Autor Wątek: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?  (Przeczytany 76636 razy)

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #100 dnia: Lipiec 16, 2013, 15:47:51 »
Do zeussa: Z tego co wiem, niestety zezwolenie trzeba wyrabiać w miejscu zameldowania... Upoważnienia są możliwe, ale jeśli upoważniasz kogoś innego niż najbliższą rodzinę to 17 złotych opłaty... I oczywiście na specjalnym druku żeby nie było tak łatwo... :D

Co do tych kategorii. Oni i tak zaznaczają Ci potem na zaświadczeniu kategorie które posiadasz.. Czyli jeśli przy jednym "krzyżyku" są kategorie A, A1 i A2 (i go zaznaczysz) a posiadasz prawo jazdy kat. A to wszystkie pozostałe Ci wykreślą..

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #101 dnia: Lipiec 16, 2013, 17:04:13 »
Dzisiaj odwiedziłem WK, zaświadczenie już mam wypisane, ale zrobiło się małe zamieszanie w pewnych kwestiach, i póki co to czekam.
Co do tych kategorii. Oni i tak zaznaczają Ci potem na zaświadczeniu kategorie które posiadasz.. Czyli jeśli przy jednym "krzyżyku" są kategorie A, A1 i A2 (i go zaznaczysz) a posiadasz prawo jazdy kat. A to wszystkie pozostałe Ci wykreślą...
Potwierdzam. U mnie to było uzasadnione tym, że zaświadczeniu lekarskim było napisane B,C... No a cóż innego miało być skoro wtedy jeszcze nie miałem C+E (ani idąc tropem tego co wypisują na PJ B+E). Tak czy siak jak będę za 4 lata wymieniał kwit to C+E będę miał wpisane w papierach u lekarza i kurs będę miał (mam nadzieję) z głowy.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #102 dnia: Lipiec 16, 2013, 19:42:36 »
U nas się okazało że wszyscy mają złą podstawę prawną na zaświadczeniach lekarskich.
Powinno być art 122 ust 2 Ustawy Prawo o RD. A lekarka która to wypisywała jest cały lipiec na urlopie. Nikt inny tego nie zrobi bo musiałby cofać datę zaśw. żeby zgadało się z datą na wkładce.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #103 dnia: Lipiec 16, 2013, 20:43:37 »
Piotr, ja nie miałem tego orzeczenia w ogóle wydanego, tylko na zaświadczeniu lekarskim o dopuszczenia do pracy (medycyna pracy zaświadczenie na podstawie art 43 kodeksu pracy) na danym stanowisku miałem dopisek "prowadzenie pojazdu uprzywilejowanego"
Orzeczenie (na podstawie karty badań: były tam wpisy od wszystkich lekarzy) wystawił mi inny lekarz niż ten co mnie badał i wystawiał zaświadczenie.

Pozostaje jeszcze kwestia taka, że w prawie ruchu drogowego nie ma już art 122 (tego na podstawie, których wydane są orzeczenia)

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #104 dnia: Lipiec 16, 2013, 20:58:03 »
Ja wam powiem, że jakbyście wszyscy zadbali w odpowiednim czasie o wszystkie wymagane dokumenty, to nie byłoby żadnych problemów. Wszystko było do przewidzenia i był jasne w ustawach, więc jeżeli ktoś zaspał, to teraz ma problem.

Tyle z mojej strony w temacie zezwoleń, uważam, że cała dyskusja,że się nie da albo się da jest żenująca. Był czas, były przepisy i kto myślał to teraz nie ma z tym żadnego problemu. Koniec kropka.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 16, 2013, 21:16:06 »
Ja wam powiem, że jakbyście wszyscy zadbali w odpowiednim czasie o wszystkie wymagane dokumenty, to nie byłoby żadnych problemów. Wszystko było do przewidzenia i był jasne w ustawach, więc jeżeli ktoś zaspał, to teraz ma problem.

Tyle z mojej strony w temacie zezwoleń, uważam, że cała dyskusja,że się nie da albo się da jest żenująca. Był czas, były przepisy i kto myślał to teraz nie ma z tym żadnego problemu. Koniec kropka.

Oczywiście, Ty codziennie śledzisz wchodzące w życie przepisy (ustawy, rozporządzenia, itp.) i jesteś doskonale zorientowany.
Sprawa wygląda tak, że jak by się jeden z drugim ochotnikiem nie dowiedzieli z tego forum, że jest taka akcja (wymiana zaświadczeń na zezwolenia), daje sobie rękę odrąbać, że pani Kazia, która u gminnym magistracie zajmuje się sprawami OSP nie miała by bladego pojęcia o przedmiotowej sprawie.

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 16, 2013, 21:25:37 »
Ja wam powiem, że jakbyście wszyscy zadbali w odpowiednim czasie o wszystkie wymagane dokumenty, to nie byłoby żadnych problemów. Wszystko było do przewidzenia i był jasne w ustawach, więc jeżeli ktoś zaspał, to teraz ma problem.

Tyle z mojej strony w temacie zezwoleń, uważam, że cała dyskusja,że się nie da albo się da jest żenująca. Był czas, były przepisy i kto myślał to teraz nie ma z tym żadnego problemu. Koniec kropka.

Oczywiście, Ty codziennie śledzisz wchodzące w życie przepisy (ustawy, rozporządzenia, itp.) i jesteś doskonale zorientowany.
Sprawa wygląda tak, że jak by się jeden z drugim ochotnikiem nie dowiedzieli z tego forum, że jest taka akcja (wymiana zaświadczeń na zezwolenia), daje sobie rękę odrąbać, że pani Kazia, która u gminnym magistracie zajmuje się sprawami OSP nie miała by bladego pojęcia o przedmiotowej sprawie.
[/quote
Oczywiście masz rację, ale tu właśnie powstaje pytanie o fachowość pracowników UG, ich kompetencje co do OSP.
Pozdr.










Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #107 dnia: Lipiec 16, 2013, 23:53:29 »
w prawie ruchu drogowego nie ma już art 122 (tego na podstawie, których wydane są orzeczenia)
To na jakiej podstawie będą wydawane teraz orzeczenia ??

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 17, 2013, 01:54:17 »
To na jakiej podstawie będą wydawane teraz orzeczenia ??
Art. 75 Ustawy o kierujących pojazdami.

Gdy mowa o psychologicznych to podstawą jest art. 82 tej samej ustawy.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #109 dnia: Lipiec 17, 2013, 07:00:04 »
To na jakiej podstawie będą wydawane teraz orzeczenia ??
Art. 75 Ustawy o kierujących pojazdami.

Gdy mowa o psychologicznych to podstawą jest art. 82 tej samej ustawy.

Dokładnie. Tylko na chwilę obecną chyba nie ma określonych wzorów tych orzeczeń (na podstawie art 75 UoKP), także nie wiem jak to będzie funkcjonować.

Swoją drogą mam pytanie: Gdzie jest napisane, kiedy kończy się ważność posiadanego przeze mnie obecnie zaświadczenia wydanego na podstawie art.95 PRD?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 17, 2013, 10:44:05 »
Tylko na chwilę obecną chyba nie ma określonych wzorów tych orzeczeń (na podstawie art 75 UoKP), także nie wiem jak to będzie funkcjonować.
Na starym kwicie zaświadczenia skreślają starą podstawę prawną i podają nową. Co bardziej ogarnięci robią sobie nowe druki modyfikując w ten sposób stare.

Swoją drogą mam pytanie: Gdzie jest napisane, kiedy kończy się ważność posiadanego przeze mnie obecnie zaświadczenia wydanego na podstawie art.95 PRD?
Art. 131 UoKP
Cytuj
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, jest obowiązana:
1) posiadać zaświadczenie wydane w trybie określonym w art. 95a ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy i okazywać je na żądanie uprawnionych organów;

2) w okresie, o którym mowa w pkt 1, wymienić posiadane zaświadczenie na zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5.
Czyli 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy - a to wypada 19 lipca br.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 17, 2013, 15:33:32 »
Cytuj
informację o wymianie zaświadczeń na zezwolenia przez kierujących pojazdami uprzywilejowanymi OSP
WAŻNE PRZYPOMNIENIE

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi 19 lipca 2013 r. upływa termin, w którym kierowcy pojazdów uprzywilejowanych Ochotniczych Straży Pożarnych posiadający zaświadczenie wydane w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym powinni wymienić je na zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami (decyzja Starosty).

