Autor Wątek: Zakładanie działalności gospodarczej  (Przeczytany 5005 razy)

Offline piotrs189

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Zakładanie działalności gospodarczej
« dnia: Styczeń 16, 2013, 13:53:49 »
Witam! Szukam już długo i nie mogę niczego znaleźć... Mam taki oto problem.

Jestem w trakcie zakładania własnej działalności. Mały handelek na ryczałcie. Chodzi mi o odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne... Wiem, że ubezpieczenie zdrowotne trzeba opłacać. Społecznego jednak płacić nie trzeba. Gdzie mam to uwzględnić? Księgowa powiedziała mi, że mam to zaznaczyć w gminie przy wpisie do ewidencji. W gminie miła pani powiedziała mi, że muszę jechać z tym problemem do ZUS-u. A w jaki sposób Wy to załatwiliście?

tom1

  • Gość
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2013, 20:17:46 »
Co do opłat to przy zgłaszaniu w Zusie to tam zapytają Ciebie czy jesteś na umowie o pracę i płacisz tylko zdrowotne i to tyle. Powodzenia.

Offline piotrs189

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2013, 09:49:12 »
Rozumiem, że my w PSP jesteśmy na umowie o pracę?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2013, 12:07:54 »
Ale kto w PSP? Bo na pewno nie funkcjonariusze

Offline piotrs189

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2013, 19:57:42 »
Chodzi mi o zwykłego funkcjonariusza, pracującego na podziale bojowym.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2013, 23:04:01 »
Każdy funkcjonariusz wykonuje swoje obowiązki na podstawie stosunku służbowego a nie umowy o pracę. Ja żadnej umowy nie podpisywałem ;)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2013, 23:27:24 »
art. 9 ust. 8 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powinien Ci wszystko wyjaśnić...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline piotrs189

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 18, 2013, 20:18:53 »
Lang, masz u mnie browar. :) Zanalazłem jeszcze coś ciekawego, odpowiedź na poprzednie pytanie, pewnie komuś w przyszłości się przyda.

   "Stosunek służbowy strażaka PSP nawiązywany jest co do zasady poprzez akt mianowania. Wyjątek stanowią stanowiska wymienione w ustawie (komendant, zastępca komendanta), dla których przewidziane jest powołanie. Datę powstanie tego stosunku określa art. 31 ustawy o państwowej straży pożarnej, stanowiący, że stosunek służbowy strażaka powstaje z dniem mianowania na stanowisko służbowe a w przypadku stanowisk, dla których przepisy powołują powołanie z dniem powołania na to stanowisko. Art. 32 ust. 1 u.p.sp. wskazuje przełożonych służbowych właściwych do podejmowania decyzji o mianowaniu strażaka na stanowisko służbowe a także innych form przekształcenia stosunku służbowego strażaka i jego zakończenia. Dla działań tych zastrzeżona jest forma decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie od wyższego przełożonego, o czym stanowi art. 32 ust. 2 u.p.s.p."

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 19, 2013, 01:42:49 »
tylko zdrowotne, które odpisujesz od podatku
co rok PIT28 do 31 stycznia
co miesiąc ZUS DRA czyli deklaracja ubezp. zdrowotnego ale ponoc wystarczy złożyć raz na rok bo kwoty ustalane są na rok do przodu i deklaracja się "klonuje" (cokolwiek to znaczy)
:)

powodzenia

Offline trombocyt

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 20, 2013, 17:19:08 »
Piotr, zanim założysz tę działalność pamiętaj, że musisz uzyskać na to zgodę uprawnionego do mianowania. Raport taki jest opiniowany przez Twojego kierownika komórki organizacyjnej (naczelnika, kierownika, d-cę JRG), którzy zajmują pisemnie stanowisko o niekolidowaniu Twojego zajęcia ze służbą w PSP. Vide art. 57a ustawy o PSP :)
pozdrawiam

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 20, 2013, 19:37:18 »
Witam !!
Służę na SK i mam zamiar założyć działalność zajmującą się ochroną ppoż. Czy komendant może mieć jakieś zastrzeżenia co do takiej działalności?

