Autor Wątek: belka LED + generator  (Przeczytany 4718 razy)

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
belka LED + generator
« dnia: Styczeń 19, 2013, 22:08:40 »
Witam koledzy.

Mamy Renault Midlum M210 i chciałbym założyć do niego belkę LED'ową bo mamy 2 michały oraz nowy generator bo mamy Zurę 1120.
Zwracam się do was z pytaniem co byście polecili, jakiej firmy belkę oraz generator z orientacyjnymi cenami modeli.  Planujemy przeznaczyć na ten cel 3-4 tysiące.

Dzięki za pomoc  :straz:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: belka LED + generator
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2013, 22:18:02 »
taką która nie będzie powodowała zakłóceń w działaniu radiostacji  :rofl:

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: belka LED + generator
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2013, 10:10:37 »
Załóżcie sobie dwa DOBRE michały LED-owe, co do modulatora jak się nie psuje to zostawcie przecież 1120 to dobry modulator. Dwa dobre ledowe koguty federala to ok 1000-1200zł. Nie ma co wyrzucać kasy jeżeli nie jest to potrzebne
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: belka LED + generator
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2013, 11:51:56 »
taką która nie będzie powodowała zakłóceń w działaniu radiostacji  :rofl:
Oświetlenie LED nie zakłóca niczego.

Załóżcie sobie dwa DOBRE michały LED-owe, co do modulatora jak się nie psuje to zostawcie przecież 1120 to dobry modulator. Dwa dobre ledowe koguty federala to ok 1000-1200zł. Nie ma co wyrzucać kasy jeżeli nie jest to potrzebne
Popieram - krótka belka LED to ponad 2 tys zł, a wygląda na dachu samochodu pożarniczego po prostu śmiesznie, nie wspominając już o tym że w takiej konfiguracji średnio spełnia swoje zadanie z powodu słabej widoczności belki po bokach pojazdu. Generalnie daje to luki w oświetleniu "intersekcyjnym".

Ale co do Federala to już takim optymistą bym nie był - fakt, że LED-y się nie psują, więc koszty napraw mają tak jakby mniejsze znaczenie, ale jednak wciąż należy się z takowymi liczyć, np. uderzenie w gałąź i pęknięcie klosza potrafi człowieka finansowo zwalić z nóg.

Warto przyjrzeć się produktom krajowym: mi osobiście koguty Elektry jakoś nie pasują z trybem świecenia, ale zapewne to kwestia gustu. Za to bardzo ładnie świecą lampy Gameta - SLO3LED - mają wbudowane sterowniki  z kilkoma programami świecenia do wyboru i trybem synchronizacji, czyli można bardzo fajne efekty uzyskać.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: belka LED + generator
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2013, 12:01:21 »
Cytuj
Oświetlenie LED nie zakłóca niczego.
Nie? Może same ledy nie, ale osprzęt już tak. U nas na GLBARt przez dwa lata walczyliśmy o  jakąkolwiek łączność, odległość 5 kilometrów była już za duża by się dogadać z PSK! podczas prób rozmowy pięknie było słychać jak w takt błysków lamp zanikał dźwięk, po długich bojach udało się jakoś to zrobić, ale dalej na większe odległości przy korespondencji jest słychać osłabienie sygnału w takt błyskania.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: belka LED + generator
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2013, 12:30:48 »
Cytuj
Oświetlenie LED nie zakłóca niczego.
Nie? Może same ledy nie, ale osprzęt już tak. U nas na GLBARt przez dwa lata walczyliśmy o  jakąkolwiek łączność, odległość 5 kilometrów była już za duża by się dogadać z PSK! podczas prób rozmowy pięknie było słychać jak w takt błysków lamp zanikał dźwięk, po długich bojach udało się jakoś to zrobić, ale dalej na większe odległości przy korespondencji jest słychać osłabienie sygnału w takt błyskania.
Bo to jeszcze zależy od tego jakiej klasy sprzętu się użytkuje - markowe rozwiązania są wolne od tego typu wad.

Na ten przykład stroboskopy - silne wysokonapięciowe częste wyładowania dużej mocy, praca przetwornicy wysokiej częstotliwości, itd. Nie powiem, bo w tego typu przypadkach bardzo często dało się słyszeć głosy o zakłóceniach, więc gdy zakładałem taki zestaw do Stara obawiałem się czy nie będzie z tego tytułu problemów. Ale nie było - czterokanałowy sterownik umieszczony w kabinie, do lamp puszczone przewody nieekranowane prawie po całej kabinie. Problemów: Zero. Czemu? Bo sterownik to Whelen UPS-64LX - a tej marki nikomu kto zna się na rzeczy przedstawiać nie trzeba  ^_^

@edit:
Pardon, teraz doczytałem ciut uważniej: jakby mnie kto pytał to macie problem nie z zakłóceniami, ale z podłączeniem do zasilania. Radio i lampy powinny być podłączone możliwie grubymi przewodami (osobno) idącymi bezpośrednio od akumulatora (z bezpiecznikiem oczywiście). Gdy ten warunek będzie spełniony a problem będzie dalej występował należy czerpać dalej z rozwiązań stosowanych przy podłączaniu sprzętu Car Audio :mellow:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2013, 12:41:08 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: belka LED + generator
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 24, 2013, 12:58:27 »
Potwierdzam słowa mojego przedmówcy ,częstym błędem jest zasilanie urządzeń ,niestety nie wszyscy ochotnicy są jednocześnie elektronikami i nie mają pojęcia o zakłóceniach jakie powoduje zła instalacja elektryczna .Następny temat to wszyscy w ostatnim okresie czasu zachwycają się oświetleniem led .Wszystko jest ok lecz oprócz zalet są i wady mało kto wie ,że aby lampa led pracowała potrzebna jest przetwornica napięcia z generatorem taktowania i niestety zdarza się te właśnie elementy są powodem zakłóceń elektromagnetycznych które powodują trudności w nawiązaniu łączności radiowej.Kolejna sprawa to cena ,proszę o zastanowienie się przed zakupem jaki jest serwis (dostępność uszczelek ,kloszy i tego całego bałaganu który może się popsuć uszkodzić). Osobiście demontowałem całe zestawy belek firmy FEDERXXXXX made in USA  z powodu wysokiej ceny naprawy i montowałem krajowy produkt XXX .Głośność tych sygnałów też daje wiele do życzenia ponieważ głośnik nie jest montowany w belce na dach tylko pod samochodem słyszalność jest dużo gorsza . Dzieje się dlatego ,że głośnik jest zamontowany za grilem auta lub pod samym autem na wysokości 1 metra w cieniu wszystkich innych aut jakie są na drodze  o 2 metry niżej niż w przy montażu w tradycyjny sposób czyli na dachu pojazdu.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: belka LED + generator
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 24, 2013, 15:52:00 »
Kolejna sprawa to cena ,proszę o zastanowienie się przed zakupem jaki jest serwis (dostępność uszczelek ,kloszy i tego całego bałaganu który może się popsuć uszkodzić). Osobiście demontowałem całe zestawy belek firmy FEDERXXXXX made in USA  z powodu wysokiej ceny naprawy i montowałem krajowy produkt XXX .
No wspominałem o tym wcześniej, ale tylko wspominałem. Koszty są ogromne - palnik stroboskopowy FS to o ile dobrze pamiętam wydatek ok. 400zł, podczas gdy palnik do belki krajowej to 30-40zł. I tak mniej więcej kształtują się różnice cenowe wszystkich podzespołów (które jeszcze mogą być trudno dostępne).

Głośność tych sygnałów też daje wiele do życzenia ponieważ głośnik nie jest montowany w belce na dach tylko pod samochodem słyszalność jest dużo gorsza . Dzieje się dlatego ,że głośnik jest zamontowany za grilem auta lub pod samym autem na wysokości 1 metra w cieniu wszystkich innych aut jakie są na drodze  o 2 metry niżej niż w przy montażu w tradycyjny sposób czyli na dachu pojazdu.
To również bardzo ważna uwaga! Im wyżej zamocujemy głośnik, tym lepiej będzie "niosło". W Starze mamy 2 głośniki z zestawu HSGP-M (2x 40W 8 Ohm) zamontowane do tego pod zderzakiem i jest tragedia - a na Lublinie w belce tradycyjny WD50/50 i sieje aż miło.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE