Autor Wątek: Dysponowanie Wozów  (Przeczytany 10487 razy)

Offline surv

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Dysponowanie Wozów
« dnia: Styczeń 16, 2006, 14:10:37 »
Witam.
Interesuje mnie jak wygląda wysyłanie wozów do akcji przez dyspozytora. Dzwoni telefon... i co dalej? Załoga leci do ślizgu czy trzeba coś jeszcze przygotowywać? :)

p.s jeśli nie chce się nikomu pisać, to przynajmniej napiszcie kto  ( dowódca czy kierowca ) i w jaki sposób odbiera zgłoszenie. Tzn wszyscy do ślizgu a kierowca dyma do dyspozytorni po adres i opis zdarzenia?  

Offline Druid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2006, 14:27:15 »
Witam
Wszystko zależne jest od tego gdzie znajduje się PSK (SK, CPR) jak przy JRG to info z reguły otrzyma przez okienko, jak JRG jest gdzie indziej to z reguły jest na garażu drukarka.
Również jest możliwość przesłania karty zdarzenia na terminal o ile takowy jest zainstalowany na samochodzie (taka możliwość w SWD Abakusa nie wiem jak to się ma do innych programów tego typu) Przesyłając kartę zdarzenia na drukarkę jest możliwość dopisania większej ilości danych jakie posiadamy.  :ph34r:

pozdrawiam
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet,
nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią"

Leonardo da Vinci

Offline michal1980@op.pl

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2006, 15:10:20 »
Cała załoga wyjeżdża a dyspozytor wysyła za nami gołębia pocztowego z adresem.Skąd tyś się urwał?!!! Chyba nie masz o co pytać a chcesz błysnąć.
FIREMICHAŁ

Offline surv

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2006, 17:18:49 »
Szanowny Michale... kup sobie Nomex bo ogień źle Ci działa na ciało, ewentualnie zacznij nosić kask które lepiej chroni przed uderzeniami.
No dobra, czyli wszyscy na ślizg a jedna osoba schodami do dyspozytorni. Ta osoba to dowódca czy kierowca?
Z góry dziękuje za merytoryczne odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2006, 17:19:42 wysłana przez surv »

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2006, 20:43:58 »
kapelan, albo ten który robi setkę w najlepszym czasie, ale bzdury
 

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2006, 21:30:50 »
...rzygać sie chce mi się ostatnio jak czytam te BEZSENSOWNE posty...a poza tym to nia KASK tylko hełm <_<  
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2006, 21:48:48 »
może i hełm, a jakie to ma znaczenie... chodzi o sedno sprawy!!!
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline surv

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2006, 21:52:31 »
:blink:  :blink:  :blink:  :blink:  :blink: jakieś specyficzne to forum- nie wolno się o nic spytać ???? Przychodzi ktoś nowy ktoś nowy na forum żeby o coś się spytać to dawajcie gnojarke- zrzucimy na niego 4 tony gówna. To jest ten zawód który ma największe zaufanie społeczne? Jakoś na forach pokroju ifp.pl wszyscy ładnie wszystko tłumaczą, a tutaj?
Bardzo przepraszam, że "nabiłem" sobie posta- następnym razem za każdym razem będe wchodził na forum jako gość, mam nadzieje, że wtedy Tobie ulży. A jeśli chodzi Tobie o rangi, to poproś admina o wprowadzenie ręcznego systemu wprowadzania rang!
p.s a jeśli system powiadamiania załóg jest dla Ciebie bezsensowny... hmmm... zgłoś to do moderatora. Napisz mu, że nie chcesz czytać bezsensownych rozważań na temat sposobów i przyśpieszania dysponowania załóg do wypadków.

 

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2006, 22:44:15 »
SURV - rozwiazania techniczne przekzania formlarza (papier, zapis elektroniczny itp) sa różne. W kwestji odpowiedzialnosci prawnej - zawsze dowódca, oczywiście za dotarcie na miejsce i znajomość topografii - kierowca. A w dobie GPS to jest zabawa.  Dysponuje sie zastep - odpowiada i  dowodzi dowódca.
Życze wielu pozytywnych wrażeń
pozdrawiam  
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2006, 23:47:59 »
Kolego Surv. Wiesz dlaczego nie poruszam się na forum "mechanicznej obróbki skrawaniem"??... Bo nie posiadam nawet minimum wiedzy w tym zakresie.
Myśle że rozumiesz co mam na myśli?

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2006, 23:49:22 »
a... i nie "ślizg" a ześlizg.

Offline Maślak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2006, 00:49:22 »
Cytuj
SURV - rozwiazania techniczne przekzania formlarza (papier, zapis elektroniczny itp) sa różne. W kwestji odpowiedzialnosci prawnej - zawsze dowódca, oczywiście za dotarcie na miejsce i znajomość topografii - kierowca. A w dobie GPS to jest zabawa.  Dysponuje sie zastep - odpowiada i  dowodzi dowódca.
Życze wielu pozytywnych wrażeń
pozdrawiam
I tu się kolego mylisz,kierowca i topografia to jedno,ale gdzie jechać??Dowódca albo dysponent powinien to wiedzieć.No i tyle na temat twojej wiedzy. :D  

Offline Maślak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2006, 01:05:33 »
A i jeszcze inna sprawa jak D-ca da ci mapkę dojazdową,to wtedy to jest sprawa kierowcy jak dojechać.Problem pojawia się wtedy np:w dużych miastach na osiedlach jak podjechać pod numer,ale na pipidówach gdzie jest jedna ulica przez wiochę to raczej nie będzie problem.Pozdrawiam.

Offline arbelt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 17, 2006, 09:29:21 »
JA tak sobie czytam te wasze posty czy jak to nazwac. Chce chlop wiedziec to mu odpiszcie jak macie taka wole nie to paluchy za kretki i nic nie piszcie. po kiego ch... wprowadzac taka atmosfere ( to mnie w naszej formacji najbardziej rozpierd......)

A co do pytania to powiem tak ze co kraj to obyczaj. Jak sie ludzie dogadaja i taki przepływ informacji im odpowiada a nie inny to ich sprawa.
Drogi sa różne poczynajac od biegajacego dyzurnego az po jak to ktos napisał moduły na samochodach.
U mnie w jednosce jest tak:
- dzwoni telefon ( dyzurny odbiera pyta i tak dalej , potem chwilunia myslenia i wlancza swiatła i dzwonki)
- No to rebiata sie zbiega skad tylko mogą ( jedni ześlizgiem inni sochodami, a mlodzi co to doczekac sie nie moga to siedzo caly dzień w samochodzie:) )
- odpalamy samochodzik ( kierowca nie wszyscy) a ja jako dowódca zglaszam sie do mojego CPR dokad mam jechać ( z zachowaniem zasad łączności radjowej kryptonimów itd.)
- I sobie jedziemy jak wiemy jak nie to dyspozytor podaje nam trase dojazdu przez radio. Kierowca ma dojechac a dowódca moze tylko pare uwagzwrócic odnosnie predkości ( oczywiscie tylko w dół), zaloga w w czerwonych berecikach i jadymy do pożaru czasami na widok a czasami sie czlowiek gania po miescie albo bo wszystkich wezlach na A1 bo czlowiek który zglasza czasami nie wie gdzie jest bidny i jaka miejscowosc minąl albo na którym kilometrze DK sie znajdujedane zdarzenia



To by bylo chyba na tyle co ja mam do powiedzenia oczywiscie to co jest tu zapisane to sa moje doswiadczenia z mojej jednostki
no no no..... PKP...........
nie wiem, nie umiem, nie pomogę

Offline michal1980@op.pl

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 17, 2006, 11:14:32 »
Surv,czy ty chociaż raz byłeś w JRG???  ;) Słyszałesz o czymś takim jak Motorola(takie radyjko na bateryjkę) albo portale do GPS,bo to jest u nas ina taki portal dyspozytor wysyła widomość.My ją sobie czytamy a jak chcemy to drukujemy na takiej małej drukareczce która jest obok radia i wiemy gdzie jechać.A może Ty byłeś z wycieczką przedszkolną we strazy pozarnej i nie zdążyłeś sie dopytać wszystkiego. :D  
FIREMICHAŁ

Offline surv

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 17, 2006, 12:39:27 »
Dzięki wielkie za pomoc, właśnie o to mi chodziło :)
W JRG pare razy się było ( między innymi 10 lat temu z przedszkolem ), o motorolach słyszał ale o GPSie w straży już nie  :P  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2006, 12:52:02 »
Cytuj
JA tak sobie czytam te wasze posty czy jak to nazwac. Chce chlop wiedziec to mu odpiszcie jak macie taka wole nie to paluchy za kretki i nic nie piszcie. po kiego ch... wprowadzac taka atmosfere ( to mnie w naszej formacji najbardziej rozpierd......)
Dobrze gadasz albercie. Przychodzi nowy, ciekawy świata straży, zadaje proste pytanie a wy na niego bluzgacie. Nikt was nie zmusza do odpowiedzi - jak chcecie odpowiedzieć na zadane pytanie to odpowiadacie, a jak wam się nie chce to po prostu zamilczcie! Nikt tu nikogo nie zmusza do odpowiedzi więc nie wiem czego tu niektórzy tak się czepiają w tym temacie surv'a.
I zapamiętajcie sobie że na tym forum prawo do dyskusji mają zarówno strażacy jak i osoby cywilne!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2006, 12:53:45 wysłana przez aniolstroz »

