Autor Wątek: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy  (Przeczytany 1872 razy)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.957
    • JRG SGSP
Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« dnia: Styczeń 10, 2013, 12:15:54 »
Nie zajmowałem się wcześniej tym tematem, więc potrzebuję pomocy w takiej sprawie.
Załóżmy zakup sprzętu X. Z budżetu gminy przeznaczonego na straż pożarną/zakup sprzętu angażujemy na ten cel kwotę załóżmy 15 tyś. Ponadto OSP dostaje dofinansowanie z KSRG na kwotę 25 tyś.
Problem powstaje ponieważ:
- Urząd Gminy wymaga, żeby faktura była wystawiona na gminę (bo to w końcu 15k gminne)
- PSP wymaga, żeby faktura była wystawiona na OSP, bo to OSP dostaje dofinansowanie.

Jak to ugryźć?

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2013, 12:23:59 »
Z tego co wiem to Gmina musi Ci przekazać pieniądze na mocy uchwały rady gminy ale zawsze są niechętni bo to dla nich dodatkowa robota. Dokładnie dowiem się też w tym roku ponieważ mamy zaplanowany zakup hydrauliki i też część kasy będzie dawała gmina. Jak to wyjdzie to się okaże.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2013, 12:25:33 »
UG w ramach swoich działań ma prawo i obowiązek dofinansowywać ochronę p.poż. Myślę, że może przekazać środki w formie dotacji na OSP. Oczywiście wymagana dobra wola urzędników i potem zrozumienie RIO ale formalnie niektórzy to praktykują.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2013, 12:32:29 »
Można rozbić na dwie faktury jedna na gminę - odbiorca OSP
druga na OSP odbiorca OSP

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2013, 12:56:13 »
A jak przy takim rozbiciu wykazać do KG PSP wkład własny? Będzie ok? Do KG trzeba zawsze dawać potwierdzenia przelewów itd.

Z firma pewnie będzie się szło dogadać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2013, 13:18:07 »
Rada Gminy w drodze Uchwały przekazuje na wasze konto żądana kwotę w formie dotacji.

Ustawa o ochronie p.poż.

Cytuj
Art. 32.
3b. Jednostki samorządu terytorialnego mogą przekazywać ochotniczym strażom pożarnym środki pieniężne w formie dotacji.

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2013, 13:58:16 »
Nie zawsze można rozbić sprzedawany produkt na dwie faktury. Kupując np. pilarkę spalinową nie wypiszesz jej jako "Pilarka xx bez układu tnącego" a na drugiej fakturze "Układ tnący do pilarki xx". Przy niektórych produktach w pewny sposób, zależny  od programu do faktur jest to możliwe ale spróbuj zrobić coś takiego np. przez ZOSP :D powodzenia....

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.957
    • JRG SGSP
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2013, 18:04:50 »
Przy sprzęcie ratownictwa drogowego tak zrobiliśmy bo było tyle elemetów że łatwo było podzielić. Problem pojawia się przy jednej konkretnej pozycji zamówienia.
Wychodzi na to, że jedynym sposobem jest dotacja. Będzie ciężko, bo wiadomo jak gminy podchodzą do wydawania pieniędzy nad którymi nie mają kontroli.

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2013, 13:32:31 »
Rada Gminy podejmuje uchwałę o przekazaniu dotacji np. celowej dla Waszej OSP na zakup sprzętu hydraulicznego. Problem z kontrolą wydatków jest rozwiązany, bowiem dotacja celowa może być tylko wydana na wskazany cel.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline saravi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Środki z KSRG a środki z budżetu gminy
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2013, 19:36:17 »
Witam, zgodzę się z poprzednikami, że Rada Gminy w formie dotacji celowej przekaże na konto OSP określoną kwotę, w uchwale będzie wskazany cel tej dotacji np. zakup pilarki itp. Na koniec roku należy taką dotację rozliczyć.
Pierwsze słyszę by faktura musiała być wystawiona na Urząd Gminy, wręcz przeciwnie jeśli mówimy o dotacji. Po otrzymaniu dotacji to OSP zakupuje sprzęt dla siebie, a w rozliczeniu przedstawia kserokopię tej faktury, że takiego zakupu dokonała, w KSRG też jest tak samo jak się otrzymuje dofinansowanie. Reasumując na zakup konkretnego sprzętu (mam na myśli jego kwotę) można pozbierać środki z kilku źródeł, tylko pilnować się przy rozliczeniach i wykazywać ile z danego źródła poszło pieniędzy.

Inną kwestią jest gdy Urząd Gminy chce jednostce zakupić wskazany sprzęt, to niestety ale cała procedura musi zostać wykonana. Mam na myśli zapytania ofertowe, zamówienie, a następnie rachunek/faktura na Urząd Gminy. Przy zastosowaniu 8% Vatu nawet na Urząd należy się upewnić jak ma ta faktura wyglądać. U mnie przyjęte jest że płatnik i odbiorca to UG, a w adnotacji faktury jest wskazany zakup na cele ochrony p.poż konkretnej jednostki. Zależy od RIO bo faktury gdzie płatnik a odbiorca jest inny u mnie nie przechodzi.
Odważni nie żyją wiecznie, za to ostrożni nie żyją wcale!