Autor Wątek: Sprzęt za 14 milionów dla OSP... i kilka sensacji  (Przeczytany 2973 razy)

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Sprzęt za 14 milionów dla OSP... i kilka sensacji
« dnia: Styczeń 06, 2013, 17:09:46 »
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-poznan,43/wielkopolscy-strazacy-dostali-sprzet-za-14-mln-zl,298302.html

OSP z terenu wielkopolski otrzymały sprzęt za 14 milionów. Informacja sama w sobie nie jest sensacją bo w każdym województwie są takie przekazania, no może nie tak bogate ale są. Rzecz w tym, że nie obyło się bez kilku sensacji:

- chyba pierwszy raz w historii przetargów robionych przez ZW ZOSP w Poznaniu przetarg na 4 samochody ciężkie wygrał Szczęśniak ze Scanią. To moim zdaniem bardzo dobrze dla samych strażaków bo samochody są dobrze wykonane i mam nadzieję że w latach kolejnych te będziemy mogli pozyskiwać nowe Scanie.

- zakupiono 26 samochodów lekkich. Pytanie - po co? Skoro w pewnym momencie brakło kasy i zaczęło się odchudzanie pojazdów. Najpierw zabrano półki, potem agregat pianotwórczy z szybkim natarciem i w końcu została sama obudowa. Jak otworzymy żaluzję z lewej strony to widzimy żaluzje z prawej. W środku ECHO....  Po co więc tyle bezużytecznych pojazdów i sfrustrowanych strażaków?

- nie od dziś wiadomo, że związek w Poznaniu pobiera opłatę za obsługę przetargu (mimo, że pracownicy biura mają pensje) tyle, że dla samochodów ciężkich opłata wyniosła ok. 1800zł a już dla lekkich 5 800zł!!! Kilka OSP musiało wziąć kredyt jak się o tym dowiedziało...

No ale ogólnie sukces, gratulacje, uśmiechy   :gwiazdki:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Sprzęt za 14 milionów dla OSP... i kilka sensacji
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2013, 17:44:01 »
Kpina, i tyle. Kolejny przykład na to że ZOSP należy pozbawić przywileju rozdzielania dotacji państwowych dla OSP, bo to co się dzieje to jest marnotrawienie publicznych pieniędzy i przeżerania na siebie. Jak ktoś ma rozdzielać dotacje to już lepiej żeby to były osoby nie korzystające z dokonywanych zakupów, bardziej znające się na rzeczy niż te polityczne pasibrzuchy - mam tutaj na myśli kierowanie rozdziałem pieniędzy do PSP. A komendy i tak rozpisują i obsługują przetargi - kto wie, może lepiej by było organizować przetargi wspólnie z PSP.

W każdym razie w normalnym kraju taka sytuacja jak opisana nie powinna mieć miejsca.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Sprzęt za 14 milionów dla OSP... i kilka sensacji
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2013, 19:21:29 »
Co do pierwszej części może i masz rację ale z reguły, jeśli w OSP są osoby które wiedzą czego chcą i pilnują tego a nie zdają się na to, że ktoś wszystko za nich zrobi to kupuje to co chce.

Co do drugiej części to chyba żartujesz z tym PSP?
Jakby mi PSP napisała przetarg to... aż się boję myśleć. Sami sobie często nie potrafią napisać ani przeprowadzić odbioru.
Poza tym nie liczyłbym na to, że ktoś za darmo przeprowadzi porządnie całą procedurę przetargową.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Sprzęt za 14 milionów dla OSP... i kilka sensacji
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 07, 2013, 08:02:37 »
Ja również uważam, ze przeprowadzenie przetargu nie jest czymś nadzwyczaj trudnym. Wystarczy trochę poczytać ustawę o zamówieniach publicznyach i kilka rozporządzeń wykonawczych (oczywiście aktua;nych na dany moment), potem poszperać trochę w necie, , aby wyłapać schemat postępowania i działać.
Wiele trudniejszym jest pozyskać odpowiednie środki na takie zamówienie!!! I pewnie tez dlatego czasem prościej jest pójść w masowe przetargi, które kończą się przeważnie w ten sposób!!!
Z drugiej strony nie rozumiem, jak można nie wykonać pewnych elelemntów zabudowy, czy wyposażenia w sprzęt??? Wszystko wynika ze specyfikacji zamówienia i jak ktoś wygrywa przetarg, to jasnym jest, że w zaproponowanej kwocie musi wszystko to wykonać - może poprostu nie zdążyli wszystkiego zrobić przed MEGA uroczystością i teraz poszczególne wozy będą kolejno jeżdzić do wykonawcy na dokończenie...

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Sprzęt za 14 milionów dla OSP... i kilka sensacji
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 07, 2013, 21:43:28 »
GBA też żadnego nie było na przekazaniu a kupiono chyba 8 sztuk. Tylko że wynik przetargu ogłoszono chyba coś koło 10-12 grudnia.
A wygrał wiadomo Stolarczyk z Manem

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Sprzęt za 14 milionów dla OSP... i kilka sensacji
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2013, 23:57:06 »
Co do drugiej części to chyba żartujesz z tym PSP?
Jakby mi PSP napisała przetarg to... aż się boję myśleć. Sami sobie często nie potrafią napisać ani przeprowadzić odbioru.
Poza tym nie liczyłbym na to, że ktoś za darmo przeprowadzi porządnie całą procedurę przetargową.
No to mamy widocznie różne doświadczenia - mnie to wcale nie dziwi, w każdym regionie kraju jest inaczej; jak czytam np. wypowiedzi o niekompetencji czy lekceważącym bądź wręcz wrogim nastawieniu funkcjonariuszy PSP, to też się zastanawiam czy to aby na pewno nie jest fikcja literacka, bo sam w życiu się z tym nie spotkałem ;)

Tak się składa że znam kilka osób odpowiedzialnych za przetargi z mojego podwórka, bo z nimi pracowałem - i naprawdę nie mam się o co przyczepić. :)

Czy prowadzenie przetargu jest proste? Przy znajomości prawa zamówień publicznych sam przetarg to nie problem. Problem zaczyna się przy pisaniu SIWZ - na tyle szczegółowego żebyśmy dostali to co chcemy, ale też i bez przesady, bo może się to skończyć oprotestowaniem przez oferentów. Przypomina mi się sprawa radiostacji w SIWZ-ie: oprotestowany został zapis sugerujący (np. Motorola GM360) przez jednego z pozostałych producentów sprzętu łączności, który przesłał pismo wraz z wynikami badań laboratoryjnych GM360 udowadniającymi iż nie spełnia ona wymagań dla sprzętu łączności w PSP :fiuu: Zmierzam do tego, że trzeba wiedzieć jak napisać SIWZ, żeby nie dostać przypadkiem auta z np. chińskimi kogutami i zabawkową syreną, plus hydronetka do tego. PSP robi przetargi ciągle, czyli ludzie którzy są za to odpowiedzialni, mają coś (powinni mieć?), czego my nie mamy - doświadczenie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE