Autor Wątek: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania  (Przeczytany 17552 razy)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 10, 2013, 16:32:20 »
Myślę, że gdybyście robili raz w miesiącu to byli by stale chętni.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 10, 2013, 20:11:27 »
Wtedy to by kosztowało - uwierz mi, niemało :)

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 10, 2013, 20:51:22 »
zdziwniej i zdziwniej. Co za kraj, strażacy co trzy lata muszą przejść egzamin z KPP, ale ile przechodzi więcej niż raz w ciągu służby, albo w ogóle, komorę rozgorzeniową?
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2013, 21:03:35 wysłana przez madmax29 »

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 13, 2013, 07:39:47 »
Dodam "smaku" sytuacji i powiem, że mimo zaplanowanej w harmonogramie wizyty (jednej!) w trakcie nauki w SGSP nie byłem w komorze. Było przemieszanie jakieś i nikt nie dopilnował. A zamieniłem się z jednym koszykarzem, bo miał zawody i poprosił mnie o zamianę terminów. Jego (czyli po zamianie mój) wyjazd nie doszedł do skutku, bo cośtam cośtam :)

O ile mi wiadomo, to w wielu krajach, gdzie temat jest dobrze rozwinięty (np. Anglia, Szwecja, USA, Holandia, Belgia, Australia etc) strażacy wchodzą do komory co najmniej raz w roku, czasem częściej - i tak praktycznie do końca służby. Istnieją też programy szkolenia na poszczególnych etapach (CFBT I, CFBT II, CFBT III lub Instructor), każdy oczywiście bardzie kompleksowy od poprzedniego i bazujący już na tej wiedzy i umiejętnościach (bez powtarzania treści, jedynie przypomnienie i dalej rozwijanie zagadnień).

Istnieją szczegółowe uregulowania dotyczące również ogólnie rozumianego bhp czyli normalizacji pakietów paliwowych (znajomość środowiska danego pożaru - obliczenia, porównania, analiza z przypadkami prawdziwymi, kontrola ekspozycji na ciepło, szczególnie dotyczy instruktorów), wykorzystania paliwa najmniej możliwie szkodliwego dla zdrowia i środowiska (płyty bez oklein, mała ilość kleju lub w ogóle - prasowane, żadnych gąbek itp siedzeń, foteli, kanap), monitoringu bieżącego stanu zdrowia podczas i po ćwiczeniach, dedykowanych badań lekarskich dla instruktorów, zapasowych ubrań oraz procedur ich czyszczenia bezpośrednio po użyciu w dymie w sposób wykluczający kontakt użytkownika do zakończenia pierwszego z dwóch etapów czyszczenia, ale również wyszkolenia i kompetencji instruktorów :)

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 18, 2013, 21:24:40 »
Czas by również w naszym odwrotnym kraju obalono kilka mitów i nowoczesne rozwiązania z zakresu gaszenia pożarów weszły do codziennego stosowania. Liczę, że to spotkanie to kolejny krok w tym kierunku – do normalności , profesjonalizmu i skuteczności. W brew pozorom społeczne skutki finansowe zmiany podejścia taktycznego do gaszenia pożarów wewnętrznych również są nie bez znaczenia – to setki milionów strat każdego roku do uniknięcia.

Taka ciekawostka – gasiliśmy kilka tygodni temu duży pożar w wyniku podpalenia. Wczoraj Dowódca JRG był na przesłuchaniu na Policji i usłyszał dziwne pytania. Miesiąc wcześniej właściciel odmówił ćwiczeń na obiekcie to może strażacy na złość mu to podpalili ? A w ogóle to o 3 w nocy chyba SIS czekały w lesie obok obiektu bo za sprawnie taki duży pożar ugasiliśmy. Może nie bezpośrednio ale dało się wyczuć taki podtekst. 

