/1-7/07 którym te zmiany zostały wprowadzone do systemu szkolenia. Niestety nie mogę go opublikować ze względu na fakt iż otrzymałem go na potrzeby własne, a osoba która mi go przesłała nie upoważniła mnie do zamieszczania go gdziekolwiek
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz