Autor Wątek: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim  (Przeczytany 23385 razy)

Offline arieso

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« dnia: Styczeń 26, 2013, 23:39:27 »
sztywny harmonogram, który sprawia, że na początku roku ludziom trzeba wpisywać 3 dni urlopu żeby wyszli na zero. Program generował 4 ludzi z nadwyżką na zmianie ponad normatyw zmiany  czyli co 3 dzien 4 ludzi musi miec wpisany urlop. Jak u was  ta sprawa jest rozwiązana??
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2013, 23:48:59 wysłana przez arieso »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2013, 09:14:51 »
przecież harmonogram półroczny zawsze jest sztywny; nie ma potrzeby wpisywać w nim urlopów, gdyż te nanosi się na realizację; nadwyżka lub niedobór na poszczególnych zmianach tez nie jest w nim problemem, gdyż po to tworzy się bieżące harmonogramy by dostosować ten sztywny półroczny do bieżących potrzeb służby; problemy pojawiają się, gdy ktoś próbuje sprawić, że realizacja w 100% odzwierciedla harmonogram półroczny; jeśli pogodzimy się z tym, że harmonogram półroczny tworzony jest w celu prawidłowej ewidencji absencji (po to należy w nim właśnie służby planować równomiernie, a czas wolny między służbami nie może przekraczać 120h) i stanowi on tylko punkt wyjściowy do tworzenia harmonogramów miesięcznych to nic w tym półrocznym nie trzeba kombinować; jeżeli normatyw w danym okresie rozliczeniowym nie jest podzielny przez 24, to strażakowi wpisuje się w jednej z 120h przerw 8 lub 16 i normatyw się zamyka; jeżeli w danym, dniu wg harmonogramu półrocznego jest za mało strażaków to wyznacza się dodatkowych, którzy mają akurat wolne; jeżeli takich nie ma, to wyznacza się strażaków z innych zmian; analogicznie jeżeli w danym dniu zaplanowano więcej niż wynosi stan minimalny (który przy obecnym zarządzaniu zasobami ludzkimi jest jednocześnie stanem maksymalnym) to tym nadmiarowym strażakom udziela się wolnego, oczywiście uwzględniając potrzeby służby; wystarczy zaakceptować okoliczność, że zakaz zmian w harmonogramie półrocznym w trakcie okresu rozliczeniowego nie oznacza konieczności realizowania go w 100%...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2013, 09:35:56 »
Kolego gdzie ten urlop wpisujesz? W górny wiersz? Bez sensu.
Stany minimalne określane są po to, by właśnie te minimum strażaków było na każdej zmianie (zarówno liczba kierowców niezbędnych do obsadzenia pojazdów oraz pozostałych ratowników). Planuję tak służby, by zgodnie z rozporządzeniem było w miarę równomiernie, by nie planować 2 Wolnych Służb (Ws) pod rząd, oraz by każdy strażak miał w okresie rozliczeniowym przerobione właściwą liczbę godzin.
Prawie zawsze wychodzi tak, że na służbę zaplanowane mam jedną lub dwie osoby więcej ponad stan minimalny. Wynika to właśnie z harmonogramu. Nie nanoszę na harmonogram żadnych urlopów! To właśnie w realizacji ECSa wychodzi mi, że osoby idą na kursy, delegacje, szkolenia (na które mogą być skierowani w ciągu okresu), dochodzą zwolnienia i urlopy (które czasami biorę wg planu urlopowego, który jest sporządzany osobno dla strażaków). Tam wpisuję odpowiednie indeksy. Mam nadzieję, że koledze to prosto wyjaśniłem. Jeśli od kolegi ktoś żąda harmonogramu z sztywną obsadą na stan minimalny, to współczuję i gratuluję żądającemu inteligencji. Strzał w kolano, bo później są problemy z wyrobieniem się oraz występuje brak elastyczności w służbie.