Normalnie nawet Prokurator i Społeczeństwo w kraju odwrotnym nie wieży już, że można coś ugasić , a nie dogasić :)

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 18, 2013, 22:21:35 »
No to ciekawostka z zakresu palenia w kraju odwrotnym: publiczność doniosła, że przyleciał do karetki helikopter i prawie godzinę z chorym nic nie robili, bo nie lecieli tylko se palili paperosy, no skandal po prostu !!! A prok nie zapytał, czy obywatel rzeczywiście uważa, że medycy nie ratują umierającego, tylko patrzą jak ginie, paląc papieroska (no bo różne rzeczy ludzie mówią z tej biedy..) Niby wiadomo, że stan był ciężki, a papierosa palił pilot ubrany w taki sam kombinezon, jak lekarz i ratownik - tylko więcej belek na pagonach, ale wyjaśniać trzeba.... Miko chce obalać mity - piękna inicjatywa, ale trzeba pamiętać, że żyjemy w 36 specjalnym pułku transportowym.... ogólny sukces, a malkontenci won !!! Nie będzie łatwo, zwłaszcza, że argument o pieniądzach jest nietrafiony - oni nie zarabiają swoich pieniędzy, tylko marnują cudze - nie ma płaszczyzny do dyskusji!!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 09, 2013, 12:14:13 »
Oj działo się  :gwiazdki:  :gwiazdki:  :gwiazdki:  :gwiazdki:


- na początek kilka zdjęć






















« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2013, 13:00:15 wysłana przez MIKO »

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 10, 2013, 17:47:55 »
Informacja na stronie KG PSP.
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=34400
Cytuj
Warsztaty tematyczne „Gaszenie pożarów wewnętrznych” (2013-06-10 15:21)
W dniach 3-6 czerwca 2013 roku, w ramach nadzoru dydaktycznego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie wraz z Biurem Szkolenia Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowali warsztaty tematyczne „Gaszenie pożarów wewnętrznych”.

Warsztaty były skierowane do kadry dydaktycznej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej oraz z ośrodków szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej, realizujących zajęcia dydaktyczne ze wspomnianego zakresu tematycznego.

Celem przedsięwzięcia było z jednej strony poszerzenie wiedzy z zakresu teorii pożarów, z drugiej zaś doskonalenie umiejętności w dziedzinie prowadzenia działań gaśniczych. Ponadto, spotkanie było okazją do poruszenia zagadnień związanych z metodyką prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem komór ogniowych na paliwo stałe.
Zajęcia dydaktyczne na warsztatach prowadzili światowej sławy specjaliści z Australii: John McDonough oraz Shan Raffel, którzy są współautorami (obok Paula Grimwooda z Anglii i Eda Hartina ze Stanów Zjednoczonych) publikacji „3D Firefighting” kompleksowo omawiającej nowoczesne metody gaszenia pożarów oraz związane z nimi zagrożenia.

tekst: sekc. Jowita Fidler – Biuro Szkolenia KG PSP;
zdjęcia: kpt. Łukasz Godlewski i st. sekc. Rafał Suski – Ośrodek Szkolenia KW PSP w Olsztynie

Wkróce więcej szczegółów :)

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:52:29 »
Przepraszam, że nie scalam, ale chciałem odświeżyć :)

Zaprzyjaźniony portal Remiza.com.pl donosi o warsztatach:
http://remiza.com.pl/artykuly/pokaz/2280-Relacja_Warsztaty_Gaszenie_pozarow_wewnetrznych.html

Pozdrawiam,
Sajmonowski

EDIT:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.400415503406049.1073741827.250772605037007&type=1
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2013, 15:19:40 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Rubicon

  • Station 7
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 13, 2013, 09:43:47 »
Sajmonowski bardzo fajnie wam to wyszlo. Widac na fotkach ze ciekawy kurs zorganizowaliscie.
Ja mam jednak pytanie....u nas tego typu kurs jest czescia podstawowego szkolenia strazaka (kurs firefighter 1). Jak u was wyglada podstawowe szkolenie dotyczasce pozarow budynkow na kursie podstawowym?
Si vis pacem, para bellum.

www.facebook.com/StrazakwUSA

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 13, 2013, 14:34:18 »

Ja mam jednak pytanie....u nas tego typu kurs jest czescia podstawowego szkolenia strazaka (kurs firefighter 1). Jak u was wyglada podstawowe szkolenie dotyczasce pozarow budynkow na kursie podstawowym?

W moim przypadku na kursie 1. stopnia OSP parę lat temu były to jakieś 2, może 3 slajdy w jednej z prezentacji...

Zresztą sam temat aparatów oddechowych pojawia się dopiero na kursie 2. stopnia i obejmuje 4 godziny teorii i aż 16 (!!) praktyki. Oczywiście tak naprawdę u nas była godzina teorii i godzina (!!!) praktyki. Z grupy ok 20 osób jakieś 6, może 8 założyło aparat i pochodziło w nim 5 minut...

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 17, 2013, 17:52:59 »
Panowie,
obiecuję, że odpowiem na wasze pytania, ale dajcie mi czas. Odrabiam zaległości po tym ogromnym przedsięwzięciu, w którym wziąłem udział jako człowiek orkiestra ;) czyli od wszystkiego (i niczego).

Tymczasem polecam uwadze informację na stronie OS KW PSP w Olsztynie - najpełniejszą jak dotąd:
http://www.os-psp.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=138%3Awarsztaty-qgaszenie-poarow-wewntrznychq&catid=43%3Akursy-szkolenia-i-inne&Itemid=71

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 23, 2013, 00:26:23 »
Rubicon
Ostatnio właśnie rozmawiałem na ten temat z jednym Fire Chiefem ze Stanów (Ed Hartin). Powiedział, że owszem te tematy są częścią szkolenia, ale niezależność lokalnych departamentów jak też daleko idąca dowolność stosowania się do wymagań NFPA sprawiają, że "co kraj to obyczaj". Rozmawialiśmy kilkadziesiąt minut (czyli krótko! :) ) i być może nie dopytałem się wszystkiego, żeby mieć pełen obraz. Niemniej jest on zaangażowany na szczeblu krajowym w prace nad szkoleniem (chyba też tworzenie treści w FF Essentials) i wydaje mi się, że dobrze go zrozumiałem, że jest jednak tendencja do zaniżania poziomu bo przecież na całym świecie dokłada się strażakom zadań i we wszystkim trzeba się szkolić.

Z drugiej strony takie informacje też dają do myślenia:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=156164474573709&set=pb.149696991887124.-2207520000.1371939497.&type=3&src=https%3A%2F%2Ffbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net%2Fhphotos-ak-ash4%2F998680_156164474573709_1652914898_n.jpg&size=580%2C434


BM wypada współczuć, ale i w PSP bywa różnie. Wszystko zależy od lokalnych uwarunkowań - tak dla OSP (może trochę bardziej) jak i PSP (może trochę mniej).
Próbujemy to zmienić :)

Nadzieja i moc w doskonaleniu zawodowym! Trzeba przejmować inicjatywę!

Pozdrawiam,
Sajmonowski

P.s. właściwie nie odpowiedziałem ci na pytanie :D
Najnowszy program szkolenia podstawowego:
http://www.straz.gov.pl/data/other/wersja_koncowa_programu_szkolenia2_-_5_.pdf

Wychodzące z obiegu programy znajdziesz tu:
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=2618

Moim prywatnym zdaniem: nie jest źle, jeśli chodzi o tematykę i godziny. Ale marzy mi się poziom światowy, więc widzę szereg niedociągnięć tak w  programie jak i w realizacji. W lipcowym numerze Przeglądu Pożarniczego będzie art. na ten temat, do przeczytania po jakimś czasie w całości w necie. Jak dasz maila na PW to wyślę ci szerszą wersję ;)

S.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2013, 00:33:53 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 04, 2013, 22:57:24 »
Bardzo ciekawe artykuły będące następstwem w/w warsztatów

Rozwój pożaru a zachowanie trażaka. John McDonough. tłum. Szymon Kokot-Góra
http://www.ppoz.pl/pp/pppwa/72013pwa2.pdf

Bądź bezpieczny, myśl B-SAHF. Shan Raffel. tłum. Szymon Kokot-Góra
http://www.ppoz.pl/pp/pppwa/72013pwa1.pdf

Offline Rubicon

  • Station 7
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 05, 2013, 10:07:50 »
Rubicon
Ostatnio właśnie rozmawiałem na ten temat z jednym Fire Chiefem ze Stanów (Ed Hartin). Powiedział, że owszem te tematy są częścią szkolenia, ale niezależność lokalnych departamentów jak też daleko idąca dowolność stosowania się do wymagań NFPA sprawiają, że "co kraj to obyczaj". Rozmawialiśmy kilkadziesiąt minut (czyli krótko! :) ) i być może nie dopytałem się wszystkiego, żeby mieć pełen obraz. Niemniej jest on zaangażowany na szczeblu krajowym w prace nad szkoleniem (chyba też tworzenie treści w FF Essentials) i wydaje mi się, że dobrze go zrozumiałem, że jest jednak tendencja do zaniżania poziomu bo przecież na całym świecie dokłada się strażakom zadań i we wszystkim trzeba się szkolić.

Z drugiej strony takie informacje też dają do myślenia:


Faktycznie troche jest co kraj to obyczaj bo treningi sa prowadzone niezaleznie przez dystrykty badz jakies uczenie ktore organizuja szkolenia.....ale z ta dowolnoscia stosowania sie do przepisow NFPA to sie nie zgodze. Instruktorzy poswiecaja sporo czasu zeby zdobyc uprawnienia i raczej nie ryzykuja ich utraty przez niestosowanie sie do zalecen NFPA.

Co do obnizania poziomu....byl taki okres dawno temu...od ladnych paru lat idzie to w druga strone...poprzeczki sa podnoszone bo do jest wielu chetnych do strazy i dystrykty moga sobie przebierac....i jednym ze sposobow jest wkasnie podniesienie poprzeczki na szkoleniu.

A co do obrazka ktory wstawiles....u nas szkolenie FF1 to bylo 260 godzin z czego 30 to fire behavior.
Si vis pacem, para bellum.

www.facebook.com/StrazakwUSA

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 05, 2013, 21:13:28 »
Taktyka w większych miastach USA jest bardzo agresywna i dość niebezpieczna . Wydaje mi się że również trochę zatrzymano się na sytuacji operacyjnej z lat 50-60 .

Chyba trudno, (zresztą jak wszędzie) przyjąć do wiadomości że warunki pożarowe zmieniają się ale ratownik uczy się również na bazie analizy doświadczeń . Sztywna cheklista powtarzana w nieskończoność to również nie do końca zdrowe rozwiązanie ponieważ zbyt wiele jest zmiennych oraz postępu choćby w wyposażeniu i konstrukcji budynków. Pożar z lat 60 rozwija się inaczej niż ten 50 lat później .

Czasami wydaje mi się  również że ratownictwo w USA to popadanie z skrajności w skrajność .

Co nie zmienia że w Polsce mamy w większości do czynienia z nieświadomymi kowbojami lub zachowawczymi lejącymi przez okna  pseudo ratownikami .

Offline Rubicon

  • Station 7
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 06, 2013, 09:35:37 »
Taktyka w większych miastach USA jest bardzo agresywna i dość niebezpieczna . Wydaje mi się że również trochę zatrzymano się na sytuacji operacyjnej z lat 50-60 .

Fakt ze w duzych miastach dzialania sa bardziej agresywne...czesciowo wynika to z tego ze maja wieksze jednostki wiec sa w stanie rzucic wiecej ludzi do walki.
Chyba trudno, (zresztą jak wszędzie) przyjąć do wiadomości że warunki pożarowe zmieniają się ale ratownik uczy się również na bazie analizy doświadczeń . Sztywna cheklista powtarzana w nieskończoność to również nie do końca zdrowe rozwiązanie ponieważ zbyt wiele jest zmiennych oraz postępu choćby w wyposażeniu i konstrukcji budynków. Pożar z lat 60 rozwija się inaczej niż ten 50 lat później .

To widac czasami jak sie pracuje ze strazakami starej daty. Mlodsi maja troch einne podejscie bo sporo czasu na szkoleniach poswiecane jest wlasnie konstrukcji budynkow, zmianom materialow jakie znajduja w domach w obecnym czasie itp.
Dla przykladu...tu wiekszosc domow to konstrukcja szkieletowa...kiedys szkielet to byly belki 4x8 cali badz podobne..zbijane dlugimi gwozdziami...teraz domy buduje sie z belek 2x4...czasem 2x6 i czesto laczone sa blachami z wypustkami zamiast gwozdzi. Przez to domy duzo szybciej poddaja sie dzialaniu ognia...zarywaja sie dachy, stropy itp.

Do tego materialy jakie sie pala wewnatrz....kiedys meble to bylo drewno+skora+naturalne materialy...teraz klejone drewno plus plastik plus syntetyczne materialy.

Tu fajny film pokazujacy roznice w rozprzestrzenianiu sie ognia w pomieszczeniu z meblami z dawnych lat i z meblami robionymi obecnie:

[youtube]http://youtu.be/aDNPhq5ggoE[/youtube]

Czasami wydaje mi się  również że ratownictwo w USA to popadanie z skrajności w skrajność .


Tez mam czasem takie wrazenie
Si vis pacem, para bellum.

www.facebook.com/StrazakwUSA

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 23, 2013, 08:59:19 »
Faktycznie troche jest co kraj to obyczaj bo treningi sa prowadzone niezaleznie przez dystrykty badz jakies uczenie ktore organizuja szkolenia.....ale z ta dowolnoscia stosowania sie do przepisow NFPA to sie nie zgodze. Instruktorzy poswiecaja sporo czasu zeby zdobyc uprawnienia i raczej nie ryzykuja ich utraty przez niestosowanie sie do zalecen NFPA.

Miałem na myśli to, że na poziomie władz stanowych decyduje się, czy przepisy NFPA będą stosowane. Oczywiście jeśli w danym stanie obowiązują, to nie ma dowolności.
Odniosłem jednak wrażenie, że dowolność sięga nieco niżej niż poziom stanu, ale nie jestem teraz w stanie odtworzyć dokładnie sedna tamtej rozmowy. Na pewno można znaleźć w necie przepisy i uregulowania dokładnie to opisujące :)
Przykład tego pamiętam z tłumaczonego osobiście materiału:
http://www.grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl/articles/Raport_FEMA_ang.pdf
http://www.grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl/articles/Raport_FEMA_pol.pdf

Cytuj
Co do obnizania poziomu....byl taki okres dawno temu...od ladnych paru lat idzie to w druga strone...poprzeczki sa podnoszone bo do jest wielu chetnych do strazy i dystrykty moga sobie przebierac....i jednym ze sposobow jest wkasnie podniesienie poprzeczki na szkoleniu.

Oczywiście wszyscy przytomni obserwatorzy to widzą i sięgają do materiałów NIST czy UL. Ale przy tak ogromnej liczbie strażaków, jak też mnogości systemów pracy (i szkolenia) istnieje ogromny rozdźwięk miedzy takim NYFD czy LAFD a dajmy jakimś niewielkim departamentem ochotniczym w regionie typowo pozamiejskim, gdzie spotyka się tzw "badge sliding" czyli "rozdawanie pagonów" rodzinie czy znajomym (wiadomości te mam z pierwszej ręki). Powszechne stosowanie "smooth bore" w obawie przed parą i za wszelką cenę unikanie prądownic typu turbo jest jednym z dowodów na to że system szkolenia (jak każdy z resztą, w tym również polski) sam wymaga doskonalenia.

Cytuj
A co do obrazka ktory wstawiles....u nas szkolenie FF1 to bylo 260 godzin z czego 30 to fire behavior.

To ciekawe. Widocznie stoi za tym jakieś uregulowanie, o którym ja nie mam pojęcia. Obrazek jest stąd:
https://iafcevents.webex.com/ec0606l/eventcenter/recording/recordAction.do?theAction=poprecord&AT=pb&isurlact=true&renewticket=0&recordID=7063637&apiname=lsr.php&rKey=9abae73a4c6c7fc9&needFilter=false&format=short&&SP=EC&rID=7063637&siteurl=iafcevents&actappname=ec0606l&actname=%2Feventcenter%2Fframe%2Fg.do&rnd=9828219666&entactname=%2FnbrRecordingURL.do&entappname=url0108l
ja mogę jedynie przyjąć do wiadomości :D

Pozdrawiam,
Sajmonowski


Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 02, 2013, 14:01:26 »
Apropos UL i ich materiałów.

Dla osób władających językiem angielskim polecam nowy moduł szkoleniowy:
http://di0zyw94wnben.cloudfront.net/courses/73/456883/story.html
dotyczący wentylacji poziomej i pionowej.

Dodatkowo godne uwagi materiały (ponad 800mb prezentacja z osadzonymi filmikami oraz film na YT z przebiegu tejże prezentacji na ostatnio zorganizowanym sympozjum):
http://ulfirefightersafety.com/news_blog/watch-and-download-ul-fsris-iaff-redmond-symposium-presentations/

Prezentuący to Steve Kerber, dyrektor Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Strażaków UL i Dan Madrzykowski (dobre nazwisko :) )  - wiodący fire engineer w NIST. Największe głowy na świecie w te klocki :)

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: CFBT czyli co wiemy o pożarach wewnętrznych plus materiał do pobrania
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 02, 2013, 14:18:09 »
I ja polecam ten materiał - jest wyborny chociaż jeszcze nie miałem czasu aby się z nią całą zapoznać.