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 17, 2006, 16:36:49 »
u mnie dyspozytor juz w trakcie rozmowy wlacza swatla (w sypialniach, korytarzach i garazu), po zakonczeniu rozmowy zapowiada przez radiowezel co sie dzieje i jaki samochod ma jechac  i wciska dzwonki.
Wybrana sekcja biegnie do samochodu, dowodca na PSK ustala adres, czasami zajzy na mape - goni na garaz i jazda...

propo GPS, u nas cos takiego nie predko sie pojawi ale... - mamy swoj sposob na samochodach sa mapy poszczegolnych gmin i miasta z naniesiona siatka wspolzednych ( nie te oryginalne geograficzne lecz zwykle dorysowane typu A 10, H 3). Dyspozytor tez taka ma, wrazie czego podajac nasze wspolzedne mozna szybko zalezc punkt na mapach.  

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2006, 17:44:04 »
co tu duzo opisywac:

Tel z MSK---->dzwonki---->światła------>adres--->mapka----->brama--->i jazda

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 17, 2006, 19:36:30 »
emer nic ująć a dodać do tego
Cytuj
Tel z MSK---->dzwonki---->światła------>adres--->mapka----->brama--->i jazda
mogę jeszcze rodzj samochodów na wyświetlaczu i zapowiedź słowna jeśli ktoś ma radiowęzeł bo nie zawsze załoga jest w budynku  :D  
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 17, 2006, 20:47:25 »
Co wy gadacie za bzdury. Jak tu gadać z osobą której trzeba wszystko tłumaczyć. Skoro jesteśmy na forum zawodowców to fora z takimi pytaniami do forum... zakrętasów. Bo coś mi się widzi że kolego Surv to nieziemski zakręt. Mógłbyś przynajmniej używać nazewnictwa branżowego a nie usłyszanego w filmie "Ognisty podmuch"!

Offline kz69

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 17, 2006, 21:14:17 »
Szanowny Surv!
Rozumiem,że jesteś pasjonatem strażackim a nie początkującym strazakiem zawodowym.
W mojej jednostce jest tak:
-światla alarmowe
-zapowiedż ustna który zastęp i gdzie
-dzwonki.
Dowódca nie biegnie nie dyspozytorni (nazwijmy to punkt alarmowy)gdyz zgłaszając wyjazd powinien uzyskać z MSK potwierdzenie kto i gdzie jedzie.
Zapraszam do naszej jednostki zobaczysz wszystko live.  
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Firepw

  • Gość
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 20, 2006, 19:49:58 »
Człowiek się pyta grzecznie a wy co? Klepiecie kacapoły, i wy czujecie sie co nieliczni STRAŻAKAMI ? Może w garażu macie siekierke i hełm poniemiecki i tyle....

Pozdrawiam wszystkich co przynieśli chłopakowi informację.
U mnie z reguły jest tak - ja pracuję na JRG2 i dostajemy sztywnym łączem inf z MSK.
Nasz dyspozytor ogłasza alarm, wciskając światła okresla które zastępy maja się udać.
Zobligowani jestesmy czasem do wyjazdu w zależności czy to dzień czy pora nocna.
Przez radiostację odbieramy dalsze informacje, konsultujemy drogę ( jestem kierowcą również).
Szczęśliwie docieramy do miejsca zdarzenia.
pozdrawiam wszystkich strazaków OSP i PSP którzy niosą pomoc nie tylko w pracy.
 

Offline Rober

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 20, 2006, 20:46:15 »
Cześć "surv" !
W mojej  komendzie jest informacja przez nagłośnienie ( w dzień) do czego wyjazd , a następnie  zapala się wyświetlacz z numerem wyjazdu . Wydruku karty zgłoszenia nie robimy ,jest  tylko informacja o przyjęciu zgłoszenia  drogą radiową do PSK .
Informacje o dokładnym adresie i obiekcie otrzymuje się drogą radiową jeszcze raz . Wszystko to jest nagrywane   .Następnie na samochodach są kary dojazdowe z których może skorzystać dowódca zastępu . Najczęściej dodatkowe informacje o lokalizacji otrzymuje z PSK .
Pozdrawiam wszystkich którzy  zwrócili uwagę na właściwe zachowanie na tym forum .
 

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Dysponowanie Wozów
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 22, 2006, 12:08:28 »
Witam
 JRG poza komendą.
Telefon, jeżeli MSK to już z wywiadem jeżeli nie to w miarę pełny uzyskany na PA przez dyspozytora. Dzwonki , wyświetlacz z nr wozu. Sekcje na wóz, d-ca na PA adres, rodzaj zdażenia,klamory(rdt,latarki,biurokracja) i w drogę. Pracując w swoim rejonie powinieneś znać topografię a jeżeli nie to karta dojazdowa.I tyle.

Pozdrawiam WSZYSTKICH nie zmanierowanych LUBIĄCYCH swój zawódn STRAŻAKÓW.