Jak mówiłem nie mam z tym większych problemów, nawet jak się zdarzy sytuacja, że są trzy osoby ponad stan minimalny (raz na dwa trzy miesiące), i nie mam zwolnień, delegacji lub kursantów, to też muszą się strażacy dogadać między sobą a nie żeby to było sztywno ustalone harmonogramem zaplanowanym już na koniec grudnia... bez sensu...
EGO = 1 / wiedza

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2013, 11:18:11 »
Nie wiem gdzie pracuje kolega zakładający ten temat ale chyba nie do końca ma pojęcie o czym mówi.
Swoją drogą SECS to nowy program, który obowiązuje w mazowieckim i nie ma tu już górnych i dolnych wierszy;)

Offline arieso

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2013, 18:49:57 »
to może wyjaśnie dokładniej secs to program co sam generuje "góre" według wytycznych jakie przedstawiłeś choć często popełnia błędy, wpisując 8 czy 16 w harmonogramie. Według wytycznych KW tzn np harmonogram w styczniu wygenerował że na służbie jest 20 osób a normatyw to 12  więc 20-12=8  czyli tylu ma mieć wolne dodatkowo tak żeby w rozliczeniu miesiecznym nie mieli  niedoboru. czyli na koniec miesiąca dół minus góra jak to było w excelu  ma być większe bądź równe 0. I w ten sposób żeby  8 ludzi puścić do domu to w miejsce służby mamy obowiązek wpisywać urlop.
Ponadto jest zakaz zamian między zmianowych na raport.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2013, 19:50:15 »
Widać macie za dużo nazbieranych urlopów (czyli zaległych), stąd powstał pomysł zakazu zamian. Cóż, współczuję.
@deejayslonio moje województwo jedzie na ECS na Excelu - i oby nikomu nie poszedł rozum w pięty, by robić udogodnienia w tym zakresie. Na Excelu możesz zrobić i przefiltrować wszystko...
EGO = 1 / wiedza

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2013, 20:02:42 »
ja też nadal jadę na Excelu. o ile dobrze rozumiem... w tym nowym SECS nie da rady w harmonogramie zaplanować na służbie więcej ludzi niż wynosi stan minimalny?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2013, 21:54:15 »
I w ten sposób żeby  8 ludzi puścić do domu to w miejsce służby mamy obowiązek wpisywać urlop.

o ile rozumiem pierwszą część zdania, to nie ogarniam po co masz wpisywać urlop... możesz to doprecyzować? nie wystarczy tym osobom udzielenie czasu wolnego od służby? z tego co piszesz, to ktoś mocno przekombinował z tą aplikacją, albo część użytkowników sobie z nią nie radzi; tak czy inaczej popełniono błędy na etapie projektowania i wdrażania; czekam na opinię kol. deejayslonio - być może będzie on w stanie trochę temat rozjaśnić;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2013, 22:20:18 »
Błędów było wiele i nadal jest ich sporo ale ktoś tu pracował na źle sporządzonych harmonogramach i dziwi się gdy harmonogram sporządzony jest (w miarę) dobrze.
Harmonogram generowany jest automatycznie i losowo ale przy założonych wymaganiach przepisowych. Nie ma konieczności wpisywania urlopów ale może pojawić się taki przypadek (tak samo jak w przypadku rozliczania czasu służby w starym ECS) gdy zmiana nie ma kursów, zwolnień itp. żeby nie wyjść poniżej zaplanowanego minimum czasu służby.
Czy program będzie żyć długo w Mazowieckim oraz czy nie przejdzie do innych województw nie wiem ale funkcjonuje coraz lepiej i daje (po prawidłowym wypełnieniu stanu faktycznego) dobre opcje zestawień.

Offline strazaczek76

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 28, 2013, 18:29:11 »
Jeżeli SECS półroczny wygenerował na 14 -13 w służbie(powinno być 8 ) czy to oznacza że teoretycznie powinno tylu przyjść??
czy jeżeli ktoś będzie chciał w harmonogramie miesięcznym powstawiać WS w tym dniu czy  naraża na niedopracowanie godzin strażaka ??
A jężeli nikt nie będzie chciał wziąć urlopu?? czy można  :straz: "zalecić"  ;-) wzięcie go.
(swoją drogą urlop jest  :straz: i on wypisuje kwit że o niego prosi a nie odwrotnie chyba )
a co gdy SECS wyznacza po 8 godz tylko w danym dniu ?? - dostałem WS ale nikt nie umiał mi wyjaśnić za ile godzin dostałem to WS czy 8 tak jak SECS wyznaczył czy za 24 ??
Problem ze szkoleniami typu aspirantka czy kkp liczy z półrocznego i jak trafi w WS to nie liczy godzin do służby choć ktoś jest na szkole. ( a jeśli ktoś ma 12 i jest na szkole to dopiero matematyka się zaczyna).
SECS na 12 (PSK) to dopiero jazda wyznacza np po 2 na służbę w tzw martwym sezonie a w urlopowym po jednym bo taki miał kaprys.
Służby - nocki np 3 razy pod rząd - ludziska z PSK nie mogą się przyzwyczaić i tak się zastanawiam czy zasada równomiernego rozkładania służb jest w tym przypadku zachowana??.
Problem dla mnie z delegacjami jest czasem nie mamy wpływu na wyjazdy i się zdarzy że po służbie po nawet kilku godzinach wolnego trzeba wyjechać to kombinacje w papierach się zaczynają. - pojechało raz na te same zawody dwudniowe 3 gości i wróciło z trzema różnymi godzinami - porażka. Jeden musiał niemal dopłacać do interesu :o .
pozdrawiam  mazowiecki :straz:


Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 28, 2013, 18:43:04 »
a czy komuś przeszkadzało to, że harmonogramy sporządzano samemu w excelu? to po to wymyślono ten SECS? szczerze, to jeszcze programu nie widziałem, ale jeśli to prawda co czytam, to jest to jakieś chore. znowu dano komuś zarobić za wprowadzenie szajsu?? No tak to wygląda.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 28, 2013, 19:02:47 »
czy ktoś nakazuje realizować ten harmonogram, czy też ma on taki sam charakter jak górny wiersz w dotychczasowym arkuszu ECS?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 28, 2013, 19:58:09 »
czy ktoś nakazuje realizować ten harmonogram, czy też ma on taki sam charakter jak górny wiersz w dotychczasowym arkuszu ECS?

Tak - działa jak górny wiersz w excelu.
Komentarze do tego pojawiają się tylko u ludzi, którzy do tej pory ewidencję w excelu przeprowadzali błędnie... naliczali co chcieli i jak chcieli - jedni dla pracownika, a drudzy dla pracodawcy dobrze robić chcieli i robili.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 28, 2013, 20:38:27 »
powiedzmy sobie szczerze, secs jest diopiero testowany (od zeszłego półrocza) w praktyce, mimo błędów i ciągłych aktualizacji przy dobrym rozgryzieniu programu jest on całkiem ok, wiele funkcji ułatwiających życie, co do zarzutów że jest on sztywnym harmonogramem to w cale tak nie jest, zarówno zaplanowane urlopy jak i ws można modyfikować.

Deejejslonio- powiedz mi jedno czy z poziomu użytkownika można ułożyć nazwiska w inny sposób niż zostało to wygenerowane na początku? np stanowiskami ?

Pozdrawiam

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 28, 2013, 20:46:27 »


Deejejslonio- powiedz mi jedno czy z poziomu użytkownika można ułożyć nazwiska w inny sposób niż zostało to wygenerowane na początku? np stanowiskami ?

Niestety nie - przynajmniej jeszcze nie. Twórcy mają coś działać bo było to do nich zgłaszane.
Jedyny sposób aktualnie to przy tworzeniu nowego harmonogramu edytować nazwiska do odpowiedniej kolejności.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 28, 2013, 20:48:11 »
no własnie, tak też myślałem, może w następnej aktualizacji to umożliwią bo przeoczenie układającego trochę utrudniło życie :) :komp:

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 28, 2013, 20:56:08 »
Przeoczenie może utrudnić ale zmiany na zmianach, emerytury, nowi ludzie i kolejność trzeba zmieniać(a przynajmniej przyjęło się, że się zmienia) więc oby szybko poprawili to co zostało do poprawy i będzie bardzo przyzwoicie. Ostatnie poprawki wniosły już bardzo dużo więc jest szansa na dobre narzędzie.

qlimax

  • Gość
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 22, 2013, 18:49:18 »
No dobrze a co zapisać jak strażak w harmonogramie półrocznym miał zaplanowaną służbę 0 - 16 - 8 i w tych 3 dniach miał delegację (treningi) w ECS wpisywać
p8 - p8 - p8 czy p - p16 - p8 czy po prostu p - p - p?? Albo inaczej przepisać to samo czyli 0 - 16 - 8.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2013, 17:04:15 »
Ja delegację wypełniam tak, że wpisuję ilość godzin każdego dnia, które faktycznie były godzinami przepracowanymi (obowiązki służbowe). Jeśli ktoś np. jedzie w delegacje na jakieś ćwiczenia (czy cokolwiek innego związanego ze służbą), gdzie dziennie ma powiedzmy 12 godz. ćwiczeń, to wstawiam mu 12 godz. Reszta dnia to był jego czas wolny.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

qlimax

  • Gość
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 23, 2013, 20:23:27 »
Ok rozumiem w przypadku ćwiczeń czy szkoleń wpisujesz 12 godzin (stan faktyczny) jako czas służby.
Natomiast jeśli chodzi np. o treningi na zawody, czy same zawody, zbiórki kompanii honorowej czy recyrtyfikację - i jeżeli w tym dniu mieli zaplanowaną w harmonogramie służbę to wpisujesz im w zależności od czasu (stanu faktycznego) np. 4 lub 8 lub 9 - godzin służby; czy p4 lub p8 lub p9 - jako usprawiedliwioną nieobecność.
Jeżeli ten dzień był dla nich czasem wolnym to wpisujesz godziny czy nie wpisujesz - strażacy maja wystawioną delegację w obu przypadkach.
Pozdrawiam

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 23, 2013, 23:27:00 »
w każdym przypadku wpisuję tylko cyfrę ilości godzin przepracowanych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

qlimax

  • Gość
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2013, 14:13:51 »
A powiedz mi kiedy wpisujesz w ECS nieobecność usprawiedliwioną czyli "p" ??
Podaj jakieś przykłady.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 24, 2013, 19:10:21 »
szczerze to jeszcze nie miałem okazji, każdą delegację (wyjazd służbowy, zawody, poligony) rozliczamy wpisując ilość godzin. Nawet będąc na badaniach okresowych w czasie służby (powiedzmy 4-5 godz.) nie rozbijamy tego i wpisuję normalnie 16h.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 25, 2013, 08:17:38 »
Jeżeli chodzi o ECS w formie arkusza kalkulacyjnego udostępniany przez KG PSP to, p wpisujemy w przypadkach określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Będzie to np. zwolnienie w celu złożenia wyjaśnień w sądzie, prokuraturze lub policji, honorowe oddanie krwi.
p moim zdaniem winno się wpisywać również udzielając wolnego w wymiarze 2 dni np. na ślub własny. Ile godzin wpisujemy to już trzeba na konkretnym przykładzie przerobić.

Offline Kristof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 23, 2013, 17:40:26 »
Witam. Ja mam pytanie odnośnie rozliczania godzin w tym programie, a mianowicie, czy wyjazd na ZSA wpisujemy jako delegacja czy szkolenie ? To po pierwsze, a po drugie w jaki sposób to się powinno rozliczać. Przykładowo: 5 dniowy wyjazd do szkoły powinien się rozliczać chyba jako 5 x 8 godzin, natomiast ten program liczy mi tylko te służby, które mam w tym czasie wygenerowane, czyli np. 24 (pracujemy na PSK na 12). Czyli podsumowując w tym roku będąc 4 tygodnie w szkole program zaliczył mi tylko 72 godziny,tak to powinno wyglądać czy też należy to rozpisywać w jakiś inny sposób ?