W przypadku, gdy tego nie uczynią po tej dacie nadal będą mogli kierować pojazdami uprzywilejowanym OSP na zasadach dotyczących osób, które nigdy takiego zaświadczenia nie posiadały. Lecz aby zachować uprawnienia po 4 stycznia 2016 r. będą musieli w międzyczasie ukończyć kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi według wymogów ustawy o kierujących pojazdami i uzyskać wydawane przez Starostę zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

„Wymiana” zaświadczenie na zezwolenie w podanym na wstępie terminie sprawi, że nie będą musieli w przyszłości ukończyć kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi według wymogów ustawy o kierujących pojazdami.

http://www.zosprp.pl/?q=content/informacje-o-wymianie-zaswiadczen-na-zezwolenia-przez-kierujacych-pojazdami-uprzywilejowanym

Offline diabeł-wichetr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 18, 2013, 07:11:52 »
Radhezz podstawą wydania zezwolenia  poza badaniami to trzeba mieć skończone 21 lat. :wacko:

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #113 dnia: Lipiec 18, 2013, 10:25:49 »
Jestem kierowcą pojazdu uprzywilejowanego (innego niż wymienione w ustawie), który posiada zezwolenie MSW, że pojazd ten może korzystać z uprzywilejowania w ruchu.
Pani w wydziale komunikacji zażądała ode mnie kopii decyzji MSW, że pojazd ten jest uprzywilejowany.
Przecież na zezwoleniu nie ma nigdzie mowy o tym na jaki pojazd ono obowiązuje.

Poza tym z tego wynika, że będąc zwykłym, szarym człowiekiem , któremu zachciało się mieć takie zezwolenie nie można sobie od tak zrobić tego zezwolenia (np. jak by chciał startować w naborze do pracy, gdzie przysługiwały by dodatkowe punkty, to już ich nie dostanie).

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 18, 2013, 10:49:49 »
Radhezz podstawą wydania zezwolenia  poza badaniami to trzeba mieć skończone 21 lat. :wacko:
Mowa była o podstawie prawnej wykonania badań lekarskich, a nie całości wymagań do wydania zezwolenia.

Jestem kierowcą pojazdu uprzywilejowanego (innego niż wymienione w ustawie), który posiada zezwolenie MSW, że pojazd ten może korzystać z uprzywilejowania w ruchu.
Pani w wydziale komunikacji zażądała ode mnie kopii decyzji MSW, że pojazd ten jest uprzywilejowany.
Przecież na zezwoleniu nie ma nigdzie mowy o tym na jaki pojazd ono obowiązuje.

Poza tym z tego wynika, że będąc zwykłym, szarym człowiekiem , któremu zachciało się mieć takie zezwolenie nie można sobie od tak zrobić tego zezwolenia (np. jak by chciał startować w naborze do pracy, gdzie przysługiwały by dodatkowe punkty, to już ich nie dostanie).
W takiej sytuacji żąda się przestawienia podstawy prawnej dla takiej zachcianki... Państwo w urzędach mają (z czego sam kiedyś korzystałem) Dzienniki ustaw, i bym poprosił panią żeby mi pokazała gdzie takowe wymagania są zapisane. W razie oporów/odmowy/niemożności znalezienia stosownych zapisów należy poprosić na rozmowę naczelnika wydziału komunikacji. Po wyjaśnieniu pani z okienka powinna dostać zje*y z góry na dół za to że tak się zna na swojej robocie że ręce opadają...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 18, 2013, 11:30:32 »
Witam !
U mnie k kolei gmina nie da kasy na badania  :o Jakieś propozycje jak wyegzekwować należność ? Badania zrobione z kasy "remizowej"

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #116 dnia: Lipiec 18, 2013, 11:36:26 »
Witam !
U mnie k kolei gmina nie da kasy na badania  :o Jakieś propozycje jak wyegzekwować należność ? Badania zrobione z kasy "remizowej"
Nie wiem czy to już nie za późno aby trochę badania robić. No ale dziwna sprawa, do poruszenia na radzie gminy chyba się to kwalifikuje. A do tego czasu może faktycznie wyłoży z kasy remizowej i dochodzić regresem zwrotu? Bo jakby nie było są zapisy mówiące o tym że badania lekarskie strażaków finansuje gmina...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 18, 2013, 11:38:30 »
A do tego czasu może faktycznie wyłoży z kasy remizowej i dochodzić regresem zwrotu? Bo jakby nie było są zapisy mówiące o tym że badania lekarskie strażaków finansuje gmina...
Proszę podaj jakiś namiar na te zapisy , a ja wybiorę się na sesje rady gminy.
EDIT
Dz.U. z 2009 nr 178 poz. 1380 • Brzmienie od 8 września 2012
USTAWA
z dnia 24 sierpnia 1991 r.
o ochronie przeciwpożarowej
Rozdział 6
a tam m.in art 32

Ale jak wymóc na Burmistrzu, do kogo sie skarżyć?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2013, 11:58:46 wysłana przez niwdew »

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 18, 2013, 16:57:26 »
A do tego czasu może faktycznie wyłoży z kasy remizowej i dochodzić regresem zwrotu? Bo jakby nie było są zapisy mówiące o tym że badania lekarskie strażaków finansuje gmina...
Proszę podaj jakiś namiar na te zapisy , a ja wybiorę się na sesje rady gminy.
EDIT
Dz.U. z 2009 nr 178 poz. 1380 • Brzmienie od 8 września 2012
USTAWA
z dnia 24 sierpnia 1991 r.
o ochronie przeciwpożarowej
Rozdział 6
a tam m.in art 32

Ale jak wymóc na Burmistrzu, do kogo sie skarżyć?

art. 76 ust. 5 Ustawy o kierujących pojazdami
Cytuj
Badanie lekarskie osoby ubiegającej się o wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej jest finansowane z budżetu gminy

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 18, 2013, 17:19:27 »
Ale jak wymóc na Burmistrzu, do kogo sie skarżyć?
Pierwsza instancja to rada gminy - wójt ma wykonywać jej uchwały. Nad nim jest wojewoda.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #120 dnia: Lipiec 18, 2013, 18:46:30 »
Czekajcie, a jak mam badania ze stycznia 2012r. i jutro mam jechać złożyć papiery na wkładkę, to mam jeszcze raz badania robić?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #121 dnia: Lipiec 18, 2013, 19:08:26 »
Czekajcie, a jak mam badania ze stycznia 2012r. i jutro mam jechać złożyć papiery na wkładkę, to mam jeszcze raz badania robić?
Nie. Masz mieć przy sobie tamte badania i starą wkładkę.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #122 dnia: Lipiec 18, 2013, 19:30:13 »
Dziękuję Ci Radku :D

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 23, 2013, 12:22:41 »
Wszyscy tu piszą że trzeba było wymienić wkładki do 19 lipca. Nie jest to prawda wkładki można wymieniać w dalszym ciągu. Trzeba mieć ważne badania i psychotesty oraz spełnić pozostałe wymogi podane w ustawie. Termin 19 lipca jedynie reguluje że od tego dnia osoby które nie wymieniły "wkładek" nie mogą zasiąść za kierownica samochodu uprzywilejowanego. 

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Co z nowymi zasadami uprawnień kierowców uprzywilejowanych?
« Odpowiedź #124 dnia: Lipiec 23, 2013, 12:54:30 »
Mam takie pytanie, czy jeśli OSP mnie nie skieruje na badania, to jak mogę sam zdobyć uprawnienia na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych?
Xyz