Offline trombocyt

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 20, 2013, 19:52:43 »
Witam !!
Służę na SK i mam zamiar założyć działalność zajmującą się ochroną ppoż. Czy komendant może mieć jakieś zastrzeżenia co do takiej działalności?
Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Zajmowanie się ochroną przeciwpożarową to bardzo szerokie pojęcie, bo może  zawierać w sobie handel sprzętem ppoż i ratowniczym, jak i usługi doradcze i szereg innych czynności z tym związanych. Przełożony weźmie zapewne pod uwagę, to czy nie wchodzi w grę wykorzystanie przez Ciebie Twojego stanowiska, czy nie masz dostępu do informacji, które mogą Ci posłużyć w zarobkowaniu (np. rozdzielnik na dotacje dla jednostek OSP włączonych do KSRG itp.). Ważna jest też Twoja postawa i zaangażowanie w służbie. Jak napisałem, zgoda wydana przez Komendanta leży wyłącznie w jego kompetencji, więc nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.  Z tego co się orientuję, nie przewidziano tu trybu odwoławczego. Oczywiście zawsze możesz wnieść skargę do wyższego organu.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2013, 19:56:38 wysłana przez trombocyt »

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 20, 2013, 21:05:56 »
Też tak myślałem. A żeby zawęzić szeroko rozumianą ochronę ppoż chodziło mi o konserwacje podręcznego sprzętu ppoż oraz IBP

Offline trombocyt

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 21, 2013, 00:08:15 »
Też tak myślałem. A żeby zawęzić szeroko rozumianą ochronę ppoż chodziło mi o konserwacje podręcznego sprzętu ppoż oraz IBP
Jeżeli nie masz na "pieńku" z Komendantem :) , masz dobrą opinię u swoich bezpośrednich przełożonych, to sądzę, że powinieneś taką zgodę otrzymać bez problemu. Tym bardziej, że nie jesteś "prewentystą". Pamiętaj, że taka zgoda jest udzielana tylko na 1 rok.
pozdrawiam

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 21, 2013, 14:44:37 »
Pamiętaj, że taka zgoda jest udzielana tylko na 1 rok.
pozdrawiam

A to ciekawe... Możesz podać podstawę prawną?
Oczywiście, niektórzy to dopisują w zgodach... ale równie dobrze mogą dopisywać, że na dworze pada śnieg (z punktu widzenia prawnego).
Dyskusja tu na ten temat toczyła się, i tak naprawdę, ustawowo zobligowani jesteśmy na uzyskanie zgody na konkretną działalność. Nie jest napisane, że mamy posiadać ważną zgodę tylko mamy uzyskać dokument na którym jest napisane, że komendant daje zgodę. Dopóki nie zmieni się nic co było we wniosku o wydanie zgody - nie poniesie się żadnych konsekwencji prawnych.
To tak jakby ktoś zaczął od Was wymagać gdy jesteście chorzy dostarczenia zwolnienia lekarskiego w terminie iluś tam dni... nie ma takiego przepisu nas do tego zobowiązującego.

Offline trombocyt

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 21, 2013, 17:25:01 »
Oczywiście masz rację, pomyliłem z oświadczeniami majątkowymi, które składa się corocznie. Ja akurat nie mam żadnego dodatkowego zajęcia zarobkowego, ale wiem, że moi koledzy składają te kwity co roku. Nie mniej Komendant raz udzieloną zgodę może cofnąć powołując się na naruszenie zapisów Ustawy o PSP.
pozdrawiam

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Zakładanie działalności gospodarczej
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 21, 2013, 20:07:41 »
...ale wiem, że moi koledzy składają te kwity co roku. Nie mniej Komendant raz udzieloną zgodę może cofnąć powołując się na naruszenie zapisów Ustawy o PSP.
pozdrawiam

Cofnąć może, ale ciężar dowodu spocznie na nim, że działalność gospodarcza którą wykonuje ten któremu cofnął zgodę, jest inna w zakresie opisanym ustawowo (od czego zależne jest wydanie zgody), niż ta na którą zgodę wydał. Oczywiście przy zmianie stanowiska - to będą inne okoliczności, wymagające ponownego zbadania czy działalność koliduje czy nie. Ale to musiało by być precyzyjnie wskazane w odpowiednich aktach prawnych.
To wszystko oczywiście przed ewentualną komisją dyscyplinarną, przed którą zgodnie z literą prawa możemy się spokojnie obronić. Ale to są sytuacje - cofnięcie zgody, jak i komisja - gdzie kwestia dobrych stosunków dawno wyparowała.
W ramach dobrowolnego składania co roku hołdu Panu Komendantowi, że niby decyduje o naszym życiu czy nie, można składać co roku - natomiast, jak tej zgody nie dostaniemy, to i tak może nam naskoczyć. Powód składania co roku - hołubienie kulturze biurokratycznej i chęć sprawienia dobrego samopoczucia komendantowi, w zasadzie bez żadnych konsekwencji prawnych.